Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Jan 2019, 22:22

Čo je lepsie úre UV osvitku?

Páči sa mi spôsob vymyt, lebo ta banka to celé drzi , len neviem ako a cim. Viem že sa vyvrta dierka ( tu by som vybrusil) ale čo potom?

Neviete ako sa to vymyva?

Keď umyjem, dá sa ešte rozbiť.
Keď rozbijem, už sa nedá umyt. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 24 Jan 2019, 00:44

Väčšinou sa rozbíjajú - len si daj pri tom rozbíjaní vonkajšej časti a potom si dávaj pozor na UV žiarenie (neviem či je to UVA;UVB;UVC;VUV alebo EUV, akurát viem že sa pri nej "tvorí" ozón - aj na ten si daj pozor ) .... https://tranzistor.webnode.sk/news/plyn ... e-vybojky/
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Jan 2019, 01:27

Ok,
výbojka bude v krabici ale čo stým ozonom. Môžem to dýchať keď to pôjde len 10 min?

Preto som rozmyslal, že by som tu banku ponechal a neako vyčistil ten luminofor.

Nepamätám sa presne, niekde som čítal že by to šlo acetonom len vymyt. Že to rozpustí ten luminofor a ze tam netreba ani piesok nasypat. Ale už neviem či je to tak.

To že tá banka zachytí neake to ÚV by mi nevadilo. To by som potom dlhšie nasvecoval...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 24 Jan 2019, 01:46

pokial to budeš robiť vo vetranej miestnosti nemal by biť problém
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 24 Jan 2019, 04:42

Mária, brehy. To v dnešnej dobe ide ešte niekto stavať osvitku z predpotopných HG žiariviek?
Veď si na ebay kúp 4 kusy malých 9W žiariviek na nechty, k tomu predradníky zo starých úsporiek a máš to omnoho lepšie ako henten zázrak. A napokon doba osvitu sa ti zníži na pár sekúnd.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa joži » 24 Jan 2019, 06:28

mam už pomaly 20 rokov jednu 125W HG ortutovku, nerozbitu a osvecujem 2:30 min. ked ju rozbijes budes svietit max 20-30s ale takto to aspon nepresvietiš ked je v banke s lumiforom...
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa josek » 24 Jan 2019, 07:48

romiadam napísal:Ok,
výbojka bude v krabici ale čo stým ozonom. Môžem to dýchať keď to pôjde len 10 min?
Nemusíš pri tom stále byť. Aj lekári takto sterilizujú vzduch v čakárni, keď tam nie sú pacienti.
Len si dávaj pozor na rastliny, priame ožiarenie UV väčšinou neznášajú
Cez prípadnú dierku v banke ti aj tak bude ozón unikať.

Výbojku zabaľ do handry, klepni a máš to
0

Tommyk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 26 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Troubky
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Tommyk » 24 Jan 2019, 09:05

Já ji vymýval tak, že jsem vzal jehlový pilníček a baňku jsem u patice na jednom místě propiloval. Vzal jsem injekční stříkačku s jehlou, natáhl ji acetonem a tou vypilovanou dírkou jsem ho vstříkl dovnitř. Až byla banka čistá tak jsem ho dírkou vylil...

Jinak pokud máš strach, že při rozbíjení zničíš i ten hořák, tak se ta baňka dá celá takhle obpiloval.
0
Když nepomůže hrubá síla, pomůže ještě hrubší.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa mato3000 » 24 Jan 2019, 09:38

Milos66 napísal:Mária, brehy. .....
sa mi páči, že si to "vzali" k srdcu , to vieš čo doma nevykutíš z odpadu ako keby že ani neni :biggrin: ... mal som takého kamaráta z čiech , tiež potápača .... " no nekupuj tento ventil, sa to neoplatí , skoč do železiarstva a kúp tento, sprav takúto dierku, toto vyhoď, ale bacha na hentoto " .... schválne som písal, že MAL SOM KAMARATA , už sa utopil , asi nezafungoval správne ventil ...

takže hej ide to aj s HG výbojkou, ale už sme skoro 30 rokov za socíkom, tak sa už spametajte ..... p.s.: ukážte mi jedinú výhodu rozbitej výbojka a ja vám ukážem 5 nevýhod :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 24 Jan 2019, 10:15

Komu niet rady, tomu niet pomoci.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Jan 2019, 13:17

Čím ďalej to riešim tým ďalej sa dozvedám nové veci. Dá sa osvedčovanie aj s luminoforom? Vidim že to je téma na nekonecno.

Ja preferujem vybojku (mam150W) lebo je to bodový zdroj UV svetla a môžem nasvecovat z väčšej vzdialenosti teda čiary 0.3 mm budu kvalitnejsie (samozrejme s kvalitnou predlohou). Tiez ju mam aj s tlmivkou, tak naco kupovat nieco ine. Ale môžem ju aj vyhodit. Nedržím sa jej za každú cenu. Ak máte skúsenosti s iným zdrojom UV svetla, a je to rovnako dobre alebo lepsie ako vybojka môžete to tu uviest. Rad uvitam nove informacie.Len prosím majte na pamäti že sa bavíme o cestičkach/medzerach 0.3-0.4mm.

Nie som ani proti LED, ani žiarivkam a iným zdrojom UV svetla. Ózon mi az tak nevadi, osvitka bude na povali kde je dobré vetranie.

Pointa otázky bola či je to OK nasvetovat s bankou kde je umytý luminofor a dá sa možno tá dierka ničím zakvapnut aby neunikal ozon, alebo ju rozbiť A trošku sa na dýchať ozonu. Neviem aké sú časy pre rozbitu banku 150W, alebo umytu. S luminoforom 2-30 minut s luminoforom je dosť veľky časový rozsah, ale ak sa aj S takým dá nasvecovat, ani to by mi nevadilo.

Každý pise niečo ine, čo je V poriadku, len ste ma troška zmietli. Chýbajú mi tu informácie pre a proti pre kazdy typ svetla.

Predtým než tu banku rozbijem idem vyskúšať nasvietiť S luminoforom na 20 min. Potom vám dám vediet. Zatiaľ tu môžete rozvinúť debatu O výhodách a nevýhodach jednotlivých zdrojov uv svetla ako aj maximálny limit hrúbky čiar a medzier. Dakujem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Jan 2019, 13:43

Tá 150 W výbojka je skutočne Hg ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Jan 2019, 15:04

Je.
Je z poulicnej lampy z pred 20 rokov. Ešte je na nej napisane made in Czechoslovakia.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 24 Jan 2019, 15:04

romiadam napísal:Zatiaľ tu môžete rozvinúť debatu O výhodách a nevýhodach jednotlivých zdrojov uv svetla ako aj maximálny limit hrúbky čiar a medzier. Dakujem.
Za mňa jednoznačne najlepšie a najlacnejšie riešenie osvitka s UV linearnymi žiarivkami. Najlepšie 6 kusov vedľa seba.
Čo sa týka hrúbky čiar a miedzier, tak to je na 90% závislé od hrúbky fotorezistu a od predlohy. Osvit má na to nie až tak veľký vplyv.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa mato3000 » 24 Jan 2019, 15:28

... a je to bezpečné, žiaden ozón , žiadne žhavenie, žiadne rozbité sklo, nízka spotreba, okamžité osvecovanie, žiadna vysoká teplota , žiadny bastl - kúpiš si komplet svetlo napríklad v HB a vymeníš len trubicu ... tie najlacnejšie malé sú stohovateľné a vnútri majú aj elektroniku + odspodu zrkadlo (plech na odrážanie svetla ) ....

teraz mi ty povedz jednu výhodu ten Hg, teda okrem toho že si ju nezahodil a je ti jej lúto ... tak si ju daj do vitrinky a môžš s nej utierať prach :thanks:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Jan 2019, 15:40

Dolfi napísal:Tá 150 W výbojka je skutočne Hg ?
Áno je až na to že som sa pomylil. Je to125W, konkrétne RVK-X 125W

-- Spojený príspevok 24 Jan 2019, 15:48 --

Dobre, ako ďaleko nasvecujete DPS od tých ziariviek? Treba ich 6?
Takze nemam bastlit tu vybojku?
Ak je predloha kvalitna urobim so ziarivkami aj tie 0.3- 0.4mm ciary? Nepodsvieti zboku UV svetlo tenke ciary (kedze to svetlo je plosne a nie bodove) a potom nie je problem to vyvolat/vyleptat?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Milos66 » 24 Jan 2019, 17:31

Poviem len za seba.
Osvecujem 6ks 9W trubucami na gelove nechty z ebay-u. Vzdialenost asi 9cm. Trubice su od seba cca 15mm vzdialené. Doba osvitu 30 sekúnd. Negatívny fotorezist - nažehlený cez laminátor. Ak si dáš pozor pri osvite, tak nie je problém ani 0,2mm čiarka, ale to už je na hrane fotorezistu - podsvieti, podleptá. 80% úspechu je predloha. SKORO NUTNOSŤ MAŤ KVALITNÚ ATRAMENTKU A FÓLIE. Veľkým píšem preto, lebo je tu veľa experimentátorov, čo tvdia, že aj laserovkou sa to dá. Nedá !!! Vyskúšal som aj, aj. Jednoznačne ATRAMENT!!!
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Jan 2019, 17:44

romiadam napísal:Áno je až na to že som sa pomylil. Je to125W, konkrétne RVK-X 125W.
V poriadku, tak to beriem !

A čo ti bráni to odskúšať ? Máš predsa všetko. Nič nerozbíjaj ! A kedysi tu ktosi písal, že nič nežeraví, na nič nečaká. Ako tú výbojku zapne, tak má odsledovaný čas osvitu a je to.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Jan 2019, 17:46

Diki za info.
Vidim ze to bude kompaktnejsie.

Teraz osvecujem s vybojkou s limunoforom negativnu foliu nazehlemu cez laminovacku z cca 15 cm (na povale, osvetlujem vsetko, aj seba ked to tam davam a vyberam. Inak pri tom nestojim. To len teraz kvoli pokusu) a vysledok je az prekvapujuci. Dal som casy 10, 15 a 20 min a vsely vyzeraju ok po vyvolani s rozdielom lem ze ten 15 min. je najtmavsi,aj ked vsetky su tmave, len vidiey ten odtien.

To tolko uv vyzaruje cez ten luminofor? Ani som to nevedel. Ja som si stym zvykol prisvietit v pivnici ked som potreboval silnejsie svetlo kde bola len 100W klasicka ziarovka a nestacilo to. Sice som nebol od vybojky na 10cm ale aj tak...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Vymyt alebo rozbiť Hg vybojku?

Príspevok od používateľa mato3000 » 24 Jan 2019, 20:10

Dolfi napísal:
romiadam napísal: Nič nerozbíjaj ! A kedysi tu ktosi písal, že nič nežeraví, na nič nečaká. Ako tú výbojku zapne, tak má odsledovaný čas osvitu a je to.
to bol tuším Boraicho
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok