TRANSFORMATOR

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

pindur26
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 11:03

TRANSFORMATOR

Príspevok od používateľa pindur26 » 27 Nov 2017, 14:00

Zdravim, potreboval by som urobit zdroj a narazil som na takuto vetu:

Ak si netrúfate zapojiť sieťový tranformátor a urobiť konštrukciu podľa predpisov pre bezpečnú montáž elektrického zariadenia, tak si v nejakom špecializovanom obchode s elektronikou kúpte hotový zdroj s transformátorom - 9V / 100mA, zaliaty v nejakej bezpečnej plastovej krabičke, radi vám tam poradia.

Rad by som vedel co to znamena
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: TRANSFORMATOR

Príspevok od používateľa Marek1975 » 27 Nov 2017, 14:07

ze si mas kupit napajaci adapter, ktory ma izolovany privod aj vyvod
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: TRANSFORMATOR

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Nov 2017, 14:07

Ze ak si netrufas pracovat s 230V, tak si mas kupit adapter 9V/100mA, ktory sa strci do zasuvky a z neho idu 2 kabliky, kde je 9V a tym napajas dane zariadenie. Teda neriesis trafo, usmernovac, filter, stabilizator...
Hotovy adapter myslia takeho nieco: https://www.alza.sk/hama-eco-univerzaln ... 241517.htm
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

pindur26
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 11:03

Re: TRANSFORMATOR

Príspevok od používateľa pindur26 » 28 Nov 2017, 16:05

Tak som to nemyslel, ale:

kupim trafo v obchode napr. 230V/6V a co je bezpecna montaz podla predpisov. Ked kupim trafo na dps a dam tam alebo aj nie, podla toho ,ci potrebujem zdroj striedaveho ,alebo jednosmerneho prudu, diodovy mostik, musim to trafo z bezp. dovodov zaliat ? Zatial sa nechystam rucne vyrabat trafo, ale aj tak by som nerad vyrobil nieco co by ma mohlo zabit. A napr. tie malicke kockate trafa na dps ako napr. uz som spomenul 230V/6V treba chladit ?

Jedna podotazka, ktora sa dnes vynorila : ak niekto viete parametre vystupneho transformatora v stavebnici MEZ Elektronik 02. Rad by som si zohnal ekvivalent.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: TRANSFORMATOR

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Nov 2017, 16:30

Ak by sme išli do extrémov a zapájal by si nejaké neznáme (neoznačené) trafo bez základných znalostí, mohol by si prehodiť primár a sekundár, čo by mohlo zabiť keďže by výstupné napätie mohlo byť aj 1000V. Inak ten výrok nevidím tak tragicky. Áno je pravda že určité podmienky dané normou musí spĺňať každý transformátor (izolačný stav či už medzi vinutiami, na plošáku alebo izolačný stav plastu v ktorom je umiestnený musí spĺňať podmienku zosilnenej izolácie atď.) no pre domáce použitie to naozaj nie je tak kritické...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok