Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa Peter12 » 12 Jan 2018, 17:22

Dobrý deň,

riešim takýto problém - napájam Raspberry Pi cez jeho GPIO piny s vcelku nepredvídateľným zdrojom 5V (vydáva cca 5,25V). Keďže GPIO piny nemajú žiadnu ochranu, snažim sa spraviť čo najjednoduchšiu schému, ktorá mi zabezpečí, že do Raspberry pinov potečie max. 5V a max odber 1.5A. Totiž tomu spínanému zdroju neverím, keďže už mi pár Raspberry dosiek odpálil a predpokladám, že to bolo práve preto, že GPIO nemá ochranu, teda že došlo k zvýšeniu napätia/prúdu a spálil niečo na raspberry doske.

Zamýšľam teda urobiť ochranu napätia a prúdu pre gpio. Pozeral som stabilizátory pevného napätia napr. LM317T, 7805, atd. niektoré majú úbytok napätia až 2V, čo je pre môj zdroj zlé, keďže za stabilizátorom by nebolo požadovaných 5V. Aký stabilizátor by som mal použiť?

Zvažujem tam dať aj vratnú poistku do 1,5A, ale je vôbec potrebná, keď regulátor nepustí viac ako 1,5A? Myslím, že by som ju mal dať pred stabilizátor, aby chránila všetko za ňou, že?

Tiež by ma zaujímalo, keď použijem regulátor napätia, ako veľmi bude v mojom prípade hriať?

Určite, sú to pre vás triviálne otázky, ale pre mňa nie. Vďaka za trpezlivosť :)
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa peterple » 12 Jan 2018, 18:39

Žiadny MCU sa nenapája cez GPIO piny. No a GPIO majú ochrany sú to tzv clamping diody
Obrázok
takto vyzerá jeden GPIO. Ako vidíš žiadne napájanie sa tade nekoná.
Lenže neviem proti čomu to chceš chrániť tak ďalej nemá zmysel písať.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa alidedko » 12 Jan 2018, 18:48

peterple napísal:Žiadny MCU sa nenapája cez GPIO piny
Velkym ciernym hrubym pismom napisat do headera tohto fora.

Naco je nieco take vlastne dobre? A ak neveris napajaciemu zdroju, u ktoreho netusis stabilitu vystupneho napatia ani skratovy prud? Vyhod ho, alebo pouzivaj k vianocnym ziarovkam, nie k raspberry.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa juraj77 » 12 Jan 2018, 19:04

Raspberry 3 sa napája cez USB konektor ktorý je na doske. Ak chceš pripájať adaptér na GPIOpin tak cez odpor aspoň niekolko kiloohmov....
Lenže aký to má zmysel....?
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa Peter12 » 12 Jan 2018, 19:20

alidedko napísal:
peterple napísal:Žiadny MCU sa nenapája cez GPIO piny
Raspberry uvadza moznost napajania cez: microUSB, USB backfeed, GPIO 5V pin. No a ja potrebujem osetrit prave ten 5V pin, lebo obchadza poistku a neviem co vsetko este.
0

Martin008
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 18 Dec 2012, 19:59
Bydlisko: Bratislava
Vek: 25

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa Martin008 » 12 Jan 2018, 19:26

Skús použiť tú istú ochranu ako je v rsp. https://www.raspberrypi.org/documentati ... matics.pdf Alebo daj na vstup 5V aspoň SMBJ5.0A + použi nieakú SMD obnovitelnú poistku.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa marioo » 12 Jan 2018, 19:46

alebo zenerku? , trisil, transil .... možnosti je vela
0

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa Peter12 » 12 Jan 2018, 19:57

Martin008 napísal:Skús použiť tú istú ochranu ako je v rsp. https://www.raspberrypi.org/documentati ... matics.pdf Alebo daj na vstup 5V aspoň SMBJ5.0A + použi nieakú SMD obnovitelnú poistku.
super vdaka. Celej scheme sice nerozumiem, ale supnut na VCC SMBJ5.0A a polyswitch poistku zvladnem. :)
marioo napísal:alebo zenerku? , trisil, transil .... možnosti je vela
diky
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa peterple » 12 Jan 2018, 20:46

Ono ti tam niečo vypadlo v tej tvojej otázke. Keby si sa pýtal na možnosť napájania RPi cez GPIO pin header. Tak to je samozrejme možné, ale nie celkom múdre. GPIO pin header je tá koľkosi kolíková lišta kde sú vyvedené GPIO a potom ešte aj GND a +5V a 3,3V.

Načo tam chceš pripájať SMBJ5.0A? ved ten tam už je. Prečo sa nepripájaš na PP1 a PP2? Mal by si tam všetko ako je to z toho Power konektora. Pravdepodobne máš problém zo zdrojom. Aký má použitý stabilizátor? Máš možnosť pozrieť zvlnenie osciloskopom? Ako píše alidedko kúp alebo si postav poriadny stabilizovaný zdroj nie nejaký adaptér možno aj bez stabilizácie alebo poriadnej filtrácie.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa alidedko » 12 Jan 2018, 21:16

Este otazka, ktore je to RPI?

Druha vec, uplne najviac by som to ja osobne chcel riesit cez menic na vstupe, teda ak by som aj nepouzil microusb konektor, pichol by som sa aspon na tu vetvu a napajal to niecim normalnym.

Ten spinany zdroj, ktory je rozsypany okolo microusb konektora, sa postara o vsetko potrebne a tym padom nie je nutne riesit nejake dodatocne upravy.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa Peter12 » 14 Jan 2018, 14:12

peterple napísal:Prečo sa nepripájaš na PP1 a PP2? Mal by si tam všetko ako je to z toho Power konektora.
Presneeee, toto som potreboval diky moc! Nevedel som identifikovat, ktory bod je spojeny s konektorovym, ale po prepipani som to uz nasiel. A dakujem za upresnenie "header".

Teraz este mam jednu dosku, konkretne OrangePi Zero a rad by som sa rovnako pripojil na nu, avsak nema take krasne PP1 a PP2. Prikladam este obrazky tej dosky, ak by niekoho napadlo, kde ma tie body. Na jednom obrazku som nakreslil body, ktore mi po prepipani davaju spojenie s VCC a GND na microusb konektore, len neviem, ci som nieco neobisiel (nepreskocil nejaku suciastku v obvode, teda ci by som to inde nemal zapojit este pred nieco). A tie body, co som nasiel su extremne male, na moje ruky by mi bodli vacsie pristupove body na doske. Nemate s tym skusenost na tejto doske prosim?

Prosim, vpravo hore na doske je oznacenie ESD1 a C47, ale ktore su to suciastky na doske? Nemozem ich najst, nakolko to nie je napisane pri konkretnej suciastke, ale v scheme vidim, ze na nich zacina VCC DCIN. (P.S. na obrazku mam naopak zaznacenu ciernu gnd a cervenu vcc vetvu - teraz som na to dosiel)
Orange Pi ma schemu tu: https://linux-sunxi.org/images/e/e0/Ora ... -v1_11.pdf
20180114_131754 - Copy.jpg
20180114_131720.jpg
alidedko napísal:Este otazka, ktore je to RPI?

Druha vec, uplne najviac by som to ja osobne chcel riesit cez menic na vstupe...
Je to RPI3. A vdaka tie PP1 a PP2 na doske by to mali zabezpecit. Chcel som sa len vyhnut tomu, aby som musel pouzivat microusb, teda chcel som to priamo na dosku pripojit, a tie pp1 a pp2 to krasne umoznuju.
0

Používateľov profilový obrázok
roboulbricht
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 07 Jan 2015, 12:01
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa roboulbricht » 14 Jan 2018, 19:22

0

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: Ochrana napájania Raspberry cez GPIO piny

Príspevok od používateľa Peter12 » 14 Jan 2018, 22:54

vdaka, toto poznam. Len momentalne som sa chcel dopracovat k bodom, na ktore priamo na doske (nie na GPIO headeroch) mozem pripojit napajanie tak, aby som vyuzil priamo ochranu na doske, teda aby som to nepripajal/nenapajal priamo cez GPIO headers, ktore nemaju ziadnu ochranu (poistky, atd.).
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok