Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

invi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Mar 2017, 14:29
Bydlisko: Ostrava

Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa invi » 08 Máj 2017, 12:49

Ahoj,
v elektru jsem začátečník a věnuji se programování. Čím dál tím víc mě ale láká elektro, jelikož je to takové víc hmatatelné než programování a jde s ním dělat více věcí. Jelikož si i hodně věcí tisknu na 3d tiskárně, tak mě napadlo, že bych si vyrobil vodní čerpadlo. S konstrukcí problém nebude, tu zvládnu během jednoho dne navrhnout a vyrobit ale jde mi spíše o pohon. Studoval jsem jaké elektromotory se používají a jelikož chci napájet přímo ze zásuvky 220 V bez regulace otáček, tak jsem dospěl k závěru, že nejlepší bude jednofázový asynchronní motor. Chtěl bych se s Vámi poradit zdali si myslíte že je to správná volba nebo jsem zvolil špatně?
Dále bych se chtěl zeptat zda jde nějak vypočítat jaké použít cívky? Tj. abych dokázal vypočítat výkon čerpadla.
Nevíte zdali existují k zakoupení jádra cívek? Případně držáky na návin nebo celé cívky? Hledal jsem ale moc jsem toho nenašel.

Čerpadlo bude celoponorné a elektroniku zaliji zalévací pryskyřicí.

P.S. Jedná se opravdu o triviální dotazy ale veškeré moje zkušenosti jsou dosud pouze s Arduinem, kde jsou většinou na vše moduly a je mnoho dostupných schémat, takže tak.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa martin knocik » 08 Máj 2017, 13:24

Ty chceš postaviť vlastne plastové ponorné čerpadlo a aj si sam chceš poskladať do neho elektromotor vlastnej konštrukcie?
ak chceš stavať vlastný elektromotor, tak by si si mal pozrieť nejaké skripta z predmetu "Elektrické stroje" . potom by ťa to rýchlo prešlo, v prípade že tvoje znalosti elektrotechniky končia pri Arduino modelárstve :)

Nebolo by lepšie kúpiť si hotové čerpadlo aj s motorom, pokial to nemá byť nejaká totálna špecialita.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

invi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Mar 2017, 14:29
Bydlisko: Ostrava

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa invi » 08 Máj 2017, 13:32

Ano, přesně tak. Takový problém v tom nevidím. Když budu reagovat pouze na konstrukci, tak v tom není nic těžkého, není to zdaleka první ani poslední věc, kterou jsem si vyrobil.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Máj 2017, 13:40

Chceš vyrobit sám čerpadlo a elektromotor na 230V, všechno to zalít a trvale ponořit do vody??
Klobouk dolů....
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa martin knocik » 08 Máj 2017, 15:27

Skus začať s dvojfázovým striedavý synchronnym motorom s permanentnym magnetom (neodým) alebo jednosmerný BLCD motor s permanentným magnetom.

Tam nepotrebuješ komutátor, a rotor neobsahuje žiadne vinutie iba permanentny magnet - musíš vymyslieť ako ho uchytiť.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

invi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Mar 2017, 14:29
Bydlisko: Ostrava

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa invi » 08 Máj 2017, 18:08

Ok, díky. Začnu nejprve jak popisuješ.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa misocko » 08 Máj 2017, 18:43

myslim ze invy len nespravne pomenoval sinchronny motor s magnetrotorom ktory sa pouziva napriklad v cerpadielkach akvarok a cerpadlach praciek, myciek ...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Máj 2017, 21:02

breta1 napísal:Chceš vyrobit sám čerpadlo a elektromotor na 230V, všechno to zalít a trvale ponořit do vody??
Klobouk dolů....
Chce asi vyrobit ponorne cerpadlo co v LIDL predavaju za par eur. A dokonca s
veškeré moje zkušenosti jsou dosud pouze s Arduinem, kde jsou většinou na vše moduly a je mnoho dostupných schémat, takže tak.
Takze naozaj tak.

invi:
Mozes presne popisat o ake cerpadlo ti ide? Nakolko ja mam predstavu o velkom cerpadle a ini zase o cerpadle do akvaria.
Preco to chces sam navrhovat? Zatial staci ak definujes prietok vody a vytlak. Ty chces este navrhovat aj cely motor aj s cievkami. Preco?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

invi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Mar 2017, 14:29
Bydlisko: Ostrava

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa invi » 08 Máj 2017, 23:29

myslim ze invy len nespravne pomenoval sinchronny motor s magnetrotorom ktory sa pouziva napriklad v cerpadielkach akvarok a cerpadlach praciek, myciek ...
Ano, přesně tohle jsem myslel. Nemyslím velké výtlačné ponorné čerpadla, které se třeba dávají do studní, ale čerpadlo max s výkonem 800 l/h. Omlouvám se za špatné pojmenování.

Vím, že se jedná o blbost, kterou seženu za pár korun v obchodě, ale dělám si vlastní přepadový filtr, který chci postavit od začátku až do konce a jelikož jsem teď zblbnutý do 3D tiskárny, tak mi to přišlo jako zajímavý nápad. Jednak to dělám z důvodu, že si to chci postavit sám a zadruhé jelikož bude trochu specificky usazen, takže bych si to chtěl vytisknout, protože potřebuji jinou konstrukci (princip motoru bude stejný). Samozřejmě ideální by bylo kdybych sehnal už hotovou elektroniku a tu zasadil pouze do konstrukce čerpadla, ale to jsem bohužel nenašel.

Abych byl s čerpadlem konkrétní, tak v příloze zasílám foto vykuchaného akvarijního čerpadla.
Prílohy
cerpadlo.png
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa jova » 09 Máj 2017, 08:30

Vzhledem k plánovanému použití 230V bych se být tebou inspiroval novějším čerpadlem z pračky/myčky. Jedná se zcela uzavřený plastový výlisek v kterém se otáčí v čerpané kapalině permanentní magnet s vrtulkou. Pohon obstarává z vnější "suché" strany stator s cívkou na 230V a pólové nástavce které pak "roztáčí" ten magnet. Není to zrovna ideální čerpadlo, ale díky konstrukci nebudeš muset řešit problematické těsnění hřídele rotoru.
Obrázok

Další variantou by byl zela utěsněný motor a přenos otáček pomocí neodymových magnetů přes plastovou stěnu.
0

invi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Mar 2017, 14:29
Bydlisko: Ostrava

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa invi » 09 Máj 2017, 13:46

To je přesně ono, co jsem myslel. Náhodou ten stator s cívkou se nedá samostatně koupit? Hledal jsem v TME i GES, ale nenašel jsem.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Jaký elektromotor použít do vodního čerpadla?

Príspevok od používateľa alidedko » 09 Máj 2017, 18:42

Ved tu je toho po milu premilu.

http://www.avelmak.sk/index.php?lm=449
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok