Triakovy regulator - spolahlivost

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Triakovy regulator - spolahlivost

Príspevok od používateľa sbf » 08 Mar 2018, 20:57

Chcem sa spytat, ked sa triak prehreje, dostane sa na vystup neregulovane napatie 230VAC alebo sa prerusi?
Ako je to s inymi suciastkami? Moze sa tam nieco skratovat alebo prerusit co sposobi ze na vystup sa dostane neregulovane U?
Vite niekto poradit kto sa v tom vyzna vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Triakovy regulator - spolahlivost

Príspevok od používateľa misocko » 08 Mar 2018, 21:18

vecsinou zhori tak ze sa stane uplne vodivy, tj na vystup pusti plne napetie
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Triakovy regulator - spolahlivost

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Mar 2018, 21:23

Zložitá otázka a ešte ťažšia odpoveď. No já by som sa priklonil k názoru, že výrazne vyšším teplom sa polovodič "spečie" a vytvorí dobrý alebo mierne horší vodič. Takže na výstup sa dostane neregulované napätie. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Triakovy regulator - spolahlivost

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Mar 2018, 21:58

Je to na debatu, lebo ja som raz odpalil triak a prerazil sa. Potom som ho este raz odpalil a ostal nevodivi.

Ale statistiku som nerobil, takze percento odpalenia alebo prierazu neviem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Triakovy regulator - spolahlivost

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Mar 2018, 22:18

Tyristory/triaky v plastovom púzdre mám tak 50/50 - prieraz/odpal. Odpal na total - ostala len podložka.
Velké kováky - odpal len 1x - nohu s okom som vytiahol odpálenú zo skloprechodky. Ostatné prieraz.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Triakovy regulator - spolahlivost

Príspevok od používateľa sbf » 09 Mar 2018, 09:00

A teda len teplom moze dojst k prierazu? Preco ziadny vyrobca nedava na vystup triaku napr. tepelnu poistku? Moze dojst k prierazu aj nahodne napr. pri momentovom zatazeni napr. starte motora ze ho prerazi a tak ostane?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Triakovy regulator - spolahlivost

Príspevok od používateľa misocko » 09 Mar 2018, 12:44

v robote mame strasne vela optotriakov, tahaju ohrevy takze cisto odporova zataz, su na velkych chladicoch , urcite sa neprehreju a predsa ostanu vodive - nie chybou riadenia, normalne ostane speceny vystupny triak, odpor na vystupe 0ohm.

tyrystory na magnetoch tiez ostaly vodive (neviem ci tam bolo prehriatie alebo co), dalsi tyrystor na magnetoch , kde mechanicky prerazili cievku, nozicka vyletela zo sklenej prechodky a ostala vysiet na kabli - ten neostal vodivy :lol:
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Triakovy regulator - spolahlivost

Príspevok od používateľa ondistef » 09 Mar 2018, 18:12

Ak sa správne nadimenzuje tyristor alebo triak aj s chladením, na vstupe osadíš varistor (transil) a paralelne k tyristoru (triaku) použiješ RC alebo RCD snubber, tak by sa malo zamedziť takýmto stavom.
Prípadne ak to chceš mať na 100% ošetrené, tak sledovať stav ovládacích impulzov a stav na výstupe tyristora (triaku) s vyhodnotením a v prípade zlyhania následne aktivovať ochranné obvody (stykač na vstupe, alebo vyrážacia cievka na ističi či vypínači, atď...)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok