LEPTANIE DPS

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

pindur26
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 11:03

LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa pindur26 » 20 Feb 2019, 18:39

Zdravim,
Leptal som plosaky v chloride zelezitom a chcel som to urychlit, tak som tam nalial 50g peroxidu vodika. Teraz mam vyraznejsi smrad a rad by som vedel ako sa ho zbavim.
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 20 Feb 2019, 18:46

Otvor okno?
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa zipaj » 20 Feb 2019, 23:46

Super nápad, čo ťa viedlo k pokusom s chloridom a peroxidom? kamarát nedávno čistil vaňu savom a napadlo mu tam priliať ak kyselinu chlórovodíkovú (aby to očistilo aj hrdzu), bol rád že stihol utiecť z kúpeľne a neotrávil sa chlórom!
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa dudoo » 21 Feb 2019, 00:45

Na chlorid železitý pekne funguje ako katalizátor - teplota.
Stačí ho zahriať (v žiadnom prípade do varu) a leptanie ide rýchlejšie. Len treba viac dávať pozor na to ako ste boli zvyknutý na klasickú rýchlost, tak pri zahriatí je potrebné plošák kontrolovať častestejšie, aby sa nepodleptali niektoré časti.


Raz v lete som experimentoval vonku s H2SO4 a H2O2 (rukavice, okuliare, respirátor...) nemal som presné odmerky, tak som lial od oka cez ochranné okuliare, po pridaní peroxidu vznikla taká reakcia, že to bublalo a prskalo a dýmilo niekoľko minút, umelohnotná myska sa skoro od tepla zdeformovala. Po ukľudnení reakcie som tam hodil testovací plošák a zasa zabublalo, možno tak po minúte som skontroloval priebeh leptania a na spodku už nebola snáď komplet žiadna meď len pár medených bodiek z celej medenej vrsvty :confused:

Nie som chemik, ale jasné mi hneď bolo, že som to pomerom peroxidu prehnal a od vtedy kupujem len hotový chlorid a po zahriati na cca 40 - 60 stupňov (nikdy som to memeral teplomerom) nový zahriaty chlorid dokáže v oveľa menšiom čase než studený (zahriaty na teplotu okolia) vyleptať predlohu bez agresívneho smradu.
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa joži » 21 Feb 2019, 07:46

riedenie H2O+HCL+H2O2 je v pomere 1:1:0,3 ale ja to robím od oka. Pokial je v roztoku vela okysličovadala peroxidu tak to velmi bublinkuje, spravny pomer je v tedy ked po vloženi plošaku do roztoku med zhnedne na tmavo. Pokial je svetla treba pridať HCL zasa ak to trva dlho trochu peroxidu. Rýchlosť a kvalita sa neda porovnať z chloridom. a v konečnom dosledku aj cena 1l HCL stoji okolo 2€ 0,5l Peroxidu 1,5€ a vydrži dlho. ked robím male plosaky nalejem ani nie 1dl vody a kyseliny a cvrknem tam peroxidu....po použití vylejem(časom aj tak ten peroxid odtial unikne a roztok by sa musel znova peroxidom okysličiť)
0

Používateľov profilový obrázok
raden
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa raden » 21 Feb 2019, 09:59

Ja som kedysi našiel návod kde je riedenie H2O+HCL+H2O2 v pomere 1:1:1. Tak to aj stále používam, vyleptané super a žiadne bublinky. Aspoň sa to lepšie pamätá a aj odmeriava ako len od oka.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa dudoo » 21 Feb 2019, 11:26

:!: Teraz som prišiel na to, že som to robil z HCL a nie s H2SO4 :!:
Ospravedlňujem sa za zlú informáciu, príspevok nejde už editovať. Vďaka @joži a @raden za nakopnutie.
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa joži » 21 Feb 2019, 11:42

ano to je pravda 1:1:1 ak je H2O2 roztok 8-10%(pre kozmeticke učely) standard sa predava technicky 33%
0

Používateľov profilový obrázok
raden
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa raden » 21 Feb 2019, 12:08

Ja používam pomer 1:1:1 práve s technickým peroxidom 33%. Práveže ten lekársky alebo kozmetický sa používa na leptania v pomere 1:1 iba s kyselinou bez pridávania vody.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa marioo » 21 Feb 2019, 12:26

Kozmetický je väčšinou len 3-6 percetny takže tam vodu netreba... technický má 30 percent a viac...
0

pindur26
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 11:03

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa pindur26 » 21 Feb 2019, 17:28

ten smrad ine z tych fotomisiek a neviem sa ho zbavit.
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa speed » 21 Feb 2019, 17:30

Kup si radsej peroxosiran a mas pokoj. https://www.tme.eu/sk/details/b327-500/ ... ermopasty/ znami to pouziva bezne v kancelarii pri vyvoji dps. A nezanechava ani flaky ako chlorid a je aj priesvitny a vies ako je na tom dps. A cenovo to je o dost lacnejsie ako chlorid zelezity.
0

pindur26
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 11:03

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa pindur26 » 21 Feb 2019, 18:27

mam tomu rozumiet tak, ze misky kde bola pouzita zlucenina chlorid zelezity a peroxid vodika sa nedaju vycistit od smradu a mozem sa s nimi rozlucit ?
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa datam » 25 Feb 2019, 13:38

tak nejako alebo by si to mohol skúsiť preraziť iným smradol ktorý bude pre teba ale akceptovateľný.

Inak ja som leptal v chloride v teplej lázni (15-20min záleží od kvality roztoku)
Pre urýchlenie peroxid a hcl (ak to človek netrafil tak za 20 sekúnd už nebolo čo leptať a lak plával na hladine :lol: ) bolo to treba robiť iba vonku.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa mclareniak » 25 Feb 2019, 13:45

speed napísal:Kup si radsej peroxosiran a mas pokoj. https://www.tme.eu/sk/details/b327-500/ ... ermopasty/ znami to pouziva bezne v kancelarii pri vyvoji dps. A nezanechava ani flaky ako chlorid a je aj priesvitny a vies ako je na tom dps. A cenovo to je o dost lacnejsie ako chlorid zelezity.
Ja som to tiez pouzival, ale ma to nevyhodu oproti chloridu, ze sa rychlo nasyti a mozes ho vyhodit. Chlorid sa da pouzivat stale dookola X krat.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa datam » 26 Feb 2019, 12:58

Dookola? Ako ho regeneruješ?
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa mclareniak » 26 Feb 2019, 15:29

Nijako. Mam pocit, ze ked stoji tak ta rozpustena med klesne na dno. Nehovorim, ze to ide do nekonecna, ale viem, ze som jeden a ten isty pouzival straaasne dlho. Stacilo zohriat a leptal som. Je pravda, ze som navrhoval DPS skoro vzdy tak, aby bolo co najmenej medi na vyleptanie. To znamena rozlievanie medi. Mozno preto mam ten pocit, ze vydrzi dlho. Urcite vydrzi dlhsie ako persyran.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa datam » 27 Feb 2019, 09:10

No to hodne vysvetľuje. Ten roztok sa tak či tak nasýti a nebude leptať. Ale výdrž chloridu je fakt veľká a tiež leptám v teplej lázni ale skorej iba fakt núdzovka a DPS si dávam robiť vo firmách. Inak tiež sa snažím využiť plochu napríklad na mínus pol alebo uzemnenie aby sa leptalo čo najmenej.
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa wizing » 08 Okt 2019, 14:01

Čaute
DPS robím nažehľovaním no a pred a po vyleptaní dosky používam na čistenie riedidlo ..... nie je niečo účinné na vyčistenie pri ktorom nie taký zápach a je to bežne dostupné napríklad v OBI ....
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: LEPTANIE DPS

Príspevok od používateľa Najgel » 08 Okt 2019, 14:39

Obrázok
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok