Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

bluefarm
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 30 Apr 2018, 21:00

Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa bluefarm » 30 Apr 2018, 21:51

elektromotor
elektromotor
vrtačkove čerpadlo
vrtačkove čerpadlo
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či by mi niekto nevedel poradiť, ako napojiť elektromotor na vrtačkové čerpadlo. Asi sa to veľmi nehodi do tohto elektro fora, ale snad sa nejaka rada nájde. Mam doma take male vrtačkové čepadlo (pozri obrazok) a chcel by som ho použiť na zavlažovanie zahrady. Namiesto napojenia vrtacky by som vsak chcel použiť elektromotor (pozri obrazok), ktorý mi zostal zo starej práčky. Vrtačku by som nerad použil, kvoli tomu, že neviem odhadnut, ako dlho by vydržala nepretrzity chod pri max otačkach,

Čo sa týka čerpadla na vrtačku, tak tam je ako vývod hriadeľ s priemerom 8 mm.

Čo sa týka elektromotora, tak tam je na konci osky motora (ako to u práčkových motorov býva) rebrovaná remenica s priemerom 16 mm, ktora pohanala rebrovaný klinový remeň. Remenica je tam na pevno zalisovana.

Ide mi teda o to, ako preniest krutiaci moment z elektromotora na čerpadlo - klinovým remeňom...? napriamo hriadeľom....? a ak ano, tak ako to zrealizovať? Hľadam teda nejake jednoduche a lacne riešenie (ak existuje). Ak by niekto vedel poradit, vopred dakujem za ochotu.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Apr 2018, 21:53

Nechcem Ti kaziť ilúzie, ale:

1. To čerpadlo nie je stavané na nepretržitý chod niekoľko minút a
2. ten pračkový motor na 80% tiež nie...

Navyše sa remeňový prevod nehodí, pretože predné ložisko je len klzné s plastovým puzdrom. Radiálny ťah neznesie.

A tak ďalej. Celé zle.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa misocko » 30 Apr 2018, 22:07

bez ohladu na to ze "cele zle" by som skusil kus hadice. mal som tak napojeny kompresor z chladnicky na nejaky motor (fukal som s tym celu V3S a prezilo). Skratka pichnes hadicu na hriadel (idealne natesno) stiahnes kusom drotu a zavlazujes. Tu tensiu hriadel na cerpadle vypodlozis kusom mensej hadice..... Netreba to prehanat s dlzkou hadice lebo bude hadzat pri otackach a ak to prezenies s dlzkou tak nevydrzi krutiaci moment a skruti sa. Pomoze aj natianutie nejakej pruziny natesno na hadicu.
vyhodou je ze znesie mensiu nerovnobeznost hriadelov (ps , uz si nepametam, hriadel - zena alebo muž? z biologie mi vychadza muž :lol: )
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa boraicho » 30 Apr 2018, 22:24

Ja by som to spojil, ak mam obe veci a neviem čo s tým, tak prečo to neskusiť? remenica sa da obrusiť. zabpnuť motor a priložiť brusku nech sa to zrovna a potom to všelijako prepojiť, prečo nie, ja som ZA takého bláznive napady.

určite držím prst :thumbup:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa jova » 30 Apr 2018, 22:44

Jestli je ten motor komutátorový, tak bude točit bez regulace nebo převodu cca 3x - 4x více otáček než na jaké je konstruované to čerpadlo. :roll:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Máj 2018, 00:56

Prepojt to s tou hadicou je vemi dobry napad. Vyrovna to aj osove rozdiely.
A ako tu bolo spominane, nie je to dobry napad pre dlhodobu prevadzku (to uz radsej to nekvalitne cerpadlo z LIDL je lepsia volba), ale ked mas motor zadarmo a mas aj to cerpadlo, preco to neurobit a dorazit ich kym to pojde. Mozno jednu sezonu....

Mimochodom odkial budes tahat vodu? Zo suda alebo zo studne?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Máj 2018, 05:23

jova napísal:Jestli je ten motor komutátorový, tak bude točit bez regulace nebo převodu cca 3x - 4x více otáček než na jaké je konstruované to čerpadlo. :roll:
Z toho by som nemal obavy. Také čerpadielko mám doma z Kinekusu. A tento zázrak potrebuje aspoň 2500 ot/min aby niečo natiahol, ale ten práčkový motor to nedá. To čerpadlo je konštruované priamo na tie vŕtačky a ich max. otáčky. Z 200L suda pri otáčkach cc a1800 nenatiahol ani kvapku vody. Pri max 2700, čo dala vŕtačka to už išlo v pohode.
Na záhradu by som hľadal radšej niečo od Gardeny.

PS: a zabudol som napísať, že stým nič nepoleješ. Tlak to má akorát tak na nejaké prečerpávanie zo suda do suda. Akonáhle to napojíš na nejakú hadicu s tlakovou koncovkou, tak si skončil.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Máj 2018, 06:10

Tam su velke medzery okolo lopatiek, preto to nic nenatiahne. Vykompenzuju to az vysoke otacky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa enigma » 01 Máj 2018, 06:47

ako prvé , remenica nie je nalisovaná na pevno . sťahovák a stiahni ju dolu . ako druhé , na tú kombináciu motora a toho čerpadla na zavlažovanie zabudni . nema to ani prietok vody a ani tlak . to čerpadielko je vhodné na , ako ti už písali , prečerpávanie z nádoby do nádoby ...... živím sa servisom čerpadiel ... viem o čom píšem .....
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa jova » 01 Máj 2018, 08:56

Milos66 napísal: Z toho by som nemal obavy...
Jestli je ten motor komutátorový, tak bude točit přes 10 000otáček za minutu a to se podle mě tomu čerpadlu moc líbit nebude.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa mato3000 » 01 Máj 2018, 20:15

čerpadlo ... voda ... hento akože motor s holým vinutím... :potlesk:

sranda to tu čítať
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa Victorio » 31 Mar 2020, 11:48

S tým čerpadlom som sa pokúšal odčerpať vodu z bazénu min.rok iba to málo čo ostalo na dne nad výpustným otvorom, a je to nanič.
výkon malý, a vŕtačka dostala zabrať, tá tiež nie je na dlhodobú záťaž, prehrievala sa prevodovka (narex) .
čerpadlo navyše bolo treba stále sledovať aby nešlo na sucho inak je za pol minúty po ňom...
A ďalšia vec, že to vôbec nie je bezpečné, s tým motorom bez vodotesného zakrytovania vôbec a vŕtačka na 220 tak isto !!!
Určite je na to lepšia hociaká lacná ponorka, podľa možnosti taká, ktorá má minimálnu výšku hladiny pre nasávanie, s takou som pred týždňom odčerpával vodu z vírivky a je to oveeeľa rýchlejšie, spohľahlivejšie bezpečnejšie a mám dojem, že sa to automaticky vyplo keď už neťahalo vodu ale nie som si istý,
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Mar 2020, 12:20

modestosro,

Ako ta napadlo reagovat na temu staru 2 roky. To sa prehrabavas v archive a reagujes na stare temy? Potom clenovia fora po tebe si to nevsimnu a zacneme sa tu bavit o nicom.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa Jirka84 » 31 Mar 2020, 12:53

modetosro, jako prni prispevek a hned "mimo" zakladni pravidlo slusneo chovan, nejsi tak nahodou spammer ?
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa Victorio » 31 Mar 2020, 18:04

Uff to som si nevsimol, hodilo mi to do nove prispevky... a modestoro ci co neviem kto je co je ci spammer...
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa mirosne » 31 Mar 2020, 18:58

Samozrejme,je to spambot.
0
Pozdravuje vás Miro.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spojiť elektromotor s čerpadlom na vŕtačku

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Mar 2020, 19:14

Aky je ciel takeho spam bootu? Co boli tie kody. Boli tam aj neake odkazy, to som si nevsimol...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok