router nonstop zapnutý

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

vypínať alebo nie?

Hlasovanie ukončené 19 Feb 2018, 14:31

áno
12
30%
nie
24
60%
to je jedno
4
10%
 
Celkom hlasov: 40

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2018, 09:24

ahoj chlapci, zase ja otravujem,
chcem sa len spýtať, že či može byť router zapnutý nonstop? viem, že poviete áno, no ja som taký čo si šetrí veci,, napr na noc si router aj celé PC vypínam a do konca na predlžovačke vypínam vypínač, čiže nie sú veci ani v režime spánku, pýtam sa to preto, lebo čoskoro budem mať ten kamerový systém, a k tomu potrebujem net, a mám z telekomu jeden vyreklamovaný nikdy nezapnutý ADB vv3212 router, a tak ma napadlo, že by som ho zapol, ten by šiel nonstop, a ten ASUS by som zapínal tak ako doteraz, ráno od 6 do 22h, mal by som oba routre prepojené, na ADB by bola wifi vypnutá,,, nebite ma, ja som len taký puntičkár na elektroniku,
dakujem za odpovede,
0
Naposledy upravil/-a Rafi87 v 10 Feb 2018, 18:23, upravené celkom 4 krát.
Obrázok

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Feb 2018, 09:41

Samozrejme, router je konstruovany tak, aby bezal 24/7. Praveze pre zdroj je lepsie, ak je stale zapnuty, pretoze napatove spicky pri spinanych zdrojoch, po pripojeni do siete nerobia dobre elektronike. A spinany zdroj skor oddide ak sa casto zapina/vvypina, ako ked bezi nonstop.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2018, 10:02

ahaa, okej, takže može bežať 24/7 a nevadí ani routru ani zdroji
0
Obrázok

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Feb 2018, 10:15

len si nie som isty, ci tomu PC prospieva, ked ho stale odpajas od siete. Uz len z toho dovodu, ktory som pisal vyssie a dalsia vec, na doske je baterka CR2032, ktora drzi nastavenia Biosu a datum/cas. A tam sa pocita s tym, ze ta baterka je len docasna zaloha, a pocitac je stale v sieti. takze sa ti skor vybije a default nastavenia biosu mozu mat dopad aj na vykon, alebo specificke nastavenia, napr. nastavenie ventilatorov a rozne vyladenia, napr. aby ventilatory nebezali nonstop, ale podla teploty, pripadne zapnute USB pri vypnutom pocitaci...
Obcas prehnana starostlivost je na skodu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2018, 11:30

hm, takže ani PC ani monitor nič by som nemal odpájať na noc zo siete?
dávnejšie mi jeden ujko, televízni opravár povedal že aby som PC a všetko odpájal, že sa nevysušujú kondíky atd, a že bude dlhšia životnosť PC zdroja atd,, :pain:
0
Obrázok

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Feb 2018, 12:35

Dnes sa uz nepocita s tym, ze jeden pocitac budes mat 10 rokov. Praveze caste zapinanie/vypinanie dost skodi kondikom. Si skus predstavit, co to asi urobi, ak mas vybity kondik a pripojis ho na napatie. najskor don ide max. prud, ktory sa postupne zmensuje. Je to podobne ako s klasickou ziarovkou. skor oddide pri zapnuti, ako pri svieteni.
neviem, ja na noc nic nevypinam zo siete, jedine, ak odchadzam na par dni prec. vtedy bezi fakt len to najnutnejsie (chladnicka, kurenie...) a vsetko ostatne vypinam. Ale je to hlavne z bezpecnostnych dovodov, nie z hladiska zivostnosti, alebo usetrenia par centov do roka za elektrinu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa amater63 » 09 Feb 2018, 12:37

Ahoj,ba naopak.ten kdo šetří nemá za tří,ale připlatí si za opravu -výměnu.To byl starý mýtus.Potom se divili ( zákazníci ), " večer jsem to vypnul a ráno nejde zapnout." Ano jak bylo psáno výše,na škodu to není a částka kterou by jsi chtěl ušetřit když vše -odpojím? No nikdy jsem nad tím neuvažoval.Ale to neznamená že taky nejsem puntičkář. :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Feb 2018, 12:46

Rafi , Rafi - tomu ujkovi-opravárovi odkáž nech netrepe sprostosti !!! Elektrolytické kondenzátory od počiatku uzretia svetla vždy mali radšej keď boli pod napätím stále ako občas (nabiť a vybiť im skracuje oveľa viac životnosti ako opak ) .A čo sa týka toho vysúšania kondíkov čo sa tu omiela platí v prípade keď je kondenzátor umiestnený v blízkosti zdroja tepla (pri horúcom chladiči a pod.) , vtedy by sa mali používať kvalitnejšie kondenzátory a na vyžšie napätie a teplotu ! No nezaťažený zdroj napr. v PC sa nemá od čoho zahriať !!!
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2018, 12:57

a ja takto funguje roky, našťastie mi zatial nič neodišlo,, ´DAKUJEM moc za radu! od dnes nič nevypínam zo siete, ani TV ani nič,,
0
Obrázok

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Feb 2018, 13:09

Pravda je tak nějak uprostřed.
-nemyslím, že by elytům vadilo opakované nabíjení a vybíjení
-když zdroj při opakovaném zapínání a vypínání nenabíhá nebo i někdy "vybuchne", je to důsledek, ale předchozí příčina bývá právě vadný elyt. Tedy není to primárně proto, že bychom zdroj vypínali.
-když zdroj běží pořád (třeba i zdroj stand-by), a jsou jeho elyty nevhodně umístěny a ohřívají se od chladiče, pak se může stát, že pokud běží pořád , nic se neděje, ale po vypnutí a zapnutí to může "řachnout" (a těsně předtím nadělat i velké škody v připojené elektronice).
To snad může být jediný důvod, proč zdroj nevypínat (ale jednou ho stejně musíme vypnout nebo vypadne 230V a pak...)
A pravdou je, že některé typu elytů ve zdrojích si o malér přímo říkají....
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Feb 2018, 13:17

TO ,, Breta,,
O tom nevhodnom umiestnení elytov pri zdroji tepla som písal , čo sa týka funkčnosti-životnosti elytov ich nabíjaním a vybýjaním si stojím akurát to upresním - opakované ,,úplné nabíjanie a úplné vybíjanie ,, (od 0 do max.) im škodí !!!
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Feb 2018, 14:19

Keď tie kondíky sú ako stará díevka, ani bánboh im nevyhovie.Raz sa im nepáči to raz ono,ale podla mňa je príčina vo výrobcovi, nie v spôsobe používania.
Dobrý kondík / zo správnou kapacitou a napätím na svojom mieste/, vydrží to čo má aj niekolko desaťročí,bez toho, či je namontovaný ,alebo leží v polici,
ale niektorý presne do doby, kedy je výrobok dva dni po záruke. :wink:

Ako stará dievka, aj kondík má svoje nervy a dni a občas vybuchne ,
no potom sa v TV objavujú správy, že chata či dom zrazu zhoria - vraj od elektrického skratu ...väčšinou v noci... ked nič nebolo zapnuté,žiadny ohrievač... iba NABÍJAČKA na Mobil ci NB.Ale ked pozerám správy, tak najpr hasiči všetko rozsekajú, poprehrabujú a potom už ani svätý Peter nezistí,nie to ešte nejaký obhliadač od hasičov, čo bola pravá príčina vzniku požiaru.
Zabalia to do hrubého rámca- skrat v inštalácii a to je všetko, ale nikto sa viac netrápi zisťovať presnú príčinu. :wink:
Práve o profesionálnu hrdosť by malo ísť tomu zisťovatelovi či už od hasičov, alebo poisťovne, čo bolo skutočným dôvodom požiaru.
Potom by bolo koho žalovať !
Pritom často nejde len o majetok , ale aj o životy a odskáče si to často nevinný a skutočný ,,páchatel,, zostane bez trestu.

Sory za OT.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2018, 14:23

hm, a tak teraz čo? niektorý hovorí aby nechať zapnuté veci v stand by, a niektorý vypnúť, ja som už z toho puk :pain:
0
Obrázok

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Feb 2018, 14:28

Je to jako se slepicí a vajíčkem, co bylo dříve.
Nebo někdo má rád vdolky, jiný holky.
Pomohli jsme?
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Feb 2018, 14:46

Rafi - to záleží aké veci používaš (či značkovú čínu , alebo neznačkovú čínu) ! :lol: :lol: :lol:
Bavili sme sa o routeri a počítači ! V PC je zdroj v plechovej krabici uzemnený a ak máš dobrú elektroinštaláciu tak keby aj nejaký kondík v zdroji vybuchol (čo je v STB. režime takmer vylúčené) a vznikol nejaký ten požiarik v plechovke , došlo by k porušeniu izolácie a väčšiemu skratu čo by malo za následok zhodenie ističa a odpojenie od elektriny .
Pri plastovom routeri s plastovým napájacím adaptérom by možno aj mohol nejaký požiar vzniknúť kým by zase zareagovala ochrana (istič) , hlavne ak sa hreje , ale ak to nemáš obložené papierom , alebo iným horľavým materiálom tak by nemalo dôjsť k nebezpečnej situácii !!! Ja mám všetku elektroniku stále v sieti a vyťahujem zo zásuvky iba ak odcestujem , alebo sa blíži búrka ! Inak router aj PC mám napájané cez UPS aby v prípade výpadku prúdu internet išiel stále. . . .
Plastový router mám zavesený na stene (nehorľavej) a v okolí nič zápalné (ak by sa náhodou vplyvom skratov plast roztopil a nespôsobil požiar) .
Ale zase nemôžeš všetko brať doslova (veď čiste teoreticky aj elektroinštalácia v stene sa môže prehriať a zapáliť , stačí ak v nejakej krabičke máš uvolnený nulák , fázu a chladnička ti v noci začne mraziť , stúpne odber , zlý spoj sa začne prehrievať , potom začne horieť izolácia na kábli-drôte a požiar je na svete ) . . .
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 09 Feb 2018, 14:52, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa mac26 » 09 Feb 2018, 14:49

Ja mam PC v predlzke s vypinacom. Ked viem ze PC budem za par hod. znova zapinat, tak ho neriesim. Vypinam ked idem na dlhsie z domu alebo ked viem ze aspon den-dva nepobezi. Rovnako TV.
Ale co sa tyka nabijaciek hlavne na mobil - nabijem a vypnem. Ziadne nocne nabijanie. Mobil vacsinou zapnem na nabijacku ked vstanem, ked odchadzam z domu je nabity tak akurat.
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2018, 14:52

cool-zool: takže, mám značkovú čínu :D
moja zostava PC:
CPU: Intel i7-4790K, MB: MSI Z97 GAMING 5, RAM: Kingston 16GB KIT DDR3 1866MHz CL10 HyperX Fury, GPU: MSI GTX 970 GAMING 4G, SSD: Samsung 850 Pro 128GB, HDD: 3TB WD RED chladič CPU: SCYTHE Grand Kama Cross 2, 2x FAN: NOCTUA NF-P12 PWM, Power supply: Seasonic S12II-620, TV Tuner: Aver TV 3D Capture HD, monitor 24" iiyama ProLite XB2483HSU,,

máme 2x Sony TV 1x Samsung,
router Asus DSL-AC68U
boxu k TV sú rumunské Openbox S2 mini HD a 2x Openbox S3 CI HD

nabíjačky k mobilom po nabití vyťahujeme,

p.s. mám pri PC predlžovačku s prepetovou ochranou z lidl :D
0
Obrázok

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa Feneon » 09 Feb 2018, 17:17

Ja vypínam všetko ALE router nie, ten beží furt. Za 12 rokov nič neodišlo. Ba práve iba jeden router keď sa okolo prehnal blesk.

Router nevypínam iba preto, že niekedy keď je vypnutý a zapnem ho, nedokáže sa aj 10min. prihlásiť do siete a pár krát sa stalo že sa prihlasovacie údaje s neho úplne stratili -proste je to bazmek.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa Victorio » 09 Feb 2018, 17:30

PC, tlačiareň, atď novšie typy berú v standby režime minimum cca 1-5w, ale aj tak všetko okrem routera vypínam.
Router nie, lebo boli problémy s pripojením.
A raz ma od optiky odpojili (cez dovolenku, keď som na dva týždne vypol všetko) lebo si mysleli, že to nieje živá linka ! a akurát som súrne potreboval uhradiť splátku banke !!!

Inak keď sa to všetko spočíta, tak tá spotreba domácnosti rastie, my sme sa za cca rok dostali z 110 kwh mesačne na 180 !, poviete si drobnosť deti nabíjajú mobily, tablety, wifi repráky, notebook, PC beží v standby, alarmy, kamery, a kadečo. Ak taká UPSka, ktorou zálohujem čerpadlo pre kachle berie non stop 25w!!!
Jeden starší notebook má napríklad vyššiu spotrebu, ako desktop z monitorom, berie okolo 80W a desktop 60.
A pritom nepočítam batérie, akumulátory, ktoré treba raz za x rokov vymeniť.

Preto uvažujem či by už pomaly nebol efektívnejší jeden centrálny zdroj nízkeho napätia, ktorý by napájal tieto všetky komponenty, a aby sa vedel prispôsobiť aktuálnej spotrebe aby straty na konverzii napr. z 230V na 5,12 boli minimálne.
Ale to je iba nápad, možno je efektívnejších veľa malých zdrojov.
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: router nonstop zapnutý

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2018, 18:34

hmm teraz neviem čo robiť :D či nechať alebo vypínať okrem routru všetko?

čo sa týka internetu a dlhého načítavania, tak aj mne to robil asus, mal som nastavené dvojité prihlasovanie, normálne telekom aj DDNS či DNS, to som vypol a už hned zapne net, do 1-2 min načíta IP, len akurát 2-3 dni mi z neznámych dovodov padne net na 2-3min, a potom sa pripojí automaticky,,
0
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok