Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Juraj120
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Mar 2017, 09:19

Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa Juraj120 » 28 Mar 2017, 09:51

Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu.Zapojil som dva senzory LM35 cez kabeláž na Arduíno a teplota zo senzorov skáče pri jemnom dotyku káblov alebo senzorov aj o 100 stupňov. Mohli by ste mi poradiť čím to môže byť a ako tomu zabrániť? Snažil som sa to vyriešiť odrušovacím kondenzátormi ale problém sa úplne nevyriešil. Ďakujem za každú radu.

-- Spojený príspevok 28 Mar 2017, 09:55 --

Obrázok
Zapájal som to podla schémy 1) až na to že mi tam ide 5 V z Arduína a nieje tam spínač.
0

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa staffy » 28 Mar 2017, 10:37

Nejaké rušenie, zlé čítanie dát. Aký dlhý kábel máš medzi LM35 a arduinom?
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa bum » 28 Mar 2017, 11:14

Aby jsi měl jistotu že čidlo je v pořádku tak ho připoj i s kabelem k DMM a uvidíš zda nebude hodnota kmitat. Připojení čidla k DMM mám na webu v článku " MĚŘENÍ TEPLOTY S LM35DZ, nebo pouze odpoj výstup z čidla od Arduina a připoj ho k DMM na svorku "V" a svorku GND ARDUINA propoj se svorkou GND na DMM. Snímač zapoj BEZ TĚCH VŠECH KONDENZÁTORŮ JENOM SNÍMAČ a na DMM ten přepni na rozsah 2V DC a musíš měřit teplotu převedenou na výstupu na mV (20°C = 200mV, 25°C=250mV atd.). Po odzoušení samotného čidla jej zapoj k Arduinu i s kabelem přímo tak jak je tady v mém článku s PICAXE je uplně jedno zda jde o PICAXE nebo o ARDUINO a hledej chybu v programu, uvedený snímač používám s kabelem o délce 15m bez jakéhokoliv problému.
0

Juraj120
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Mar 2017, 09:19

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa Juraj120 » 28 Mar 2017, 13:30

Ten kábel má asi 15 cm ale neskôr by som chcel použiť dlhší aspoň 2 m, je to zväzok 5-tich káblikov zlepených v kope. Skúšal som to čidlo za pomoci DMM ako ste mi radili hodnota nekmitala ale bola asi o 1 stupeň vyššia ako na počítači ale v tom by som až taký problém nevidel. Po tom ako som to znova pripojil na Arduino už hodnoty neskáču ani na počítači ale mám obavu že keď to napojím na dlhšie káble zopakuje sa to. Môže to byť spôsobené nejakým rušením alebo prechodovými javmi ako sa dá tomu do budúcna zabrániť? Postačuje to jednoduché zapojenie bez tých kondenzátorov a rezistorov aj na meranie cez káble dlhé napr. 2-3 m ?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Mar 2017, 16:08

mne to pripada, ze je zly kabel, alebo spoj a v arduine analog vstup dostane nahodnu hodnotu (ako ked je nepripojene LM).
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa bum » 28 Mar 2017, 19:00

K tomu kabelu co používám tak jde o Nf kablík dva vodiče a stínění (červený +, bílý signál, stínění -) to že to nekmitalo při připojení k DMM znamená že čidlo je v pořádku a to že to ukazovalo o stupeň více jde o to jaký teploměr jsi použil na kontrolu toho LM35. Jak píšeš že jsi připojil čidlo zpět k arduinu a již to fungovalo tak to je známka studeného spoje nebo podobně (přechodový odpor) tak jak píší výše,
čidlo připojuji vždy samotné bez dalších součástek na tu délku kabelu 15m a opravdu je přenos bez problému. Jedno čidlo jsem kdysi zkoušel připojovat k převodníku kdy jsem kabel zakončil ve stereo JACKU a byl podobný problém co popisuješ po vyřazení tohoto konektoru a použití jiného problém zmizel musíš brát v úvahu že výstup je v mV a jakýkoliv přechdový odpor dělá to že se pak celek chová jako splašený a měří bludy.
0

Juraj120
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Mar 2017, 09:19

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa Juraj120 » 28 Mar 2017, 19:56

Čo mám robiť v prípade že ten prechodový odpor tam bude väčší ? Pravdepodobne to je ten problém prečo sa to tak chová, ale kábel mám zadaný takže ho vymeniť nemôžem. Môžem použiť zosilňovač a signál zosilniť napr 10 krát?
Ďakujem Vám za vaše rady.
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa bum » 28 Mar 2017, 21:33

Pokud máš čidlo naletované na kabelu a s tím jsi to zkoušel na DMM a fungovalo to jak jsi již psal tak zde od čidla až k arduinu není chyba. K vývodům na arduinu to máš připojeno na konektory (Dutinkami)?, nebo jak. Pokud ano ty jsou na piny nasunuty opravdu pevně zde může být problém další důležitá věc je referenční napětí pokud můžeš napiš mi k tomu jak to máš připojeno k arduinu již na tento uvedený email vagnervlastimil@seznam.cz aby se zde zbytečně nepsalo do vlákna. Dále je zcela zbytečné aby jsi stavěl zesilovač jak píšeš to právě řešíš tím referenčním napětím a ten zesilovač ti nevyřeší ten problém co máš, nejlepší by bylo pokud by jsi z DPS Arduina vyvedl (naletoval) pokud to jde vodiče pro napájení čidla a vodič pro snímání napětí z čidla tyto ukončil ve šroubovací svorkovnici kde by jsi připojil čidlo.
0

Zahor1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 03 Mar 2017, 23:09
Vek: 49

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa Zahor1 » 29 Mar 2017, 00:52

Toto čidlo vyzerá byť výborné na analógové použitie.
Ak mám čas hrám sa trošku s arduinom a skúšal viac teplotných čidiel.
Pravdou je že nedám dopustiť na Dallas DS1820, ak nemáte zadanie, že musíte použiť LM35
ja osobne by som použil čidlo DS18B20.
0
..... a skúsili ste to najskôr vypnúť a zapnúť?

Juraj120
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Mar 2017, 09:19

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa Juraj120 » 29 Mar 2017, 13:29

Aké má výhody čidlo Dallas DS1820 oproti LM35? Ďakujem.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa dan21 » 29 Mar 2017, 14:22

LM35 - analog output
DS18B20 - digital output
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 29 Mar 2017, 16:41

dan21: bacha, lebo ja som nedavno riesil dost kuriozny problem s DS18B20. na arduino chodili v pohode (3.3V nano), ale na ESP tiez 3.3V ukazovali o 30 stupnov viac. Rovnaky sample priklad z arduina. v datach bol rozdiel jediny bit. (druhy bajt). Trapil som sa s tym asi tyzden, kym som neskusil ho pripojit na 5V. zrazu teploty sedeli. Takze aj ked nacita data, tak nemusia byt spravne, aj ked je to digital.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Zahor1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 03 Mar 2017, 23:09
Vek: 49

Re: Senzor LM35 výstupné hodnoty pri dotyku kolíšu

Príspevok od používateľa Zahor1 » 31 Mar 2017, 23:01

Ešte jedna vec pri lm35 funguje v rozsahu 4-30V takže na 3.3V Arduino, raspbery či inú 3.3V vecičku to je nepoužiteľné.
0
..... a skúsili ste to najskôr vypnúť a zapnúť?

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok