Akú funkciu majú tieto valčeky?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa zen » 12 Júl 2017, 17:41

Rozmontoval som stary CRT monitor v ktorom som nasiel dva nemagneticke valceky. Už ich zacniem mat zbierku, nájdu sa aj na USB káblov.

Nedovediem si nič iné predstaviť, ako filtráciu parazitov. To sa mi moc nepozdáva. Ak to skutočne tak je, fungovalo by to aj na 220V?
IMG_2058.JPG
Prílohy
IMG_2059.JPG
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa djwiktor » 12 Júl 2017, 18:08

Obycajne tisic rokov pouzivane feritove odrusovacie filtre. Na googli najdes dostatok informacii.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Júl 2017, 18:10

Z praxe asi každý potvrdí, že je to vo väčšine prípadov zbytočné... Asi jediné, kde to môže byť účinné, je VGA kábel kvôli prenosu analógového obrazu, kde rušenie môže byť viditeľné. Inak všetko rovnako funguje aj bez toho... Na odrušenie sieťového napätia sa používa toto, prípadne to nájdi a vyber z nejakého starého PC zdroja, tie to zvyknú mať aj zvlášť na plošáku rovno od AC konektora.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa mr.mio » 31 Júl 2017, 20:53

Edgar "Z praxe asi každý potvrdí, že je to vo väčšine prípadov zbytočné... "

Lebo výrobcom elektroniky to serú zamestnanci popri pásoch a nevedia čo s tým. Tak to montujú do elektroniky. :thanks:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Júl 2017, 21:12

Edgar: keby to bolo zbytocne, tak by to tam nebolo. ci podla teba vyrobcovia nechcu usetrit kazdy cent, a preto to tam vsade pchaju? To uz mozem kludne povedat, ze zamok na dverach je zbytocny, lebo ma nevykradli.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Júl 2017, 21:59

No čoraz novšie príslušenstvo mám, tým menej tých valčekov na ňom je. Prakticky už vlastne na žiadnom, ani origináloch, ani dodatočne kupovanom. A zaujímavé že mi všetko funguje :D A tak isto keď niekto zlomí koncovku adaptéru na NTB tak to odstrihnem za valčekom a až tak dám novú a tiež to každému funguje. Alebo pokročila doba natoľko, že je rušenie menšie a preto to už nedávajú? :pain: Skúste mi povedať, ako to vám reálne ovplyvnilo funkčnosť nejakého zariadenia (okrem teda spomínaného VGA káblu), lebo to by ma naozaj zaujímalo.
0

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa zen » 31 Júl 2017, 22:07

0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa djwiktor » 31 Júl 2017, 22:35

Edgar napísal:No čoraz novšie príslušenstvo mám, tým menej tých valčekov na ňom je. Prakticky už vlastne na žiadnom, ani origináloch, ani dodatočne kupovanom. A zaujímavé že mi všetko funguje :D A tak isto keď niekto zlomí koncovku adaptéru na NTB tak to odstrihnem za valčekom a až tak dám novú a tiež to každému funguje. Alebo pokročila doba natoľko, že je rušenie menšie a preto to už nedávajú? :pain: Skúste mi povedať, ako to vám reálne ovplyvnilo funkčnosť nejakého zariadenia (okrem teda spomínaného VGA káblu), lebo to by ma naozaj zaujímalo.
Vies ze tie valceky uz presli tiez miniaturizaciou ? Co take najst si ferrite bead aspon na wiki a trosku sa doucit modernej elektronike ? Tiez to davam vsade kde sa pracuje s digi signalmi a kde nechcem parazitne rusenia. A okrem toho - ak za novsie prislusenstvo povazujes veci made in china s pochybnou historiou a vyrobcom ( lebo jasne, nielen vyrobcas setri nejake to euro, ale aj zakaznik) , tak sa necuduj ze tam tieto veci a vlastne takmer skoro vsetko chyba. Funcknost pre laika - velakrat neviditelna - ale skus potom prebehnut s VF sondou po miestnosti, kde tieto veci nemas a mas samu lacotu s odstrihnutymi kablami.... ten bordel co uvidis, v tom zijes. Nevraviac o tom, ze to pokojne potom moze rusit aj nejake pasma licencovane, a ak mas smolu, tak pride aj pokuta.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa peterple » 31 Júl 2017, 23:45

Pre všetkých čo nemajú doma EMI komoru za pár miliónov € sú tie valčeky zbytočné. Rozdiel bez valčekov a s nimi nenamerajú. To len niektorý, ešte poctivý výrobcovia sa snažia aj takto splniť limity na EMI vyžarovanie. Tieto im tu nadiktovala EU a vychádzajú z nejakých hygienických noriem z poznatkov o účinkoch elektromagnetického poľa na živý organizmus a pricípu predbežnej opatrnosti.
Celé toto odvetvie dizajnu má charakter veľkej duchariny. Splniť limit sa dá viacero cestami. Preto niekde ani seriózny výrobca valčeky nepotrebuje.
http://www.mvg-world.com/en/products/fi ... mily/emc-4
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 01 Aug 2017, 00:44

Myslím že o vplyve EMI rušenia na analóg sa netreba baviť. Pretože už zo samotnej podstaty analógového signálu vyplýva, že čím kvalitnejší kábel je, tým menej ovplyvní prenášaný signál. Menší útlm, menšie presluchy, menšie parazitné indukčnosti a kapacity, menšie naindukované rušenie atd. Teda lepšia kvalita prenosu. Takže tu to odrušenie má význam. Do akej miery postrehnuteľný človekom? To je na samostatnú debatu. Aj keď tu tiež veľmi záleží na vysielajúcom a primajúcom zariadený a ich kvalite spracovania samotného signálu. Nehovoriac o dĺžke spoja. Myslím že ťažko bude rozoznať zlý analógový (povedzme ten VGA) kábel od dobrého ak to budú káble okolo 1 metra. Ale aj slepý ich rozozná ak sa budeme baviť o 15+ metrových kábloch (aj keď neviem koľko je max dĺžka pre VGA, ale 15 metrové som videl).
Keď sa však budeme baviť o číslicovej technike situácia sa dosť mení. Tu nezáleží na tom ako "zúbožený" signál príde na spracovanie, ak sa dajú rozoznať HIGH hodnoty od LOW teda logické 1 a logické 0 a nie je tam žiadne rušenie dosť veľké na to aby mohlo byť za niektorú z nich zamenené. Obraz či zvuk (čo čokoľvek prenášame) bude stále rovnaký. A tu je ten háčik. Pretože ako náhle rušenie bude dosť veľké na to aby sa začalo miešať z logickými hodnotami. Ten náš obraz či zvuk nebude len trochu zašumený, nebudú tam len sem tam presluchy či nejaké tie duchy. Ale skape úplne! A namiesto obrazu bude hláška NO SIGNAL alebo niečo podobné. Teraz ku tým lacným káblom. Samozrejme že fungujú. Prečo by aj nie. Koľko má taký priemerný Slovák doma PC, TV, rádií atd. Povedal by som že väčšinou po jednom dvoch. Určite do 10. A strata signálu tu a tam, či výpadok obrazu 1x za tele novelu nie je žiadna katastrofa. Ale použi lacné káble bez tienenia a EMI odrušenia niekde v datacentre, kde je 100+ serverov v jednej miestnosti a ich sieťové linky idú popri sebe vo zväzkoch aj niekoľko metrov. A veľmi rýchlo zistíš načo je dobrá táto "duchárina"...
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa rohy » 01 Aug 2017, 07:29

valček obmedzi nielen prienik rušenia do zariadenia,ale aj opačne,zo zariadenia do okolia
0

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 01 Aug 2017, 18:29

Ak chceš definíciu. Je to feritové jadro ktorým prechádza vodič. Tým vlastne vytvára cievku z jediným závitom vinutia. Impedancia (striedavý odpor) takejto cievky je samozrejme nízka vďaka nízkej indukčnosti (jeden jediný závit). Ale impedancia cievky rastie z rastúcou frekvenciou. To znamená že takáto cievka sa správa ako "odpor" pre vysoké frekvencie ktoré väčšinou znamenajú nejakú formu rušenia.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Akú funkciu majú tieto valčeky?

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 01 Aug 2017, 18:50

No párkrát jsem se s odrušováním už setkal a do EMC komory zavítal. Je velká duchařina, ale stálo to za to. Všem doporučuji zavítat a někdy si to i zkusit, pokud budou moct. Zatím o tom moc nevím, ale pomalu mě kolega proškoluje. Ale je to ještě nadlouho. :D

Jinak nevím jestli to není úplně mimo mísu, ale tady je video i s nějakým měřením. Je tam toho docela dost vidět, co to vlastně ten ferit dělá.
https://www.youtube.com/watch?v=81C4IfONt3o
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok