LC obvod

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

LC obvod

Príspevok od používateľa Mek » 06 Jan 2019, 21:16

Potreboval by som schemu, nieco ako "crystal tester", ale namiesto krystala by tam bol paralelny LC obvod (ktory bude vymenitelny). Ide mi o to, aby som s roznymi parmi cievok a kondikov mohol odmerat ich rezonancnu frekvenciu (moj multimeter ma citac do 12 MHz, na vyssie by som planoval pouzit SDR), najlepsie aby to fachcilo aj na vyssich frekvenciach, napr. do 50 MHz. Teda na vstupe bude LC obvod, a na vystupe sinus o rezonancnej frekvencii toho LC obvodu.
Googlil som ako blazon ale nic, vsade len kopa teorie a ziadny konkretny obvod. Vie niekto poradit?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa daqq » 06 Jan 2019, 21:29

Tak asi najlepsie by bolo pre teba VNA (alebo spektrak s tracking generatorom), ktory ti vie zmerat celu frekvencnu charakteristiku toho zapojenia.

Ale ked chces len take jednoduchsie, tak na to ti postaci akykolvek LC oscilator, Colpits alebo iny. Podla toho aky mas ten 'crystal tester', mozes skusit aj ten pouzit, ono z urcitych pohladov medzi LC rezonatorom a krystalom nie je az taky rozdiel.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa amater63 » 06 Jan 2019, 21:48

Ahoj,tady jsem něco psal-no vyšší moc.. :lol: :lol: :lol: ., https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 12ca73ee92 (byla to sočást jiného projektu..)
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa Mek » 06 Jan 2019, 21:54

Crystal tester mam, konkretne tento. S krystalmi mi to funguje, ale ked pripojim namiesto krystalu paralelne LC, nic sa nedeje.
Ano, stacilo by mi to nejako jednoducho. Nemam v umysle kupovat drahe pristroje, alebo objednavat z Ciny a mesiac na to cakat... Preto ak niekto pozna vhodny obvod, prosim nech ho sem da.
Amater63 - nerozumiem co chcel basnik povedat :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa amater63 » 06 Jan 2019, 22:02

Do kolika MHz ti taj jdou zkušet X--tal.,básnik nebude psát,raději spát.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa Mek » 06 Jan 2019, 22:10

Najvyssi krystal co mam je 48 MHz a s tym mi ten crystal tester funguje spolahlivo.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa amater63 » 06 Jan 2019, 22:15

OK,
Prílohy
SAM_0002.JPG
SAM_0002.JPG (27.3 KiB) 3626 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa miroja » 06 Jan 2019, 22:54

Napada ma inspirovat sa grid dip metrom Napriklad tu je jeden http://213.114.131.21/use/gdo.htm
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 07 Jan 2019, 00:39

Budes potrebovat GDO, ako pise Miroja alebo Q-meter. GDO je velmi vhodny pre male indukcnosti a kapacity. No musis si ho kalibrovat pred pouzitim pomocou citaca. Potom VNA je nastroj dospelych chlapcov, ktori maju par 100-1000 EUR na takyto pristroj.
ALebo LC meter z Ebayu a frekvenciu si budes pocitat podla Thomsonovho vztahu.
Vsetky tri metody velmi dobre chodia.

P.S. existuju aj ine nepriame metody merania, napriklad Lisajoussove obrazce na osciloskope, ci meranie doznievania tlmenych kmitov LC obvodu osciloskopom. Tieto ale maju limitaciu v minimalnej meratelnej indukcnosti ci kapacite.

http://www.giangrandi.ch/electronics/ri ... ownq.shtml
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 07 Jan 2019, 09:05

Ten tvoj tester nemôže fungovať s paralelným LC, lebo cievka jednosmerne spája bázu zo zemou.
Ako oscilátor pre vyššie frekvencie skús :
Prílohy
osc.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa breta1 » 07 Jan 2019, 10:23

Existuje takové kouzelné zapojení oscilátoru LC, které funguje s velmi rozdílnými poměry hodnot L/C.
Použil jsem ho v zapojení jednoduchého grid-dip-metru, rozsahy byly od cca 300kHz do 170MHz.
Prílohy
lc.PNG
lc.PNG (5.19 KiB) 3487 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa Mek » 07 Jan 2019, 22:41

Q meter mam, ako sucast meraku "DER EE DE-5000", on meria aj indukcnosti a kapacity. Viem, ze rezonancny kmitocet sa da vypocitat, ale suciastky nemaju uplne presnu kapacitu, aj v merani a privodoch mozu byt rozdiely, preto by som priblizny kmitocet vypocital a presne ho potom doladil trebars paralelnym doladovacim trimrom.
Zatial dakujem za nazory a za schemy, vyskusam.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa amater63 » 07 Jan 2019, 23:02

Podle mne měl na mysli gridip metr-"sací měřič" LC obvodu a tím spojeno že scillátor kmitá ..,i po výměně LC .Jinak super nápad.
Prílohy
Používal jsem..-ilustrační foto
Používal jsem..-ilustrační foto
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa Mek » 08 Jan 2019, 23:16

Dnes som skusil zapojenie od breta1. Postavil som to na kontaktnom poli. Ako som zistil, tym 5K potenciometrom sa da v znacnom rozsahu frekvencia preladovat (znizovat asi do polovice). Dalej som pokracoval s potenciometrom vytocenym naplno.
Multimeter mi odmietal merat frekvencie vyssie ako 2,2 MHz, ukazoval nulu. A pritom ked meriam frekvenciu z crystal testera, ide az do 12 MHz. No nic, tak som to skusil cez SDR s up-converterom, ktory normalne pouzivam na pocuvanie KV. Najvacsi peak bol priblizne tam, kde som ho podla vypoctu ocakaval, fungovalo to do 25 MHz. Vyssie frekvencie ako 25 MHz som skusal uz bez up-convertera (lebo ten je urceny len do 25 MHz) a s vynechanim kondiku 2J7. Zapojil som cievku 1 uH a kondik 3p3 - podla vypoctu by to malo byt 87,6 MHz. Ale tam ani nikde v okoli ziaden peak nebol. Az ked som otacal potenciometrom, zjavil sa peak okolo 130 MHz (velmi slaby), s dalsim otacanim potenciometra sa posuval nizsie a nizsie, najsilnejsi bol okolo 50-75 MHz. Mam pocit, ze mi to oscilovalo na prilis vysokej frekvencii, ktoru uz tranzistory nedavali (pouzil som KC238B - do 150 MHz podla datasheetu). Ale vzhladom na to, ze kontaktne pole ma vselijake parazitne kapacity, by som ocakaval, ze to skor bude oscilovat na frekvencii nizsej, ako vyssej, nie? (kapacita kontaktov by sa priratala k tomu mojmu 3p3 kondiku). Zvazujem, ze ten obvod postavim na normalnom PCB, iba si musim premysliet, ako by bolo vhodne konstrukcne riesit kontakty na pripojenie LC paru...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa rohy » 09 Jan 2019, 07:17

nad 50Mhz by to chcelo už nejake ine tranzistory a kratke spoje na PCB
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 09 Jan 2019, 08:41

Mek napísal:Dnes som skusil zapojenie od breta1.
Prílohy
osc.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa Mek » 09 Jan 2019, 19:36

rohy napísal:nad 50Mhz by to chcelo už nejake ine tranzistory a kratke spoje na PCB
No ved to, ze ten breadboard uz na to nie je vhodny. Ake tranzistory by si navrhoval? Tieto KC238B su podla datasheetu do 150 MHz. Radsej nejake BFR? (ale radsej by som nieco s puzdrom napr. TO92)...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: LC obvod

Príspevok od používateľa Feneon » 09 Jan 2019, 23:57

BF199, 2SC9018
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok