esp8266 rele a modulacia signalu

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa Peter12 » 19 Aug 2018, 17:37

Dobry den,
prosim, mam par otazok k tejto scheme:
ESP8266_relay_switch moje.png
1. Co robi cast oznacena cervenou so signalom (rezistor s tranzistorom / ako ho zmeni)?

2. Predpokladam, ze 1K rezistor na 5V posobi ako pull up a drzi signalovu cast v stave HIGH defaultne. Ako to spojit, aby mi davalo LOW po defaultne? (skusal som 1K na GND, ale v tom pripade bola stale LOW, t.j. ked som poslal signal z esp8266 na zapnutie, aj tak bolo stale vypnute a nefungovalo zapnutie rele)

3. Ak by som mal 2 kanalove rele (resp. 4 kanalove), za aku suciastku by som mal vymenit 2n2222, aby som nemusel pouzit 2n2222 dvakrat (4 krat)? Idealne rovnako fungujuca suciastka so 4 vyvodmi (a ako ju zapojit).

Diky za zodpovedanie mojich noob otazok :)
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Aug 2018, 18:53

Dobrý večer,

1)Tranzistor je kvôli tomu, že keby ste chceli relé spínať priamo z ESP, odpálite ho nadmerným prúdom. Označený odpor určuje prúd bázou, jeho vynechaním opäť zničíte ESPčko. Jeden dôsledok je, že obracia logiku, t.j. log 1 na výstupe ESP bude log. 0 na relátku.

Resp. tu by mohlo byť vhodné uviesť presný typ relay modulu, aby sme sa dopátrali ku schéme - možno už v sebe modul jeden tranzistor obsahuje.

2)Áno bude to pull-up. Pull-down rezistor by nemal byť problém, akurát tu by sa hodil PNP tranzistor.

3)2 relé by možno utiahol aj 2n2222. Ak nie, tak proste silnejší tranzistor.


Dúfam že som nič nedoplietol, ak áno tak sa ospravedlňujem.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa peterple » 19 Aug 2018, 20:14

Tranzistor je tam hlavne z dôvodu oddelenia 3,3V a 5V logiky. Prúd na zopnutie optočlena stačí 1-2mA čo určite dá aj ten ESP modul. A je pravda že signál aj invertuje čo je ale prd platné vedieť, ak človek nevie ako je zapojený ten relé modul.

Odpor 1k je tam úplne k ničomu. Akurát v zopnutom stave zvyšuje odber 5V zdroja o 5mA. Ak tam nebude, vôbec nič sa nestane. Pripojiť ho na zem si neviem predstaviť ako to autor otázky myslí. Ak jednoducho tam kde je 5V dal GND tak je jasné že to nemôže zopnúť nakoľko ten modul nemá žiadne napájanie. Takže sa zopnúť nemôže ani omylom.
Toto všetko platí za predpokladu, že je tam naozaj modul podľa tej omaľovánky, teda s optočlenom.

Ak chce niekto otočiť funkciu toho zapojenia tak si bohužiaľ musí nakresliť kompletnú schému a rozumieť ako pracuje tranzistor a dioda.
Ak je ten modul zapojený podľa nasledujúcej schémy tak sa dá prevádzkovať aj na 3,3V teda priamo z ESP bez dodatočného spínacieho tranzistora. Stačí odstrániť prepojku a napájať optočlen z 3,3V. Takže potom je aj zbytočná otázka čo namiesto dvoch tranzistorov.
Obrázok
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa Peter12 » 20 Aug 2018, 16:07

maskrtnik01 napísal:Resp. tu by mohlo byť vhodné uviesť presný typ relay modulu, aby sme sa dopátrali ku schéme - možno už v sebe modul jeden tranzistor obsahuje.
relatkova doska, ktoru mam, vyzera takto:
20180820_160254.jpg
20180820_160316.jpg
2)Áno bude to pull-up. Pull-down rezistor by nemal byť problém, akurát tu by sa hodil PNP tranzistor.
Preco by sa hodil viac PNP? Akurat by opacne zopinal, ci? Resp. ako by sa dalo docielit, aby sa mi po zapojeni zdroja neprecvicilo relatko? Teraz spravi to, ze pullup ho zapne a nasledne nabehne esp s kodom, ktory ho na zaciatku zinicializuje do vypnuteho stavu. Ja by som potreboval, keby pri vypnuti zdroja a naslednom zapnuti rele drzalo vypnute, pokym mu neposlem signal z esp na zapnutie.
3)2 relé by možno utiahol aj 2n2222. Ak nie, tak proste silnejší tranzistor..
Ale ja by som rad ovladal obe rele nezavisle na sebe, teda pripojil ich k esp na rozne gpio. Ak by bol jeden silnejsi tranzistor, neposielal by rovnaky signal na obe rele?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 20 Aug 2018, 16:24

Odpoviem radšej len stručne.

Keď máte v obvode pull-up rezistor, a chcete to zopnúť do nuly, používa sa NPN tranzistor. Keď máte v obvode pull-down, a chcete spínať voči napájaniu, používa sa PNP tranzistor.
NPN otvoríte log. 1 na bázu, za tranzistorom bude log. 0.
PNP otvoríte log. 0 na bázu, za tranzistorom bude log. 1.

Ešte pozor na tie napájacie napätia, detaily neviem, ale ak by sa tranzistor skutočne používal na oddelenie 3,3V/5V logiky, je nutné to zohľadniť.


Keď to chcete obrátiť, aby bolo relé defaultne vypnuté a vy ho kódom zapnete, malo by stačiť mu otočiť logiku. NPN vs. PNP a pull-up vs. pull-down.

Viacej relé samostatne, najlepšie asi 4 tranzistory. S jedným tranzistorom by to samozrejme naraz zoplo a rozoplo všetky.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa breta1 » 20 Aug 2018, 16:25

Co pořád máš s jakýmsi dodatečným tranzistorem?
Každé relé na té desce přece už má svůj spínací tranzistor, žádný jiný netřeba.
Nebo ti jde jenom o inverzi signálu pro spínání?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 20 Aug 2018, 16:37

Ak máte na mysli mňa, vychádzal som z pôvodnej “schémy”. Ale áno rozmýšľal som nad tým, či je potrebný.
Relé modul na prvom obrázku vyzerá že má optočlen.
To druhé je SSR.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa peterple » 20 Aug 2018, 19:08

Tak ešte raz a pre istotu väčším písmom:
Ten 1k odpor v tej prvej schéme nie je žiadny pull-up. Je tam úplne na nič.
Ale to je úplne jedno. Nakoľko autor otázky otočil niekam o 90 stupňov a dal sem fotku modulu ktorý s tým prvým na omaľovánke má spoločné len to slovo relay. Pre niekoho je Autobus-Trolejbus tiež úplne jedno. Ved je to Bus vozí to ľudí, tak to musí fungovať určite rovnako.
Pre autora otázky: A schéma toho modulu by nebola? hádam bol kúpený z nejakej stránky a tam bola aj nejaká dokumentácia. Elektrické zapojenia sa nedajú veštiť podľa omalovániek a obrázkov nejakých doštičiek.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Aug 2018, 09:45

I když to mohl Peter12 prozradit, je to tento modul
https://www.ebay.com/itm/5V-2-Channel-O ... SwPHxbHywH
0

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa Peter12 » 21 Aug 2018, 12:19

ano je to ta doska s rele. Mam to z aliex ale je to ona. Doteraz som skusal najst schemu, ale predajca ju nikde nema uvedenu.

Inak tvrdenie, ze 1K rezistor je na nic - no keby bol na nic, tak by to malo fungovat aj bez neho. Ale bez neho mi to nefunguje, neviem prepinat stavy, takze tolko k tomu 1K.

Nikde som nevidel priklad zapojenia s dvojkanalovym rele. Snazim sa spravit to, aby po zapnuti zdroja bola vychodzia hodnota na kazdom kanaly rele "rozpojene" a az po poslani signalu z esp8266-01 sa zoplo. (teraz mi to funguje tak, ze pri zapnuti zdroja ide rele do zopnuteho stavu a za sekundu sa vypne, ked nabehne esp program, v ktorom zatial softverovo nastavujem vychodzie hodnoty na "rozpojene" po starte. )
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Aug 2018, 13:09

Softverově to musíš nastavit tak, aby ty dva výstupní piny z ESP8266, kterými budeš budit desku relé, byly po zapnutí napájení pro ESP8266 rovny "0".
A při povelu po přepnutí pro relé A (B) aby se na příslušných výstupních pinech ESP8266 objevilo "1" (TEDY 3,3V). Máš to tak udělané a změřené?
Pak nemusíš používat žádný tranzistor a jenom propojíš ty dva ovládací signály z ESP8266 a samozřejmě GND s deskou relé.
0

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa Peter12 » 21 Aug 2018, 17:24

breta1 napísal:Softverově to musíš nastavit tak, aby ty dva výstupní piny z ESP8266, kterými budeš budit desku relé, byly po zapnutí napájení pro ESP8266 rovny "0".
A při povelu po přepnutí pro relé A (B) aby se na příslušných výstupních pinech ESP8266 objevilo "1" (TEDY 3,3V). Máš to tak udělané a změřené?
Pak nemusíš používat žádný tranzistor a jenom propojíš ty dva ovládací signály z ESP8266 a samozřejmě GND s deskou relé.
ano mam to tak, softver pracuje spravne. Avsak po starte esp su piny v stave HIGH az dokym nabehne program, ktory ich nastavy na LOW. Sice to trva sekundu, ale pre mna je neziaduce, aby po starte boli zopnute relatka. Takze preto treba tranzistor. Inak treba ho aj preto, ze to bez neho esp nie je schopne zopnut priamo pripojenim na jeho piny.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa peterple » 21 Aug 2018, 17:29

Ach, jaj, kam som sa to zase priplietol
peterple napísal: Odpor 1k je tam úplne k ničomu. Akurát v zopnutom stave zvyšuje odber 5V zdroja o 5mA. Ak tam nebude, vôbec nič sa nestane. Toto všetko platí za predpokladu, že je tam naozaj modul podľa tej omaľovánky, teda s optočlenom.
Na prvom prispevku bol namaľovaný modul s optočlenom. Jeho schému som si dal námahu a vyhľadal a pripložil v mojom prvom príspevku. Každý kto rozumie ako pracuje tranzistor v spínacom režime vidí že je tam len ako zbytočná záťaž navyše.
Naozaj som vtedy nemohohol ani tušiť že to v skutočnosti nie je tento modul a autor otázky si pomýlil autobus a trojebusom. Respektíve mu je to úplne jedno veď načo by sa namáhal s nejakou schémou. Veď si to niekto predsa vycucá z prsta.

Potom dal reálny modul ktorý má. Tam žiadny optočlen nie je a a na vstupe je asi nejaký tranzistor. Ale ako je to zapojené dodnes nevieme. Takže ja neviem analyzovať funkciu toho obvodu. Ak niekto podľa prezentovaných informácií autorom otázky a predajcom modulu dokáže tak nech sa páči.

Ten tvoj problém s tým že lež nabehne program tak to robí čo chce to ale nevyrieši. V tom čase máš výstup z ESP v akom stave? 0? 1? vysoká impedancia? Ak chceš riešiť takéto detaily tak tú schému mať bezpodmienečne musíš mať. Aj za cenu že si ju spätne zistíš z dosky. Okrem schémy treba aj vedomosti ako to pracuje. Tie si chcel nahradiť vedomostami niekoho iného. Ale zatial sa nejako moc do toho nehrnú. A ja sa im ani nečudujem. Ja sa tiež nehrniem. Ja tu zvyčajne reagujem len keď vidím že sa tu píšu do neba volajúce hlúposti.

Okrem toho sú dve verzie toho modulu, podľa toho čo som si všimol. Jeden má napísané High level trigger, a druhý má Low level trigger. A to je tiež sakra rozdiel na tom ako ten modul funguje.

Takže toľko k tomu.

-- Spojený príspevok 21 Aug 2018, 16:30 --

Tak to máš ľahké, kúp si modul s low level trigger a spínaj ho z programu nulou.

-- Spojený príspevok 21 Aug 2018, 16:55 --

Ešte som si uvedomil že tá moja posledná veta nebude správna. Modul zrejme bude vnucovať do ESP +5V a to kedže je napájané z 3,3V tak tam bude tiecť prúd aj v stave H a teda ten modul sa nebude dať takto vôbec vypnúť. Preto tam je nutný ten tranzistor aby prispôsobil tie dve rôzne logické úrovne. Ďalší dôvod vedieť ako je to presne zapojené.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa Peter12 » 21 Aug 2018, 18:09

peterple napísal:Ale ako je to zapojené dodnes nevieme.
toto je presna schema s presnym rele. Nevsimol som si, ze ne ebay to mali low level, ja mam high level trigger. Vdaka
moje.jpg
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa alidedko » 21 Aug 2018, 18:11

Do buducnosti ... Lebo nie je cielom sa nieco naucit, cielom je to poskladat a dufat, ze to pojde.

1pcs 4 channel IIC I2C Logic Level Converter Bi-Directional Module 5V to 3.3V For Arduino
http://s.aliexpress.com/Rfuu63MV?fromSns=Copy to Clipboard
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Aug 2018, 18:13

Peter12 napísal:
peterple napísal:Ale ako je to zapojené dodnes nevieme.
toto je presna schema s presnym rele. Nevsimol som si, ze ne ebay to mali low level, ja mam high level trigger. Vdaka
moje.jpg
Človeče, to nie je ani schéma, ani s presným relé. Dajte link odkiaľ ste to relé kúpili.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: esp8266 rele a modulacia signalu

Príspevok od používateľa peterple » 21 Aug 2018, 18:23

To čo si nakreslil ja volám omaľovánka. Schéma je niečo úplne iné. Ale dobre sme v sekcii začiatočníkov. Lenže niečo čo píšeš nie je pravda.
Ak tvrdíš že 0 deaktivuje modul tak mi to nesedí. Lebo:
  1. 0 V na báze tranzistora NPN znamená že je zatvorený.
  2. To znamená že na kolektore je +5V (cez ten 1k odpor)
  3. Ak je pravda že modul je high level trigger, tak by mal byť zopnutý jednotkou
  4. Ale ty tvrdíš že je vypnutý.
Takže kde je chyba?
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok