Merač kapacity bateriek

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa ITIaster » 14 Jún 2018, 19:10

zdravím vás, nevedel som kam túto tému zaradiť tak som ju dal sem ...
takže, mám otázku, poskladal som si merač kapacity bateriek, založený na arduine a konštantnej prúdovej záťaži (operak, mosfet) som veľmi spokojný s výsledkom, no pri meraní som si všimol jednu vec, pri zaťaži mi článok (18650) vykazuje napätie okolo 3V čo spustí naprogramovaný cut-off a zastaví testovanie, no po odpojení záťaže mi napätie na článku vystrelí späť na cca 3,9V, záťaž je 0,5A ... teda otázka znie, mam merať napätie bez záťaže alebo so záťažou ? neviem presne ako fungujú profesionálne testre na baterky preto sa pýtam :D

a samozrejme viem že tá baterka čo skáče z 3V na 4V tak tá je opotrebovaná a má nízku kapacitu, no ja sa tú kapacitu snážim zmerať a keď sa mi tester vypne každých 8min tak ma ide ...

vopred ďakujem za odpovede :)
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa E001 » 14 Jún 2018, 19:39

Merať batérie bez záťaže nemá zmysel. Aj batéria s minimálnou energiou sa bude tváriť ako nabitá. Skôr by som uvažoval nad zlomkom kapacity batérie. Ale len tak si netrúfam povedať, aký bymal byť ten pomer. Napr. 1/10 - teda pri kapacite 1600 mAh by som dal prúd 160 mA. Ja som si kúpil takú srandu z Lidla, čosi to meria, ale o dákom presnom meraní pochybujem. Ale určite sa tu na fóre nájdu skúsenejší, ktorí to budú vedieť presnejšie.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa alidedko » 14 Jún 2018, 19:45

Co je "konstantna prudova zataz"?

Pol ampera, alebo 10 amper?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Jún 2018, 19:46

Píše pol ampéra.

Knižnice si povymieňal? :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa amater63 » 14 Jún 2018, 19:51

Ahoj,a měřil jsi proud co si ta baterie bere? Jako reál při připojenému -nabíjení na tvé zařízení .( ano multákem)
Prílohy
stahování.jpg
stahování.jpg (7.42 KiB) 8702 zobrazení
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Jún 2018, 19:53

A čo sa ti nepozdáva ? Pri 0,5 A tá baterka dáva prúd 8 minút, potom dosiahne vypínacie napätie a vybíjanie vypne.

Aby si dosiahol nejaké relevantné hodnoty, tak najskôr akumulátor plne nabi. Potom ho začni vybíjať. Čas ti určí Ah.

Príklad z terajšej reality: Vybíjací prúd 0,5 A, čas 8 min. (8 : 60 = 0,13 hod.), kapacita je 0,5 A x 0,13 hod. = 0,065 Ah = 65 mAh.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa maher » 14 Jún 2018, 20:27

to, že napätie vyskočí takto vysoko značí, že bateria má vysoký vnútorný odpor, proste je menej kvalitná a nevhodná na vysokú záťaž
0

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa ITIaster » 14 Jún 2018, 21:31

oukej zatiaľ diki za rady, poďme zaradom na odpovede :D
1.vybíjací prúd by som mal vyčítať z datasheetu (nečítal som to proste som tam nahodne nastavil 0,5A a spustil to :D )
neviem či má význam či nie :D preto sa to pýtam no povedzme že takým to prerušovaným štýlom (8min vybíjanie 1min regenerácia a znova vybíjanie) by som bol schopný z tej baterky spraviť perpetum mobile, pretože za každým mi niečo dala...
2. moja konštantná záťaž bola nastavená na 0,5A pretože taký prúd najčastejšie používajú v YT videách (viď danyk) :D
3. aké knižnice ? :D :D :D
4. nemeral, skúsim to
5. Dolfi :D niesom amatér, len tému som sem dal :D :D baterka bola plne nabitá pred vybíjaním a tento vzorec čo si mi dal mam nahodený v arduine a ono si kapacitu vypočítava samo :D čo sa týka zariadenia som spokojný ako som písal ale nepáči sa mi čo robí to napatie...
6. vďaka za radu idem skúsiť nahodiť prúd na 100mA že čo na to povie baterka :D (500mA som volil aj kôli tomu že baterku by som rád dal do powerbanky, no tam by zrejme nevydržala ani 4minúty :D )

čo sa týka toho napätia, mal som v tom svojom testeri aj 2000mAh baterku, pomerne v dobrej kondícii, tester bol nastaveni znova na 3V cutoff a prúd na 0,5A , prvý test nameral 1900mAh kým baterka dosiahla cutoff, potom som dal test znova lebo na baterke vystrelilo napätie na 3,4V a vtedy som nameral tých zvyšných 100mAh aaa baterka má doteraz 3,2V ... čiže možno by ešte niečo dala :D preto som si myslel či nieje potrebne preprogramovať MCU aby meral baterku bez záťaže a teda tester by ju vybil do 3V bez záťaže...
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa sraj » 14 Jún 2018, 23:35

keď s arduinom postav si toto, odskúšané !!
https://www.youtube.com/watch?v=lrugreN2K4w
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa dan21 » 15 Jún 2018, 07:52

Alebo bez arduina :-) :-)
Ked uz tu bol spominany Danyk................
http://danyk.cz/avr_aku.html
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Jún 2018, 08:04

Drakoush napísal:
.....Knižnice si povymieňal? :D.....

:biggrin:

Asi s týmto treba zacat riešiť každy problem týkajúci sa problematiky arduino.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa epto » 15 Jún 2018, 10:34

Takuto baterku uz vyhod, je to v podstate fake z Ciny, mam ich zopar, Kapacitu pisu obrovsku a realna je uplne miziva, je v tom pomerne velkom tele baterky schovana druha, tenucka len aby to nejako chvilu islo. Ked som bol v Cine tak som si vyberal bateria podla vahy a nie podla odporucania predavaca, sice cumel, ze co to robim, prehrabujem sa mu v krabici a kazdy typ vahovo porovnavam ale nakoniec bol rad, ze som si kupil 4 kusy. Doma som ich potom meral, ze ci ma predsa len neodrbal . Uvedena kapacita 3600mAh, skutocna okolo 2800mAh, cize som spokojny.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Jún 2018, 12:59

Neviem ako u Li-ion alebo Li-Po, ale u olovenych bateriach sa kapcita meria pri prudovom zatazeni 1/20 aktualnej kapacity. Ak je to tak aj u tychto (zisti si to na google) potom:

Postupne vybijaj plne nabitu baterku prudom az kym sa ti bateria vybije z plneho nabiteho stavu do vybiteho stavu presne za 20 hodin. Tento prud potom vynasob cislom 20.

Priklad.
Vybijes plne nabitu bateriu konstantnym prudom 1500mA a zistis ze sa bateria vybila za 11 hodin.
Vybijes plne nabitu bateriu konstantnym prudom 100mA a zistis ze sa bateria vybila za 15 hodin.
Vybijes plne nabitu bateriu konstantnym prudom 70mA a zistis ze sa bateria vybila za 19 hodin.
Vybijes plne nabitu bateriu konstantnym prudom 40mA a zistis ze sa bateria vybila za 21 hodin.
Vybijes plne nabitu bateriu konstantnym prudom 50mA a zistis ze sa bateria vybila za 19.8 hodin.

50mA * 20 = 1000mAh.
Tvoja baterka ma kapacitu 1000mAh.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa mac26 » 15 Jún 2018, 13:37

Kkapacita ktoru z nej dostanes zavisi od vybijacieho prudu. Tvoja ma velky vnutorny odpor ked tak klesne napatie. Kapacitu ale nejaku pouzitelnu moze mat, takze do nejakej blikacky alebo podobnej blbost s malym odberom by mohla byt OK. Treba merat s mensim prudom.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Okt 2018, 09:40

Ak niekto náhodou otvorí túto tému, rovno si môže ušetriť prácu a čas, keď objedná toto. Prúd síce úplne konštantný nebude, ale za tú cenu plne postačujúce a funkčné :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Merač kapacity bateriek

Príspevok od používateľa amater63 » 22 Okt 2018, 14:12

Ahoj,spíše co jsem dával kolega Rudko,potřebuji taky něco pořídit.Ano někde sem dával.Snad nasměruje..Edgar- bych řekl že to není pravé ořechové.Ale jako vždy kaž rada dobrá..
0

Napísať odpoveď