kryštálka

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso256
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 08 Júl 2016, 22:03
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

kryštálka

Príspevok od používateľa miso256 » 07 Mar 2017, 19:56

Ahojte má tu niekto skúsenosti s týmto radioprímačom čo sa da na neho chytit poprípade nejake vylepšenia???
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa nalimko33 » 07 Mar 2017, 21:44

zaujímaš sa o AM príjem?
na to tu je vlákno - prispievatelia Ťa určite navedú...

ostali mi nejaké hrotové diody + vojenské slúchadlá - možno by sa z toho dalo niečo zbastliť...

treba aj nejakú literatúru, toto mám ja:
Pavel Šrait: Od krystalky k modelum s tranzistory
Jiri Svoboda: Stavebnice tranzistorových zesilovaču a prijimacu
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa Jirka84 » 07 Mar 2017, 22:17

Moc velkou námahu jsem neměl - snad Ti to pomůže pokračovat:
Prílohy
krystalky_.png
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa pixell » 08 Mar 2017, 06:17

Asi 9 rokou dozadu som na to chytal český rozhlas. :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa OHAJ » 08 Mar 2017, 08:02

0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa elmoto » 08 Mar 2017, 08:18

Prečo sa to vlastne nazýva kryštalka ?
0
nie som tu

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa dan21 » 08 Mar 2017, 08:22

Lebo ked to nechas 30 rokov na policke, tak ti to skrystalizuje :-) :-) :-) :-)
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa bobo87 » 08 Mar 2017, 08:32

elmoto: pokial viem, tak pred klasickymi diodami sa ako detektor pouzival krystal galenitu a ostry hrot :)
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa rudko » 08 Mar 2017, 08:32

elmoto napísal:Prečo sa to vlastne nazýva kryštalka ?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krystalka
druhy riadok textu ;-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa muziker » 08 Mar 2017, 09:56

Trocha to tu s dovolením zhrniem, aj keď už bolo povedané prakticky všetko :) .
Základ každej kryštálky je dobrá dlhodrôtová (L) vonkajšia anténa dĺžky aspoň 10 m s primeraným zvodom (lepšie ak bude mať väčšiu dĺžku až do 30 m (bude mať "silnejší" výstup). Nainštalovaná by mala vo výške aspoň 3-5 m nad strechou, resp v RD aspoň 10 m nad zemou (môže byť aj zavesená na stromoch) - odizolovať 2-3 izolátormi na oboch stranách. Potrebné je aj dobré uzemnenie - najlepšie zakopať nejaký kovový predmet dostatočne hlboko na mieste vlhkejšej pôdy (nie zahrabať do kamenistej časti) - vodovod dnes keďže máva často aj plastové potrubie nie je vhodný a UK v bytovkách tiež nie (najhorší spôsob je použiť ochr. vodič elektroinštalácie aj vzhľadom na rušenie okrem bezpečnosti). Rovnako dôležité sú aj vysokoohmové slúchadlá 2000 - 4000 Ohm (nízkoohmové napr. cca 30 - 50 ohmové sú veľmi málo citlivé a zaťažujú "krehký" obvod a tak v nich nebude počuť nič), tiež je nutný dobrý otočný (najlepšie vzduchový) kondenzátor 300 - 500 pF, tiež pevný (fóliový) kondenzátor 1,0 - 4,7 nF /stačí aj na 50V (samozrejme môže byť aj na vyššie) a tento pripojiť ku zdierkam pre slúchadlá, veľmi dôležitý je dobrý detektor (najvhodnejšia je germaniová dióda ako 1NN41 - 6NN41, GA201 - GA206, prípadne nejaké dostupné ruské ekv. alebo možno poexperimentovať aj s rôznymi germaniovými tranzistormi napr. z nefunkčných starých tranzistorákov a skúsiť využiť prechod b-k, resp. b-e len treba správne polarizovať aj vzhľadom na vodivosť takého tranzistora NPN resp. PNP) - moderné kremíkové diódy nie sú vhodné. Cievka bu´d nejaká staršia teslácka, ale rovnako vyhovie aj taká, ktorú si navinie aj menej zručný amatér na kúsok vodovodnej novodurovej rúrky priemeru 3-4 cm. najbežnejšie sa používal počet závitov bol okolo 70 - 80 záv., do max. 100 - 130 záv lakovaným drôtom priemeru 0,30 mm s odbočkami po každých 10 závitov od 30 závitu vyššie - aby bolo možné experimentovať v širokom rozsahu. K jednotlivým odbočkám sa potom pripája anténa (buď priamo alebo cez malý, kvalitný kondenzátor pod 100 pF a rovnako aj ladiacikondenzátor + detektor (nie však na rovnakú odbočku ako anténa). Na spodný (tzv. studený koniec cievky sa pripojí uzemnenie. K tomu 4 ks zdierky na pripojenie slúchadiel, antény a uzemnenia a trochu medených pocínovaných prepojovacích vodičov priemeru okolo 0,9 mm (bežný tzv. ranžír drôt) .
Samozrejme takú základnú kryštálku možno rôzne vylepšovať., preto je vhodné niečo si na túto tému aj prečítať buď v starších knižkách, časopisoch alebo na nete. Je tam toho dosť.
Ak nie sú vysokoohmové slúchadlá, možno použiť napr. aj tranzistorový zosilňovač a použiž nízkoohmové slúchadlá (pri viacstupňovom s výk, konc. stupňom aj reproduktor).

Ak niet žiadnej už hádam aj historickej "papierovej" literatúry, bolo by na úvod vhodné hádam aj "prebehnúť" na nete pár stránok na tému kryštálky, detektory, antény, uzemnenie, ši vhodnú slúchadlá (najlepšie vysokoohmové vojenské 4000 Ohm) ako napr. niečo z týchto:

http://expedicebilytesak.sweb.cz/techni ... stalku.htm
http://599.cz/view.php?cisloclanku=2014092701
http://abcdimenze.wz.cz/elektronika/krystalky.html
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=16&t=242
http://rexhammer.sweb.cz/pacak-krystalka.gif

Z dnešného pohľadu pokročilej techniky môže niekoho zaujať aj domáca výroba primitívneho detektora z galenitového kryštalu:
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/galenit.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/gal_kryst.htm

... a po "vyhraní sa s kryštálkou je pre prípadného záujemcu ako ďalšia kapitola vhodné čítať o tzv. audione:
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=16&t=252
http://web.quick.cz/jarda.kucera/jednolamp.html

... a ak neprestane baviť téma "historických" riešení prijímačov a chuť experimentovať, tak možno pokračovať napr.:
http://www.ok1nop.com/index.php/projekt ... ektronkami

tu je o tom aj video:
https://www.youtube.com/watch?v=hZjDmox4QzA

Na ilustráciu pár obrázkov (z internetu) v prílohe:
Prílohy
antena-venkovni-plan.gif
krystalka1.jpg
Krystal. detektory.jpg
diody.jpg
diody.jpg (25.33 KiB) 8594 zobrazení
lad. kondenzatory.jpg
civka.jpg
civka.jpg (8.28 KiB) 8594 zobrazení
Slúch.jpg
hotová krystalka.jpg
hotová krystalka.jpg (38.9 KiB) 8594 zobrazení
Krystalka hotová.jpg
komplet.jpg
komplet.jpg (35.21 KiB) 8594 zobrazení
kniha 1.jpg
kniha 2.jpg
lánok 1.gif
lánok 1.gif (18.16 KiB) 8594 zobrazení
lánok 2.gif
lánok 2.gif (16.25 KiB) 8594 zobrazení
0
muziker

miso256
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 08 Júl 2016, 22:03
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa miso256 » 08 Mar 2017, 18:17

Dakujem za odpovede som ani nečakal že sa tolko dozviem ešte sa chcem spýtat či mi to vybudí aj klasicke sluchátka
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa muziker » 08 Mar 2017, 18:44

Čítaj čo som písal v texte - na jednoduchú kryštálku musíš použiť vysokoohmové slúchadlá 2000 až 4000 Ohmov. Sú v prílohe aj vyfotené. S nízkoohmovými ti to hrať nebude. Pomôcť si môžeš pridaním tranzistorového nf zosilňovacieho stupňa alebo aj OZ môže byť a potom ti to hrať bude. Ale v takom prípade už budeš musieť napájať túto kryštálku kvôli zosilňovaču batériou (adaptérom). To všetko určite nájdeš ak si prezrieš uvedené webstránky.

P.S. Ak ťa zaujíma téma okolo kryštálky, skús si pozrieť aj tému na VF technike - Novinky vo vysielaní AM na 4. strane, kde som napísal čosi o prijímači s názvom "KRYŠTALODYN".
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Mar 2017, 19:19

Ja mám práve opačnú skúsenosť, kryštálka s germániovou diódou mi najlepšie fungovala s klasickým 50 Ω telefónnym slúchadlom (alebo dva zapojené do série), horšie to fungovalo s telef. slúchadlom staršieho prevedenia (celokovové), najhoršie s vysokoohmovými vojenskými sluchadlami 4Kohm, preimerné výsledky so slúchadlami zo stavebnice "Радио конструктор Киев". Zase naopak pri použití galenitového detektora kruštálka najlepšie fungovala s posledne menovanými slúchadlami. Mal som anténu dlhú 44m, medený drôt ∅1,2mm cca 7 metrov nad zemou, uzemnenie vodovod (no vtedy plastové potrebia neboli). Najjednoduchšia kryštálka bola dióda zapojená paralelne na slúchadlo 50 Ohm (bez cievky, na polarite nezáležalo), len ju trebalo odpájať od antény, pretože pri búrke sa zvykla poškodiť dióda.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa muziker » 08 Mar 2017, 19:31

Keďže je to tiež o počúvaní rádia, pridám sem zaujímavý link na streamované rádiá:

http://radio.garden/live/prague/kiss98/
Kliknite si na ktorúkoľvek zelenú značku na svete a zobrazí sa vám mesto aj so všetkými miestnymi rádiami. Kliknite na to, ktoré chcete počúvať a ... pekný posluch... :)
0
muziker

miso256
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 08 Júl 2016, 22:03
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa miso256 » 09 Mar 2017, 22:27

Ako pozerám pri kryštálke bude asi aj dosť problém zo súčiastkami pokial človek nemá staré zásoby alebo sa dajú nahradiť aj novými lebo ten kondenzátor ani diodu som nikde nenašiel ozaj a dajú sa týmto chytať aj KV a VKV???
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa StefanST » 10 Mar 2017, 09:07

miso256 napísal:Ako pozerám pri kryštálke bude asi aj dosť problém zo súčiastkami pokial človek nemá staré zásoby alebo sa dajú nahradiť aj novými lebo ten kondenzátor ani diodu som nikde nenašiel ...
Otočný kondenzátor nájdeš skoro v každom vyradenom rádii (kde sa ladia stanice otočným gombíkom).

Ak si vieš navinúť cievku (indukčnosť), môžeš si aj kondenzátor vyrobiť:
obr_4_posuvny_kondenzator.JPG
Napr.stator = rúrka z papiera (1mm hrubého), obopínajúca vnútorný valec (kovová plechovka od nápoja), rúrka zvonku obalené alobalom.
Max. kapacita (základy fyziky ZŠ/SŠ): C=εr x εo x S / d = 3,5 x 8,8pFm-1 x(π x 0,06m x 0,15m) / 0,001m = 700pF (rozmery si prispôsobíš podľa toho, čo máš k dispozícii).
Zasúvaním/vysúvaním valca meníš kapacitu.
Relatívna permitivita -> https://sk.wikipedia.org/wiki/Relatívna_permitivita
0
Naposledy upravil/-a StefanST v 10 Mar 2017, 09:16, upravené celkom 2 krát.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Mar 2017, 09:14

Ze starých tranzistorových rádií dostaneš diodu i ladící kondenzátor.
Na krystalku lze chytat KV, hlavně v nočních hodinách, v pásmech 30 až 50m. Musíš upravit počet závitů cívky.
VKV na krystalku nechytneš, neumí signál demodulovat.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa muziker » 10 Mar 2017, 11:43

Ešte malá poznámka k nedostupnosti súčiastok na stavbu kryštálky (ale platí to všeobecne):

Je jasné že mladí kolegovia ktorí začali s elektronikou len v poslednej dobe, nemajú zásoby "retro" súčiastok ako tí, čo sa jej venujú pár desiatok rokov.
Na druhej strane nikomu nič nebráni v tom, aby sa zúčastňovali rôznych stretnutí rádioamatérov (napr. len na Slovensku bude o týždeň v sobotu 18.3. také v Košiciach, alebo v Bratislave burza 25.3 na Vajnorskej, alebo jarné stretnutie zberateľov starej elektroniky v Modre u Braňa Čepca. V ČR bude stretnutie HRČS o mesiac - 22.4. u susedov na Morave vo Vizoviciach a ďalšie stretnutie HAM-ov bude na Morave 29.4. severnejšie vo Frenštáte, ale tiež 25.3. v Přerove) ktoré sú vždy spojené s burzami, kde sa dá za rozumný peniaz všeličo nakúpiť.
Ako ďalšia možnosť sa javí zájsť si na niektorú z organizovaných samostatných búrz (ako spomenutá v BA na Vajnorskej).
Ale aj z pohodlia domova sa toho ponúka dosť napr. na bazoši a iných weboch na internete.
Ďalšia možnosť ako získať nejaké komponenty na svoje projekty je "zablúdiť" na rôzne diskusné fóra venujúce sa elektronike (napr. svetektro, radiohistoria, hamradio, hrčs a ďalšie) v sekcii predám/kúpim. Stačí len zadať svoju požiadavku...
Pevne verím, že ak niekto chce, určite sa vždy čosi nájde. Problém je, že vždy to nejde riešiť iba z pohodlia domova pri pc, ale občas treba aj výjsť medzi ľudí. Pekný deň a jeden možno menej známy tip na koniec:
http://www.radiox.cz/burza/ - Radioburza - špecializovaný server pre predaj a nákup historickej rádiotechniky - Super
0
muziker

miso256
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 08 Júl 2016, 22:03
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa miso256 » 11 Mar 2017, 12:39

Ešte by ma zaujimalo či sa da na kryštálku chytiť cb pásmo čo vysielajú rádio amatéri celkom ma to zaujalo
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: kryštálka

Príspevok od používateľa muziker » 11 Mar 2017, 13:54

Aj keď iba teoretizujem, pretože ešte som nepočul o nikom kto by staval kryštálku pre CB pásmo, nerozumiem prečo by to teoreticky nemalo fungovať (samozrejme teraz neriešim ostatné aspekty príjmu).
Totiž CB pásmo patrí do rozsahu krátkych vĺn (KV), tak v princípe prečo by to nemalo ísť naladiť ? Stačí ak si paralelný rezonančný obvod zložený s indukčnosti (cievky) a kondenzátora (ladiaceho) na vstupej (VF) časti akéhokoľvek prijímača naladíš na požadovaný rozsah. Pri CB ide o cca 26,855 MHz až 27, 205 MHz.
Ak zabŕdneme do prípadných problémov ktoré bude potrebné riešiť, tak:
Problémom pri kryštálke by mohlo byť veľmi "hrubé" ladenie - asi by to chcelo pridať aj "jemné" ladenie doplnením o paralelne zapojený kondenzátorový trimer malej hodnoty ku ladiacemu kondenzátoru.
Nie som si však istý, či by sa ti v príjme nemiešalo aj viac kanálov dohromady v pásme CB vzhľadom na "malý krok" medzi jednotlivými kanálmi (26.965 - 26.975 - 26.985 - 27.005 čo platí pre kanály 1 - 4 ale pokračuje to rovnko aj ďalej až po horný koniec CB pásma), vzhľadom na pomerne nízku selektivitu jednoduhých prijímačov tohto typu.
Osobne by som sa poobzeral po niečom "sofistkovanejšom", aj keď ešte vždy ostaneme pri jednoduchých prijímačoch. Pozri sa napr. v téme "novinky v AM vysielaní" na tomto fóre. Uviedol som tam nejaký jednoduchý 3-tranzistorový prijímač pre amatérske (HAM) pásma v rozsahu krátkych vĺn ktorý zvláda dobre príjem cca od 5 MHz do 30 MHz určite, takže by mal v pohode zvládať aj CB pásmo. A budúci týždeň tam ešte nejaký pridám naviac aby bola možnosť výberu.
0
muziker

Napísať odpoveď