Delič napätia vysvetlenie?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

naboj
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 25 Mar 2018, 19:00
Bydlisko: Košice
Vek: 20

Delič napätia vysvetlenie?

Príspevok od používateľa naboj » 20 Apr 2018, 20:36

Ide skôr o vysvetlenie konkrétneho príkladu súvisiaceho s deličom napätie.
Ide o to že máme zdroj 150V na spotrebiči potrebujeme 100V takže potrebujeme zraziť tých 50V (schéma v prílohe).
Najprv počítajú aký odpor je na spotrebici ak predradný odpor má 10Ω,1000Ω tomu rozumiem.
Tomu pripojeniu odporu R k svorkám ab som pochopil tak že ten odpor R pripojili paralelne k odporu R2 ale dalej už nerozumiem ničomu.
Počítali tam vodivosť Gab to je čo súčet vodivosti odporov R2(spotrebič) a R (teda obratená hodnota ich odporu). Čo je to Gab? Vodivosť čoho?
Vyšlo im 1/19S a z toho potom dostali odpor Rab tých 19Ω takisto nerozumiem čoho odpor to vlastne je :lol: :lol:
Všetko čo som teraz opisoval je v prílohe (po tú červenú čiarku) bol by som veľmi vďačný ak by mi to niekto vedel vysvetliť :pain:
Prílohy
30930340_1980855128803629_565346999_o.png
30962576_1980855115470297_1361870752_o.png
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Delič napätia vysvetlenie?

Príspevok od používateľa peterple » 20 Apr 2018, 20:48

naboj napísal:Najprv počítajú aký odpor je na spotrebici ak predradný odpor má 10Ω,1000Ω tomu rozumiem.
Nerozumieš tomu správne.
To si počítajú dva rôzne deliče. Jeden s malými odpormi a druhý s veľkými odpormi. Oba deliče sú vypočítané tak že ak sú napájané 150V tak na R2 bude 100V.
Odpor spotrebiča prichádza na rad až teraz. Doteraz sa mlčky predpokladalo že je ∞. Spotrebič sa pripája na svorky ab. Teda paralelne k R2. Samozrejme že s tým nejako zahýbe a oni počítajú ako ak odpor spotrebiča bude 380Ω a ako sa zmení napätie na R2 (teda aj na záťaži) ak použijú prvý delič a v druhom prípade ak použijú druhý delič.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Delič napätia vysvetlenie?

Príspevok od používateľa Washu » 20 Apr 2018, 20:55

K delicu R1/R2 mas paralelne este pripojeny odpor R=380
Gab je vodivost paralelnej kombinacie R2 + R
Vlastne to pouzili na vypocet odporu paralelneho zapojenia odporov Rab = 1/(1/R2+1/R)
Ked uz mas Rab vies vypocitat celkovy prud zo zdroja a z toho aj napatie zatazeneho delica Uab.
V principe je to strasne jednoduche ale napisane je to tak ze keby to neviem tak to nepochopim.
Moja rada, na toto ti staci ohmov zakon a vediet pocitat seriove a paralelne radenie odporov.
Ked sa nad tym zamyslis zistis ze je to neuveritlne jednoduche.
(celou touto sialenostou len chceli poukazat na to ze pripojenie zataze k odporovemu delicu sa
vystupne napatie zmeni, niekedy aj velmi vyrazne)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

naboj
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 25 Mar 2018, 19:00
Bydlisko: Košice
Vek: 20

Re: Delič napätia vysvetlenie?

Príspevok od používateľa naboj » 20 Apr 2018, 21:02

Jo, ked to takto vysvetlis je to celkom, tak diki za pomoc :biggrin: :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Delič napätia vysvetlenie?

Príspevok od používateľa zipaj » 22 Apr 2018, 02:18

Ide samozrejme aj o odoberaný prúd spotrebiča, ale dá sa to spraviť aj zenerkou s potrebným napätím zapojenou do série so spotrebičom, ale nesmieš prekročiť jej max. výkonovú stratu, alebo ju zložiť z viacerých zeneriek do série, aby si výkon rozdelil. Ja napríklad takto napájam čínske meráčiky ku zdrojom, U vstupné cca 36V, pri plnom zaťažení 32V, použijem zenerku 24V/1W, odber meráčika je cca 20mA, čiže výkonová strata na zenerke je 24 x 0,02A = 0,48W, napätie za zenerkou je cca 8 - 12V, meráčik si to stabilizuje na 3,3V, takže má dostatočnú rezervu.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok