Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Ako spoji┼ą elektromotor s ─Źerpadlom na v┼Ľta─Źku

Ako spoji┼ą elektromotor s ─Źerpadlom na v┼Ľta─Źku

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Ako spoji┼ą elektromotor s ─Źerpadlom na v┼Ľta─Źku

Odosla┼ąod bluefarm » 30 Apr 2018, 21:51

motor-candy-ctd-cty-1000x1000.jpg
elektromotor
1374.jpg
vrta─Źkove ─Źerpadlo
Dobr├Ż de┼ł, chcel by som sa op├Żta┼ą, ─Źi by mi niekto nevedel poradi┼ą, ako napoji┼ą elektromotor na vrta─Źkov├ę ─Źerpadlo. Asi sa to ve─żmi nehodi do tohto elektro fora, ale snad sa nejaka rada n├íjde. Mam doma take male vrta─Źkov├ę ─Źepadlo (pozri obrazok) a chcel by som ho pou┼żi┼ą na zavla┼żovanie zahrady. Namiesto napojenia vrtacky by som vsak chcel pou┼żi┼ą elektromotor (pozri obrazok), ktor├Ż mi zostal zo starej pr├í─Źky. Vrta─Źku by som nerad pou┼żil, kvoli tomu, ┼że neviem odhadnut, ako dlho by vydr┼żala nepretrzity chod pri max ota─Źkach,

─îo sa t├Żka ─Źerpadla na vrta─Źku, tak tam je ako v├Żvod hriade─ż s priemerom 8 mm.

─îo sa t├Żka elektromotora, tak tam je na konci osky motora (ako to u pr├í─Źkov├Żch motorov b├Żva) rebrovan├í remenica s priemerom 16 mm, ktora pohanala rebrovan├Ż klinov├Ż reme┼ł. Remenica je tam na pevno zalisovana.

Ide mi teda o to, ako preniest krutiaci moment z elektromotora na ─Źerpadlo - klinov├Żm reme┼łom...? napriamo hriade─żom....? a ak ano, tak ako to zrealizova┼ą? H─żadam teda nejake jednoduche a lacne rie┼íenie (ak existuje). Ak by niekto vedel poradit, vopred dakujem za ochotu.
bluefarm
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 1
Zalo┼żen├Ż: 30.04.2018

Re: Ako spoji┼ą elektromotor s ─Źerpadlom na v┼Ľta─Źku

Odosla┼ąod Drakoush » 30 Apr 2018, 21:53

Nechcem Ti kazi┼ą il├║zie, ale:

1. To ─Źerpadlo nie je stavan├ę na nepretr┼żit├Ż chod nieko─żko min├║t a
2. ten pra─Źkov├Ż motor na 80% tie┼ż nie...

Navy┼íe sa reme┼łov├Ż prevod nehod├ş, preto┼że predn├ę lo┼żisko je len klzn├ę s plastov├Żm puzdrom. Radi├ílny ┼ąah neznesie.

A tak ─Ćalej. Cel├ę zle.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9249
Vek: 23.75
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod misocko » 30 Apr 2018, 22:07

bez ohladu na to ze "cele zle" by som skusil kus hadice. mal som tak napojeny kompresor z chladnicky na nejaky motor (fukal som s tym celu V3S a prezilo). Skratka pichnes hadicu na hriadel (idealne natesno) stiahnes kusom drotu a zavlazujes. Tu tensiu hriadel na cerpadle vypodlozis kusom mensej hadice..... Netreba to prehanat s dlzkou hadice lebo bude hadzat pri otackach a ak to prezenies s dlzkou tak nevydrzi krutiaci moment a skruti sa. Pomoze aj natianutie nejakej pruziny natesno na hadicu.
vyhodou je ze znesie mensiu nerovnobeznost hriadelov (ps , uz si nepametam, hriadel - zena alebo mu┼ż? z biologie mi vychadza mu┼ż :lol: )
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2780
Vek: 42.4
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod boraicho » 30 Apr 2018, 22:24

Ja by som to spojil, ak mam obe veci a neviem ─Źo s t├Żm, tak pre─Źo to neskusi┼ą? remenica sa da obrusi┼ą. zabpnu┼ą motor a prilo┼żi┼ą brusku nech sa to zrovna a potom to v┼íelijako prepoji┼ą, pre─Źo nie, ja som ZA tak├ęho bl├íznive napady.

ur─Źite dr┼ż├şm prst :thumbup:
"Aj nevinne vyzeraj├║ca s├║─Źiastka, m├┤┼że by┼ą pr├ş─Źinou nefunk─Źnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
boraicho
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 11801
Vek: 30.26
Zalo┼żen├Ż: 03.02.2007

Odosla┼ąod jova » 30 Apr 2018, 22:44

Jestli je ten motor komut├ítorov├Ż, tak bude to─Źit bez regulace nebo p┼Öevodu cca 3x - 4x v├şce ot├í─Źek ne┼ż na jak├ę je konstruovan├ę to ─Źerpadlo. :roll:
jova
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 104
Zalo┼żen├Ż: 12.07.2016

Odosla┼ąod romiadam » 01 M├íj 2018, 00:56

Prepojt to s tou hadicou je vemi dobry napad. Vyrovna to aj osove rozdiely.
A ako tu bolo spominane, nie je to dobry napad pre dlhodobu prevadzku (to uz radsej to nekvalitne cerpadlo z LIDL je lepsia volba), ale ked mas motor zadarmo a mas aj to cerpadlo, preco to neurobit a dorazit ich kym to pojde. Mozno jednu sezonu....

Mimochodom odkial budes tahat vodu? Zo suda alebo zo studne?
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2488
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod Milos66 » 01 M├íj 2018, 05:23

jova nap├şsal:Jestli je ten motor komut├ítorov├Ż, tak bude to─Źit bez regulace nebo p┼Öevodu cca 3x - 4x v├şce ot├í─Źek ne┼ż na jak├ę je konstruovan├ę to ─Źerpadlo. :roll:

Z toho by som nemal obavy. Tak├ę ─Źerpadielko m├ím doma z Kinekusu. A tento z├ízrak potrebuje aspo┼ł 2500 ot/min aby nie─Źo natiahol, ale ten pr├í─Źkov├Ż motor to ned├í. To ─Źerpadlo je kon┼ítruovan├ę priamo na tie v┼Ľta─Źky a ich max. ot├í─Źky. Z 200L suda pri ot├í─Źkach cc a1800 nenatiahol ani kvapku vody. Pri max 2700, ─Źo dala v┼Ľta─Źka to u┼ż i┼ílo v pohode.
Na z├íhradu by som h─żadal rad┼íej nie─Źo od Gardeny.

PS: a zabudol som nap├şsa┼ą, ┼że st├Żm ni─Ź nepoleje┼í. Tlak to m├í akor├ít tak na nejak├ę pre─Źerp├ívanie zo suda do suda. Akon├íhle to napoj├ş┼í na nejak├║ hadicu s tlakovou koncovkou, tak si skon─Źil.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4027
Vek: 52.73
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod romiadam » 01 M├íj 2018, 06:10

Tam su velke medzery okolo lopatiek, preto to nic nenatiahne. Vykompenzuju to az vysoke otacky.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2488
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod enigma » 01 M├íj 2018, 06:47

ako prv├ę , remenica nie je nalisovan├í na pevno . s┼ąahov├ík a stiahni ju dolu . ako druh├ę , na t├║ kombin├íciu motora a toho ─Źerpadla na zavla┼żovanie zabudni . nema to ani prietok vody a ani tlak . to ─Źerpadielko je vhodn├ę na , ako ti u┼ż p├şsali , pre─Źerp├ívanie z n├ídoby do n├ídoby ...... ┼żiv├şm sa servisom ─Źerpadiel ... viem o ─Źom p├ş┼íem .....
enigma
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1689
Zalo┼żen├Ż: 24.12.2011

Odosla┼ąod jova » 01 M├íj 2018, 08:56

Milos66 nap├şsal:Z toho by som nemal obavy...

Jestli je ten motor komut├ítorov├Ż, tak bude to─Źit p┼Öes 10 000ot├í─Źek za minutu a to se podle m─Ť tomu ─Źerpadlu moc l├şbit nebude.
jova
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 104
Zalo┼żen├Ż: 12.07.2016

Odosla┼ąod mato3000 » 01 M├íj 2018, 20:15

─Źerpadlo ... voda ... hento ako┼że motor s hol├Żm vinut├şm... :potlesk:

sranda to tu ─Ź├şta┼ą
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9578
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 5 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist