Uzemnenie transformátora.

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

jurosdi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 06 Máj 2016, 20:49
Bydlisko: Prašice

Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa jurosdi » 16 Nov 2017, 19:01

Zdravím!! Mám na miestnych odborníkov jednu otázku. Vyrábal som doma symetrický stabilizovaný zdroj. Použil som toroidné trafo s dvojitým sekundárom. Kraje vinutí som spojil. Zvyšné dva vodiče dávajú oproti spojenému stredu zhodné napetie-oproti sebe nemajú žiadne napetie. Takto upravené sekundárne napetie mám privedené do usmernovača(hotový mostík v plast.puzdre s TME) dalej je napetie filtrované a stabilizované(pri LM7815 resp.LM7915 sú aj 100n blok.kondenzátori). Výsledné napetie mám +15V a -15V oproti 0V(spoj vinutí na sekundároch). Lenže s mixu,ktorým je tento zdroj napájaný lezie rušivý brum. Brum vzniká aj bez akéhokolvek pripojeného zariadenia(k mixpultu). Takže zemná slučka to nespôsobuje.
Je podla Vás vhodné uzemnit stred vinutí(0V). Oproti kovovému obalu skrinky,ktorá je pripojená k PE vodiču dáva stred vinutí(0V) určité striedavé napetie(43V),kraje sekundárných vinutí dávajú oproti PE vodiču cca 77V (obe vetvy rovnako).
Hodnota filtr.kondenzátorov na každej vetve je 3mF a 1mF na každej vetve je aj v samotnom mixe na vstupnej doske. Všetky kondenzátori sú nové. Je možné,že my do mixu lezie nejaké rušivé napetie zo zle skonštruovaného zdroja????? Dakujem Vám za všetky odpovede a postrehy.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa E001 » 16 Nov 2017, 19:36

Skús sem dať schému zapojenia toho zdroja. Neboj sa, stačí aj rukou nakreslená a nafotená, prápadne naskenovaná.
Aj keď ma zaráža, že si nameral na koncoch vinutí 0 V, predpokladám, že si nesprávne zapojil začiatky a konce vinutí. skús prehodiť začiatok a konic jedného sek. vinutia, mal by si na koncoch namerať dvojnáobok napätia, ako oproti stredu.
0
Naposledy upravil/-a E001 v 16 Nov 2017, 19:42, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Nov 2017, 19:39

Ahoj,a MIX ,jak uvádíš je napájen jenom ze zdroje co jsi vyrobil? Taky jestli se to "projevuje" bez připojení- do vstupu mixu.Pokud jen Out-do -zesilovače.Napiš.
0

jurosdi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 06 Máj 2016, 20:49
Bydlisko: Prašice

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa jurosdi » 16 Nov 2017, 19:52

Konce vinutí dávajú 15V striedavých oproti spoju vinutí. Tento spoj vinutí som nazval 0V. Ten zdroj má výsledné napetie v poriadku +15V...0V....-15V. Trápi ma to rušenie vo výslednom zvuku mixu. Mix má napojený len ten môj zdroj. Ked nemám k mixu pripojený žiadny zdroj signálu a zároven nemám pripojený ani konc.zosilovač a hociktorý z masterov vytiahnem šablou na 0dB tak Ledky už signalizujú silný brum na výstupe.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Nov 2017, 20:14

jurosdi napísal:Oproti kovovému obalu skrinky,ktorá je pripojená k PE vodiču dáva stred vinutí(0V) určité striedavé napetie(43V),kraje sekundárných vinutí dávajú oproti PE vodiču cca 77V (obe vetvy rovnako).
hľadaj chybu.... nejaký prepoj chýba...0V/stred s plošným spojom mixu
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

jurosdi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 06 Máj 2016, 20:49
Bydlisko: Prašice

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa jurosdi » 16 Nov 2017, 20:20

Samotný mix funguje,len to rušenie potrebujem odstránit. Už viem,že bez osciloskopu si tažko poradím.....
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa StefanST » 16 Nov 2017, 20:24

E001 napísal:Skús sem dať schému zapojenia toho zdroja. Neboj sa, stačí aj rukou nakreslená a nafotená, prápadne naskenovaná. ...
Paralelne k diódam usmerňovača sa zvykli dávať kondenzátory 10 - 100nF kvôli zníženiu rušenia.Treba skúsiť.
0

jurosdi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 06 Máj 2016, 20:49
Bydlisko: Prašice

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa jurosdi » 16 Nov 2017, 20:29

100n keramiky tam mám. Cez víkend spravím fotky a vložím do témy.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa zipaj » 16 Nov 2017, 21:22

Čo znamená "oproti sebe nemajú žiadne napetie" daj sem schému, ako máš zapojený usmerňovač
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa Milanko » 17 Nov 2017, 05:41

Skús ošetriť do prívodu 230V sieťový filter, napr:
https://www.ebay.com/itm/1pcs-IEC-Socke ... 0033.m2042
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Nov 2017, 08:45

Chlape , niečo mi tu fakt nesedí !!! V prvom príspevku píšeš že si robil zdroj k mixáku s toroidom ? - iba k mixu , nič viac to nenapája ? neviem aký silný toroid si použil ale ak to nie je dajaký extra-špeciál mix tak je toroid zbytočný - tam nie je veľký odber , pár operačných zosilňovačov ?!
Potom píšeš že oproti Pen meriaš so stredu 0V striedavé napätie 43 a 77 voltov ??? s kade , prečo ?! Tam by nemalo byť nič , veď sekundár nie je prepojený s ničím , iba medzi sebou ?!
A kde si ten zdroj umiestnil (trafo) v tom mixáku ??? Ak niekde v blízkosti predzosilňovača pre mikrofón a poriadne si ho neodtienil tak samozrejme že berie rušenie z trafa (darmo aj keď je to toroid) !
A samozrejme že ak je konštrukcia mixu z kovu musí byť spojená s kostrou ( stred - OV) , veď aj vstupné konektory (predpoklad cinch) zvyknú byť spojené s konštrukciou !?
Nechceš použiť radšej dvojitú izoláciu a na Pen sa vykašľať a radšej všetko uzemniť do kostry ( tvoj stred-0V) ?!
Ako píše StefanST keramické kondíky paralerne k diódam najlepšie sa mi osvedčili 47nF ( v tvojom prípade k mostíku , neviem či chápeš ) , nemal na mysli 100nF k stabilizátorom !?
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa hpeter » 17 Nov 2017, 09:11

bez schemy ti nikto dobre neporadi.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Nov 2017, 10:21

Podle toho tvého popisu jsem čím dál zvědavější, jak to skutečné zapojení vypadá.
Namaluj to tužkou na papír, mobilem vyfoť a dej sem - práce na 5 minut, jinak to bude román na tři dny
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Nov 2017, 10:34

Keďže ani nenapísal o aký mix ide , ale zrejme ide o jednodoskovú konštrukciu a mal to rozobraté, kľudne sa mohlo stať,že zabudol dať nejaký šróbik,alebo ho dal cez izolačnú podložku ( vymenil šróbik s izol.podložkou za šróbik bez podložky - zvyknú tam byť aj také aj také) a tým zrušil hlavné prepojenie kostry s plošným spojom , alebo sa mu niekde urval kostriaci drôt.a nevšimol si to. Tiež môže mať chybu aj v nejakom konektore na doske až s tým nejako intenzívne cvičil po stole.
Jednoznačne treba premerať cestu napájania od zdroja až k niektorému operáku - plus, mínus a samozrejme GND.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa muziker » 17 Nov 2017, 11:07

Aby bolo jasné o tu kráča. Nejde o žiadny "jednodoskový mixík s pár IO" mixpultík, ale o teslácke staré 24 vstupové hebedo z prelomu 70 a 80-tych rokov vyrobené na Slovensku (niečo také ako toto: http://www.repromania.net/tesla/tesla-m ... zl-160.php ) foto z ich webstránky je nižšie ...
Konkrétne je to (ako mi napísal) Tesla AZL 241. (24 sym.vstupov, 8xmaster,8xGroup,3xaux a pod). Tento mixpult mal svoje pôvodné - originálne napájanie oddelené (externé), ale nepoznám jeho kvalitu ani zapojenie.
Teda je v ňom odhadom cca 60 ks staré tesláckych OZ typu MA 50x a cca 50 tranzistorov. Každá šabla je na samostatnej doske. Z toho drátovania (kabeláže) samozrejme vyviazanej vo formách v tom pulte aby sa človek zbláznil - proste typická teslácka konštrukcia "šumítka" otrasnej kvality, vhodná dnes len na uloženie do poličky na ukážku, alebo na vyhodenie do kontajneru, lebo v ňom nič vzácne nie je. Aj fadery sú typické (nekvalitné) plastové TP640, lebo vtedy nič lepšie nebolo.
Ak by niekto z toho chcel urobiť aspoň trocha použiteľnú záležitosť, chcelo by to kompletne prekopať (opraviť, niečo prerobiť). Vymeniť všetky operáky minimálne za 741 (ani to síce nie je žiadna sláva, ale ke to aspoň jakš-takš použiteľné, ďalej vymeniť za krabicu kondíkov, asi aj nejaké potenciometre alebo aspoň ich "prefúknuť" aby nechrastili. Proste práca na dlhé zimné večery. Ja by som ale na to nervy nemal. Mám z neho jednotlivé diely po 4 šable + merací modul s výstupnou časťou niekde v garáži ak by niekto potreboval :).
Myslím, že mladý muž s tým neurobí nič zmysluplné ani keď mu tu budete radiť ešte 3 - 4 týždne.
Prílohy
tesla-mixazni-pulty-azl-160-05.jpg
0
Naposledy upravil/-a muziker v 17 Nov 2017, 11:17, upravené celkom 1 krát.
muziker

jurosdi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 06 Máj 2016, 20:49
Bydlisko: Prašice

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa jurosdi » 17 Nov 2017, 11:16

Jedná sa o AZL 241. S mixom čo je na foto od muzikera to nemé skoro nič spoločné. Sú tam úplne iné IO.

-- Spojený príspevok 17 Nov 2017, 11:32 --

Každý vstup(aj výstup) je solo modul s pripojením k zbernici cez konektor.

-- Spojený príspevok 17 Nov 2017, 11:34 --

Všetky tahové potenciometre sú od f.ALPS a pod....jasné,že je to veterán ,ale v určitých parametroch zaujímavejší ako nejaký Behringer a pod...
Prílohy
TESON AZL 241.JPG
DSC_0041.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Nov 2017, 11:35

Aspoň voľačo ukázal....to mohol hneď v úvode. Naše rady naslepo boli skoro zbytočné.....
Mix čo dal foto muziker mám aj ja,ale ten ''väčší''. M20-4-4. Našťastie funkčný. Menil som v ňom iba 2 ulomené šable a nebola to žiadna brnkačka... Za prevedenie by som dal výrobcovi Darvinovu cenu :finga:
Prajem veľa zdaru ,mnoho trpezlivosti a silné ruky.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

jurosdi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 06 Máj 2016, 20:49
Bydlisko: Prašice

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa jurosdi » 17 Nov 2017, 11:46

AZL 240 mám v nedotknutom stave.
Prílohy
DSC01829.JPG
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Nov 2017, 12:02

A schema toho vyrobeného zdroje nebude a nebude a nebude.......
0

jurosdi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 06 Máj 2016, 20:49
Bydlisko: Prašice

Re: Uzemnenie transformátora.

Príspevok od používateľa jurosdi » 17 Nov 2017, 12:07

Idem to nafotit. Všetky TESLA haraburdy mám u rodičov.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok