Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa srna28 » 18 Nov 2018, 14:17

Ahojte chlapi, mam na Vas otazku, alebo skor posudenie zapojenia podruzneho rozvadzaca v dome. Prikladam aj nakres podla aktualneho zapojenia, tak ho skusim vysvetlit. V hornej casti je nakresleny klasicky domovy rozvadzac aj ked som tam dal len dva istice B16. Zaujimaju ma len tieto dva. Kamarat mal do pivnice natiahnute z tychto isticov dva kable prierezu 2,5mm. Teraz sa rozhodol ze si z pivnice spravi kupelnu. Vsetko uz ma spravene a teraz mi hovori aby som mu prisiel zapojit podruzny rozvadzac v tej novej kupelni. No a tu sa chcem opytat ci je spravne zapojeny chranic lebo sice som elektrikar ale rozvody nerobievam tak ma prosim neukamenujte. Viem ze za chranicom sa uz nesmie spojit PE a N dokopy ale podla tohto zapojenia je predsa PE a N spojeny v hlavnom rozvadzaci nie? To chranicu nevadi?
Prílohy
schema zapojenia
schema zapojenia
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Jirka84 » 18 Nov 2018, 14:46

Zbytečná komplikace:
1.do koupelny nepatří žádný rozvaděč, dnes zásuvky i SVĚTLA v koupelně MUSÍ být za RCD.
2. v tom podružném rozvaděči bych vložil RCD na DIN lištu, odpojil oba 16A jističe od sběrnice z jističe 20A/3 a L1 (nebo L2) zapojil na vstup chrániče. Vývod L z tohoto RCD na vstupy obou jističů, N vodiče z uvedených původních okruhů do N výstupu RCD,N vstup na RCD přímo ze zběrnice N, PE obou okruhů zůstane na původních svorkách - jednoduché, správné =10minut práce i s kafem :)
PS PE a N jsou sice spojené, ale před RCD pro okruhy BEZ RCD. Za RCD je NOVÝ, samostatný N oddělený PŘES RCD od toho hlavního N - TN-S soustava Ti je jistě srozumitelná, když jsi z oboru...
psaní mi trvalo trochu dýl...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa srna28 » 18 Nov 2018, 15:15

Do podruzneho rozvadzaca mi uz ale idu tri kable L, N a PE. Znamena to ze N a PE ktore idu do pivnice je stale vlastne PEN a az ked to dam cez chranic tak to bude oddelene?
Len nechapem co sa s tym nulakom v tom chranici stane ked na vstupe mam PEN a na vystupe iba N. A viem ze cele to je navrhnute uplne na hlavu ale iba dorabam po elektrikarovi co nedorobil
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Jirka84 » 18 Nov 2018, 15:22

RCD reaguje na "nerovnost" proudů v N a L vodiči vůči PE - nastuduj si TN-C /// TN-S, diferencíální relé = definici prvního Kirchhofova zákona a nebo chrániče třeba zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Proudov%C ... A1ni%C4%8D
https://elektrika.cz/data/clanky/princi ... rmami/view
http://www.elektroprumysl.cz/elektroins ... nice-1-dil
https://www.mylms.cz/text-jak-funguje-a ... y-chranic/

PS máš SS
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 18 Nov 2018, 15:56

srna28 napísal:Do podruzneho rozvadzaca mi uz ale idu tri kable L, N a PE. Znamena to ze N a PE ktore idu do pivnice je stale vlastne PEN a az ked to dam cez chranic tak to bude oddelene?
keď ti už idú tri vodiče (L, N a PE) tak tam už PEN nemáš

otázka, čo všetko bude v tej kúpeľni? práčka, sušička, radiátor, osvetlenie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa srna28 » 18 Nov 2018, 16:12

V rozvadzaci v dome su 2 svorkovnice. Na jednej su pripojene vsetky PE (zelene) a na tuto svorkovnicu ide aj privodny PEN. Na druhej su pripojene vsetky N (modre). Tieto 2 svorkovnice su vzajomne prepojene asi 6mm prepojkou. Je toto spravne rozdelenie PEN vodica?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa technikus110 » 18 Nov 2018, 16:16

1. Rozdelenie PEN na PE a N máš nakreslené správne v hlavnom rozvádzači. Norma hovorí, že bod rozdelenia má byť v hlavnom (vstupnom bode), čiže toto je správne. Aj dobre pripravené.
2. Od tohto momentu neuvažuješ a nemáš PEN nikde! Čiže nový bod rozdelenia by si síce mohol vytvoriť, ale iba za podmienky (teda ak to chceš mať podľa normy) že by si ťahal PEN z HR ale to nie 2,5mm CU.
3. V obvode chrániču musí byť nielen zásuvka, ale aj svetlo. To máš ako riešené?


OTÁZKA:
Koľko miesta máš v tom hlavnom rozvádzači? Zmestí sa ti tam 3F prúdový chránič? Ak áno, prerob to tak, aby to bolo komplet na chrániči a tým pádom do kúpeľne nemusíš nič separátne dávať...
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 18 Nov 2018, 16:21, upravené celkom 1 krát.

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa srna28 » 18 Nov 2018, 16:19

Bohuzial do toho rozvadzaca uz nic nenapcham. Mi az zle prislo ked som ho videl prvy krat
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa technikus110 » 18 Nov 2018, 16:22

To je fajn. Jeden blbý káblik a ideš sedieť, lebo si sa v tom rýpal ako posledný....dúfam, že máš aspoň par.22.
A ktorý chorý kôň naprojektoval malý rozvádzač do kúpeľne?

Takže normálne jednopólový chránič L na L, N na N a PE neprerušovane ide ďalej. Poprípade v kombi verzii aj s ističom v jednom púzdre. Žiadne nové delenie PE na nový PE a N. To nie je prípustné.
Taktiež nie je prípustné spätne spojenie PE a N do jedného bodu.
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 18 Nov 2018, 16:47, upravené celkom 1 krát.

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa srna28 » 18 Nov 2018, 16:39

Hlavny rozvadzac nie je v kupelni, podruzny v pivnici uz ano. Neviem kto ho tam dal a myslel si ze to je dobry napad. Do podruzneho rozvadzaca idu dva privody (2x 2,5mm) tiez divne. Krabice na zasuvky su zarovnane so stenou, hlavna vec ze to cele teraz oblozil sadrokartonom a pojde na to este obklad. Zasuvka na pracku by mala byt tusim samostatne. Tam mu ide este cez dalsie dve. Kabel na jednu zasuvku mi trcal iba faza a ochranny. Nulak bol za sadrokartonom. Uplne na hlavu.

-- Spojený príspevok 18 Nov 2018, 16:42 --

Este toto sa chcem spytat, Ked tam tie dva privody z dvoch roznych faz. Mam dat chranic pre kazdy privod samosztatne alebo jednym chranicom pokryt dajme tomu zasuvkove okruhy a druhym svetelne.

Dakujem vsetkym za rady
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie podruzneho rozvadzaca

Príspevok od používateľa technikus110 » 18 Nov 2018, 16:50

Pokiaľ sú to rozdielne fázy, tak ja osobne by som tam dal na zásuvky jeden kombi so 16A ističom a na svetlo by som použil druhý s 6A ističom. Aby ak sa niečo stalo, tak tam bude komplet tma, keby si použil jeden 3F chránič a za ním dva samostatné ističe. Samozrejme, že je to vec financií.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok