Spájanie akupakov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa Sahasrar » 27 Apr 2017, 22:21

Zdravím chcel by som sa vás opýtať na niake skúsenosti a postrehy pri stavbe akupakov. Napríklad Spájkovať alebo bodovať? Osobne sa mi spájkovanie nepáči z dôvodu dlhšieho prehrievania batérie a tavnej teplote cínu, čo pri velkých prúdoch môže byť problém, ale na druhú stranu pokrýva väčšiu plochu ako bodovaný spoj, ktorý je podla mna kvalitnejši, ale zase na malej ploche.....

Čo si otom myslíte Vy? Vážený a milý :D
0

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa staffy » 28 Apr 2017, 07:13

Profi akupacky sa necínujú, takže toľko k tomu :P
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 28 Apr 2017, 08:02

Ja kupujem články s nabodovanými páskovými vývodmi ako na obrázku a tie k sebe spájkujem.
Prílohy
ni-cd.jpg
ni-cd.jpg (18.37 KiB) 3759 zobrazení
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa Sahasrar » 29 Apr 2017, 22:46

A akým spôsobom, ak staváte vlastný akupack riešite vyrovnávanie napätí na článkoch? Čítal som o rôznych názoroch používania BMS alebo bez. Kontrolavať len raz za čas.... Máte niake rady?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Apr 2017, 22:48

Ak mas ako tak to jednoznacne boduj. Ak nie, tak kupuj clanky s tymi pasikmi a tie letuj.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 29 Apr 2017, 23:04

Aby sme boli v obraze. Máš na mysli Ni-Cd, Ni-MH alebo Li-ion?????
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa Sahasrar » 30 Apr 2017, 00:14

Najmä Li-ion, no vo všeobecnosti sa môžeme baviť aj o ostatných druhoch technológii
0

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 30 Apr 2017, 00:19

Tak to si mal napísať hneď v prvom príspevku. U li-ion musíš kontrolovať každý článok. Na to sa používa balancér. Je toho na nete dosť, tak študovať.
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa Marek1975 » 30 Apr 2017, 00:22

Sahasrar napísal:Najmä Li-ion, no vo všeobecnosti sa môžeme baviť aj o ostatných druhoch technológii
ani jedna baterka nema rada spajkovanie vyvodov, Ked takto spajas vela baterii (myslim casto) ta za cca 30€ sa da vyskladat "Spot welder" z MOT trafa, je to efektivnejsie a efektnejsie riesenie ako si palit prsty pajkou a nicit aj tak dost drahe baterky :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Máj 2017, 03:26

Marek1975 napísal: "Spot welder" z MOT trafa
Ak už to tu bolo spomenuté, tak by som sem dal video pre inšpiráciu. Pravdepodobne najlepšie možné riešenie, keďže je tam aj časovač

https://www.youtube.com/watch?v=tPuKu5J-_64
https://www.youtube.com/watch?v=tPuKu5J-_64[/youtube]
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa sbf » 16 Máj 2017, 12:16

ako spajkovat priamo na baterku ktora nema navarene tie pasiky? da sa vobectak nahriat aby na nej chytil cin?
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa Sahasrar » 16 Máj 2017, 13:28

Jasne že dá, akurát treba dobre ocistit povrch kam chces cinovat pripadne osmirglovat. Ja som to robil tak ze kvapol som cin na baterku prilozil pasik a zahrieval dokedy sa tie dve plochy nespojili cinom.... Ale ako sme to s kolegami riesili tento sposob je nebezpecny pre baterky a pri niektorych typoch bateriek aj pre cloveka
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Spájanie akupakov

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Máj 2017, 16:11

Nabodované pliešky sú dobrá vec,ale čo ked pri oprave väčšinou potrebujeme premostiť články pod iným uhlom , ako sú nabodované a potom pri ohýbaní, sa predlži celková dlžka článku aj o 1-2mm, čo spôsobuje problémy dostať ich potom do pôvodneho púzdra.
Preto je lepšie nabodovať ich podla požadovaných uhlov . Letovanie je síce riešenie, ale trvá to ovela dlhšie a je to jednak neestetické ale aj nebezpečné.

Práve mám takú bodovačku rozrobenú,len musím urobiť ten časovač, pretože pre rovnaký výsledok je to dosť podstatné,ako dlho to nahrieva a hlavne to treba aj chvílu pridržať na mieste bez prúdu,kým to vychladne.
Ideálne by boli originálne prepojovacie pliešky, ale otestoval som aj pásik odstrihnutý a očistený z plechovice od piva a držalo to fest,akurát treba vymyslieť, čím rozleptať a zmyť tú farbu, ktorá neskutočne drží a išla dolu len surovo oškrabať skalpelom. :mrgreen:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď