spajkovanie audio kablov a menicov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

marek17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 26 Jan 2011, 00:00

spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa marek17 » 22 Feb 2017, 12:37

Chcem spajkovat audiokable prevazne RCA-RCA,mam doma iba trafopajku ,cin,kolofoniu . Ked som zaletoval spoj tak po nejakej dobe mi ten spoj odpadol(drot od kontaktu).
Aku spajkovacku si mam kupit? Pochopitelne nie trafopajku ktora vecnost hriala a nic nezaletovala. (spajkovacia pasta???)

Neviem ktora firma ma kvalitne MiniXLR 4pin konektory /porty.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa miroja » 22 Feb 2017, 12:52

Nemam vestecku gulu, fotku si nedal, tak skusim poradit podla dostupnych informacii.
Riesil by som to nasledovne:
1, naucit sa spajkoat (mozno ocistit konektor)
2, opravit spajkovacku
Pouzivam pistolovu spajkovacku niekolko desiatok rokov a nemyslim si, ze by sa z principu pistolkou nemali dat zaspajkovat kable na konektory.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa muziker » 22 Feb 2017, 12:59

Od klasickej trafospajkovačky 90 - 100VA lepšiu určite na túto činnosť nenájdeš, ale vyhovie aj 75VA bez problémov.
Tvoj problém spočíva medzi stoličkou a spájkovačkou. Presnejšie je v nesprávnom spájkovaní. Najprv si musíš pin konektora samozrejme pocínovať (najprv nabrať na hrot spájkovačky trocha cínu a po jej vypnutí okamžite ho priložiť na kolofóniu). Potom priložiť hrot na pin ktorý chceš pocínovať a trocha ho potrieť cínom na hrote. Prípadne pridávať ďalšiu kolofóniu až kým sa cín pekne nerozleje na pine. rovnako pocínovať aj očistený koniec kábla. Nakoniec stačí len priložiť koniec kábla ku pinu konektora a krátko nahriať. Spoj bude pekný, lesklý bez prebytočného cínu ... a najmä spoľahlivý. Všetko je to len o praxi pri spájkovaní.
Naopak mikrospájkovačky - najmä ak máš príliš tenký hrot ti ani náhodou neprehrejú kontakt /pin/ konektora a hrozí studený spoj.
Malá rada: Niektoré konektory ide ťažšie pocínovať (asi povrchovou úpravou pinov konektorov), preto treba viac nahrievať (trafospajkovačka to hravo zvláda) a najmä použiť trochu viac tavidla (kolofónie, a pod).
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa mkat » 22 Feb 2017, 14:41

Sorry-zle som prečítal zadanie otázky.Tak som to zmazal :crying:
0
Naposledy upravil/-a mkat v 24 Feb 2017, 11:18, upravené celkom 1 krát.
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa OHAJ » 22 Feb 2017, 14:49

marek17 napísal:Pochopitelne nie trafopajku ktora vecnost hriala a nic nezaletovala.
Pochopiteľne nie oceĺový drôt ako hrot, ale medený (čím kratší, tým rýchlejšie nahreje), príp. orig. večný tenučký hrot :!:

Nieje v tom žiadna veda, cín obsahujúci kolofóniu, keď to máš riadne prehriate a pocínované (drôt i kontakt), hlavne sa Ti nesmú triasť ruky v záverečnej fáze - musí to byť po vychladnutí lesklé a nie matné.
0

wawe
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 03 Sep 2015, 20:24
Bydlisko: BB

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa wawe » 22 Feb 2017, 15:09

skus pouzit cin s kyselinou, bezne to predavaju, myslim ze sa to nazyvalo aj alfa-cin. potom ale nezabudni ocistit zbytky kyseliny zo spajaneho miesta
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Feb 2017, 15:17

Hej a tú kyselinu mu natiahne do jadra kde ju nemá ako umyť a po roku to môže celé robiť znovu.
Trafačkou to musí ísť aj po slepiačky s trochu kvalitnejším cínom - žiadne kyseliny, len sa to proste treba naučiť. Trebárs aj na starých kábloch.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Feb 2017, 15:26

Chcem spajkovat audiokable prevazne RCA-RCA,mam doma iba trafopajku ,cin,kolofoniu . Ked som zaletoval spoj tak po nejakej dobe mi ten spoj odpadol(drot od kontaktu).
odpadlo ti to preto ze si "nezdrsnil" kontakty. :finga:

neviem co tu riesite.... obycajna pistolova pajka jak sa pise vyssie uplne staci, pajka cca 1,5mm s tavidlom - ZIADNA KYSELINA! este pred pajkovanim odporucam pajkovane plochy konektora jemne zdrsnit napriklad ihlovym pilnikom, modelarskou rucnou frezkou s patricnym nastrojom, Po tomto to pocinovat zvladne aj 5 rocne dieta.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa elmoto » 22 Feb 2017, 16:17

Marek1975 nechcem sa ťa dotknúť ale poznámku neviem čo tu riešite si nemusel. Všetko čo si napísal už napísali pred tebou.

Okrem malej poznámky s tebou súhlasím, a to že kontakty som už nebrúsil ani nepamätám. Audio konektory určite kontakty netreba brúsiť !!! Ale samozrejme pokiaľ boli na daždi nejaký ten rok tak hádam hej, ale nové určite nie ani staré používané.
0
nie som tu

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Feb 2017, 16:25

Tak SORRY, ak som sa niekoho dotkol

1. Neviem v akom stave su konektory
2. Neviem akej kvality su konektory
3. Neviem aky vodic sa k nim pripaja

bod 1 nerozoberam. bod 2 - mam zle skusenosti z "CHINA" konektormi, ktorym sa stava to iste, pokial som povrch pajkovacej plosky mierne nezdrsnil tak to na nich nedrzalo. bod 3 - niektore vodice sa pocinovavaju lepsie, ine horsie,

je to tak OK?
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa oravan » 22 Feb 2017, 17:01

ahoj už to tu bolo niekto používa cín z kyselinou iba dražoba
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Feb 2017, 17:23

Poniklované a pochrómované povrchy konektorov sa niekedy ťažko pocínujú,treba ich intenzívne prehriať čo niekedy vedie až k poškodeniu plastov ... používam na to STANNOL (majú napr. v Avelmaku). Stačí jemne potrieť časť ,ktorú treba pocínovať a po pár sekundách priložiť pájku s kolofóniou a hrotom pájkovačky zohriať aby sa cín rozlial po ploche. Potom už len priložiť pocínovaný vodič trochu kolofónie na hrot a znovu zohriať...hotovo.
Používam ho véééľmo dlho a nezbadal som že by to oxidovalo ani po rokoch...
Na takéto veci používam len trafopájku 75W, mám aj 100vku ale tá moc hreje,musel by som meniť hrot za dlhší... tú mám na hrubšie veci.
Ak máš problém s tým,že trafopájka slabo hreje,treba riadne očistiť styčné plochy slučky-hrotu s vývodmi pájkovačky. Zoxidovaná a prehriata plocha znižuje vodivosť a tým aj prúd cez slučku. Hroty si robím zo zbytkov CYKY prierezu 1.5 mm a v pohode sa tým dá prispájkovať aj licňa prierezu 4mm k plošáku ( :lol: nesmie ale fúkať silný vietor...potom treba silnejšiu :lol: )
Pre jednoduchú montáž hrotov mám trafopájky upravené viď foto. Občas svorky zhodím a prebrúsim styčné plochy - aj dutinku, prípadne vymením za nové a neni problém...
Prílohy
IMG_20170222_171248.jpg
IMG_20170222_171309.jpg
IMG_20170222_171343.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Feb 2017, 19:29

Presne, presne. Všetci zabúdajú na prídavné tavidlo a na to, že skôr ako sa dotknú hrotom trafačky spájkovaného miesta, tak pôvodné tavidlo sa už odparilo.
Väčšina bastličov ani len netuší, že existuje niečo iné ako kolofónia, ktorá sa pri normálnom spájkovaní nepoužíva hádam už ani v Afrike.
Pri použití kvalitného tavidla sa nič neškriabe, nič nečistí. Proste sa miesto potrie a spájka sama pekne navzlína do stanoveného miesta.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
gfox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 20:16
Bydlisko: Lovinobaňa
Vek: 53

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa gfox » 22 Feb 2017, 19:48

Bol by so rád, keby si dal aj tip na nejaké kvalitné tavidlo aby som nemusel skúšať 100 rôznych druhov.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Feb 2017, 20:44

Už som to tu na fóre písal aspoň 50x. Je to bezoplachové tavidlo MFR 301. O ničom lepšom neviem. A tom som toho vyskúšal už naozaj dosť.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Feb 2017, 21:29

maju ho tu : http://www.spajkovanie.sk/shop/?page=vy ... d=59&lang= , je ho 1 liter a mas ho na roky, tiez ho mam, spokojnost :)

Obrázok
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Feb 2017, 21:43

Akurát by ma zaujímalo, čo okrem kolofonie rozpustenej v liehu, to ešte obsahuje za 10€ ? :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Feb 2017, 21:52

predsa maržu .....
Prílohy
Bez názvu.jpg
Bez názvu1.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa alidedko » 22 Feb 2017, 21:55

Este, ze to napisu pekne priamo :D
Prílohy
Screenshot_2017-02-22-21-55-51.png
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Feb 2017, 22:07

sak len to co tam deklaruje vyrobca, ostatne je asi vyrobne tajomstvo :?
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok