Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Ak├Ż kondenz├ítor a mostov├Ż usmer┼łova─Ź si m├ím k├║pi┼ą?

Ak├Ż kondenz├ítor a mostov├Ż usmer┼łova─Ź si m├ím k├║pi┼ą?

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Ak├Ż kondenz├ítor a mostov├Ż usmer┼łova─Ź si m├ím k├║pi┼ą?

Odosla┼ąod Kenny25 » 31 J├║l 2017, 12:46

Dobr├Ż de┼ł. Pred ned├ívnom som videl video https://www.youtube.com/watch?v=lAvCYuNxGS8&t=3s a chcel by som urobi┼ą nie─Źo podobne ale
chcem aby to rozsvietilo 4W Led ┼żiarovku. Ve─żmi sa do t├Żchto veci nevyzn├ím (sk├┤r v├┤bec) a tak idem po rady k sk├║senej┼í├şm. Ak├Ż kondenz├ítor a mostov├Ż usmer┼łova─Ź si m├ím k├║pi┼ą aby to ┼ílo? A e┼íte by som k tomu chcel pripoji┼ą PWM regul├ítor aby som mohol stmieva┼ą tu ┼żiarovku. ─Äakujem za rady.

t├ęmu presunul a hl├ísenie uzavrel Mer├ík 1.8.2017 o 13:07
Kenny25
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 48
Zalo┼żen├Ż: 31.07.2017

Re: Ak├Ż kondenz├ítor a mostov├Ż usmer┼łova─Ź si m├ím k├║pi┼ą?

Odosla┼ąod breta1 » 31 J├║l 2017, 13:01

Jak a ─Ź├şm bude┼í ten motorek ot├í─Źet?
Typ motorku?
Naposledy upravil breta1 d┼ła 31 J├║l 2017, 13:02, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8719
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Kenny25 » 31 J├║l 2017, 13:02

Asi druh├Żm motor─Źekom
Kenny25
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod breta1 » 31 J├║l 2017, 13:04

To p┼Öece nem├í v├Żznam, leda jako v├Żukovou demonstraci.
P┼Öece proudem do toho prv├ęho motorku m┼»┼że┼í rovnou rozsv├ştit tu ledku, ne?
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8719
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Kenny25 » 31 J├║l 2017, 13:05

Ja viem ale chcem si to len tak urobi┼ą. Mo┼żno sa nie─Źo nov├ę nau─Źi┼ą a tak.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 31 J├║l 2017, 13:09 --

Tak├Ż mal├Ż projekt.
Kenny25
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

ak├Ż krokov├Ż motor─Źek si m├ím k├║pi┼ą

Odosla┼ąod Kenny25 » 02 Aug 2017, 11:52

Zdrav├şm ned├ívno som videl video https://www.youtube.com/watch?v=lAvCYuNxGS8&t=7s a chcel by som urobi┼ą nie─Źo podobn├ę ale namiesto diod by som chcel rozsvieti┼ą 6W led ┼żiarovku. Poh├í┼łane to bude Dc motor─Źekom. M├ím u┼ż diodov├Ż most (https://www.gme.sk/diodovy-mustek-kbp210) aj kondenz├ítor (https://www.gme.sk/ce-1000u-16v-hit-ecr-10x16-rm5-bulk) a aj PWM regul├ítor aby som mohol nastavova┼ą jas ┼żiarovky. Potrebujem e┼íte krokov├Ż motor─Źek ale neviem ak├Ż si m├ím k├║pi┼ą aby bol na to vhodn├Ż a dok├ízal rozsvieti┼ą 6W ┼żiarovku. ─Äakujem.

t├ęmy zl├║─Źil, od OT pre─Źistil a hl├ísenia uzavrel Mer├ík 2.8.2017 o 18:57
Kenny25
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Re: ak├Ż krokov├Ż motor─Źek si m├ím k├║pi┼ą

Odosla┼ąod mr.dred » 02 Aug 2017, 13:04

nie ┼że by to nejako vadilo ,ale nemus├ş┼í zaklada┼ą nov├║ t├ęmu v┼żdy ke─Ć ti do projektu nie─Źo ch├Żba.... najprv to bol " Ak├Ż kondenz├ítor a mostov├Ż usmer┼łova─Ź si m├ím k├║pi┼ą? " ,potom " DC motor─Źek 10W Kde m├ím zohna┼ą " a teraz " ak├Ż krokov├Ż motor─Źek si m├ím k├║pi┼ą"
Na tak├ęto pozn├ívanie elektroniky (vi─Ĺ tvoj projekt) nemus├ş┼í kupova┼ą skoro ni─Ź. Z├íjdi na zbern├Ż dvor,alebo ku kontajn├ęru a pozri nejak├║ tla─Źiare┼ł. Z nej z├şska┼í krokov├ę motory ,mechanick├ę diely a tie┼ż aj nejak├Ż usmer┼łova─Ź a kondenz├ítor.DC motor tie┼ż ur─Źite n├íjde┼í... aku-vrta─Źka,u┼ąahova─Źka,skrutkova─Ź,vys├íva─Ź,ru─Źn├Ż ┼ílaha─Ź ,f├ęn,men┼íie potom v CD/DVD mechanik├ích,star├Żch kaze┼ą├íkoch/walkmanoch. Vyu┼żi┼ą a nau─Źi┼ą sa ,ako veci funguj├║ sa d├í aj na takomto materi├íle... hlavne ┼ąa potom nemrz├ş,ke─Ć nie─Źo zhor├ş.... je to zadara. :wink:
Naposledy upravil mr.dred d┼ła 02 Aug 2017, 15:58, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2968
Vek: 53.95
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Re: ak├Ż krokov├Ż motor─Źek si m├ím k├║pi┼ą

Odosla┼ąod misocko » 02 Aug 2017, 16:18

Ako ti uz pisal mr.dred, jedna tlaciaren zo zber. dvora a nemusel si na hranie sa a poznavanie elektroniky nic kupovat. Osobne si vsak myslim ze sa chystas prechytracit zakony fyziky a ides stavat perpetum mobile. Minimalne to nebude o poznavani ked uz mas vybratu 6W ziarovku, okrem toho sa mas co ucit lebo si neuviedol napetie ziarovky co je tiez velmi dolezite. Ak to bude 24V a viac V tak to nebude jednoduche na ucenie sa.
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2878
Vek: 42.57
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod StefanST » 03 Aug 2017, 14:35

Kenny25 nap├şsal:Ja viem ale chcem si to len tak urobi┼ą. Mo┼żno sa nie─Źo nov├ę nau─Źi┼ą a tak. Tak├Ż mal├Ż projekt.

Na prv├ę pokusy by ti mo┼żno sta─Źil DC motor─Źek, (asi z rozobratej tla─Źiarne).
Sta─Ź├ş LED pripoji┼ą na v├Żvody motor─Źeka. Poh├í┼łan├ę pomocou accu-skrutkova─Źa/v┼Ľta─Źky (s regulovate─żn├Żmi ot├í─Źkami !!) to rozsvietilo pripojen├║ bielu LED. S DC-motor─Źekom netreba usmer┼łova─Ź ani kondenz├ítor.

Sn├şmka096.jpg
Sn├şmka096.jpg (7.15 KiB) Zobrazen├í 880 kr├ít

Za 1Ôłł+po┼ítovn├ę - ak m├í┼í z├íujem ohl├ís sa cez SS.

P.S.1: Dop├ş┼í si do profilu vek a bydlisko

P.S.2: Ak mieni┼í robi┼ą aj in├ę "pokusy" s elektronikou a zbern├Ż dvor m├í┼í nedostupn├Ż (ned├í sa tam dohodn├║┼ą), sk├║s vylepi┼ą na vchodov├ę dvere v ─Źin┼żiakoch vo svojom okol├ş oznamy, ┼że zh├í┼ła┼í vyraden├║ tla─Źiare┼ł a star┼í├ş telev├şzor (nie LCD) na s├║─Źiastky pre "projekt z fyziky" do ┼íkoly. Zadarmo, za odvoz. Ak prid├í┼í ─Ź├şslo svojho mobilu, sn├í─Ć sa niekto n├íjde. Bude┼í ma┼ą dos┼ą s├║─Źiastok na svoje experimenty.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 303
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2012

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist