ovládací prvok kúrenia - identifikácia súčiastky

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

ovládací prvok kúrenia - identifikácia súčiastky

Príspevok od používateľa OM0XA » 19 Nov 2018, 21:52

Ahoj, vie niekto čo je toto?
IMG_20181117_115010527.jpg
IMG_20181117_115938986.jpg
IMG_20181117_120016741.jpg
Je to ovládací prvok pri kotli, ktorým sa prepína okruh, kde má ísť zohriatá voda. Buď do podlahového kúrenia, alebo voda do vodovodnej batérie. Nie je to prepínač, ale otočný prvok. Nie je to u mňa, som len sprostredkovateľ požiadavky a viac o tom neviem. Problém je, že to občas neprepne tie dva okruhy. Ak to funguje, počuť bzučanie nejakého elektricky ovládaného ventilu. Ja sa do kúrenia nevyznám, nemám predstavu čo tieto systémy v dnešnej dobe obsahujú.
Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ovládací prvok kúrenia - identifikácia súčiastky

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Nov 2018, 21:54

Vyzerá to ako Thermostadt.
Mňa by zase zaujímalo, prečo do toho pcháš paprče, keď tomu rozumieš ako pivo husi...

EDIT:
1. Asi to nebude dnešný systém, tie bývajú založené na snímačoch teploty, ktoré riadia trojcestný ventil a cez anuloid sa do podlahovky mieša voda.
2. Teoreticky si to tu viem predstaviť, že by pri zvýšenej teplote odstavil čerpadlo podlahovky a prepol na čerpadlo radiátorov, teda bude to termostat.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: ovládací prvok kúrenia - identifikácia súčiastky

Príspevok od používateľa OM0XA » 19 Nov 2018, 22:02

Ďakujem za odpoveď, zbytočné komentáre si odpusť, nie si za nikoho zodpovedný. Ja do ničoho "paprče nepchám", ako si si iste prečítal a pochopil, nie je to moje, som iba sprostredkovateľ. Odpusť si takéto vyjadrovanie, nepásli sme spolu husi. Dúfam, že sa chápeme. :-)

-- Spojený príspevok 19 Nov 2018, 22:08 --

na doplnenie: objekt nie je trvalo obývaný, funguje tam normálne podlahové kúrenie. Ak majitelia prídu a chcú teplú vodu, idú si dole potočiť týmto ovládačom a prepne im to na zohrievanie teplej vody, takže žiadna automatika.
Potvrdil si mi, že je to nejaký bimetalový prepínač, ktorý v tomto prípade slúži ako obyčajný prepínač, keďže teplotu nesníma. Jedine tak teplotu okolia. Krútia, kým necvakne. Je to starý systém, určite sa to takto nerieši.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ovládací prvok kúrenia - identifikácia súčiastky

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Nov 2018, 22:08

Jasné, chápeme, pokojne to rozmrv, keď Ti pustia trubky v podlahe alebo popraská poter, potom sa nezabudni pýtať na modrej streche, čo si urobil zle :)

Viem, že sme nepásli husi, ani Husáky, ale keď niekto nevie rozoznať základný prvok a ide sa púšťať do opravy, to je veľmi zlé a cítim povinnosť poukázať na to, že by si mal od toho dať ruky preč. A za tým si budem stáť aj naďalej, či sa Ti to páči, alebo nie.

P.S.: si sprostredkovateľ opravy, alebo žiadosti o identifikáciu? To si tam totiž neuviedol...

Dodatok k doplneniu: ak si teda len sprostredkovateľ žiadosti, tak odporuč výmenu. Nehľadal som to, ale keď dáš to označenie do googla, budeš mať jasno - podľa všetkého sa jedná o termostat s horným rozsahom 90°C a prepínacím kontaktom. Mimo teda troch zapojených vodičov by si tam mal mať kapiláru - tenkú medenú tribičku, ktorej koniec bude umiestnený v mieste, kde chceš reagovať na teplotu (snímanie teploty je nesprávny pojem). Keby si napísal hneď, že funkcii rozumieš, nemal by som tú poznámku... Ale to je to, málo informácií zakaždým poskytnete ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: ovládací prvok kúrenia - identifikácia súčiastky

Príspevok od používateľa OM0XA » 19 Nov 2018, 22:18

OK, už viem všetko čo som potreboval vedieť, resp. potvrdil si mi to, čo som predpokladal, takže ešte raz ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ovládací prvok kúrenia - identifikácia súčiastky

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Nov 2018, 22:20

Nemáš za čo a za tú konfrontáciu sa nehnevaj.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: ovládací prvok kúrenia - identifikácia súčiastky

Príspevok od používateľa OM0XA » 19 Nov 2018, 22:23

bez obav, nehnevam sa. vsetko v poriadku. :-)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok