Zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Pistik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Apr 2018, 00:03

Zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla

Príspevok od používateľa Pistik71 » 12 Apr 2018, 00:21

Zdravím,
napadla ma taká vec - zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla. Reálne využitie pre automatické otvorenie dverí na bytovke - napríklad 3 krát krátko stlačím zvonček, ktorý by ale nezazvonil, ale nejaké zariadenie by identifikovalo 3x krátke stlačenie a zoplo by na krátko tlačidlo pre otvorenie elektrického zámku na vchodových dverách. V prípade že by som zvonček stlačil len raz a na dlhšie, tak by normálne zazvonil.
Viem že to znie divne, ale chcel by som využiť tie možnosti ktoré sú, na otváranie vchodu bez kľúča, a to len takou zvláštnou slučkou. A nemusel by som pritom zasahovať do centrálneho systému pri vchode, toto by som "obslúžil" cez vodiče a možnosti čo sú u mňa v byte.

Asi by sa to dalo poriešiť cez arduino, ale nie je nejaký jednoduchší a lacnejší spôsob?
Ste to predsa elektro-machri :-)

Ak by niekoho napadlo nejaké riešenie, budem vďačný.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Apr 2018, 07:22

0

Pistik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Apr 2018, 00:03

Re: Zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla

Príspevok od používateľa Pistik71 » 12 Apr 2018, 09:51

Dakujem dan21!!! No aj som hladal, len som nevedel co hladat. Skusal som rozne kombinacie, ale hlavne ze som nevyskusal podstatu veci na co by som to chcel pouzit :-)
Hm... to by mohol niekto aj predavat. Rad by som to kupil uz hotove, uz dlhe roky som sa nebabral s pajkovackou... (co je skoda, ale nie je cas :-/). Aj som hladal ci nieco take nepredavavaju cinania, ale zatial nic...
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Apr 2018, 10:10

Mozes poprosit niekoho tu na fore ci by ti to nepostavil. Zapojit by si to asi zvladol, nie ? :-)
0

Pistik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Apr 2018, 00:03

Re: Zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla

Príspevok od používateľa Pistik71 » 12 Apr 2018, 11:41

dan21 napísal:Mozes poprosit niekoho tu na fore ci by ti to nepostavil. Zapojit by si to asi zvladol, nie ? :-)
No jasne, zapojim :-) Tak ale naposledy som nieco bastlil pred viac ako 20 rokmi :-) (aj ked si hovorim, ze ak sa dozijem dochodku, tak to bude zase moj konicek). A to som si myslel ze u cinana najdem za par dolarov uplne vsetko :-).
A este raz dik dan21!
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Apr 2018, 11:59

No len este nezabudni, ze je tam MCU a ten sa bez nejakeho firmware "nepohne". Takze ho treba este naprogramovat.
Zawin tam na stranke ma ale vsetko. PCB (eagle subory) a aj zdrojaky v AVR Studio 4. Takze len urobit PCB, osadit, napalit, zapojit a hotovka :-)
0
Naposledy upravil/-a dan21 v 12 Apr 2018, 12:44, upravené celkom 1 krát.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Apr 2018, 12:41

na automaticke otvaranie existuju aj hotove riesenia, prvykrat som to videl asi pres 10timi rokmi. "vyzvoni" sa kod na sposob morzeovky (dlhe kratke stlacenie), ak je nespravny, tak normalne zazvoni, ak je spravny, tak otvori dvere.
len neviem pod akym nazvom sa to predava.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Pistik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Apr 2018, 00:03

Re: Zopnutie relé na základe viacnásobného stlačenia tlačidla

Príspevok od používateľa Pistik71 » 12 Apr 2018, 17:36

pocitujlasku napísal:na automaticke otvaranie existuju aj hotove riesenia, prvykrat som to videl asi pres 10timi rokmi. "vyzvoni" sa kod na sposob morzeovky (dlhe kratke stlacenie), ak je nespravny, tak normalne zazvoni, ak je spravny, tak otvori dvere.
len neviem pod akym nazvom sa to predava.
No tak to by ma teda zaujimalo, to by bolo idealne, len ako pises, tazko hladat, ked clovek nevie nazov. Tak ale ak bude cas, tak pogooglim. A dik za info.
dan21 napísal:No len este nezabudni, ze je tam MCU a ten sa bez nejakeho firmware "nepohne". Takze ho treba este naprogramovat.
Zawin tam na stranke ma ale vsetko. PCB (eagle subory) a aj zdrojaky v AVR Studio 4. Takze len urobit PCB, osadit, napalit, zapojit a hotovka :-)
No vsak prave, od vtedy ako sme skladali zosilnovace, pokusy o satelity a podobne je to dnes uz uplne mimo. Ako sa spieva "ujel mi vlak" :-) Tak asi budem musiet zacat odznovu, ak bude dost casu na ucenie a skumanie (len kedy to bude...). A nastudovat si programovanie... (ale ak uz programovat, tak by som asi vsadil na arduino, predsa len by to mohlo mat vaic moznosti).
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok