Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

SamuelTrubinsky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 31 Dec 2018, 01:56

Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa SamuelTrubinsky » 31 Dec 2018, 02:13

Dobrý deň. Prosím vás konštrujujem si regulovateľný zdroj 2x50v 2x15a. V zdroji používam 4 transformátory (Statron BV 3217 - 20,8V, cca 17A) a na každý zdroj používam dva tieto transformátory zapojené do série (zmeraných 41,6V pred usmernením a filtraciou). Po usmernení a vyhlaľadení samostatným mostíkom do 25A a kondíkom 10,000uF/80V je na výstupe 64,7V na prázdno. Zdroje sú konštruované do úplne maximálneho napätia 60V. Je nejaká možnosť toto napätie znížiť o tých 5V aby sa mi nepoškodili zdroje? Je jediná možnosť odvinúť zo sekundárnych vinutí transformátorov? Nedal by sa medzi plus a mínus kondenzátora dať nejaký vybíjací odpor poprípade záťažový alebo niečo na tento spôsob? Ďakujem za odpoveď, ak by bolo treba nejaký detail doplniť alebo niečo prosím vás kľudne ma kontaktujte tu na fóre, na mail Skyhawksk@gmail.com alebo mobil 0907023425. Ďakujem ešte raz za pomoc.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa miroja » 31 Dec 2018, 07:26

Nuz pri takych narokoch na prud asi najlepsia cesta je odvinut par zavitov zo sekundaru.
Ak by si nechcel sahat do povodneho vinutia (je zaliate, nechces porusit zaruku... alebo cosi ine), navin par dalsich zavitov takym istym drotom ako mas na sekundar a zapoj ich v protifaze s povodnym sekundarom. Bude stacit na jeden z tej seriovej dvojice.
Este by mozno bola cesta cez dc/dc menic, ale pri takych prudoch,nuz ,nebolo by to lance.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Dec 2018, 11:24

Aj ty si zblbnutý tým zdrojom, kde jedna varianta je zdroj G400, kde z 24 V trafáka robia 30 V zdroj ? (No z ho*na bič neupletieš !) Pozri si radšej riešenie nejakého jednoduchého zdroja, napríklad od Tesly. Tam na 30 V zdroj používajú trafáky nad 30 V !!!

A konkrétne k tvojmu prípadu. Neviem, či si zdroj sám navrhuješ, alebo nejakú konštrukciu len realizuješ. Ale v oboch prípadoch asi tomu moc nerozumieš. Keď už nič iné, tak na zdroj 50 V/ 15 A potrebuješ trafák minimálne 50 V s 25 A sekundárom ! A aj keď budeš prepínať tie dva trafáky, tak strata bude cez 500 W. To som zvedavý, ako to chceš uchladiť ?

A ďalší prúser. Filtračný kondenzátor 10 mF ti pri 15 A odbere dodá napätie so zvlnením asi 12 V, (8 ms x 15 A) : Uzvl = 10 mF). To chceš ako zo 60 V naprázdno dostať vyhladené a stabilizované napätie 50 V pri 15 A ?

Drahý môj, ak chceš radu, daj sem schému a môžeme sa začať baviť ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa Milos66 » 31 Dec 2018, 11:52

Dolfi napísal:Drahý môj, ak chceš radu, daj sem schému a môžeme sa začať baviť ... :wink:
Toto bude asi jeho schéma :biggrin: :biggrin: :biggrin:
https://www.ebay.com/itm/DPS5015-DC-50V ... :rk:1:pf:0

alebo toto
https://www.ebay.com/itm/DC-Boost-Power ... rk:17:pf:0
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa josek » 31 Dec 2018, 11:59

1. Uvedený zdroj Statron, tým pádom aj trafo by mal byť max. do 10A, čo som zbežne pozrel

2. Ak chceš používať zdroj do 50V, zameraj sa radšej na to, akým spôsobom by si mohol použiť plné usmernené napätie 65V. Podľa mňa to máš aj tak na hranici použiteľnosti s patričnými úbytkami, ako písal Dolfi.

Pozri si čo je ten slabý článok, ktorý by vylúčil použitie 65V na vstupe a podľa toho postupuj, prípadne konzultuj tu.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Dec 2018, 13:29

Že som to nepochopil, ma veľmi mrzí ! A já som hneď rozmýšľal o analógu.

Tých 10 A v zdroji Statron je tak akurát na to 17 A trafo.

No aj pri tomto meničovom riešení to vidím problematicky, ako dosiahnuť 50 V a 15 A. Já si myslím, že ak to má byť skutočne dobrý a "blbuvzdorný" zdroj, tak treba trochu znížiť svoje požiadavky, povedzme na 40 - 45 V a 10 A. Napätie preto, aby neliezlo zvlnenie napájacieho zdroja von a prúd preto, aby nezačal horieť trafák.

Filtračný kondenzátor treba jednoznačne zvýšiť. Podľa toho vzorca je jasné, že je to lineárna záležitosť, zdvojenie kapacity, polovičné zvlnenie. Čím vyššie sa chceš dostať, tým je potrebná väčšia kapacita. (Možno aj tých 50 V to vydá pri takých 50 mF.)

No a to najdôležitejšie. Napájacie napätie treba trochu stabilizovať, max. na tých 60 V. A to nie len kvôli tým 5 V navrch, ale sieť môže nedefinovane lietať. A odpáliť ten menič, by bolo škoda. Stabilizátor by mal mať hlavne minimálny dropout, (úbytok napätia), pri min. napätí na zdroji.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Jan 2019, 12:59

Ďalší, čo sa asi odul ! Nemôžeš potvrdiť predpoklad Milos66, nech to dotiahneme do konca ? Ten modul, (aj keď nie je moc lacný), vypadá veľmi zaujímavo.

A len taká malá poznámka: Striedavé napätie 41,6 V po usmernení a vyfiltrovaní by nemalo dať tých 64,7 V, ale max. asi 58 V. Žeby kolísanie siete ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Jan 2019, 13:33

Ďalší, čo sa asi odul !
Ja by som povedal že išiel na chatu kde nema signal na SE, a ešte je ozraty... :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Jan 2019, 13:39

Dolfi napísal: Ten modul, (aj keď nie je moc lacný), vypadá veľmi zaujímavo.
Podobný modul mám aj ja a čo-to som o ňom napísal v sekcii "Môj výrobok". Zhrnutím - je to modul kupodivu funkčný, 15A skutočne dá, ale kvôli spínanej regulácii sa nehodí na laboratórne účely. Výstup nie je ktovieako vyhladený. Toto je skôr zdroj na hrubé napájanie rôznych zariadení (autochladnička, motorčeky, kadejaké chujovinky), na servisné účely sa moc nehodí, resp. je na uvážení technika, či mu bude zvlnenie spôsobovať problémy, alebo nie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Jan 2019, 13:39

Romiadam

Tiež si tak tipnem :potlesk: :potlesk: :potlesk:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

SamuelTrubinsky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 31 Dec 2018, 01:56

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa SamuelTrubinsky » 01 Jan 2019, 18:23

Ďakujem veľmi pekne za odpovede a informácie, ospravedlňujem sa že som neodpísal skorej ale pracujem ako servisný technik hydraulických lisov v zahraničí, takže som bol dosť rad že som mal nejaký súkromný čas cez sviatky čo som strávil s rodinou. Je to ten zdroj z ebay čo posielal Miloš66, za čo Vám ďakujem že ste to takto frajersky hneď vygooglili :biggrin: . Odmotal som pár závitov z každého transformátoru dnes, doplnil som ešte kondenzátory čo som mal doma zatiaľ je na každý zdroj 30000uf/80v. Na vstupe do zdroja mám 53,5V, nemal som zdroje ako vyskúšať do väčšej záťaže ako 24v a 7a na koľko tu nemám nič s väčším odberom. Každopádne zdroje budem hlavne využívať na 24V/2-5A takže mi to postačuje a je tam ešte aj rezerva. To zvlnenie mi nebude vadiť na koľko to väčšinou budem používať na cievky hydraulických a pneumatických ventilov a podobných veci. Prosím vás Pán Dolfi alebo neviem ako sa voláte, neviem aký máte vek alebo čokolvek ale som slušne vychovaný človek takže Vám budem vykať aj keď sa nebavíme osobne, tak isto ako iný ľudia o 20 rokov starší odomňa. Moje číslo som napísal do príspevku, mohli ste zavolať alebo prezvoniť, pokecali by sme a možno by sme si aj potykali a verím tomu že by ste mi poradili aj bez hlúpych poznámok môj drahý a podobných namyslených hlúposti, verím tomu že ste inteligentný človek (rozumiete sa elektronike čo je zrejmé) a pochopíte ma že mi nejde o vyvolanie nejakej vojny. Tiež pracujem s ľudmi popri mojej práci nejaké roky a je to náročná práca, niekedy viac ako diagnostikovať závadu. Ale takto keby som vypínal ľudí hneď s prvým dotazom tak môžme ísť zavrieť firmu a nechať to na konkurenciu. Dúfam že som vás neurazil, čo som napísal už ďalej nebudem rozoberať a ani komentovať aj keď mi na to odpíšete, možno sa ukážem zas opäť niekedy o 3 mesiace s tým mojim "voľným" časom. Dal som na vašu radu zvýšením kapacity zatial len toľko koľko som mal doma ale určite ešte doplním, ďakujem Vám a určite sa s vami ešte budem kontaktovať ohľadom toho zdroja cez rýchlu správu ako sa vrátim domov teraz najbližšie ak nebudete samozrejme proti. Pán Josek na výstupe tých regulovateľných zdrojov sú kondiky do 63V ale niesom si istý či výmena týchto elytov bude dostatočná na to aby to tie zdroje vydržali tak som to radšej spravil s tým odvinutím závitov zo sekundaru + zvýšením kapacity kondenzátorov a fungujú fakt dosť dobre tie zdroje, odporúčam. Neviem, ale ja nemám problémi so signálom. Mohli ste mi skúsiť zavolať, ak ste nemali na zavolanie tak stačí aj prezvoniť, zavolám naspäť. Každopádne som rád že ste mi všetci boli ochotný poradiť, pomôcť aj takto cez sviatky a váš súkromný čas. Inak prajem šťastný nový rok, hlavne nech ste len všetci zdravý.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Jan 2019, 20:52

Milý môj, hlboko sa ti znovu ospravedlňujem ! A je mi veľmi ľúto, že sa ťa to tak "strašne" dotklo ! (Neviem ako iní, no já si s členmi fóra moc netelefonujem.) A volám sa Rudolf.

Som dlhoročný dôchodca a na prácu s ľudmi som už dávno zabudol. :wink: A všetci si tu jednoducho tykáme.

A k tomu zdroju. Ak nechceš využívať plný rozsah toho regulovateľného meniča, (plné napätie pri max. prúde), nemusíš tam naskladať až takú filtračnú kapacitu, stačí tak 20 mF. Tak isto 53,5 V je zbytočne veľmi málo. Treba na to pamätať pri maximálnom napätí a prúde. Určite z toho meniča tam hore polezie dosť veľký "bordel".

Škoda, že si rozbabral tie trafáky, (neznášam to). Ale čo už, stalo sa ! Keby sa pri pôvodných trafákoch trošku zrazilo napätie naprázdno a pri väčšej filtračnej kapacite, by sa asi dalo získať tých 50 V pri 15 A, (aspoň krátkodobo).

Originál elektrolyty v meniči nech ťa netrápia. Veď vstup je 53,5 V a výstup je len 50 V. A kondíky sú na 63 V. Takže je to v úplnom poriadku !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nadmerne zvýšené napätie po usmernení/filtrácii

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Jan 2019, 20:56

Milí moji, veď nebuďte citliví ako predkožka a neskáčte si hneď do vlasov. My sa z toho síce bavíme, ale moc sa to nehodí, mali by ste podpísať prímerie :D

0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok