Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Príspevok od používateľa hal_sk » 19 Sep 2017, 00:35

Zdravím,
Sorry za možno hlúpy dotaz. Chystám sa kúpiť kit laserovej závory a chcem to umiestniť do garáže s elektrickou bránou. Chcem, aby laserová závora slúžila ako "doraz" pri parkovaní auta (aby som maximalizoval miesto pred autom). Lenže tiež chcem, aby táto závora bola napájaná a aktívna len pár desiatok sekúnd po tom, čo otvorím elektrickú bránu (aby laser závory nesvietil non-stop).
Rozmýšľal som, že napojím relé na kontakty žiarovky osvetlenia brány, lebo svetlo brány svieti len chvíľku po otvorení brány, ten čas mi vyhovuje. Toto relé sa po otvorení brány zopne (lebo svetlo brány sa zapne) a pustí napájanie do laserovej závory. A potom keď svetlo brány prestane svietiť sa relé rozopne a preruší tak napájanie laserovej brány. Uvažujem správne? Resp. existuje jednoduchší spôsob (predpokladám že áno :oops: ), ako nechať laserovú bránu napájanú len po istý čas po otvorení brány?
Tu je fotka elektroniky z pohonu garážovej brány. Tam je aj tá žiarovka, ktorá svieti istú dobu po otvorení. Elegantnejšie by bolo, ak by sa dala využiť tá svorkovnica v pohone.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Príspevok od používateľa marioo » 19 Sep 2017, 00:44

Vyhoď tú 12 V 10 W / to máš skoro 1A / jedno malé relé žerie možno 50mA takže si ich tam môžeš dať aj 20:) / žiarovku a napoj tam buď rele - jedno alebo aj dve - a na to rele si daj čo potrebuješ


to rele bude zopnute ten čas čo svietila predtym žiarovka.. /môže spínať tú bránu, ta nebude mať veľkú spotrebu/ a k tomu si daj 5W LED 12V



Alebo dokonca asi na svorkovnici je aj taky výystup /dole vľavo na popiske je znak žiarovky možno to bude výstup na ext rele/ .. keďže si nenapísal typ motora k bráne ťažko radiť... ťažko povedaať či je to ext kontakt z rele alebo tých 12V z tej žiarovky...

Najednosuchšie k tej žiarovke zaopoiť tú laser bránu tá je tiež na 12V a spotrebu ma určite minimálnu...

Aké je označenie toho motoru?

Možností máš veľa :)

Ale laser by som tam asi nedával.. skôr infra ... je to predsa pre zrak jemne nebezpečne...
0

alois

Re: Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Príspevok od používateľa alois » 19 Sep 2017, 05:51

http://www.parkujeme.cz/detail/248-gara ... ent-pga-11

porovnaj si ceny tvojho hotového modulu a hotového výrobku....

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Príspevok od používateľa hal_sk » 19 Sep 2017, 16:17

alois napísal:http://www.parkujeme.cz/detail/248-gara ... ent-pga-11

porovnaj si ceny tvojho hotového modulu a hotového výrobku....
Tak cena je porovnateľná. Ale ja sa chcem trocha zabaviť a naučiť sa niečo nové :)

-- Spojený príspevok 19 Sep 2017, 15:19 --

To marioo:
Motor myslíš značku brány? KingGates. Inak to ma fakt mohlo napadnúť, že celé zariadenie sa dá napájať vlastne z tej žiarovky. Nemusím sa ondiť s trafákom.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Príspevok od používateľa marioo » 19 Sep 2017, 16:19

Tak stačí napojiť laserové ukazovátko z ebay na ten vstup od žiarovky /samozrejme predtým upraviť napätie/
0

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Príspevok od používateľa hal_sk » 19 Sep 2017, 16:39

Asi sa nechápeme. Tá závora bude tesne pri bráne a bude zisťovať, kedy zmizne zadok auta (vchádzam predkom dnu). Takto nejak:
https://sketch.io/render/sk-2de23112b03 ... f0904.jpeg
Do garáže vchádzajú autá rôznych dĺžok. Preto chcem kontrolovať dištanc zadku auta od brány.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Príspevok od používateľa marioo » 19 Sep 2017, 21:06

Niekde som už videl aj tenisovú loptičku zavesenú :) a keď sa jej auto dotklo vedeli, že už ďalší dotyk bude nárazníkom o stenu :)

Takže k tomu ešte semafor :) alebo bzučiak ...

Chápeme sa .. aj tým laserovým ukazovátkom sa dá na tom-ktorom aute nastaviť bod po ktorý sa má cúvať...


Veď chodíš autom predkom tak tam zaves tenis lopitičku na špagat... jedna loptička bude vo výške narazníka a niekde na špagáte kus niečoho aby bolo vidieť že si do špagátu narazil... a vieš že si tam...

Dnešné auta maju predsa senzory... a Tesla zacúva aj sama :)
0

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Príspevok od používateľa hal_sk » 19 Sep 2017, 23:27

:) Nie je to také jednoduché. Ako som písal, do garáže vchádzajú krátke, aj dlhé autá (rodinná garáž). Tenisák by mi pomohol len vtedy, ak by do garáže parkovali len rovnako dlhé autá (alebo by som tam mal viac tenisákov, farebne rozlíšených pre každé auto :lol: ). Preto potrebujem mať rovnaký dištanc medzi bránou a zadným nárazníkom. Plac vpredu (medzi predným nárazníkom a stenou oproti bráne) tak bude maximalizovaný a na dĺžke auta nebude záležať.
0

alois

Re: Zopnutie relé len po dobu prevádzky garážovej brány

Príspevok od používateľa alois » 20 Sep 2017, 06:57

1. ospravedlňujem sa, prehliadol som info o zadnej časti vozidla
2. link mal byť aj príkladom, jako je to v praxi vyriešené
3 POZOR, ako chceš riešiť koncový bod vozidla, keď nárazník zadný má rôzny profil a výšku? Vlezie tam niekto z gulou a si tiež tam....

CHÝBA MI INFORMÁCIA, či máš použité/namontované aj fotobunky zabraňujúce automatickému uzavretiu brány. Lebo táto časť obvodu sa dá využiť na tvoj účel!

Máš elektrický pohon a z toho sa dá separátne zobrať 230V a upraviť na svoje pracovné napätie. Neriešil by som to osobne z tej žiarovky, pokiaľ nevieš ako je spínaná.

Tým , že sa chceš pobaviť pri bastlení získáváš PLUS u mňa a skús to riešiť tak, ako sa to rieši pri alarmoch:

1. aktivovaný magnet (jazýčkové relé) v polohe zavretá brána. Laser je vypnutý od napájania.
2. aktivovaný magnet (jazýčkové relé) v polohe otvorenej brány - (povolený bezpečný vjazd) - laser je aktivovaný s vyhodnocovacou logikou.
3. Laser po uvoľnení (po vjazde vozidla) zopne vyhodnotenie parkovania a to sa zobrazí vodičovi optickou signalizáciou na čelnej strane garáže pred vozidlom a povolí uzavretie garážovej brány diaľkovým, alebo automatikou.

A na koniec by som zvážil, či to riešiť IBA jedným lúčom.

Pre mladších Arduino, pre nás starších pár kusov NE555, SN7474, 7400, 7413... Siemens Logo tiež poteší.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok