Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Nato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 11:36
Bydlisko: 90%BA, 10%LC
Vek: 44

Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa Nato » 22 Aug 2017, 14:26

Zdravim,
namontoval som si z LED pasov, spinaca a LED stmievaca osvetlenie garaze. Toto je napajane novou autobateriou. Co by ste mi poradili na jej monitorovanie, aby som jednoducho a rychlo vedel, kedy ju treba odniest nabit? Aktivoval by som to zapnutim osvetlenia, nech to nezere zbytocne akumulator pocas nepritomnosti.

Nechcel by som tam chodit a merat napatie multimetrom. Skor uvazujem nad nasledovnym:

1) https://www.yachtshop.sk/yachtshop-sk/e ... oth-6-24-V
- dobre, ale na to ze je to bluetoothovy voltmeter s apkou, dost drahe.

2) http://www.ebay.com/itm/10A-Dual-LED-Di ... Yxjxh#rwid
- vyhoda ze meria volty aj ampere. Presnost zvykne byt ale naprd, zisteny rozdiel na podobnom 0,3V oproti multimetru.

3) http://www.eshop-rychlo.sk/nacestu/esho ... aterie-12V
- nieco taketo jednoduche ledkove mozno?

Dalsia otazka je, ze tam chcem zaradit sklenenu poistku. Akym sposobom sa odporuca dimenzovat A poistky? Staci ked odmeriam pretekajuci prud obvodom a zvolit najblizsiu vyssiu dostupnu?

Ako by som sa mal starat o akumulator v chladnom obdobi? Bude dobre ak ho obalilm sklenenou vatou alebo vyrobim krabicu s polystyrenu?
Na co by som mal este mysliet, aby mi akumulator sluzil k spokojnosti a bezpecne co najdlhsie?

Dakujem za rady a nazory :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Aug 2017, 14:30

Obyčajný komparátor, ktorý bude porovnávať napätie akumulátora s normálovým. Normálové nastaviť na 11V a ak bude napätie aku pod 11V, zasvieti červená LEDka.

Všelijaké voltmetre s bluetooth a pod. sú úplne mimo misu a zbytočné. K LEDke je možné pripojiť aj nejaký pípač, aby to upozorňovalo aj akusticky. Hľadaj "komparátor", prípadne "zapojenie OZ ako komparátor".
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Aug 2017, 15:12

v tvojom pripade bude idealne to, co sa pouziva v aute. Existuje kopec schem, vsetko je to komparator. Hladaj indikator stavu baterie.
Tu je nieco jednoduche staci dat 2mA ledky, LM393 tiez vela nezerie, pripadne tam dat len tu cast, kde je cervena ledka a ta ti bude signalizovat slabu bateriu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa zipaj » 22 Aug 2017, 19:56

hlavne v zime nenechať vybitý akumulátor, lebo zamrzne a praskne, polystyrén nepomôže, akumulátor nič neohrieva, rovnako dobre ako nejaký indikátor s LM393 poslúži aj voltmeter za 1€ z číny, zapínať cez tlačidlo a ak by ukazoval nesprávny údaj, upraviť odporový delič na vstupe (otázka je ako presne ukazuje merák s ktorým to porovnáš)
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa enigma » 22 Aug 2017, 21:01

stačí použiť aj LM 3914 .... indikátor s desiatími LED
0

Nato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 11:36
Bydlisko: 90%BA, 10%LC
Vek: 44

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa Nato » 23 Aug 2017, 07:58

Z vasich napadov som najprv som myslel, ze poskladam tu 3/10 LED srandu s LM XY. Kedze ale nemam po ruke nic na leptanie, ani mastny papier na nazehlenie na plosak, dokonca ani cas na takyto typ relaxu, objednam voltmeter z ciny a v pripade ze bude na prd, skusim upravit ten odporovy delic.

Dakujem za napady :thumbup:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Aug 2017, 10:28

enigma: to by len zbytocne zralo. jemu staci len dobry/nabit.
Nato: ano, aj jak tak vacsinou skoncim. nieco si navrhnem (drobnosti), aby som nakoniec zistil, ze existuje hotovy modul z ciny za par drobnych. a nemusim sa trapit s plosakom.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa mac26 » 23 Aug 2017, 13:44

Odkial si? Niekde sa mi tu povalovala taka sranda s 3 LED. Ak si prenu prides, je tvoja.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa enigma » 23 Aug 2017, 16:00

pocitujlasku napísal:enigma: to by len zbytocne zralo. jemu staci len dobry/nabit.
Nato: ano, aj jak tak vacsinou skoncim. nieco si navrhnem (drobnosti), aby som nakoniec zistil, ze existuje hotovy modul z ciny za par drobnych. a nemusim sa trapit s plosakom.

nemusí to mať stále zapojené . predsa už písal , že by sa to zapájalo spolu so svetlom . zapnuté svetlo - zapnutá kontrola ... a hned vidí či má dobíjať , alebo ešte má čas ....
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Aug 2017, 16:17

ved ano, ale aj pri tom svieteni - naco ma napajat viac lediek, nez je potrebne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa enigma » 23 Aug 2017, 17:29

pozor , LM 3914 má možnosť nie iba had , ale aj bod , čo znamená že bude svietiť iba jedna ledka , signalizujúca určité napätie .
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa jova » 23 Aug 2017, 17:55

Koupil jsem toto a spokojenost.
Ukazuje napětí ve voltech, nebo stav aku v % má to graf. zobrazeni. Při nízkém napětí zhasne led podsvícení, spotřeba minimální.
http://www.ebay.com/itm/LCD-Acid-Lead-L ... 2749.l2649
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa nalimko33 » 23 Aug 2017, 18:27

0
SHARP MZ-811

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Aug 2017, 21:09

Nato napísal:Na co by som mal este mysliet, aby mi akumulator sluzil k spokojnosti a bezpecne co najdlhsie?
Možno by bolo dobré kúpiť trakčný akumulátor. A ako už písali iní, hlavne v zime ho držať čo najviac nabitý.

(Ak sa ti ho nechce niekam vláčiť nabíjať, tak si sprav prípravok na jeho paralelné pripojenie a hoď ho občas do auta, hlavne ak pôjdeš dlhšiu cestu. A nemusíš mať strach, že to alternátor nezvládne.)
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 23 Aug 2017, 22:17, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa oravan » 23 Aug 2017, 21:42

to chceš udaj o baterke prenášať ,alebo merať jéj napätie lebo z autobaterky,ktorá má napríklad 44ampérhodín tak ani nezbadáš pokles pri ledkách aj v mraze a stačí ju len oživiť napríklad jazdou v aute
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Aug 2017, 23:57

:roll:
Ty si aj čítal, čo autor vlákna chce, či si len vygeneroval náhodnú vetu, ktorú si sem napísal, ako vždy?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Nato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 11:36
Bydlisko: 90%BA, 10%LC
Vek: 44

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa Nato » 24 Aug 2017, 08:46

zipaj k tepelnej izolacii autobaterie - vyhodou/nevyhodou tejto garaze je, ze nou prechadzaju stupacky k bytom a zaizolovane su len rury kurenia. Tepla voda a odpad by v zime mohli co-to udrzat nad nulou pri polystyrenom izolovanych dverach. Obalenim baterie som predpokladal, ze jej este trochu pomozem, ak pri odbere mozno generuje nejake teplo, neodovzda ho hned von.

mac26: som z BA / LC, dakujem za ponuku a vazim si ju, ale vyriesim to s niektorou cinskou srandou

jova: to vzera zaujimavo, ak to funguje spolahlivo a presne, je to to, co chcem :thumbup:

nalimko33: ten odpojovac vyzera na prvy pohlad prakticky, avsak u mna nebude napajane z akumulatora nic ak nie som v garazi. Jedine ze by som zabudol zapnute svetlo. To mam v plane vyriesit inak. Mam tam bezdrotovy magneticky snimac s 2 univerzal vstupmi k alarmu Jablotron100 v byte. Aktualne snima dve kridla garazovej brany, ale planujem to prerobit ze bude snimat len vrchne kridlo, a druhy vstup bude rozpajat relatko napajane svetlom v garazi. Cize kym nezhasnem, nezaalarmujem.

Dolfi: pripravok na paralelne nabijanie - tym myslis vyviest + a - zo svoriek autobaterie skrz kabinu do kufra a tam pripajat tento akumulator? Alebo nieco do autozapalovaca? Kazdopadne som zatial nastaveny a vybaveny, ze to raz za 1 - 3 mesiace odnesiem do bytu nabit.

K tym poistkam - nameral som prud pretekajuci obvodom pri max. jase 2.05 - 2,10 A. Mam 2A a 2,5A poistku. Zatial som tam dal 2,5A; myslite ze by prezila aj ta 2A?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Aug 2017, 09:03

Nevedel som, že máš garáž v prízemí bytovky. Niekedy garáž býva poriadne ďaleko.

Niektoré autá majú už "zapaľovačovú zástrčku" v kufri. Tak som myslel kúsok kábla, dva štipce a protikus do tej zástrčky.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa jova » 24 Aug 2017, 12:51

Koupil jsem to na hlídání nebo spíše pro informaci jak je nabitý akumulátor solárním panelem.
Přesnost to ukazuje na desetinu V a napětí se v podstatě shodovalo s digitálním voltmetrem.
Tím tlačítkem se přepíná zobrazení V/%, nic jiného to neumí.
Ještě dotaz. Nedalo by se tou stoupačkou dotáhnout nějaké napájení?.
0

Nato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 11:36
Bydlisko: 90%BA, 10%LC
Vek: 44

Re: Monitorovanie stavu autoakumulatora pouzivaneho na svietenie

Príspevok od používateľa Nato » 29 Aug 2017, 20:39

jova: zial nie, je to stupacka susedneho vchodu.

Kupil som novy, vcelku kvalitny multimeter Brymen BM869S. Prave som dokoncil merania. Zistil som, ze pocas odberu mam na svorkach autobaterie 12,6V. Na svorkach vypinaca na cca 10m kabli 2x1 je to uz len :confused: 11V, pri prude 3A s 2A sklenenou poistkou v obvode.

Urobil som test "na divoko" s 2 zilami CYKY 3x2,5 bez poistky a na svorkach vypinaca som nameral 11,8V pri prude 3,98A. Ak som zaradil 4A poistku, bolo to 3,92A a s 2A poistkou 3A + poistka sa citelne hriala.

Zvazujem vymenit ten 2x1 za minimalne CYYP 2Bx2,5; no idealne radsej 2x 3 az 3,5. V takych prierezoch sa bezne ponukaju len audiokable. Myslite, ze by som mohol pouzit ak taky audiokabel s dutinkami?

Su sklenene poistky vhodne a spolahlive na ochranu pred pripadnym skratom v obvode? Ako ju nadimenzovat tak, aby na jednej strane spolahlivo chranila a na druhej nebola sama hrejuci sa spotrebic? :pain:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok