12V Zdroj pre alarm

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

thesixtyeight
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Sep 2018, 15:28

12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa thesixtyeight » 07 Sep 2018, 15:32

Zdravim,

vyrabam si jednoduchy bytovy alarm na dvere, potreboval by som k tomu ale nejaky 12V zdroj aj so zaloznou bateriou (stacila by nizka kapacita) keby doslo k vypadku prudu.
Idealne by som chcel aby ta bateria bola nabijana inteligentne, tj aby bola pribezne nabijana spolahlivo a bezpecne.
Ak by ste mi vedeli poradit riesenie, prip konkretny produkt bol by som velmi vdacny.
Hlavna zataz je auto klakson 12V (kolko W to ma netusim, nepisu)

Dakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Sep 2018, 16:52

Neviem, či autoklakson má dobrú účinnosť. No odber je určite pár ampér. Preto pozri aj nejaké výstražné sirény ...

Ako zdroj môžeš použiť nejaký malý (lacný) 15 V adaptér. Ten dokáže nabíjať aj baterku, aj napájať alarm, aj spolu s baterkou napájať klaksón. Len bude treba zraziť čosi z 15 V napätia povedzme dvoma Si diódami, (mínus 2 x 0,6 V dá 13,8 V na baterke).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa zipaj » 07 Sep 2018, 18:33

použi olovený bezúdržbový - gelový akumulátor, ja by som dal nejaký okolo 4Ah, ale na nabíjanie potrebuješ stabilizovaný zdroj s obmedzením prúdu, inak akumulátoru rýchlo zatlačíš oči (elektrolýzou sa rozloží voda a akumulátor vyschne), najjednoduchšie nejaký modul z číny, alebo zbastliť niečo s L200, alebo LM317, napätie na výstupe nastaviť na 13,8V, prúdový limit pre 4Ah akumulátor cca 400 - 500mA.

Obrázok

Obrázok
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Sep 2018, 18:52

.....bytovy alarm na dvere..... jednoznačne slabá informácia, nakoľko to spraví jazýčkové relé a oneskorený klopný obvod so spotebou 0,00NIČ a vieš to prevádzkovať niekoľko rokov na 2 tuškové baterky.

Ak to má väčší odber, tak potrebuješ zdroj na napájanie v kombinácii s regulovanou nabíjačkou na akumulátor. Nauč sa hneď na začiatok, viac detailov prináša viac návrhov a úspechu. A napíš si ŠPZku okresu, aby sa vedelo v prípade cielenej pomoci odkiaľ si.

Ale ten klaksón, to je bomba. Skôr uverím paul, že nie si reálny a že je to spam....
Prílohy
ps817 - instalační manuál cz.pdf
(109.11 KiB) 37 stiahnutí
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa alidedko » 07 Sep 2018, 18:58

Klakson to vycucne za par minut a alarm doalarmoval :)

Piezo, piezo!
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa zipaj » 07 Sep 2018, 19:12

Alarm ktorý píska pol dňa, alebo píska každú chvíľu ide iba na nervy a niekto ho skôr alebo neskôr poškodí, stačí aby pískal cca 30 - 60 sekúnd
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa alidedko » 07 Sep 2018, 19:44

Alarm, ktory nepiska vtedy, ked ma piskat, je nahovno alarm :D a ked piska vtedy, ked nema piskat, je tiez nahovno.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Sep 2018, 20:47

zozen si nieco taketo: https://aukro.cz/zabezpecovaci-zarizeni ... 6933243234
tu knihu mam doma, ma sice uz peknych par rokov, ale su tam schemy na rozne snimace, kodovy zamok, zabezpecovaciu ustrednu - takmer vsetko su klasicke IO, ziadne arduino, ale TTL + bezne dostupne logicke obvody a stabilizatory. Postavit to zvladne kazdy, kto dokaze pajkovat.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Sep 2018, 21:33

Obmedzenie prúdu pre Pb akumulátor by možno stačilo riešiť odporom od nabíjačky (resp. napájacieho adaptéra) do baterky ktorý by sa premostil diódou v priepustom smere od baterky k alarmu...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Sep 2018, 01:32

Alarm ma upovedomit okolie ze sa narusil objekt (akj ked dnes uz ludia alarmy ignoruju) a nie aby zlodej z toho ohluchol.
Klakson z auta na to nie je vhodny, lebo je velmi hlucny a susedia by sa za chvilu stazovali a musel by si to prerabat (predstav si v noci plany alarm), dalej si myslim ze auto klakson nie je stavany na dlhe pouzivanie, ale len na kratke zarubenie. Neviem ci by vydrzal dlho trubit aj 10 min...., dalej to zere velky prud a potreboval by si beterku s vysokou kapacitou, co by velmi zvysil velkost krabicky pre alarm.

Takze klakson nie.

12V zdroj pre alarm by bol mozno vhodny zo stareho wifi routera. Tam byvaju 12V 1A (niekedy aj 2A).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Sep 2018, 05:56

romiadam: .....a nie aby zlodej z toho ohluchol.....

Funkcia interiérovej sirény nie je upovedomiť susedov o narušení objektu, ale o znepríjemnení pobytu osoby v objekte. Naopak exteriérovú nie je často počuť v objekte, ale vonku upozorňuje na narušenie do okolia.

Ja osobne dávam radšej dve interiérové a nedám exteriérovú v RD. Podľa sirény vieš pripraviť cielene zlodeja na to, čo ho vo vnútri čaká. Ak je mu to jedno, tak na sirénu nehľadí, ak ide cielene, tak sa pripraví. Ľudia sirény ignorujú a majiteľovi je to jedno, nakoľko nepočuje ani jednu. Čiže GSM a LAN komunikátor.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Sep 2018, 12:02

Funkcia interiérovej sirény nie je upovedomiť susedov o narušení objektu, ale o znepríjemnení pobytu osoby v objekte.
No neviem co pise literartura o alarmoch (ze naco sluzi interierova sirena) ale ja byt zlodejom a idem do domu naisto (viem co chcem ukradnut) a predpokladam ze je tam hlucny alarm tak si zoberiem so sebou "otikove" sluchadla a par komplicov ktori monitoruju okolie a alarm si moze piskat dva dni
Ja si myslim ze skor zvukovy alalrm je na to ze zlodej ktory nepredpoklada ze je tam alarm, tak ho to vyplasi ze to sussedia budu pocut a radsej utecie. No zlodeja ktory ide na isto to aj tak neodradi, lebo vie ze ma xy casu do prichodu policie. Takze podla mna alarm je len pre okoloiducich zlodejov.

Podla mna zvukovy alarm je na to aby urobil hluk, aby si to naokolo ludia vsimli a upozornili policiu, nakolko majitel asi nie je doma.
Lenze dnes su uz alarmy s GSM alebo s LAN ktory upozorni majitela a rovno aj firmu ktora ti dohliada na tvoj dom a najprv ti zavolaju ci je to plany alebo skutocny poplach a podla toho volaju policiu. Lenze za tuto sluzbu treba platit.

Dobry zvukovy alarm je taky ktory je pocut u suseda vnutri v dome a pri tom nie je ten zvuk otravny.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Sep 2018, 13:19

SBS nevolá políciu. SBS urobí výjazd, NESMIE vstúpiť do súkromného bytu/domu - pre podniky platí zo zákona niečo iné.
SBS zabezpečí to, aby nikto do objektu nevstúpil a pri odchode ho "môžu" zadržať.

Kedysi platila aj možnosť "občianskeho zatknutia páchateľa s dôkazom..." pre civilné osoby. Ale nechať sa zmrzačiť kvôli susedovmu zlatu už sa dnes neoplatí.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Sep 2018, 13:22

romiadam napísal:12V zdroj pre alarm by bol mozno vhodny zo stareho wifi routera. Tam byvaju 12V 1A (niekedy aj 2A).
Ak je zdroj stabilizovaný, tak 12 V Pb baterku ti nenabije.

A pozrime si takú bežnú uzavretú Pb baterku: https://www.gme.sk/oloveny-akumulator-s ... -12v-7-2ah . Sám výrobca píše, že pri trvalom nabíjaní napätím 13,5 až 13,8 V nabíjací prúd nie je limitovaný, lebo zrejme napätie vylezie tak rýchlo hore, že prúd na začiatku nemôže ohroziť baterku a potom klesne na prijateľnú hodnotu. (Nabíjací prúd pri nabíjaní konštantným napätím exponenciálne klesá).

Preto treba len "zdrátovať" dokopy zdroj 13,5 až 13,8 V, baterku a alarm. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

thesixtyeight
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Sep 2018, 15:28

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa thesixtyeight » 08 Sep 2018, 14:27

Dakujem kazdemu za odpovede,
to ci je klakson z auta vhodny alebo nie, tu riesit nechcem, funkciu to ma taku ze sa ma zlodej zlaknut na velmi hlasity zvuk. V objekte zostat bez sluchatok nemoze pretoze hluk je neznesitelny (ano skusal som to) a taktiez je to hlasne dost nato aby to poculi susedia a na toto zareagovali.

Vratim sa k tomu zdroju, pacil sa mi tu navrh na tu 12V gelovu bateriu, rozmyslam ci by to nebolo dobre spojit s niecim takymto:
https://www.ecoprodukt.sk/solarne.panel ... 2v.4a.ip65

Co si o tom myslite?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Sep 2018, 14:39

Takže vráť sa na tvoj začiatok a upresni si v hlave: ....Idealne by som chcel aby ta bateria bola nabijana inteligentne, tj aby bola pribezne nabijana spolahlivo a bezpecne......


Čiže:
1. "asi" máš trafo a to trafo ti napája celý alarm a zároveň trvalo udržuje akumulátor v nabitom stave. Pri výpadku napätia 230V AC sa ti napájací obvod prepne na 12V DC tak, aby sa ti CPU nereštartovalo.
2. alebo ten akumulátor chceš IBA na ten klaksón a logiku alarmu máš napájanú od niekadiaľ inakadial?

A k výpočtu akumulátoru sa dostaneš cez odmeraný prúdový odber toho klaksónu, lebo ak dáš na aku 2,2Ah klaksón na 1 minútu, tak gél budeš zoškrabovať zo stien......nedostatok reálnych informácií na pravdivú odpoveď.
Tak ako tu bolo povedané, piezo je hlasnejšie s nižším odberom. Pokiaľ teda nemáš sirénu zo Sergeja pripojenú na stlačený vzduch.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Sep 2018, 15:31

Je to automatická nabíjačka pre blbcov na cyklické nabíjanie autobateriek.

Neviem, či tá 7 Ah "gelovka" bude spokojná s 4 A do 12,8 V a 3 A do 14,1 V, resp. s napätím 14,4 V pri 0,8 A, (motocyklový režim). Takto trvale nabíjanú baterku akurát zničíš.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

thesixtyeight
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Sep 2018, 15:28

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa thesixtyeight » 08 Sep 2018, 17:30

Dakujem vsetkym za odpovede :)
Asi bude najjednoduchsie ak to cele necham len na baterii, a priebezne manualne bateriu nabijem.
Takisto porozmyslam o tej piezo sirene.

Este raz vdaka
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Sep 2018, 18:18

Neviem, aký si typ človeka. No 99% ľudí (vrátane mňa) sú lenivci/ zábudlivci. A určite baterku skôr odpíšu, ako by bolo nutné. Naviac, ak baterku nebudeš mať stále plne nabitú, z čoho ti bude hučať ten klaksón ?

Čo ťa núti k tomu, že stále uhýbaš ? Nechápeš podstatu ? Tak poďme pekne postupne vymyslieť jedno z riešení:

1. Alarm. O ňom nevieme nič. No predpokladám že bude na 12 V, (reálne až 13,5 V).
2. Baterka. Povedzme už tú spomínanú: https://www.gme.sk/oloveny-akumulator-s ... -12v-7-2ah .
3. Zdroj. Použijeme 15 V sieťový adaptér, lebo 13,5 V nie je, napríklad: https://www.gme.sk/napajeci-adapter-sit ... -mean-well . Baterku treba nabíjať 13,5 V až 13,8 V. Tak použijeme 3 ks v sérii týchto diód: https://www.gme.sk/dioda-p600k . Keď sa pozrieme na VA charakteristiku, tak pri 100 mA majú úbytok napätia čosi pod 0,5 V, takže získame čosi nad 13,5 V.
4. Klaksón 12 V z auta.

Teraz to všetko zdrátujeme: plus alarmu na plus baterky na plus adaptéra (za diódami). Mínus alarmu na mínus baretky na mínus adaptéra. A klaksón na výstup z alarmu, (môže byť riešený rôzne).

Ak nemáš obavy, môžeš zapojenie alarmu sem dať ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: 12V Zdroj pre alarm

Príspevok od používateľa ondistef » 08 Sep 2018, 19:36

Kúp si rovno zdroj zálohový DC zdroj, máš tam výstup na baterku + výstup ktorý je bežne napájaný zo siete a pri výpadku ide z akumulátora, je tam integrovaná ochrana a nabíjačka a nemusíš nič vymýšľať a špekulovať, sú v 40, 60 a 100W výkonových variantách a najlacnejší začína na 28€.
MEAN WELL DRC-40A - 40W

MEAN WELL DRC-60A - 60W

MEAN WELL DRC-100A - 100W
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok