Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Poloha vypinaca norma

Poloha vypinaca norma

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Poloha vypinaca norma

Odoslaťod alois » 31 Júl 2017, 17:20

Geffo: Na Slovensku po Slovensky: Pravidlo č.8 tohoto fóra je:
Je zakázané šíriť na našej stránke warez, ilegálne súbory v rozpore so zákonmi SR/ČR. Rozširovaním súborov chránených autorským zákonom, aj zaheslovaných na úložiskách, sa dopúšťate trestného činu. Takéto príspevky budú vymazané a autor bude upozornený.

Čiže hneď tvoj prvý príspevok nabáda a požaduje porušuje jednoho zo základných pravidel tohoto fóra.

Ku podivu aj zverejnenie jednej časti z 1000 je už porušením zákona, ale nie citácia vlastnými slovami s vysvetlením. Takže Merak to povedal Slovensky svojimy slovami a podal jednoznačnú odpoveď.

V knihe elektrotechnického minima je to tiež vysvetlené svojimi slovami, ale knihu třeba v knižnici požičať, či ukradnúť a tiež to stojí X€ za členské....

Kolébkové spínače a ovládače se osazují tak, aby do polohy „zapnuto** bylo nutno stlačit kolébku nahoře. Páčkové spínače se osazují tak, aby se zapínaly pohybem páčky nahoru, avšak nemusí sa toto dodržať v prípade, že je celý dom/nehnuteľnosť namontovaná rovnakým spôsobom! (hovorí iná platná STN...)

Klasický vypínač pre svetlo nie je taká plocha, aby sa dalo jednoznačne tvrdiť, že při páde niečoho, či niekoho sa vypínač vždy vypne. Při páčkovom vypínači sa prekonáva väčší uhol a tam by sa dolo aj o náhodnom zapnutí při páde uvažovať.
alois

Odoslaťod mac26 » 31 Júl 2017, 17:31

Len tak zo zaujmavosti: co schodiskove prepinace na svetla? Raz zapne tak, raz onak
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Založený: 01.02.2010

Odoslaťod alois » 31 Júl 2017, 17:38

Za neoprávnené, odplatné rozmnožovanie alebo rozširovanie slovenských technických noriem je úrad podľa § 32 ods. 1 zákona povinný uložiť pokutu až do výšky 35 000 eur. Množenie bez súhlasu aj bez odplaty, nie je povolené bez súhlasu duševného majiteľa STN.
Toľko zo zmluvy so SUTN. Takže ak sem niekto niečo svoje zavesí, tak je to vodotlačou a v rohoch strán označené, pre koho bola norma uvoľnená / predaná. Why? Ako sa hovorí okolo Prešova...

mac26: Merak, jeho druhý príspevok, tretia veta....
alois

Odoslaťod Merak » 31 Júl 2017, 17:57

mac26 napísal:Len tak zo zaujmavosti: co schodiskove prepinace na svetla? Raz zapne tak, raz onak

Ja to robim tak, aby základná poloha všetkých vypínačov (prepínače, krížové prepínače, ...) v danom okruhu bola hore zapnúť, teda všetky prepínače sú vo vypnutej polohe a svetlo nesvieti.
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
ponúkam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
Merak
Obrázok používateľa
Moderator
Moderator
Vek: 39.38
Založený: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odoslaťod Edgar » 31 Júl 2017, 17:59

alois napísal:Klasický vypínač pre svetlo nie je taká plocha, aby sa dalo jednoznačne tvrdiť, že při páde niečoho, či niekoho sa vypínač vždy vypne. Při páčkovom vypínači sa prekonáva väčší uhol a tam by sa dolo aj o náhodnom zapnutí při páde uvažovať.

Toto sú už zbytočné filozofie, pretože ako už bolo spomínané, pri krížových vypínačoch to neplatí takže takéto odôvodnenie predpísanej polohy vypínača mi príde nelogické. Logickejšie mi príde to, že je to už proste tak zaužívané aj u ističov atď. tak preto je to predpísané. Každopádne zvončekové tlačidlá sa spínajú opačne. Takže ak niekto/niečo na chodbe spadne na stenu, môže mi zazvoniť :D Alebo sa tie tlačidlá inštalujú piktogramom dole hlavou? :pain:

Obrázok
Edgar
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Vek: 22.22
Založený: 12.08.2013

Odoslaťod Merak » 31 Júl 2017, 18:06

Bohvie či tie tlačidlá nie sú pre západoeurópsky trh.
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
ponúkam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať
Merak
Obrázok používateľa
Moderator
Moderator
Vek: 39.38
Založený: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odoslaťod alois » 31 Júl 2017, 18:16

otázka bola na vypínač, nie na tlačidlo....a norma hovorí tiež o vypínači

ja mám zvončekové tlačidlá veľkoplošné, na kterých sa zasúva cela plocha dovnútra bez náklonu...A???

breta1 napísal: Určitý používaný a logický argument je, aby se při náhodném pádu člověka rukou něco náhodou nezaplo - proto se např. jističe též zapínají nahoru atd.
Ale snad někdo opravdu napíše, co říká norma.

A ja som tiež iba reagoval, že u kolísky to až také logické nie je s tým pádom....
alois

Predchádzajúca

Naspäť na Pre začiatočníkov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: 23MaKaVeLi23, nalimko33 a 6 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist