Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Apr 2018, 13:45

Mám jeden akumulátor 12V 1,3Ah od kamaráta, dal mi ho už dávnejšie vybitý na asi 6,5V ale napojil som ho na 12V zdroj a podarilo sa ho nabiť na 12,4V takže zrejme to prežil (bol v podstate nový, pred tým vybitím mal asi len 2-3 cykly), lenže samozrejme nie je nabitý na jeho plnú kapacitu. Pokiaľ viem tak konečné napätie by malo byť 14,4V. Ale na tej baterke je napísané, že napätie pri "standby" režime (teda na trvalé nabíjanie v prípade použitia ako záložného zdroja) je 13,6-13,8V a cyklické nabíjanie 14,5-14,9V. No neviem či to sú hodnoty, ktoré majú byť na baterke alebo sú to iba nabíjacie napätia? Keď mala tých 12,4V tak som ju napojil na iný zdroj (trafo 12V 300mA) ktorý má naprázdno 16,6V. Po pripojení na baterku to spadlo na asi 12,8 a postupne sa zvyšovalo (prúd bol konštantne tých 300mA), posledné hodiny bolo okolo 15V a prúd okolo 100mA. Odvtedy sa to už veľmi nemenilo, napätie ešte stúplo na 15,5V a prúd klesol na 60mA. Ale takto je to pár hodín bez zmeny. Baterka má hneď po odpojení 14,4V no za nejaký čas to klesne na asi 13,6 a už neklesá. Avšak teraz neviem, či to nabíjať ďalej alebo je už teraz prakticky plne nabitá? Na internete som našiel grafy a tabuľky, kde bolo že hocičo nad 13V u gélových akumulátorov je už 100% kapacity. Tak teraz neviem či to nabíjať ďalej alebo nechať tak...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Apr 2018, 14:08

Už ju netráp !

Dlhšie odstáty akumulátor by mal mať asi 12,6 až 12,8 V. Ak ho pripojíš trvale na napätie, tak by malo byť obmedzené na max. 13,8 V a pri cyklickom nabíjaní na tých max. 14,9 V. Vyššie by to nemalo ísť ! (V prvom prípade sa baterka teoreticky nabije v nekonečnu a nie je trvale prebíjaná. V druhom prípade je asi krátkodobo prebíjaná).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Apr 2018, 14:19

Veď už som ju odpojil, ale prečo tam stále ide taký vysoký prúd? A to ani nikdy nedosiahne tých 14,4V? Tým pádom mám brať tých 13,5V ako plné nabitie?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Merak » 22 Apr 2018, 16:08

Skús tú batériu zaťažiť nejakou žiarovkou cca 5W a uvidíš na aké napätie to klesne.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Apr 2018, 16:31

no za nejaký čas to klesne na asi 13,6 a už neklesá.
Po nabiti napatie baterie pomaly klesa po hodnotu jeje nabitia. Neviem aky je to cas.

Definuj ten cas (cislo v minutach alebo hodinach).

Ak ho na chvilu asi (1 min) zatazis tou ziarovkou, ako pisal Merak tak klesne na nabitu hodnotu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Apr 2018, 17:48

No nie hneď to klesne, až po pár hodinách a potom to ostane tak. Dal som teraz 5W žiarovku na minútu, po minúte kleslo na 12,9 ale keď som ju odpojil tak napätie sa zvýšilo na 13,1V.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Apr 2018, 18:35

Ja si myslím,že je to OK.... Veď to nemáš autobatériu s kapacitou 40Ah a viac...ale v podstate baterôčku o 1,3 Ah....
Dnes sa v tom aj tak nemôžeš na100℅ orientovať. Skoro každý výrobca a najmä distribútor je ojeklamák. :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Apr 2018, 20:46

Nevzrušuj sa, aké napätie má odstavená baterka. Tvrdí sa, že pri 14,4 V začne baterka plynovať. A vtedy by už mala byť nabitá na (takmer ?) 100%. Ale samozrejme, prúd musí byť primeraný ! (Keď sa riadiš napätím, tak 1/ 10 Ah by malo byť O.K.).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Apr 2018, 22:24

Čo sa týka nabíjania tak riadim sa údajmi priamo na baterke, a tam píše že max. 0,39A a celý čas som nabíjal max. 0,3A lebo viac to trafo aj tak nedá. Ale dobre, nechám to teda tak, a práve preto že to je malá baterka som ju chcel nabiť na čo najvyššie napätie lebo pri takej malej kapacite by to asi bolo viditeľné.
Obrázok
Lebo napr. podľa tohto grafu je pri 12,5V iba 80% kapacity. Ale nad 13V už prakticky 100%. Trochu ma zmiatli aj napätia udávané na baterke ale ako som (dúfam že správne :D) pochopil podľa prvej odpovede, tak to majú byť napätia na zdroji, nie na baterke.
Každopádne ďakujem za odpovede, nepracujem s takými baterkami v podstate vôbec takže som si nebol istý a túto chcem tiež len na príležitostné používanie starších reprákov z PC, ak vypadne elektrika (čo je tu pri každej búrke s vetrom) alebo podobne.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Apr 2018, 09:28

Je to napětí na baterce, ne na zdroji (open circuit voltage).
Ale počítej s tím, že jakmile je baterka vybitá pod 1,75V/na článek, tj. na 7,5V, její kapacita nevratně klesá a tys ji měl vybitou na 6,5V, takže už určitě nebude mít 1.3Ah.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Apr 2018, 11:35

To nie sú napätia na zdroji, ale na baterke, (ako už napísal aj Breta). Síce neviem, kde si to napätie meral, ale baterka má tak malý vnútorný odpor, že si "stiahne" napätie reálneho zdroja na svoju hodnotu napätia. (Ak by to bol skutočne ideálny zdroj napätia, tak do vybitej baterky potečú neuveriteľné prúdy).

Prebíjaním akumulátora nič nezískaš, akurát ho ničíš. Dodaná energia len štiepi vodu v elektrolyte na vodík a kyslík a vzniká teplo.

Možno sa mýlim, no podľa mňa je max. nabíjací prúd 3/ 10 Ah povolený len na začiatku nabíjania, (pri tzv. odporovej charakteristike nabíjania), kde prúd postupne klesá, ako stúpa napätie na baterke. Já by som to určite neriskoval, tlačiť stále taký veľký prúd do plne nabitej baterky.

No v podstate, ty si s tým konkrétnym adaptérom, aj nevedome, dosiahol presne to, čo bolo treba. Na začiatku 0,3 A, ku koncu pod 0,1 A. Len vypnúť nabíjanie bolo treba pri 14,4 V, (max. tých 14,9 V). Samozrejme, na baterke ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Merak » 23 Apr 2018, 11:40

ja len podotknem z reálneho života

bol som meniť batérie v dvoch UPSkách, kde od výroby / inštalácie neboli pripojené ,niektoré batérie (12V/9Ah), teda ani nabíjané neboli
a po vyše piatich rokoch mali batérie napätie 12,6V
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Edgar » 23 Apr 2018, 20:33

Dolfi napísal:Len vypnúť nabíjanie bolo treba pri 14,4 V, (max. tých 14,9 V). Samozrejme, na baterke
Ale však o tom celý čas hovorím, že na 14,4V ju proste nedostanem. Zdroj má pri nabíjaní aj 15V (pochopiteľne vtedy aj baterka, keď sú paralelne zapojené), ale keď ju odpojím tak po tých x-hodinách to spadne na 13,6V. Tak ako ju mám vlastne nabiť na tých 14,4V? Alebo mám spraviť stabilizovaný 14,4V zdroj a nechať ju nabíjať týždeň vkuse, kým tých 14,4V na nej ostane? :D
Ohľadne toho grafu rozumiem, že to už sú napätia na baterke ale po nabití.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Merak » 23 Apr 2018, 20:39

Tých 14,4V je pre cyclické nabíjanie, toto napätie ti batéria nikdy držať nebude. Udržiavacie napätie je tých 13,5 až 13,8V. Ak ti drží toto napätie, tak vieš, že není v prdeli žiaden článok. Ale ináč ti to o stave batérie veľa nehovorí.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Edgar » 23 Apr 2018, 20:51

Ahaa, no super potom, presne toto som chcel vedieť. Ďakujem. Čiže ešte pre istotu sa spýtam, keď bude pri nabíjaní 14,9V tak už to hneď odpojiť hej?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Merak » 23 Apr 2018, 20:55

Toto napätie pri nabíjaní sa používa občas na takzvané sformátovanie, ale po nabití už nechať napätie 13,5 až 13,8V.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Apr 2018, 22:31

Merak to myslí dobre s tým nižším napätím po nabití, no aby si sa znovu nedomotal. Preto ešte raz ! Baterku používaš oddelene a cyklicky ju nabíjaš. Je čiastočne alebo úplne vybitá. Pripojíš ju na ten spomínaný adaptér. Ak budeš priebežne merať napätie na nej, tak zistíš, že pomaly stúpa. A až dosiahne trebárs 14,4 V, (pod prúdom, stále sa nabíjajúca), tak treba vypnúť nabíjanie a odpojiť nabíjačku. A môžeš baterku znovu použiť (vybiť).

Ak nechceš striehnuť s voltmetrom na to napätie (14,4 V), tak si sprav naprimitívnejší stabilizátor na 14,4 V na ten adaptér a baterku nabíjaj s ním. Pokiaľ bude baterka vybitá, tak si napätie stiahne dole. No keď dosiahne napätie na baterke 14,4 V, tak sa nabíjací prúd začne zmenšovať a napätie na baterke nevystúpi nad 14,4 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2018, 22:54

stým stabilizátorom pri 14.4V nedosiahne dostatočný nabíjací prud. Tak by som to nerobil. skôr komparator nastavený na 14.4V a ten odpojil nabijanie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa Edgar » 23 Apr 2018, 23:02

Kamarátovi som na väčšiu takúto baterku (7Ah) spravil nabíjačku so stabilizátorom na 14,4V (zdroj je 20V 3,2A z notebooku) a povedal som mu že keď bude studený chladič, tak to bude nabité. Lenže tú baterku som nemeral, no ani tá jeho tým pádom po nabití nemá 14,4V a preto som bol teraz zaskočený, že tú svoju na toľko neviem nabiť. Ale on sa nesťažoval takže... :D
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Napätie gélového akumulátora pri 100% kapacite

Príspevok od používateľa zipaj » 24 Apr 2018, 10:17

Ja som používal na vysielanie gélové akumulátory 12V 7,2Ah, kupoval som nové, 2 kusy, kamarát kúpil tiaž dva, spolu so mnou, vydržali 13 a 14 rokov, ku koncu životnosti možno posledných 5 rokov som už nebehal po kopcoch, tak boli používané iba ku kompresoru, uťahovačke, svieteniu na guľášparty atď., nabíjal som ich prerobeným PC zdrojom 13,8V ktorý som používal k vysielačkám, obmädzenia prúdu zdroja bolo 30A, čiže bol pekne tvrdý, akumulátory poli pripojené paralelne často aj s autobatériou 12V/44Ah, ale nabíjané zásadne čo najskôr po použití.

Kamarát mal k ním spravenú nabíjaciu automatiku, 1,5A zdroj ktorý ukončil nabíjanie po dosiahnutí napätia akumulátora 14,6V. Jeho akumulátory vydržali zhruba polovičný čas ako moje. Z toho mi vychádza že je lepšie nabíjanie napätím iba okolo 13,8 - 14V, aby nedochádzalo k rozkladu elektrolytu, rozdiel možno 5% kapacity oproti cyklickému nabíjaniu by som nebral ako nejakú nevýhodu vzhľadom na podstatne dlhšiu životnosť.

Kto bude namietať že vysoké prúdy škodia akumulátoru, nech si naštuduje ako sa dobíja akumulátor v aute 50, alebo 75A alternátorom ...
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok