Rusenie RF komunikacie

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa YellowJacket » 26 Sep 2018, 09:55

Zdravim vas,

pracujem na dialkovom ovladani pre RC auticko, pouzivam RF modul, ktory ma oznacenie MX-RM-5V , DC motor ma odpor vinutia 6 ohmov, je riadeny H-mostom s NPN tranzistormi TIP130. Napajanie je pomocou baterie 7.2V , procesor + receiver je napajany tiez touto bateriou, stabilizovany s 7805.
Vsetky tieto informacie mozno nie su az tak dolezite, ale pre istotu som ich spomenul. Moj problem spociva v tom, ze komunikacia funguje uplne bezproblemovo, pokial miesto motora pouzijem neinduktivnu zataz, napr LEDky, pripadne ziarovku. Akonahle tam zapojim motor, ovladanie nefunguje ( po prvom zapnuti, to este funguje, kedze motor nebezi ). Ked som pripojil RF receiver na PC, aby som videl, co prijma, tak ked bol motor v otackach, prijmal samy bordel, a tym padom mi to rozhadze cely zasielany paket. Moja otazka znie, je mozne toto rusenie z motora nejako odstranit, znizit? Skusal som postupz tohto linku --> http://hydraraptor.blogspot.com/2007/09 ... light.html , tzn 3x 1nF kondenzator, nejaku cievku, ale rusenie bolo stale pritomne.
Este ma napadlo, ze tento RF receiver+transmitter vyuziva AM modulaciu. Nie je to viac nachylne na rusenie v porovnani s FM modulaciou? Ak ano, pomohla by vymena RF modulov za nieco kvalitnejsie?

Dakuiem za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa amater63 » 26 Sep 2018, 12:32

Ahoj,dej mu vlastní napájení ze zdroje-baterky.( MX-RM-5V ) Jednoduché řešení co bych vyzkoušel. Jestli jde o AM nebo FM modulaci bych neřešil,zatím.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa zipaj » 26 Sep 2018, 22:46

FM je z princípu oveľa menej náchylné na rušenie, problém môže byť aj stabilizácia s 7805, podľa datashetu by mala mať na vstupe 8V, pri čiastočnom vybití akumulátorov ti môže aj toto robiť problém
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa datam » 27 Sep 2018, 14:07

možno mu to rušenie nejde po vf ale určite po DC. Zablokuj motor kondíkom tak ako sa to robilo na motorčekoch autíčiek :D

PS: nikdy nemiešať napájanie indukčnej záťaže a riadiacich obvodov. Môžeš byť rád že ten modul ešte žije. Ak sa nedá oddeliť treba aspoň kvalitne odrušiť.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa YellowJacket » 27 Sep 2018, 17:57

Skusil som receiver oddelit od zvysku obvodu, dostal vlastny zdroj a problem zmizol. To je sice fajn, ale mat v RC auticku dve baterie mi pride ako dost neprofesionalne riesenie. Radsej si zaobstarat kvalitnejsie moduly, menej nachylnejsie na rusenie, no tu je otazka, ci to nebudu vyhodene peniaze, lebo to bude robit problemy aj tak.

Zipaj: co by bola lepsia volba miesto 7805? Zenerka? Nikdy som nepouzil inu moznost ako 7805, takze nemam skusenosti

Datam: kvalitne odrusit, nejake napady? Kondenzator na oba vyvody a kostru, kondenzator cez oba vyvody navzajom. Nepomohlo. ( Zeby prilis nizka kapacita? 1nF )
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa peterple » 27 Sep 2018, 19:06

to je čo kvalitnejšie moduly? Ako to poznáš? že budú drahšie?
Ano je to neprofeśionálne mať v jednom zariadení dve baterky, ale v tvojom prípade jedine možné. Ak sa totiž pokúšaš odrušiť zdroj dvomi 1nF kondenzátormi tak si naivný ako malé decko.
V tomto prípade sa hrá aj na to ako to máš pokáblované, navrhnuté plošáky. Úplné detaily hraničiace s ducharinou ( vodič vedieme inakade, stočíme ho, sem prilepíme vodivú pásku, sem dáme feritovú perlu ....) Rušenie ti tam vbehne akýmkoľvek vodivým spojom, ale aj indukciou luftom.

Na začiatok si prečítaj toto:
http://petr-kubac.blog.cz/1204/co-je-to ... jeni-dil-1
http://petr-kubac.blog.cz/1204/co-je-to ... jeni-dil-2
http://petr-kubac.blog.cz/1205/co-je-to ... jeni-dil-3

A aj keď sa ti to nestalo tak si prečítaj aj toto
http://petr-kubac.blog.cz/1202/kubacova ... ad-opakuje

No a potom tam daj dve baterky a máš dočasne vyriešené. Dočasne preto lebo doma ti to potom už možno pôjde, ale keď sa dostaneš niekam kde bude ešte plno rušenia aj zvonku (typicky SOČka alebo obhajoba maturitnej práce), tak sa ti to môže zase rozblázniť. Platí Murphyho zákon. Pravdepodovnosť že sa niečo pokazí je priamoúmerná počtu prítomných generálov.

Navrhnúť a postaviť zariadenie tak aby prešlo EMI/EMC to je iná káva.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Sep 2018, 20:07

Ano a na tom jsou postaveny všechny bezdrátové zvonky ,zásuvky atd., /EMI/EMC to je iná káva./
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa datam » 28 Sep 2018, 12:26

JaroslavF napísal: Datam: kvalitne odrusit, nejake napady? Kondenzator na oba vyvody a kostru, kondenzator cez oba vyvody navzajom. Nepomohlo. ( Zeby prilis nizka kapacita? 1nF )
V každom RC autíčku máš iba jednu baterku a fungujú spoľahlivo. Vždy je nutné riešiť zdroj rušenie a rušené obvody až na druhom mieste.
Celkovo sa tu bavíme možno o 3ks kondenzátorov a jednom odpore. Problémom je že filter musí byť navrhnutý pre nejaké medznú frekvenciu ktorá by mala byť rovnaká ako frekvencia rušenia. V praxi však rušenie zaberá pomerne široké pásmo pre to sa skúsme zamerať iba na najhoršiu oblasť a to rušenie generované od komutátora. Ak máš osciloskop máš v podstate jasné. Zmeráš a vieš či sa bavíme o 100Hz alebo 10kHz. Ak nemáš ako zmerať dalo by sa vyrátať z otáčok a počtu cievok v motorčeku ale to sa tiež asi nedá presne zistiť. Tretia možnosť je metóda pokus omyl.

Skusmo by som na dal na ten motorček 2x 220nF na kostru (ak nejakú máš ale skorej toto zapojenie sa využíva v zapojení H bridge na mínus pól zdroja). Takže ak ideš iba vpred teda lepšie napísané ideš na trvdo stačí jeden 100nF. (kondík 1nF považujem za súčiastku ktorá dokáže niečo zmeniť až vo vf technike).

Druhá vec je pred rf mpodul dať RC filter. Neviem aký to má odber ale vypočítaj si odpor aby si mal drop cca 5% z napájania a za to kondík aby ti časová konštanta vyšla na 0,2 až 0,5s. Samozrejme toto už elektrolit.

-- Spojený príspevok 28 Sep 2018, 11:28 --

RC obvod #22 http://danyk.cz/vypocty.html

-- Spojený príspevok 28 Sep 2018, 11:29 --

A nech sa páči celkom pekne opísané a hlavne krátke tak to snáď dočítaš až do konca (mne sa to nepodarilo :D ) http://robodoupe.cz/2014/odrusovani-ste ... -motoru-i/
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa YellowJacket » 28 Sep 2018, 19:19

peterple napísal:Ak sa totiž pokúšaš odrušiť zdroj dvomi 1nF kondenzátormi, tak si naivný ako malé decko.
Skor som naivny, ak cakam normalnu komunikaciu na urovni od skusenejsich mne, menej skusenemu, ktory tuzi po vedomostiach. Nevadi, ved radu som dostal, to akym sposobom je asi jedno...
Dakujem za clanky, precitam si. Dva napajacie zdroje bude krajny stav.

Datam: Super, tak predsa nejaka nadej. Co sa tyka tych kondenzatorov, v prvom mojom prispevku som uviedol link s touto schemou:
Obrázok

Preto 1 nF, nie je to moj vymysel. Skusim teda vyssie 220 a 100 nF. Dalsi tyzden budem prec na sluzobke, takze sa ozvem az trocha neskor.
Dakujem zatial vsetkym za akukolvek radu.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa peterple » 28 Sep 2018, 20:35

Za tým čo som na písal si stojím. Pozri sa na toho pána čo som hodil odkazy. Je to doktor, ale o elektronike a programovaní vie viac ako dnešný elektro inžinieri. Jedného svojho robota staval dva roky. Ty si našiel a skúsil jednu schému kde boli nejaké kondenzátory a cievky. Nejako si to zapojil. A čakal si že to vyrieši tvoj problém. Napokon si zistil, že to nepomohlo. Mne sa takýto prístup zdá hodne naivný. Tak som to aj napísal aj s prirovnaním. To je môj názor. Páčiť sa ti samozrejme nemusí.
Potom si urobil vcelku logickú vec a vyskúšal si oddeliť napájanie. A už to šlo. To ukazuje na to že filtrácia tvojho zdroja je žiadna, alebo veľmi biedna. Tu som prehliadol že ten 1nF kondenzátor si použil na odrušenie motora a nie zdroja. O tom ako máš riešené toto si vlastne nenapísal ani slovo. Trochu nesúhlasím že stačí odrušiť len motor. Ako píše doktor Kubač motor je súčiastka z elektromagnetického pekla a najlepšie ju v zariadení nemať. Keď stojí a zaberie tak tam krátkodobo tečú prúdy ako blázon. Potom stačí ak máš niekde spoločné výkonové a signálové napájanie a je zle. Iskrenie z komutátora je zase rušenie na vcelku vysokej frekvencii. A kedže je to na jednom zdroji tak je to vždy vodivo spojené s tou signálovou časťou. Zase ti tam doktor Kubáč píše že takéto rušenie prejde cez 7805 ako nôž maslom. Aj prečo je tomu tak. A takýchto informačných zdrojov je po internete tisíce.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Rusenie RF komunikacie

Príspevok od používateľa zipaj » 29 Sep 2018, 17:31

lepšia možnosť v tomto prípade sú stabilizátory s nízkym úbytkom (LDO), ak je to naviac napájané z akumulátora a pre logiku nepotrebuješ viac ako 100mA, dal by som tam HT7550 (iné poradie vývodov ako 7805), má vlastnú spotrebu 10uA, 7805 10mA a samozrejme nevynechať blokovacie kondenzátory na vstupe aj výstupe. Ak potrebuješ vyššie prúdy, vyber iný stabilizátor, je ich dosť.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok