Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Pistik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Apr 2018, 00:03

Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Pistik71 » 11 Jún 2018, 19:37

Dobry den,
chcel by som zapojit na jeden LED pas 2 senzory. Jedna sa o podsvietenie kuchynskej linky. Jeden senzor by bol byd bezdotykovy alebo dotykovy na hlinikovu listu (senzor A) + druhy senzor by bol pohybovy pir so sumrakovym a casovym spinacom (senzor B). Svetlo by som teda zapinal bud rucne ked by som potreboval nieco robit na pracovnej doske, alebo vecer ak by som isiel do chladnicky (:-)) tak by som nemusel svietit velkym svetlom ale zavietilo vy sa len podsvietenie linky, co by uplne stacilo.
Skusal som si to zapojit len tak paralelne na stole, ale tie cidla sa navzajom nejako "rusili" (pas svietil stale, alebo rozne). Tak som uvazoval ci to nezapojit cez nejaku vykonnejsiu diodu? Co by ste poradili?
Riesenim by boli aj 2 led pasy (do listy mi vojdu), samostatne pre senzory A aj B, ale tam by som zase potreboval riesit, ze ak by som zapol A rucne, tak by sa automaticky vypol B.

Vdaka za rady.

PS: hladal som aj senzor ktoy kombinuje vsetky mnou pozadovane vlastnosti, ale nikde som nenasiel, ze taky nevyrabaju.
0

Dzedusko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Jan 2018, 21:39
Vek: 39

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Dzedusko » 11 Jún 2018, 20:55

Zdarim,
Pouzi na to Arduino NANO. K nemu vies kupit aj PIR senzor a vselijake rozne srandicky. Na roznych forach s Arduinom je kopa prikladov aj s PIR aj s inymi senzormi. Toto je asi najjednoduchsia cesta v tejto dobe ako bastlit obvod, ktory by snimal dva rozne senzory a spinal jeden LED pas.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Jún 2018, 20:59

AND, NOT, NOR, XOR, OR... To sú dnes doslova neznáme pojmy... No, žiaľ.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dzedusko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 08 Jan 2018, 21:39
Vek: 39

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Dzedusko » 11 Jún 2018, 21:03

Samozrejme ze niesu nezname, preto som napisal "v dnesnej dobe" :)
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa pablox » 11 Jún 2018, 21:03

Toto riesit Arduinom, to fakt nie :D Skus dat na vystup kazdeho senzora (vykonovej casti) vykonnejsiu Schottky diodu (neviem aky prud odobera ten LED pas). Katody spoj a pripoj na + toho led pasu....ak som to teda dobre pochopil :) Sice na diode vznikne ubytok par stovak mV, ale aspon ti to posetri ten LED pas...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Jún 2018, 21:09

Dovolím si vyjadriť svoj názor typu offtopic...

V dnešnej dobe si myslíte, že kúpim arduino, stiahnem knižnicu a toto bude moja poučná cesta elektronikou - niečo urobím a niečo sa naučím. Žiaľ, opak je pravdou. Takéto lepenie človeka degraduje, degraduje to veškeré jeho znalosti z danej problematiky a degraduje to postupy pri riešení problému. Spoliahenie sa potom na takúto technológiu vyvoláva potláčanie základnej ľudskej logiky niekde to kúta. Človek, čo toto zlepí, nemá šajn, ako to funguje a v prípade problému vie akurát tak vymeniť knižnice a potom písať litánie na rôzne fóra.

Preto vás prosím, nebuďte čuráci a nešahajte na arduino vždy, keď treba robiť viac, ako dve funkcie... Naozaj to nestojí za to. Zoberte si papier, ceruzku a skúste nakresliť obvod, ktorý to zmákne bez toho, aby som sa hral na programátora high-end zariadení. MCU, CPU a iné "počítače" patria inde.

Lebo toto je fakt na smiech, ako písal pablox. Arduino nie je žiadna modla!
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Pistik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Apr 2018, 00:03

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Pistik71 » 11 Jún 2018, 21:19

Dzedusko napísal:Zdarim,
Pouzi na to Arduino NANO. K nemu vies kupit aj PIR senzor a vselijake rozne srandicky. Na roznych forach s Arduinom je kopa prikladov aj s PIR aj s inymi senzormi. Toto je asi najjednoduchsia cesta v tejto dobe ako bastlit obvod, ktory by snimal dva rozne senzory a spinal jeden LED pas.
Dik za riesenie, ale to nie je riesenie. Potrebujem to narvat do hlinikovej listy, Nano je sice male, ale to tam s pir senzorom skratke nedam. Original len spinace maju 1x4cm...

-- Spojený príspevok 11 Jún 2018, 21:20 --
Drakoush napísal:AND, NOT, NOR, XOR, OR... To sú dnes doslova neznáme pojmy... No, žiaľ.
Ale hovori, hovori, niekedy som toho poprogramoval az az... Tak ale to ako na zajace s kanonom :-)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Jún 2018, 21:22

To som smeroval skôr na dzeduška, ktorý išiel polovať na vrabce arduinom :D Keď si nakreslíš jednoduchú logiku, napraceš to do lišty. Alebo použiť originál riešenie, ale ja sa svetelnej technike nevenujem.

Dúfam, že sa neurazil, nebolo to myslené na neho, ale všeobecne. Toto mala byť len ukážka toho, ako by sa to nemalo robiť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Pistik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Apr 2018, 00:03

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Pistik71 » 11 Jún 2018, 21:24

pablox napísal:Toto riesit Arduinom, to fakt nie :D Skus dat na vystup kazdeho senzora (vykonovej casti) vykonnejsiu Schottky diodu (neviem aky prud odobera ten LED pas). Katody spoj a pripoj na + toho led pasu....ak som to teda dobre pochopil :) Sice na diode vznikne ubytok par stovak mV, ale aspon ti to posetri ten LED pas...
Diky diky, asi to takto vyskusam, len som nevedel kolko bude mat ubytok ta dioda. Resp. to by asi sacilo dat na to pohybove cidlo, a ked tak uvazujem, to bude aj lepsie ak by to malo aj vatsi ubytok - pri pohybovom cidle by sa to zaplo s mensim jasom, len tak aby som nezabludil do tej chladnicky :lol:

-- Spojený príspevok 11 Jún 2018, 21:28 --
Drakoush napísal:Alebo použiť originál riešenie...
Problem je ze take riesenie neexistuje, pisal som x dodavatelom u nas aj som par dni bludil u cinana, a nic (navyse tie cinske spinace stoja vatsinou za prd).
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Jún 2018, 21:35

ak tie snimace vedia samostatne zopnut led pasy (teda maju uz nejaky ten vykonovy tranzistor v sebe), tak cez tie diody je to najjednoduchsie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

alois

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa alois » 12 Jún 2018, 06:46

Dve diódy (zapojené správnym smerom) to spravia a do AL lišty sa zmestia.

Odskočím, ale Drakoush: toto je bežiace svetlo so 16 LED, ktoré má viac ako 45 rokov! Voliteľný smer chodu aj rýchlosť. O NE555 sme ani nesnívali. Dnešný rádioamatér by to "vyrobil" Arduinom, knižnicou a blokmi z Číny. My dedkovia sme mali univerzálny plošák, trafopájku a drátiky. Samozrejme aj trochu nadšenia. Takto nadrátkovaný a chodivý som mal aj ZX Spectrum Sinclair a iné veci.
Prílohy
IMG_20180612_063713.jpg
IMG_20180612_063724.jpg

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa breta1 » 12 Jún 2018, 09:45

Konstrukčně by možná nejlépe vyhovovala izolovaně přišroubovaná k té hliníkové liště dvojitá dioda v pouzdru TO220(např. MBR20100CT).
0

Pistik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Apr 2018, 00:03

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Pistik71 » 12 Jún 2018, 16:42

breta1 napísal:Konstrukčně by možná nejlépe vyhovovala izolovaně přišroubovaná k té hliníkové liště dvojitá dioda v pouzdru TO220(např. MBR20100CT).
Dik za napad, taka konstrukcia diody ma vobec nenapadla, aspon by to ten hlinikovy profil mohol chladit.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa enigma » 12 Jún 2018, 17:59

alois napísal:Dve diódy (zapojené správnym smerom) to spravia a do AL lišty sa zmestia.

Odskočím, ale Drakoush: toto je bežiace svetlo so 16 LED, ktoré má viac ako 45 rokov! Voliteľný smer chodu aj rýchlosť. O NE555 sme ani nesnívali. Dnešný rádioamatér by to "vyrobil" Arduinom, knižnicou a blokmi z Číny. My dedkovia sme mali univerzálny plošák, trafopájku a drátiky. Samozrejme aj trochu nadšenia. Takto nadrátkovaný a chodivý som mal aj ZX Spectrum Sinclair a iné veci.
ja som potom asi trochu starší , lebo si pamätám aj prešpan papier a medené nity ako " uzli " .... a všetko sa " drôtovalo " a fungovalo to .... keď sme sa dostali k cuprexitu , to už boli plošáky .... lakom na nechty a šablónami z RTG snímkov sa kreslili plošáky ... potom prišla fixka ....
0

alois

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa alois » 13 Jún 2018, 05:13

enigma: áno, ale takéto výrobky sa nezachovali. Prvé tranzistory s odpormi a kondíkmi. (blikačky na bicykel....)

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa fery66 » 13 Jún 2018, 06:09

alois napísal:Prvé tranzistory s odpormi a kondíkmi. (blikačky na bicykel....)
Mal som "smerovky" na "skladacom" bicykli, germániové tranzistory, zvonková batéria v kapsičke na kľúče... :(
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Jún 2018, 06:12

fixka? to uz bol luxus. pekne lievikove pero, kresliacu kvapalinu a davat pozor, aby som nemal cele ruky farebne, lebo sa to dost blbo umyvalo. a po vyleptani jemnulinky smirgel, a osetrit kolofoniou rozpustenou v liehu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa fery66 » 13 Jún 2018, 06:23

Prvý plošák (siréna) mi robil nebohý otec leptaním v chloride. Na textit nalepil pásku a vyrezával "cestičky"... Ja som potom kreslieval lievikovým perom (bez "drôtiku") a farbou na kožu. Potom prišla fotocesta, tuš, pauzák. Otec robil na vývoji vo "výskumáku", takže sa mi občas nejaký cuprextit s fotovrstvou "ušiel".
0

alois

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa alois » 13 Jún 2018, 08:35

... a moja mama vždy sa čudovala, ako rýchlo sa jej míňa lak na nec :P hty....

Pistik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Apr 2018, 00:03

Re: Dva ovladace/senzory na jeden LED pas

Príspevok od používateľa Pistik71 » 13 Jún 2018, 08:44

pocitujlasku napísal:fixka? to uz bol luxus. pekne lievikove pero, kresliacu kvapalinu a davat pozor, aby som nemal cele ruky farebne, lebo sa to dost blbo umyvalo. a po vyleptani jemnulinky smirgel, a osetrit kolofoniou rozpustenou v liehu.
Juuu... tak lievikove pero a chlorid - to su spomienky na farebne hudby, svetelnych hadov a tranzistorove zosilnovace (ktorymi sme potom ohurovali dievcata :) ). Niekedy daaavno som na tom fical, potom som na to uz nemal koli zalozeniu rodiny cas, potom prisli pocitace a isiel som PC smerom, a na toto som sa vykaslal. Terz clovek s nostalgiou spomina, ale chcem sa do toho zase pustit, len tak pre radost z niecoho co si clovek spravi sam (len keby bol cas... tak uz len pockat do dochodku, len to aby sa mi netriasli ruky so spajkovackou :) ).
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok