Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

lujdzo512
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Aug 2015, 20:13
Bydlisko: Poprad
Vek: 26

Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa lujdzo512 » 12 Júl 2018, 21:59

4_0.JPG
Zdravím, som vozičkár a potreboval by som poradiť. Kúpil som si na svoj mechanický vozík elektrický prídavný pohon Alber e-fix 20, ktorý sa skladá z joystika, elektromotorov 2x 75W a 2 batérií 12V 12Ah. Chcel by som vedieť, či by sa na tom dala nejako zvýšiť rýchlosť? Momentálne to ide najviac 6km/h. Ďakujem za všetky rady.
Prílohy
20180703_173221.jpg
2693235400_13696939051.jpg
alber_e_fix_6.jpg
20180703_172903.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa misocko » 12 Júl 2018, 22:22

obavam sa ze motor je riadeny procesorom a kym nezmenis program v procaku tak to viac nepojde....
0

vladicka
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 15 Júl 2014, 15:33

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa vladicka » 12 Júl 2018, 22:25

celkom si myslím, že by mohlo byť dobré previnúť motory. Ale toto som nikdy nerobila.
:idea: :idea: :idea:
Na youtube sledujem Jehu Garcia a ten tam má dosť veľa maniakov ktorí také vecičky robia. Možno by si sa mohol kuk tam.
:idea: :idea: :idea:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Júl 2018, 22:37

Dobrá rada nad zlato...

A lujdzo, Ty nešpekuluj, ideš závodiť, alebo si potrebuješ niekde natrieskať hubu? Ako Ti bolo povedané, motor bude najskôr riadený MCU a do programu sa nedostaneš.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa AEdison » 12 Júl 2018, 23:59

Ibaže... tie hodnoty nebudú v mcu. To 8 pinové čosi v pravo hore od MCU, by mohla byť sériová eeprom. Chcelo by to detailnejšiu fotku dps. Pokiaľ by to bola eeprom, čisto teoreticky by si si mohol pohrať z obsahom v nej. Len ber na vedomie, že ak domrvíš nejakú dôležitú kalibračnú hodnotu či už pre motory alebo ochrany, môžeš zničiť vozík. Žiaden výrobca ti neposkytne popis adries v eeprom kde ma čo uložené. Nie som si istý či to riziko za to stojí.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa zipaj » 13 Júl 2018, 00:01

Ak je to riadené procesorom a ten je taktovaný kryštálom a nebeží na maximálnej frekvencii, mohol by si vymeniť kryštál, tým by sa zmenilo celé časovanie, alebo meranie rýchlosti a elektronika by sa asi takto dala oklamať, ale tak ako bolo spomenuté vyššie, nerobil by som to, 6Km/h môže byť rýchlosť svižnejšej chôdze a asi sú dôvody na obmedzenie rýchlosti.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

lujdzo512
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Aug 2015, 20:13
Bydlisko: Poprad
Vek: 26

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa lujdzo512 » 13 Júl 2018, 23:06

Díky za všetky rady :biggrin: . Spočiatku som si myslel, že to nebude až také ťažké zvýšiť rýchlosť toho vozíka, lebo som plánoval, že po rozobratí ovládača /joystika len nejako pretočím koliesko, ktorým si nastavujem rýchlosť. No to nešlo, a tak som skôr rozmýšľal nad tým, žeby som vymenil len tú vec čo som na obrázku nazval rýchlomer. Myslíte žeby to išlo??? :o 8O :? :lol: Nerád by som sa v tom nejako veľmi šprtal, lebo sa tomu moc nerozumiem, a jednotlivé komponenty sú dosť drahé. V bežnej situácií mi tých 6km/h stačí. Avšak keď sa niekde ponáhľam alebo začne pršať tak mi tých 6km/h ide dosť na nervy. A kde je ten krištál umiestnený? Len neviem či tie 75W motory by dokázali zvládnúť vyššiu rýchlosť.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Júl 2018, 23:23

Tak tu Ťa zastavím a dám Ti jednu veľmi dobrú radu a zadarmo: vyser sa na to. Ak ideš trimrom nazvať rýchlomer, to úplne stačí na to, aby sme vedeli, že nemáš ani tucha, ako to celé funguje a každý Tvoj zásah bude na 90% neúspešný, leda by si mal z pekla šťastie.

Zlož to naspäť a nechaj to tak.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Júl 2018, 23:35

Iba ak ,,prezuť gumy ,,za väčší priemer-väčšie koleso, väčšia rýchlosť. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Júl 2018, 23:45

To je dobrý nápad, mám fajn tip na gumy zo zemnej frézy, zrejme by potom mohol aj súťažiť :D
Prílohy
lt-heavy-equipment-wr-2400-rehabilitates-motorway-in-golden-quadrilateral-wirtgen-group-750x425.jpg
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

lujdzo512
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Aug 2015, 20:13
Bydlisko: Poprad
Vek: 26

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa lujdzo512 » 14 Júl 2018, 00:15

:lol: :lol: :lol: Hheh... aspoň som si to ujasnil, že sa do toho nemám púšťať. :) :) :lol: :lol: :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa SMITH » 02 Aug 2018, 16:44

lujdzo512 napísal::lol: :lol: :lol: Hheh... aspoň som si to ujasnil, že sa do toho nemám púšťať. :) :) :lol: :lol: :wink:
To ale neznamená , že sa nemôžeš učiť elektroniku a po nejakom čase a skúsenostiach to upraviť , resp. vyrobiť svoju variantu ... :thumbup:
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zvýšenie rýchlosti elektromotorov

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Aug 2018, 22:28

Ešte jedna ľahká otázka. Ide to rovnako rýchlo do kopca, aj z kopca ? Ak hej, tak tie motory sú riadené buď frekvenciou, (invertorový systém), alebo je tam tachogenerátor. Teda, až tak jednoduché to na prerábku nebude ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok