Přepínač s vyšším výkonem?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Jan3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 14:57
Bydlisko: Praha

Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa Jan3k » 09 Apr 2018, 15:44

Zdravím,
mám otázku ohledně přepínače. Navrhl a nechal jsem si vyrobit desku plošných spojů. Funguje mi dobře, ale na konci desky potřebuju ze tří cest vybírat jednu, která půjde na výstup. Koupil jsem na to tenhle přepínač https://www.tme.eu/cz/details/sr2611315 ... ce/ninigi/ , jenže nefunguje. Pokud chci měřit nesepnutou (nevybranou) nožičku, tak tam přivedené napětí naměřím, pokud to ale vyberu otočením přepínače, na vstupní vybrané nožičce není nic měřitelné nebo nějaký šum o napětí 0,2V, to samé samozřejmě na výstupní nožičce, která by měla pokračovat dál. Lépe je to asi vidět z obrázku. Propípnul jsem to multimetrem a přepinač spojený je ve všech 3 polohách.
Je možné, že je potřeba nějaký "výkonější" přepínač? Že třeba nestíhá? Za přepínačem už není nic, co by ho rušilo, je tam pouze výstupní pin pro osciloskop.
Děkuji všem za rady.
Prílohy
přepinac.PNG
přepinac.PNG (12.37 KiB) 1656 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa misocko » 09 Apr 2018, 17:07

vypajkuj prepinac
to co spajas prepinacom , spoj kuskom drotiku
meraj
daj vysledok

este otazka cim a ako (kam pripajas meracie kable) to merias ?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa misocko » 10 Apr 2018, 18:01

Vyriešene?
0

Jan3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 14:57
Bydlisko: Praha

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa Jan3k » 10 Apr 2018, 20:05

Zatím nikoliv, bohužel se k tomu dostanu až zítra. Zítra napíšu, ale tvé rady beru v potaz a drátek vyzkouším.
Měřeno je to pomocí voltmetru (úroveň napětí) nebo sondou osciloskopu (jde o generátor, který jsem řešil v jiném příspěvku a spínání různých tvarů signálu)
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa jezevec » 10 Apr 2018, 20:32

Sepnutý spínač je vlastně "kus drátu". Jestliže ti to v sepnutém stavu stahuje napětí, máš za přepínačem zkrat nebo velkou kapacitu proti zemi. Dej sem celé schéma.
0

Jan3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 14:57
Bydlisko: Praha

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa Jan3k » 10 Apr 2018, 21:01

Jenže za tím spínačem nic podstatného není, jen dvě takováto očka pro sondu, jedno napojené na výstup spínače, druhé na zem.
http://www.newark.com/productimages/sta ... 1D75&01NA=
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa misocko » 10 Apr 2018, 22:33

Ked nic, tak nic. Kde presne si mal pripojene oba meracie kabliky alebo sondu a zem sondy osciloskopu. Bo ked vsetko co pises je v poriadku , tak len nevies merat.
0

Jan3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 14:57
Bydlisko: Praha

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa Jan3k » 10 Apr 2018, 22:48

Samozřejmě jsem začal tak, že je připojil sondu na ty terminály, co jsem posílal v odkazu. Když tam nic nebylo, tak jsem šel zpětně a dal sondu na nožičku přepínače, nejdřív výstupní, kde také nic zobrazitelného nebylo a pak ty vstupní, kde jsem přišel na onen problém popsaný v prvním příspěvku. Zem jsem měl vždy připojenou na výstupním uzemněném terminálu (očku pro sondu)
Nejsem moc zkušený v tomto, ale v parametrech přepínače mě zaujal údaj proudového zatížení kontaktů, které je rovno maximálně 0,3A. Nemůže být proud vyšší vzhledem k použití zesilovače na měnění amplitudy signálů (TL081)?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa misocko » 11 Apr 2018, 00:06

Aky prud. Ved pises ze za prepinacom uz nic nieje. Kde by sa vzal prud. Ma tam byt iba napetie a tomu je jedno na aky prud je prepinac. Problem nebude v prepinaci, to zbadas lrepojenim drotikom
0

Jan3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 14:57
Bydlisko: Praha

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa Jan3k » 11 Apr 2018, 12:47

Tak problém vyřešen, přepínač pravděpodobně nefunguje správně. Drátek fungoval dobře, tak jsem vypájel i druhý přepínač, který na desce fungoval správně a dal ho na ten konec, kde předchozí nefungoval a ten nyní funguje korektně. Je to ten stejný typ, kupoval jsem 2.
Přitom je to nová součástka z tme, ale reklamovat to kvůli 20 koruně nebudu. Díky všem za pomoc.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa jezevec » 11 Apr 2018, 14:11

Buď jsi neměl stejné přepínače, i když vypadají stejně, můžou spínat jinak kontakty, ale to změříš ohmetrem. Patrně jsi si ale vyrobil na výstupu zkrat (cínový můstek...).
Nevěřím, že byl vadný přepínač, nemá to logiku.
0

Jan3k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 28 Jan 2018, 14:57
Bydlisko: Praha

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa Jan3k » 11 Apr 2018, 15:53

Měl jsem v objednávce přepínač z odkazu v prvním příspěvku dvakrát.
Tak mi to nedalo a přepínač jsem rozebral. Řekl bych, že jsem chybu našel - kontakty uvnitř jsou přilepeny nějakým lepidlem, v kterém je asi nožem vyříznuta dráha, po které jezdí ten horní kontakt (druhý černý kus). Problém je, že takhle jak je to zohnuté to v té dráze vůbec nejezdilo a dotýká se to spíše toho červeného plastu mezi těmi kontakty a lehce kraje té plošky, kde je ale lepidlo a asi tam není kontakt. Holt každý kus se nezadaří, ale je mi divné, že multimetr mi to pípal jako spojené.
Jsem rád, že aspoň ten druhý jede a není chyba v obvodu, ale takové řešení přepínače mi tedy nepřijde úplně šťastné.
Prílohy
prepinac.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Přepínač s vyšším výkonem?

Príspevok od používateľa jezevec » 11 Apr 2018, 16:36

Ten přepínač je v pořádku, to není lepidlo, ale mazací tuk. Kdyby jezdec neměl kontakt, tak se ti to prostě nijak neprojeví. Ale tobě to v sepnutém stavu stahovalo napětí z příslušné větve na nulu. Takže chyba nemohla být v přepínači. Popřemýšlej o tom.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok