Solarny regulator.

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

f4b3sss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 10 Feb 2018, 01:13

Solarny regulator.

Príspevok od používateľa f4b3sss » 02 Dec 2018, 10:00

Zdravim.
Potreboval by som trochu poradit ohladne solarneho regulatora ako to presne funguje, pretoze mi to hlava nejak neberie.
Mam mppt regulator made in China vid obr. a solarny panel 270W, ktory dokaze tlacit pri priamom slnku 8A, je tam zapojena Banner bateria 100Ah cize 12V system. Dany regulator ukazuje % baterie lenze regulator akosi rychlo zdvyhne napatie na baterii a tym ukaze 100% a prestane nabijat bateriu, lenze pri stave 55% a nabijani 0,5A mi takto bateriu nabije za 2hod. a z hladiska elektro to je hovadina. Autonabijacka do baterie zacne tlacit 10A a po 8 hodinach este stale do nej tlaci 8A a skonci po cca 11 hodinach nabijat co je asi normalne, len nechapem preco sa solarny regulator takto sprava. Mam na nom internetove zariadenie, ktore berie pri 12V 0,3A co je skoro ziadny odber a po 4 hodinach mi bateria klesne na 60%. Prosim o radu kto s tym ma nejaku skusenost.
Prílohy
1326064194790992216.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa misocko » 02 Dec 2018, 10:20

Nepoznam vobec tieto systemy ale zacal by som meranim napetia a prudu pri nabijani a tiez napetie kedy regulator ukaze 100%. Moze byt zla baterka alebo regulator.
0

f4b3sss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 10 Feb 2018, 01:13

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa f4b3sss » 02 Dec 2018, 10:31

Ked si vsimnes na regulatore (keby bol normalne otoceny) v lavo PV OFF...........V je nastavene 14V to je hodnota ktoru viem menit, to je hodnota na ktoru ma bateriu nabit, a pri tejto hodnote ukaze 100% a prestane nabijat bateriu, bateria ma asi rok a ma min 90% kapacitu, preto ma zaujima ci tieto lacne solarne regulatory takto pracuju normalne, pretoze autonabijacka dvyha napatie pomaly, nabijal som tu bateriu autonabijackou a bol tam aj tento regulator aby som videl ako sa sprava bateria a regulator ukazal 100% po tych cca 11hodinach, ale ten regulator akoby nejak umelo zdvyhol na baterii napatie a tym aj prestal nabijat
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Dec 2018, 11:36

Máš voltmeter ? Ak hej, tak ho zapoj na baterku a meraj.

Ak ti nabíjanie vypne pri 14 V, a máš nastavené 14 V, tak je to v poriadku. Regulátor nemá inú informáciu, len napätie.

Neviem, akú nabíjačku si použil. No ak nejakú "domácu", tak tá môže tlačiť do baterky veľký prúd aj cez napätie 14 V. Vtedy si akurát ničíš baterku, (vyvarí sa voda z elektrolytu). Preto tvrdiť, že baterka je O.K., lebo má len rok, nemusí byť pravda.

Preto napríklad, zober nejakú 24 V žiarovku, ( https://www.narva.sk/ziarovka-24v-250w- ... 18559.html ), 24 V nech neoslepneš. Zapoj ju na baterku, odmeraj prúd na začiatku, potom sleduj napätie asi do 10 V, znovu zmeraj prúd a meraj aj čas. Výpočtom získaš kapacitu baterky v Ah. (Ale pozor !, žiarovka je veľmi žeravá a dokáže ti vypáliť aj dieru do stola a podobne !)

Pre istotu dám príklad, (vymýšľam si !). Baterka nabitá na 14 V, prúd je 8 A. Po 10 hod. je pri 10 V prúd 6 A. Priemerný prúd je 7 A a baterka má asi 7 A x 10 hod. = 70 Ah. Samozrejme, je to dosť nepresné meranie. No informáciu ti poskytne dostatočnú. (Ak chceš merať presne, sprav si zaťažovací zdroj prúdu 5 A, čiže 1/ 20 Ah, a zmeraj to s ním. Pri 100% stave baterky, sa táto bude vybíjať 20 hodín.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Dec 2018, 11:56

f4b3sss napísal:v lavo PV OFF...........V je nastavene 14V to je hodnota ktoru viem menit, to je hodnota na ktoru ma bateriu nabit, a pri tejto hodnote ukaze 100% a prestane nabijat bateriu
Nenapísal si či ide o trakčnú batériu (ale zrejme áno) , ale napätie 14V je pre jej nabitie na 100% určite málo. Dlhodobé udržiavacie napätie pre tento typ batérie býva okolo 14,4V , ale ty ju v tomto režime nepoužívaš.Nabíjaš - vybíjaš... každý deň. Treba v DS batérie pozrieť,aké napätia treba pre tento režim a tie nastaviť na regulátore.

Štartovacia batéria by v aute pri takom palubnom napätí išla za chvíľu do hája. Alternátor udržiava napätie okolo 14,8V a ani vtedy batéria nedosahuje 100%. Je to obmedzené kvôli jej plynovaniu. Maximálnu kapacitu dosiahne len pri nabíjaní mimo vozidla na napätie okolo 15,6V.Po jej odpojení od nabíjačky a odplyňovaní svorkové napätie spadne pod 15V a vtedy má to maximum kapacity.
f4b3sss napísal:autonabijacka dvyha napatie pomaly, nabijal som tu bateriu autonabijackou
to záleží od vnútorného odporu batérie
f4b3sss napísal:Autonabijacka do baterie zacne tlacit 10A a po 8 hodinach este stale do nej tlaci 8A a skonci po cca 11 hodinach
to musí byť zvláštna nabíjačka, lebo pri narastaní napätia na baterke musí prúd klesať, alebo nabíjačka musí pridávať napätie!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 02 Dec 2018, 12:06

Osobní zkušenosti:
stará autobaterka "12V", ale gelovka, se při nabíjení běžnou nabíječkou nabíjení do 14V může jevit jako nenabitá. Při regulovatelném napětí "dobíječky" lze u takovéto baterky dosáhnout nabíjecího napětí i 16-17V a stále se bude baterka jevit jako nenabitá. Klasická olověná baterka (s klasickým elektrolytem) si nikdy neveme víc na článek než 2,4V= nová celá baterie 14,4V.
Napětí měřené multimetrem a navíc bez zátěže není vždy objektivní, proto se vyrábí pro autobaterie zátěžový voltmetr:

dříve:
http://www.radio-forum.cz/gallery/image ... age_id=288

v současnosti:

https://www.google.com/search?q=z%C3%A1 ... 80&bih=878
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

f4b3sss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 10 Feb 2018, 01:13

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa f4b3sss » 02 Dec 2018, 12:13

skusim spravit tie merania aj ked sa mi do toho moc nechce vonku je brutal pocasie, inak som to nabijal elektronickou tovarenskou nabijackou, ktora hodnoty ukazovala na displeji zacala nabijat 10A a koncila po tych 11 hodinach na cca 3A, a inak taketo systemy mame 3 a sledujem ze vsetky sa spravaju podobne aj ked su tam ine znacky baterii a regulatorov odber max 0,3-0,5 A a baterie to pocas noci dost vyslaha, aj ked skor vidim problem v regulatoroch ako v bateriach

dve baterie su tieto https://autobaterie.heureka.sk/banner-p ... 0a-p10040/

a jedna je AGM vrla 155Ah

-- Spojený príspevok 02 Dec 2018, 13:18 --
mr.dred napísal:
f4b3sss napísal:v lavo PV OFF...........V je nastavene 14V to je hodnota ktoru viem menit, to je hodnota na ktoru ma bateriu nabit, a pri tejto hodnote ukaze 100% a prestane nabijat bateriu
Nenapísal si či ide o trakčnú batériu (ale zrejme áno) , ale napätie 14V je pre jej nabitie na 100% určite málo. Dlhodobé udržiavacie napätie pre tento typ batérie býva okolo 14,4V , ale ty ju v tomto režime nepoužívaš.Nabíjaš - vybíjaš... každý deň. Treba v DS batérie pozrieť,aké napätia treba pre tento režim a tie nastaviť na regulátore.

Problem je ze na regulatore viem nastavit max 14V, viac nepusti
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Dec 2018, 12:36

f4b3sss napísal:Problem je ze na regulatore viem nastavit max 14V, viac nepusti
...a máš to :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Dec 2018, 12:50

Tie prvé dve sú obyčajné autobaterky pre ťažkú techniku, (nákladiaky a pod). Určite by sa tam viacej šikli buď trakčné, alebo pre solárnu techniku. A s najväčšou pravdepodobnosťou sú tie baterky po zenite svojej životnosti. Nezáleží na ich starobe, ale spôsobe ich používania.

Podľa mňa, baterky nie sú v úplnom cyklickom režime, ale čiastočne trvale udržované, (vo dne nabíjané). A tam asi nie je jednoznačne predpísané nabíjacie napätie. Ale vieme, že baterky napríklad v UPS-kách a pod. odchádzajú veľmi rýchlo, (zosulfatizujú, stratia kapacitu, enormne sa zvýši vnútorný odpor). A výrobcovia toho regulátora určite dobre vedia, že dať k dispozícii nejaký "šlic" na krútenie, tak ho obsluha pokrúti. Preto max. tých 14 V !!!

(A zdá sa, že aj tunajší "odborníci" to považujú za problém ! Tak prečo neprevalcujú tých tupcov konštruktérov z celého sveta, že prečo neumožňujú nabíjať solárne systémy až na 16 - 17 V ! Veď je to "zdravé" a potrebné pre solárne baterky, baterky v UPS-kách a pod.).

No a otázka na záver. Kam až sa vybije 100 Ah baterka po "nočnej prevádzke" pri 0,3 až 0,5 A odbere ? Nech je to až 10 hod., tak je to len 3 až 5 Ah. Treba si však pozrieť vybíjaciu charakteristiku 12 V baterky. Po noci určite nebude mať 14 V. No tak isto by určite nemala klesnúť moc pod 12 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

f4b3sss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 10 Feb 2018, 01:13

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa f4b3sss » 02 Dec 2018, 12:58

ospravedlnujem sa zlu bateriu som sem hodil
je to presne tato https://www.bannerbatterien.com/en/Prod ... 26-957-51#

a na regulatore to napatie viem zdvyhnut netusim preco som si myslel ze sa neda cize pusti aj na 17V,
bateria ma pisane max nabijacie napatie 14,8V, cize by som mal nastavit tuto hodnotu? nejake podrobne info k baterii neviem najst ohladne napati

-- Spojený príspevok 02 Dec 2018, 14:03 --
Dolfi napísal:Tie prvé dve sú obyčajné autobaterky pre ťažkú techniku, (nákladiaky a pod). Určite by sa tam viacej šikli buď trakčné, alebo pre solárnu techniku. A s najväčšou pravdepodobnosťou sú tie baterky po zenite svojej životnosti. Nezáleží na ich starobe, ale spôsobe ich používania.

Podľa mňa, baterky nie sú v úplnom cyklickom režime, ale čiastočne trvale udržované, (vo dne nabíjané). A tam asi nie je jednoznačne predpísané nabíjacie napätie. Ale vieme, že baterky napríklad v UPS-kách a pod. odchádzajú veľmi rýchlo, (zosulfatizujú, stratia kapacitu, enormne sa zvýši vnútorný odpor). A výrobcovia toho regulátora určite dobre vedia, že dať k dispozícii nejaký "šlic" na krútenie, tak ho obsluha pokrúti. Preto max. tých 14 V !!!

(A zdá sa, že aj tunajší "odborníci" to považujú za problém ! Tak prečo neprevalcujú tých tupcov konštruktérov z celého sveta, že prečo neumožňujú nabíjať solárne systémy až na 16 - 17 V ! Veď je to "zdravé" a potrebné pre solárne baterky, baterky v UPS-kách a pod.).

No a otázka na záver. Kam až sa vybije 100 Ah baterka po "nočnej prevádzke" pri 0,3 až 0,5 A odbere ? Nech je to až 10 hod., tak je to len 3 až 5 Ah. Treba si však pozrieť vybíjaciu charakteristiku 12 V baterky. Po noci určite nebude mať 14 V. No tak isto by určite nemala klesnúť moc pod 12 V.


bateria je trakcna, a zevraj je tiez vhodna na solar pretoze vydrzi viac cyklov ako obycajne baterie, pri takej zatazi by sa nemala moc vybit, preto som sa pytal ohladne toho regulatora lebo ten po par hodinach nabijania ukaze 100% ale len preto ze sa zdvyhne napatie na baterii, rano ukazovala 54% a vcera okolo 15:00 mala 90%, dnes je to akurat trochu problem lebo sa nenabija, ako za trest slnko nikde
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Dec 2018, 13:06

Okolo alchýmie nabíjania je toho popísané mnoho... jedna staršia, ale nemenej aktuálna publikácia (v prílohe)
nabijece_a_nabijeni.pdf
(1.73 MiB) 68 stiahnutí
ukážka z nej - nabíjacia a vybíjacia charakteristika olov.akumulátora.
bat.png
f4b3sss napísal:bateria ma pisane max nabijacie napatie 14,8V, cize by som mal nastavit tuto hodnotu?
Áno.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Dec 2018, 15:00

Nie ! (Aspoň, nie trvale ! Raz za čas, povedzme každého štvrťroka ?, môžeš. A používaj radšej voltmeter. Percentá ti predsa nič nehovoria.)

Výrobcovia bateriek asi nie sú debili, keď uvádzajú pre trvalé nabíjanie (udržovanie) bateriek napätie 13,7 V až 13,9 V, viď. napríklad: https://www.gme.sk/oloveny-akumulator-w ... 90-12v-9ah , alebo 13,5 až 13,8 V: https://www.gme.sk/oloveny-akumulator-s ... -12v-7-2ah . (Alebo že by ich naschvál chceli nivočiť, aby ich čo najviac predali ?)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Dec 2018, 15:19

No, je to na uváženie... pokiaľ je batéria denne vybíjaná takmer na doraz sa nedá hovoriť o udržiavacom režime. Aby potom batéria nedopadla tak, ako každá v UPSke
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Dec 2018, 15:34

Nastav si čo chceš na tom regulátore, nemám už chuť polemizovať. Pre istotu si počítaj aj čo-to o solárnych systémoch, ako tam nastavujú regulátory.

A tieto baterky sa ti aspoň nezdujú tak, ako v UPS-kách, lebo nie sú hermeticky uzavreté. Nebudeš ich musieť doslova vysekávať zo zariadenia, keď ich budeš vyhadzovať.

A keď bude lepšie počasie, pomeraj kapacitu aspoň jednej baterky. Nech si trochu v obraze, ako je na tom ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

f4b3sss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 10 Feb 2018, 01:13

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa f4b3sss » 02 Dec 2018, 16:23

Je mi jasne ze UPSkove by sa nemali prebijat jednu pouzivam na posuvnu branu ako zalohu pri vypadku el. na upskovom zdroji ktory drzi sa mi zda 13,6V ak si pamatam, vyrobca Banneru uvadza, pouzivajte nabijacku ktora nepresiehne 14,4V cize toto nepresiahnem.
Trochu ste sa nechali zaujat bateriou no otazka znela hlavne na regulator ci to je normalne ze po zdvyhnuti napatia na nastavenu hodnotu prestane nabijat, preto ma zaujimalo ci to robia aj ine drahsie regulatory alebo je to normalne spravanie. Ta AGM Vrla bateria sa sprava tak isto a je asi pol rocna, zivotnost 10 rokov cize pochybujem ze aj ta bude vadna. Momentalne ma 12V podla elektroniky a keby sa zacala dobijat pocitam ze sa nabije podla regulatora za 4-5 hod. pri cca 1,5A a to je trosku divne ked si zoberiem ze ma kapacitu 155Ah.

-- Spojený príspevok 02 Dec 2018, 17:28 --

podla tohto clanku mi to logicky pride ze ten regulator stoji za prd :(
https://blog.kremik.sk/solarny-regulato ... -ucinnost/
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa misocko » 02 Dec 2018, 16:41

pomeraj to normalnym merakom, nikdy nevies co za hodnoty moze ukazovat henta čina, kludne moze mat baterka 12V on ukazuje 14V a vypne dobijanie.

a nemal by MPPT regulator obsahovat nejaku cievku (predsalen menic napetia ....) - https://vandogtraveller.com/wiring-sola ... an-mppt30/
0

f4b3sss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 10 Feb 2018, 01:13

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa f4b3sss » 02 Dec 2018, 16:54

Ukazuje spravne uz som to meral, mam na tom pripojeny routerboard mikrotik, ktory mi ukazuje napatie zdroja a kolko zerie prudu a udaje sa zhoduju teda prudove, a napatove tiez aj s merakom.

Mame v robote este jeden drahy kupeny na svk tak skusim spravit nejake meranie s nim len keby to slnko sem tam vykuklo.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa technikus110 » 03 Dec 2018, 06:51

1. Aká je vlastná spotreba toho regulátoru, keď je pripojený na prázdno bez odberu zo zariadenia?
2. Aký máš panel cca. 32V, 38V, či až 42V? Tých 270W - 8A je iba teoretická hodnota ideálnych podmienok.
3. ....baterie to pocas noci dost vyslaha, aj ked skor vidim problem v regulatoroch ako v bateriach.... osobne si myslím, že je to kombinovaný problém. Na tom regulátore máš možnosť nastaviť aj typ akumulátoru? Autobaterka a trakčná/solárna baterka sa správajú trochu ináč. Ak systém berie % nabitia skratovým testom, tak je to jasné.

Meral si si aký výkon za deň vrátiš do baterky? (DC elektromer?)
0

f4b3sss
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 10 Feb 2018, 01:13

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa f4b3sss » 03 Dec 2018, 12:02

Jmenovitý výkon (Wp) 270
Napětí v bodě max. výkonu (V) 30,97
Proud v bodě max. výkonu (A) 8,72
Napětí na prázdno (V) 38,43
Zkratový proud (A) 9,31
Účinnost solárního panelu (%) 16,6

vlastna spotreba je neznama je to z ciny, nastavit typ baterie sa taktiez neda, vyrobca baterie udava ze je to trakcna bateria
je mi jasne ze ked je pod mrakom pojde tam menej A ale ked ti klesne napatie na baterii napr na 12V a solar zacne tlacit cca 1,5A regulator ukaze priblizne po 4 hodinach 100% cize ako by pocitalo percenta len podla napatia, pricom keby som tu baterie dal na autonabijacku pri 12V ju nabija aspon 8 hodin a tlaci do nej 10A a pomaly klesa prud az kym nevypne nabijanie
pre porovnanie na autonabijacke s otvorenymi stuplami vidiet ako elektrolit pracuje bublinkuje, na solare tazko, preto som z toho trosku sklamany ze ako to ma vlastne pracovat

na dalsi den pri odbere 0,3A klesne bat na 12V cca 56% ukazuje regulator a toto ukazuje zatial 28 hodin cize urcite nebola nabita na 100% pretoze za 4-6hod padla zo 100% na 56% a dalsich 28 hodin drzi na 56 %, pride mi to zaujimave
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Solarny regulator.

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Dec 2018, 12:25

f4b3sss napísal:pre porovnanie na autonabijacke s otvorenymi stuplami vidiet ako elektrolit pracuje bublinkuje, na solare tazko,
Elektrolyt začína viditeľne bublinkovať po prekročení nabíjacieho napätia 14,6 - 14,8V .
Keď má tá betéria v návode napísané, že max, nabíjacie napätie môže dosahovať 14,8 V , tak toľko na solári nastav. 14 V je šeredne málo pre cyklickú prevádzku. Teraz zimnom období, keď je slnka málo, by som sa neobával pridať aj na 15 V, batéria ho aj tak nedosiahne, to by musela byť v :butthead: . Tú trochu intenzívnejšieho žiarenia treba využiť. Batérii to určite neublíži, lebo nebude to trvať celý nabíjací cyklus a keby si aj dosiahol max. skratovací prúd panela (čo nehrozí) - tak 9A ju určite nepoškodí... - veď za 10 hodín ju taký prúd ani poriadne nenabije !
Tu už nemáš čo špekulovať. Nastav napätie a priebežne skontroluj nabíjací prúd a napätie keď bude slniečkovať !
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok