navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa sentido » 16 Okt 2017, 17:47

Zdar,

vedel by mi prosim vas niekto navrhnut riesenie pre el.vyhrievanie korunky resp. vyhrievanie tabaku na vodnej fajke ?!

Teplota normlanych prirodnych uhlikov po odmerani IR teplomerom (s nastavenim patricnej emisie) takych 450'C. Teplota tabaku urceneho do vodnych fajok by mala mat zase pocas doby fajcenia idealnych 150'C az 160'C cca, aby sa tabak neprepaloval a naopak aby ani neprestal dymiet (udit sa, ha-ha).

Idealne by bolo ubastlit nejake "riesenie" na 12V. Od tych 230V sa da sice cakat viac, pretoze vykony su vyssie (100W a viac) ale kazdy ma od 230V odradzuje, kvoli bezpecnosti.

Premyslal som kupit napriklad tzv. "vykurovacie rezistory" no u tych existuje taka dilema, ze v datasheet sa spomina prevadzkova teplota len do 200'C a ja sa bojim, ze to nebude stacit na ohrievanie tabaku 150'C. Naviac ked na povrch tohto tzv "vykurovacieho rezistoru" pripojim nejaky druh hlinnikoveho (duraloveho) chladica o rozmeroch aspon 5 x 5 x 1 cm, tak vykon ktory je pouzity pri vsetkych 12V rezistoroch t.j. 40W nebude postacovat na vyhrievanie tohoto hlinnikoveho masivu na aspon teplotu 200'C. V podstate uz i samotna korunka na vodnej fajke ochladzuje tabak. Ja viem ze je to dost neefektivne a najlepsie by bolo mat korunku vodnej fajky rovno ako vyhrievacie teleso :) s dierkami na spodku pre "cucanie" dymu z tabaku :) ale take nieco neviem vyrobit.

Dalsim moznym riesenim by mohlo byt snad aj pouzitie odporovych drotov alebo samotnych vykonovych rezistorov. Odporove dratiky by mohli byt navinute a schovane napriklad do kremiciteho piesku, nasypanom v nejakej keramickej malickej miske. A bude zrejme nutna aj regulacia teploty (termostat ? alebo nejake ine komplikovane riesenie ?). Fakt neviem co by bolo najlepsie, ani ake zapojenie by bolo najvhodnejsie. Ja vlastne uz ani neviem co chcem, ked sa tak citam, co som si to zasa vymyslel :D.

Dalsim problemom je prechod salajuceho tepla smerom k tabaku. Bezne za normalnych okolnosti sa vyuziva alobal (hlinnikova grilovacia folia), ktora sa natiahnne na vrch korunky vodnej fajky a odierkuje sa s pomocou spendliku... potom sa este na vrch alobalu polozi rozpaleny uhlik (450'C) a moze sa fajcit (po cca 5 - 10 minutach nez sa tabak ohreje na pozadovanych 150'C).

Ja pouzivam namiesto alobalu heat-managment system (Oduman Ignis), do ktoreho sa vlozia rozpalene uhliky (aspon 2 ks) a potom sa to takto polozi na korunku vodnej fajky. Tato informacia je sice nepodstatna, no mozno by sa dal vyuzit aj tento heat-managment system. Pripravovat vodnu fajku s alobalom je o dost zdlhavejsie.

Podstatne je predovsetkym to, aby cez ten nadierkovany alobal alebo cez heat-managment system prechadzalo teplo az ku tabaku. V pripade alobalu moze byt zdroj tepla aj mensi - dajme tomu 300'C, avsak aspon s vecsiou plochou topneho telesa (idealne kruhoveho tvaru s priemerom cca 4-6cm) a asi priamo polozenom na alobale (resp. na korunke vodnej fajky). Uplne najsamlepsie aj ked asi dost zlozitejsie, by bolo spravit topne teleso s teplotou 450'C ktore by voslo do heat-managmentu :).

Vie niekto jak na to ? Ma niekto navrh jak to ustkutocnit ? :) Idealne by bolo v podstate vyrobenie umeleho elektrickeho uhlia, ktory ma teplotu aspon 350-450'C alebo aspon nejakej spiraly (v keramickej miske napriklad, ktora bude mat aspon 300'C).

Dik za vsetky rady a postrehy a navody a nazory a atd. :).
Prílohy
Oduman Ignis (heat-managment)
Oduman Ignis (heat-managment)
Cascade Phunnel (keramicka shamotova korunka vodnej fajky)
Cascade Phunnel (keramicka shamotova korunka vodnej fajky)
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa marioo » 16 Okt 2017, 18:50

Nevyrába sa žiadna "elektrická" vodná fajka?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Okt 2017, 18:59

Na 480 stupňov sa zahrejú napr. mikropájky na 230V, s príkonom 50W, takže od tohto sa môžeme odraziť ďalej. Odpor podľa Ohmovho zákonu vychádza na cca 1kΩ, prúd okolo 200 mA. Treba len dobre nadimenzovať druh drôtu (t. j. prierez - ten by stačil malý - a merný odpor drôtu). Síce som veľmi neporadil ale aspoň nejaký základ. A mysli na to že ak to budeš chcieť na bezpečné napätie tak k tomu potrebuješ aj zdroj s patričným výkonom a všetko prerátať na dané napätie. Na 230V to už máš teraz už prakticky vyriešené, už len zohnať drôt...
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Okt 2017, 19:16

Nějak mi uniká pointa, proč to předělávat. Uhlíky pro vodní dýmku stojí pakatel.
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa tomel » 16 Okt 2017, 19:36

https://www.tme.eu/sk/katalog/pasivne-s ... _order=ASC

aha sorry najprv posielam link potom čítam .. :D

zapoj ich viac a do serie bezpečné napatie máš do 50V
0

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa sentido » 16 Okt 2017, 21:39

diky vsetkym za prve ohlasy :)

@jazevec:
no ano vsak ja to viem... mam kokosove uhliky, stoji to zopar EUR (3kg balenie) a vydrzi to dlho... lenze: uhliky sa drobia na prach uz aj ked ich chytis do pinzety (tzv. kliesti na uhliky, ale ja to volam pinzeta, lebo to tak aj vyzera a asi to ma aj ten ucel ha ha) nad plynovym sporakom pri rozpalovani alebo ked ich potrebujes posuvat na fajke, cize treba to potom vsetko poumyvat... dalsi problem (vadi vsetkym spolubyvajucim) je ten, ze kym sa rozpaluju tie 7 az 15 min. tak troschu pachnu (po rozpaleni uz OK)... za dalsie ono to vzdy zabera ten cas, nez sa uhliky rozpalia, nez ich presuniem do heat-managmentu alebo nad alobal... musim behat hore-dole... ja viem, ze "elektricky uhlik" takzvany pre vodnu fajku zozere nejaku elektrinu a ze tu treba platit :) ale ide o ten princip... o modernu dobu... s pouzitim klasickej vodnej fajky... vaporizery alebo e-cigarety tiez nechcem, nakolko uz sa z toho celkom straca kult vodnej fajky potom :)

@marioo:
nejake riesenia existuju na el.vodne fajky, vyrabaju sa, ale budto je to uz hotova E-cigareta resp. aj Vaporizer na slovo vzaty, alebo potom to je nejaka kompletna el. korunka, riadena automatizovanou mikroelektronikou a tuto korunku nasadis namiesto keramickej korunky na vodnu fajku, cize je to prakticky uz vaporizer s naplnami e-liquid podla svojho vyberu (e-cigareta s dobrym dymom a vyssim vykonom) ktory tahas cez vodu... cize zase sa z toho vytraca celkom ten kult vodnej fajky... toto jej caro... :)

@Edgar:
a nevies please poradit ? aky dlhy drot, aky priemer, aky by mal mat odpor, daju sa kupit rozne odporove droty, 1Ω na 1meter dlzky alebo som videl nejaky 0,85Ω cca na meter dlzky... a zrejme tam musi byt aj termostat na 450'C nejaky rychly a ucinny nech ten odporovy kabel nevzblkne, nie ? :)

@tomel:
no ved ja som na TME.SK tiez pozeral tieto tzv. "vykurovacie rezistory" len neviem ci mi budu napomocne... problemom je privysoka teplota... na take vysoke teploty sa zhana hocico len velmi tazko... aj meracie I/O ak by som chcel regulovat a udrziavat teplotu, tak zacina byt problem - existuju asi len teplotne snimace a cidla do cca 1kΩ, ale nie termistory na tak vysoke teploty)...

jednoducho tabak by mal mat 150'C az 170'C zhruba plus/minus... ak uz ma tabak 200'C alebo viac, tak uz je dym stiplavy a tabak zacina horiet (doslova sa menit na popol a vsakovate splodiny, ktorych je sice v tabaku aj tak dost, ale pri vysokych teplotach sa z tabaku vylucuju v enormne toxickych davkach)... takze vykurovacie resp. topne teliesko musi dosahovat aspon 250'C alebo 300'C, aby skrz zakrytu korunku heatmanagmentom ci alobalom preslo na tabak onych pozadovanych 150'C a zaroven s ohladom aj na teplotu okolneho prostredia (napriklad ak otvoris v izbe okno alebo ak fajcis vodnu fajku na terase ci na balkone a vonku je len 10'C aby to malo aj nejaku vyhrevnost... cize 200'C by bolo malo, lebo by z tychto 200'C nedoslo ziadne teplo az ku tabaku... v takom pripade by mal tabak sotva 100'C odhadom... teda ak by bola na balkone tych 10'C)

...ono okrem znalosti elektriky, ktora je u mna zial nizka, to chce aj znalosti z fyziky :) ja by som radsej poznal nejake realne riesenia, ako by sa to dalo spravit, nejake schemy, nejake puzdra keramicke ak sa daju kupit na teplotu do 500'C napriklad, a podobne... co sa tyka 230V tak tam existuje istotne aj viac rieseni kedze idealny prikon by bol aspon tych 100W a to na 12V dnes nepraktizuje nikto a bola by v tom asi aj zbytocna strata elektrickeho prudu (robit z 230V tych 12V a potom zase nazad - zozrat z tych 12V tolko vela Amperov)

...co ja de fakto potrebujem, je vykurovacie resp. topne teliesko o rozmeroch cca na posadenie na korunku vodnej fajky... z hladiska bezpecnosti nieco najlepsie na 12V... ak by sa inak nedalo, tak aj 230V si tam privediem, sice som do elektriky lanar, ale za to aj pedant, a hole zily 230V by ste nevideli nikdy v zivote na vodnej fajke, ak by som to robil ja :P no a aby to malo nejaku poriadnu teplotu do 450'C tak ako uhliky a ked nie 450 tak aspon ja neviem dajme tomu ze 350-400 ? :)
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Okt 2017, 23:13

sentido napísal:a zrejme tam musi byt aj termostat na 450'C nejaky rychly a ucinny nech ten odporovy kabel nevzblkne, nie ?

Termostat nie je potrebný, lebo ten drôt (prakticky v každom tepelnom elektrospotrebiči) je urobený tak, aby sa už nad danú teplotu nezahrial. Ale nemám s tým skúsenosti a myslím že si tu dostal aj účinnejšie riešenia ako sa zaoberať výpočtami odporových drôtov, mne to len ako prvé napadlo, tak som to sem napísal ale dá sa to vyriešiť aj efektívnejšie :)
0

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa sentido » 16 Okt 2017, 23:25

akymi ? nic rozumnejsie tam hore nevidim, hmmm...
:pain:

spomina sa tam len cisto odkaz priamo na "vyhrevne rezistory", lenze ten presne odkaz mam aj ja vo svojom dotaze celkom hore... pisal som o tom... taktiez odporove drotiky som spominal, ze by som v tom videl potencialne riesenie problemu :) a od teba som chcel presnejsie vypocty, ako by to bolo bolo napriklad na 12V ? kolko watt, kolko ohmovy odporovy drotik, atd. :P

niesom boh vie aky skvely elektrikar bohuzial, tak ale o tej moznosti pouzitia odporoveho drotiku viem od zaciatku... stale vsak neviem jak dalej :/ nemam sajnu ako sa to pocita... teplota sa vobec da nejak vypocitat ? smie sa to pripojit aj na 12V ? ano viem U = I * R ohmov zakon a potom tiez vykon P = U * I, lenze to mne nestaci, primitivne vzorce ovladam aj ja, ja potrebujem konkretne riesenia... napr. som nevedel ani to co si mi spominal prave, za co diky, a sice ze netreba robit ziadnu regulaciu ohrievania v zavislosti od teploty... ze odporovy drotik ked za zohreje, tak si drzi svoje teplo, je praveze idealny stav, pretoze by mohol plne nahradit uhlik, ten sa tiez zohreje na 450'C a teplotu drzi stale... akurat ked donho fukas alebo ked je vonku zima, zhori rychlejsie a aj teplo o nieco klesa... cize presne tak by sa choval aj odporovy drotik (teplota drotiku by trosticka klesla kedze by to bolo bez automatickej regulacie teploty)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Okt 2017, 01:01

možno by šlo vyrobiť niečo z takejto špirály. Kúsok keramického telieska a podľa odporu drôtu,aký by naň vyšiel, použiť upravený zdroj z PC (regulovaný s vetvami 3,3 - 5 - 12V - podľa potreby). Celá špirála má príkon 800 , alebo 1000 W (podľa typu) a drôtu nevadí že hreje "načerveno". Tú "piecku" by vyhrialo určite...
Prílohy
resize.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Okt 2017, 09:34

Nevyhovovala by vykuchaná spirála z cigaretového zapalovače do auta?
Teplota i příkon by asi vyhovovala, je to na 12V a řídil bych to přes PWM, takže potřebnou teplotu snadno nastavíš.
Prílohy
bez názvu.png
bez názvu.png (79.27 KiB) 5030 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Okt 2017, 09:58

Zrež jednu PET fľašu, ako to robili feťáčikovci na strednej a máš vystarané, prípadne zvykli aj z plechovky :lol:
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa Milanko » 17 Okt 2017, 11:00

No, mať Tvoje starosti?? Hodinky s vodotryskom ??
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Okt 2017, 14:24

Ja nerozumiem principu vodnej fajky, ale z toho co tu citam ty chces aby po ptiahnuti, ti teplo zo spiraly prislo na tabak o teplote 150°C + - ?
Co je v tom heat managemente? Uhliky alebo tabak?

Nemas po ruke neaky obrazok ,rez takou fajkou komplet pre pochopenie tych ako ja co nevedia ako to funguje? Potom sa lepsie radi.

EDIT:
takto to funguje neako?
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... hrough.svg
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa sentido » 17 Okt 2017, 14:59

@romiadam:

- obrazok som uviedol celkom hore v dotaze... prvy znazornuje korunku z mojej vodnej fajky (anglicky sa tomu hovori "Bowl" - cize Anglicania tomu hovoria "miska", do ktorej sa plni tabak) a druhy obrazok je vlastne fotka heat-managment systemu ktory pouzivam (ten sa dava na vrch korunky, namiesto alobalu, aby fajciar nemusel vzdy nanovo obalit alobalom korunku fajky a este alobal nadierkovat spendlikom)

- princip vodnej fajky je primitivny, jednoduchy: z hora sa nasaje vzduch, ktory je uz tiez trochu horuci kedze su celkom hore polozene uhliky a zaroven aj tabak ma 150'C ohrievanim sa z uhlikov polozenych nad tabakom (cez alobal alebo cez heat-managment)... samozrejme pri castom potahovani z hadice vodnej fajky teplota tabaku v korunke zvykne trochu vystupat nahor, co ale nevadi nakolko idealna teplota fajcenia tabaku urceneho do vodnych fajok je cca 150'C az 180'C... dalej postupuje horuci vzduch do korunky, v ktorej je nasypany tabak a pokracuje do downstemu (stredova rurka v tele vodnej fajky) az do vody, cize do vazy... nad hladinou vody je pripojena uz len vyustenie hadice pre fajciara, ktory potahuje z tejto hadice a tak fajci vodnu fajku :) uplne jednoducha vec... az na tu vodu je to v podstate princip beznej fajky... fajcenie cez vodu (ochladzovanie dymu)...

- este raz princip v skratke: vzduch > uhlik polozeny na ochrannej hlinnikovej folii s urobenymi dierkami na vstupovanie vzduchu (alebo uhlik vlozeny do heat-managment systemu ktory ma uz patricne dierky/otvory od vyroby) > korunka vodnej fajky s nalozenym a ohriatym tabakom na 150'C > downstem (trubka) > voda vo vaze > hadica pre potahovanie dymu

- ten odkaz, ktory si poslal na wikipediu je tiez spravny, ale je tam jedna chybicka krasy... je to tam vysvetlene inak spravne... v EN jazyku sa hovori cesko-slovensky korunke ako korunka cize v EN jazyku by to bola "crown" a nie "bowl" ako hovoria anglicania (akoze miska ci niekde je to aj akoze kotlik - samozrejme s dierkami, aby pri potiahnuti postupoval vzduch skrze tabak nadol do vody/do vazy)... a pozeram, ze je tam este jedna chyba a sice vodiaca ciara... Bowl je nasmerovana ciara na tabak nalozeny v korunke, malo by to byt spravne tak na tom obrazku, ze ciara od Bowl ide na korunku :) nie na tabak :) a tym padom tam chybuje dalsia vodiaca ciara s textom "Tobacco" (tabak)

@Drakoush:

- vodna fajka ma velmi daleko od slova "fetak" pretoze u vodnej fajky sa pouziva na fajcenie realny tabak... akurat je trochu vhlkejsi nez v papierikovej cigarete... a skutocnost, ze sa tam pridavaju sladkaste prichute, stale z fajcaira vodnej fajky nerobi fetaka :) fajciar ma vytvorenu zavilost na dyme + na nikotine, ale fetak si uziva aromu a leptanie mozgu (toluen, benzin, vonavky, spreje, ... a vsetko je bez nikotinu)... fetak by som bol ak by som fajcil beznikotinove bylinkove naplne urcene pre vodnu fajku, popripadne vaporizacnu pastu alebo mineralne kamienky napustene melasou (prichutou) urcene taktiez do vodnych fajok

@to ALL:

- preco tu riesime vodnu fajku ? ja potrebujem elektricke topne teleso s povrchovou teplotou 450'C a s rozmermi cca priemer 6-7cm alebo aj hranatych rozmerov napriklad 5x5x5cm :) celkom hore som uviedol ilustracne obrazky mojej korunky vodnej fajky a heat-managmentu iba ako priklad... ze vlastne teoreticky by sa ten hlinnikovy heat-managment dal tiez pouzit ako topne teleso alebo jednoducho ako priklad, ze ako riesenie nemusi byt hned priamo nejake topne teliesko, ale len nejaky ohrev

- napriklad navinut na heat-managment system po obvode (cez sludovu podlozku ?) odporovy drot, ktory tu uz niekto spominal a co sa mi tiez zda byt najlepsie riesenie, no nepoznam na to ziadne vzorce a neviem ako to vypocitat, neviem kolko zavitov resp. aku dlzku pri akom odpore drotu, neviem pri akej teplote by fungovala aka dlzka konkretneho drotu, neviem ako chranit hlinnik heat-managmentu pred obhoretim, neviem ci treba zaroven regulovat teplotu povrchu dratikov, neviem kolko budu mat totiz teplotu tie dratiky pri plnom rozhaveni a teda ci bude nutna aj nejaka regulacia aby nedosiahol heat-managment teplotu 1000'C... medzi recou ten heat-managment som merial a dosahuje 300'C zatial co tabak ma poctivych 150'C a uhlik v rovnakom case dosahuje 450'C, ale to sme zasa u vodnych fajok a principoch ich fungovania... ja chcem proste ohrievanie tabaku :) preto som spomenul aj ucel... ale riesit jak funguje vodna fajka na tomto forku mi pride trosku hlupe fakt :P :D
0
Naposledy upravil/-a sentido v 17 Okt 2017, 15:29, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Okt 2017, 15:28

sentido napísal: @Drakoush:

- vodna fajka ma velmi daleko od slova "fetak" pretoze u vodnej fajky sa pouziva na fajcenie realny tabak... akurat je trochu vhlkejsi nez v papierikovej cigarete... a skutocnost, ze sa tam pridavaju sladkaste prichute, stale z fajcaira vodnej fajky nerobi fetaka :) fajciar ma vytvorenu zavilost na dyme + na nikotine, ale fetak si uziva aromu a leptanie mozgu (toluen, benzin, vonavky, spreje, ... a vsetko je bez nikotinu)... fetak by som bol ak by som fajcil beznikotinove bylinkove naplne urcene pre vodnu fajku, popripadne vaporizacnu pastu alebo mineralne kamienky napustene melasou (prichutou) urcene taktiez do vodnych fajok
Kriste na nebi, Ty si naozaj reagoval? Ja som to samozrejme nemyslel na Teba, zle, podrívačne, ani nijak. Bolo to prosté podrypnutie.

Samozrejme viem, čo je feťák, aj čo je vodná fajka, aj tak sme všetci feťáci :D To bola len vsuvka - OT, ospravedlňujem sa, že som nepriniesol žiadnu radu a taktiež mi prepáč, že si sa venoval môjmu úplne nepodstatnému príspevku, to naozaj nestálo ani za reakciu.
Žiaľ, vodnú fajku som nikdy nemal a tým pádom ani neviem priniesť konštruktívnu radu. :agree:
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Okt 2017, 15:51

Uz to principialne chapem. Mne sa jednalo hlavne o tu cast kde su uhliky.

Prvy zakladny problem je toto:
...ono okrem znalosti elektriky, ktora je u mna zial nizka,
Ked ti to niekto bude robit, tak sa nedoplatis.

Ked sa predsa rozhodnes sa s tym hrat tak,

ty budes musiet experimentovat. Musis mat neaky regulator napatia 0-50 V s dostatocnym vykonom, t.j. prudom aspon 5-10A.
Musis si zohnat spiralu ktoru uz mas v neakej rure-trubke. Prave som sa pozeral na spiralu vo fene na vlasy. Ta je na takom krizi z teplo odolneho materialu a este je aj ovinuta tym materialom. Problem ale u fenu je ze ze nie je na 50V (ale ani na 230V) a je tam bimetalovy spinac a ten by ti to vypinal, takze zase by si to musel rozobrat, vymontovat/premostit ten bezpecnostny spinac a potom stym regulatorom 0-50V testoval tu spiralu z fena ci ti to rozkuri alebo nie (50V je este bezpecne napatie, mozes sa toho aj dotknut - pocitis "mravce" ak buds mat vlhke ruky).
Alebo nieco zohnat rovno na 48V.
Ak nie, tak spirala z fena sa da skratit o napr.o 1/3 a zase testovat od 0-50V ci sa uz rozpecie alebo nie (aj ked to nie je idealne riesenie ale to budes mat urcite doma a v tescu stoji neakych 10 eur, a aspon sa naucis nieco nove). Ked uz budes mat vhodnu dlzku, tak to das do neakej nehorlavej trubky, a hrdlo prisposobis tak aby ti sadla na fajku. Potom si zoberies multimeter co meria teplotu ( https://www.youtube.com/watch?v=6ETKsx-wPGU ) a termoclanok das tam kde je tabak. Nechas rozpalit tu spiralu a potiahnes si z fajky (zatial bez tabaku). Pozries ci ti teplomer ukaze. Ak je teplota vysoka aku pozadujes, tak uberies napatie na regulatore. Ak bude teplota este nizka, a stale 50V ti nebude stacit, tak zase trosku skratis vyhrevnu spiralu. A cely proces opakujes az kym dosiahnes pozadovanu teplotu pri tabaku.

V principe ido to aby si pri napr. 40V dostatocne nazhavil spiralu, ze pri jednom potiahnuti natiahnuty vzduch sa zohrial od spiraly na tvoju zelanu teplotu. A pripade potreby si este mohol pridat tych +10V (50V) ked ti treba v istych situaciach vacsiu teplotu aby si mal rezervu.

Moze sa stat ze tvoja spirala sa rychlo schladi a pocas natihnutia na zaciatku teplota vzduchu bude napr. 200°C, v strede toho tahu bude 150°C a na konci uz iba 100°C. Vtedy to znamena ze spirala je mala ma malu plochu a nedokaze nahriat vzduch pre cele potiahnutie, rychlo sa ochladzuje. Vtedy to budes musiet riesit inak.

Ale o tom neskor. Az po tychto testoch.

!!!! HLAVNE NEPRIPAJAJ NIC NA 230V, okrem sietovej snuri toho regulatora napatia 0 - 50V !!!

Chce sa ti stym este piplat? Ono to nie je take jednoduche......
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa sentido » 17 Okt 2017, 17:16

Diky za tip.

Doma sice mame fen starsiej vyroby :) ale stale ho niekto pouziva po sprchovani. Takze jedine kupit novy fen a ten stary rozobrat. Lenze sa toho bojim, lebo fen obsahuje spiralu urcenu pre ohrievanie vzduchu. Ja nepotrebujem ohrievat vzduch, ale kovove teleso. Teda chcel by som ohrievat konkretne ten moj heat-managment system, ktory je z nejakej zliatiny hlinnika - udajne je to nieco jak dural, nikde som nezistil bohuzial presne zlozenie, z coho je vyrobeny. V jednom popise k tomuto produktu sa spominal letecky hlinnik, ale aj to sa mi nezda. Ohrievat vzduch a ohrievat nejake pevne kovove topne teleso je dost velky rozdiel. Iba ak by tam bol ventilator na vrchu a sustavicne by ofukoval ten horuci vzduch zo spiraly rovno na kovovy povrch a tento kovovy material by sa potom ohrieval.

Samozrejme stale uvazujem aj o potencialne inych rieseniach, ako napriklad namotat spiralu z fenu alebo odporovy drot z obchodu na spodnu cast glazurovanej keramiky (na korunku vodnej fajky). Lenze keramika pokial viem je dostatocne dobry tepelny izolant - inymi slovami zly vodic tepla. Takze odporovy drot by musel mat aspon 800'C aby teplota vnutra keramickej korunky dosiahla aspon vyhrevnost aspon 170'C a tabak od dna az po jeho povrch by mal potom v celom objeme 150'C. Najradsej by som nieco ubastlil z odporoveho drotiku KANTHAL, ale toto vypocitat, je hotova veda. Isteze ohmov zakon... pocitanie el.vykonu... to je najemnej... ale vypocitat vyhrevnost podla typu materialu na ktorom bude obtoceny odporovoy drot, to uz je veda.

To je take zvlastne tiez totok, ze kazdy ma upozornuje vzdy na nebezpecnych 230V/50Hz, ale nikto na teplotu 450'C :). To sa tyka jak pouzitia samotnych uhlkov tak aj pouztia povedzme odporovych dratikov :). Staci sa povedzme vzdialit od vodnej fajky na 10 min. a zatial moze napr. z police spadnut nejaky skrze prievan nejaky nepovsimnuty papierik, moze sa uvolnit kniha z police, srubovak, atd. atd. atd. ta kniha povedzme zhodi fajku na zem, od uhlika sa chyti drevena podlaha napriklad, atd. atd. atd. scenarov existuje miliarda. Takze ak by sme bavili na tuto temu, je to absolutne zbytocne. Nebezpecnejsia je ta vysoka teplota, nez pouzitie a kvalitna izolacia 230V vedenia az na stol :).
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa Milos66 » 17 Okt 2017, 17:19

U mňa doma fungujeme na vodnej fajke od cca 1995 roku. Zatiaľ sme stále kúrili cez uhlíky. Osobne si myslím, že je nereálne niečo také vyrobiť. Nakoľko každý kto si potiahne má iné pajšle a teda inak okamžite ochladí tú akože špirálu. Ja som to skúšal asi pred 10 rokmi a výsledok bol že celé zle. Momentálne frčíme na klasických kokosových uhlíkoch a je to fajn, len to musíš vedieť a nič neprepáliť.
Ak by si napriek tomu mal nutkanie spraviť nejaký el. ohrev hlavy, tak vedz, že je to blbosť. Uhlíky sa po hlave premiestňujú na iné miesta, kde je ešte dobrý tabak, ale to asi vieš.
Keby to bolo také jednoduché, tak všetky arabské kaviarne po celom svete by fungovali na el. fajkách - nemyslíš ???
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa sentido » 17 Okt 2017, 18:38

@Milos66:

presne tak... ako vravim je to veda :) ono kokosovemu uhliku sa nic nevyrovna, teda jeho vyhrevnosti... uhliky su take male potvory a predsa si vedia udrzat vyhrevnost na 450'C celu 1 hodinu, niekedy aj viac (zalezi od vela faktorov ako napriklad prisun kyslika, aby ho nebolo prilis vela - prievan napriklad, atd.)... preto som povodne chcel topne teleso s el.vykonom aspon 1kW :D ale to ma kazdy odradzal, ze som drbnuty a ze bude stacit aj 60W-200W teleso... no ked si vezmeme ten prirodny uhlik, jak je maly (kocka s velkostou stran 2.5cm) a ze to dava 450'C celu hodinu, tak to je snad v porovnani jak nejaka elektricka spirala 500W :) aj to je diskutabilne, lebo zalezi aky je pouzity material siriaci teplo dalej do priestoru (radiator/chladic)

ja pouzivam 2 ks kokosove uhliky v mojom heat-managmente Oduman Ignis, s prieduchmi otvorenymi na 50% a je to pohoda... bez nejakych starosti a presuvania uhlikov vsetko funguje skvele... teplota tabaku ak odkryjem a odmeriam tak je tam 155-165'C cize je to idealna teplota... ak pouzijem 3 uhliky v heat-managmente tak nastava problem... teplota je o potom dost vyssia a tazsie sa reguluje... aj ked celkom odkryjem heat-managment (sundam z neho vrchnak) stale je ta teplota dost vysoka, az musim podlozit spendlikom heat-managment... idealne je asi spravit z alobalu spiralu (slimaka) a nadvihnut s pomocou neho tie 3 uhliky aspon o 3 mm vyssie, aby sa nedotykali dna heat-managmentu... alebo pouzit iny druh heat-managmentu vyrobeneho z ocele a to Kaloud Lotus... lenze donho sa dost tazko pchaju 3 uhliky lebo ma mensi priemer... iba ak kupit do toho zasa uhliky specialne pre heat-managmenty (v tvare kruhu rozdelenom na 3 alebo az 4 casti uhlikov)

mna jednoducho praca s uhlikmi nebavi :) kopa starosti je s nimi... lepsie je za stolom vsetko pripravit narychlo... tabak nasypat... akurat pre vodu studenu do vazy odbehnem... potom na vrch polozit len nejake to elektricke vyhrievanie a je to pripravene :) ...odpada vyplachovanie a susenie heat-managmentu... vlastne by som ho nepotreboval potom... a uhliky tiez narobia bordel... nechce sa mi s nimi trapit proste... napokon z uhlikov (kazdych) vychadzaju tiez nejake tie splodiny... aj ked sa hovori o kokosovych uhlikoch ako o prirodnych a ze neskodia nejako zvlast tak podla mna aj tak skodia... sice najviac co skodi je hlavne dym z tabaku no :) cistejsie vyhrievanie by bolo urcite s elektrickym ohrevom a usetrilo by to hlavne cas pri priprave vodnej fajky

ale zase sa bavime iba o vodnych fajkach do kelu :P a nie o vyhrievani tabaku na 150-170'C cca dajme tomu ;)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: navrhnite mi prosim el. vyhrievanie na vodnu fajku

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Okt 2017, 20:42

Schvalne som si kvoli tebe pozrel princip tej vodnej fajky a hlavne ohrev toho tabaku.

https://www.youtube.com/watch?v=TIWWnwj24tw

Vidim ze ta musim opat citovat"
to chce aj znalosti z fyziky
Ja nepotrebujem ohrievat vzduch, ale kovove teleso. Teda chcel by som ohrievat konkretne ten moj heat-managment system, ktory je z nejakej zliatiny hlinnika
Z fyzikalneho hladiska ti ten rozzeraveny kokosovy uhlik zohreje vzduch ktory tahas, a ten horuci vzduch ti spaluje tabak. Takze nie heat management ti ohrieva vzduch. Preto tebe netreba ohrievat heat management (to uz lepsi hi-tec nazov nemohli vymysliet pre tu spalovnu uhlikov?), ale vzduch. A to som ti v predchadzajucom prispevku vysvetloval. Ty potrebujes nahriat tolko vzduchu (alebo troska viac) kolko do seba vtiahnes. Vtedy budes mat pekne konstantnu teplotu toho horuceho vzduchu. Mozes si tam este domontovat natrvalo snimac teploty (medzi tabak a spiralu) a potom podla chuti a hustoty toho dymu budes presne vediet ako presne nastavit teplotu tej ohrievacej spiraly.

Takze este raz, ty potrebujes zohriat urcity objem vzduchu na teplotu XY ktoru potiahnes cez tabak, aby teplota bola konstantna. A to ti zapezpeci dostatocne velka spirala v priestore o objeme aspon toho vzduchu co vtiahnes do seba.

Predstava o tom ze tam bude mikro spirala a bude ohrievat priamo pretekajuci vzduch (na principe ako prietokove ohrievace vody) je sice pekna, ale teplota vzduchu ti tam bude kolisat hore aj dole a tabak sa bude nekvalitne spalovat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Zamknuté