ochrana akumulátoru

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

radkohladik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Apr 2019, 06:59

ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa radkohladik » 30 Apr 2019, 07:23

Prosím o radu. Akumulátor připojený k solar procesoru. Zastavit vybíjení do spotřebiče na 12.6V- čekat na nabití do 13.4V.
Bohužel odběr je cca 50A, takže i 100Ah aku. "plave"Tedy zapojení které by na sestupu odpojilo spotřebič a s hysterezí čekalo na dobití.
Výkonový spínač jsou 2ks IRFD064. Zap. vyp musí být skokem. Zkoušel jsem TL7712-funguje ,ale neumím zvětšit hysterezi.Nabíjení aku je ze solár panelu, takže takové nahodilé. Máte něco ? okénkový komparátor ? Nápad. Díky
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Apr 2019, 09:33

Píšeš "Zastavit vybíjení do spotřebiče na 12.6V"

To nemá logiku, akumulátor, který je vybíjený a má 12,6V, je 100% nabitý, zastavit vybíjení by mělo smysl až při nějakých 10,6V
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa datam » 30 Apr 2019, 11:07

Skús si nájsť v google nejaký "Low Voltage Cut-off" obvod alebo hotové zariadenie a máš po probléme.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Apr 2019, 15:03

Ten odber 50A z baterky 100Ah nie je vela? To je trvaly odber?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Kommando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 27 Apr 2019, 03:28

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa Kommando » 30 Apr 2019, 16:20

Breta1 ja mam CA-CA a tam co som studoval praveze nieje dobre ked ma nizke napetie ze tak zacne nejaka oxidacia prebiehat a potom uz nedosiahne nikdy povodnu kapacitu mam tam otvor a je tam taky plavak so zelenym vrchom a ked klesne plavak tak vidim cierne a vtedy by sa mal nabit a baterka ma 12voltov cize kazdy akumulator nieje stavany na hlboke podbitie a udajne ked vidim biele cez odvor tak baterka je kaput zatial som vzdy videl len ciernu farbu a vtedy nabijam az tak ze mu z ventilov na bokoch fuci unikajuci vodik a zatial spape ako hodinky neriskoval by som hlboke podbitie a podla mna uz 11v je velmi malo na CA-CA baterie nieto tych 10.6 co pises

-- Spojený príspevok 30 Apr 2019, 16:25 --

ja mam tak ze ked fuci z ventilov ma 14v po odpojeni po pol hodine klesne na 12.5volta a je stabilne 12.5volta a ked klesne na 12v tam vidim cez priezor vciernu farnu dalo by sa to urobit nejakym voltmetrom za 3e co su ze ho navrtat a dat tam kontakti a nejake jemne medenne spoje a ricicka ked klesne na urcitu uroven sa spoji kontakt s kontaktom na rucicke a zapoji nabijanie a zas ked rucicka vystupi na urcitu uroven tak tam tiez bude kontakt co odpoji zariadenie ale cele ako by to mohli byt realizovane netusim akurat si myslim ze toto je najlacnejsi sposob ako sa to da urobit s tym merakom 3eurovym analogovym co sa predavaju na 30v rozsah
0

radkohladik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Apr 2019, 06:59

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa radkohladik » 30 Apr 2019, 17:07

Odběr z aku je 50A -přes měnič táhne čerpadlo na vodu. Na nabíjení nemám vliv, MPPT solar system si sám láduje podle svitu a definované kapacity aku zadané v programu-max 20A .Potřebuji aby byl odběr proudu zastavený do nabití-cca 14V. Po dosažení povolit odběr až do poklesu na 12.6V. Skokem odepnout a čekat na nabití na14 V . Z prodejny aku. mám potvrzeno že toto cyklování trakční 100Ah vydrží hodně dlouho, a načerpá ze studny slušné množství vody. Menší výkon by měl Malyš ale vibracema uvolnuje jemný kal a pomalu ničí kopanou studnu. Doposud zapínám ručně , to bych u toho musel sedět. Když se zapne nabitím a vypne na12.6 /12.5 V baterka je chráněná a voda má kam téci.Přihřívám taky skleníček doma 100W , ale tam mám ke slunci jistotu pomoci sítě.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa datam » 02 Máj 2019, 14:50

Použi modul SBS1215C2 a dorob si k tomu 50A silnejší koniec pomocou tranzistorov.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Máj 2019, 15:56

Kommando napísal:... ja mam CA-CA a tam co som studoval praveze nieje dobre ked ma nizke napetie ...
Možno máš pravdu, ale:
- neviem, či sa trakčné batérie robia s technológiou Ca-Ca,
- nemyslím si, že pre 100 Ah trakčnú baterku je 50 A odber úplne kóšer,
- nakoľko trakčné baterky, kvôli dlhej cyklickej výdrži, sú úplne inak konštruované, tak majú relatívne veľký vnútorný odpor, (nedokážu dať krátkodobo taký veľký skratový prúd), takže pri veľkej záťaži na nich vznikne väčší úbytok napätia, ktorý ale neznamená, že baterka je vybitá.

Pre radkohladik:
Preto Breta určite má pravdu ! Pri 12,6 V je 100 Ah trakčná baterka pri 50 A odbere fakt takmer nabitá ! Skús vybíjanie nastaviť napríklad na 11 V a po odpojení zmeraj napätie na baterke, kam až vyskočí. Ak jemne nad 12 V, je to v pohode.

A v cyklickom režime sa baterka kľudne môže nabíjať aj na 15 V, (nastaviť regulátor). Tým ale netvrdím, že menič musí čakať až na toto napätie. Kľudne sa môže spínať napríklad už pri 13 V a vypínať pri 11 V ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

radkohladik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Apr 2019, 06:59

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa radkohladik » 04 Máj 2019, 14:50

nápad s modulemSBS1215C2 je vynikající , jen jsem doufal že některý z členů se už taky potrápil a má řešení. Považujte prosím dotaz a tema za ukončené děkuji
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Máj 2019, 15:36

Aj tak še dá ! Modul za zhruba 30 libier, ktorý zrejme nefunguje podľa predstáv, čo už narobíš ... :wink:

Napokon, prečo by sa to malo riešiť obyčajným klopným obvodom s hysteréziou, (napríklad dve BC-čka + výkonové autorelátko).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Máj 2019, 22:07

Sľúbil som nakresliť obvod na zapínanie meniča. Dám ho sem. (No zápasím so skenovaním, čosi som zbabral. Nejak mi to vyosilo obrázok a neviem ho zrovnať.)

No poďme k zapojeniu: K T1 a T2 som pridal ešte tretí tranzistor, pre istotu, nech prípadne napäťové špice z relé neovplyvňujú snímanie napätia. Prívod na obvod by mal byť samostatný, rovno zo svoriek baterky a pokiaľ možno krátky. A nemotať s drôtmi, ktorými tečie 50 A. (Len tak mimochodom, menič nemé vypínač ? Ak nie je výkonový, neoplatilo by sa zapínať menič cez vyvedený vypínač, nejakým maličkým relátkom ?)

P1 sa nastavuje horné napätie (13,9 V). R7 100k vytvára hysteréziu. Určite som ho netrafil. Ak bude veľká, (pod 12,6 V), treba R7 zväčšiť.

Tranzistory T1 a T2 sú akékoľvek s malým výkonom, T3 by mal byť na vyšší prúd, lebo ním tečie asi 133 mA. Dióda D1 je akákoľvek Si malovýkonová.

Kondík C1, (rádovo 10 nF), tam nemusí byť. Nakreslil som ho len pre istotu, ak by obvod klopil pomaly.

V prípade nejasností, sa nehanbite pýtať ... :wink:
Prílohy
img064.pdf
(75.88 KiB) 58 stiahnutí
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Máj 2019, 10:30

Dolfi, dovolil jsem si navrhnout maličkou úpravu tvého zapojení u toho vstupního komparátoru s T1 (snad se nebudeš zlobit).
To červeně orámované by se dalo nahradit obvodem TL431 - je v něm vlastně reference i komparátor a výsledná tepelná závisost bude menší.
Prílohy
odp 1.PNG
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Máj 2019, 12:53

Fajn, môže byť !

No ani to pôvodné riešenie nebude až tak tepelne závislé. Zenerka 5V6 by mohla mať jemne plusovú teplotnú závislosť, tranzistor T1 má mínusovú teplotnú závislosť, (cca 2 mV/ st. C) a mohlo by sa to kompenzovať.

Len R6 (R5) asi bude treba zmenšiť (3k3), aby TL431 pracovala pri definovanom minimálnom prúde 1 mA.

Opravujem: Aby TL431 pracovala nad 1 mA, treba R5 dať pod 560R, aby T2 sa začala otvárať až pri prúde nad 1 mA.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa Merak » 08 Máj 2019, 18:03

romiadam napísal:Ten odber 50A z baterky 100Ah nie je vela? To je trvaly odber?
Napríklad pri UPS máš 12V 7,2Ah akumulátor a záťaž 300W. Aký prúd bude tiecť z akumulátora?

Správne 300W/12V=25A. A čím bude napätie klesať, tým bude prúd rásť.

Takže pri 100Ah akumulátore tých 50A je pohoda.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Máj 2019, 18:59

Nemyslím si, že to až tak úplne platí pre trakčnú baterku, ktorá je cyklicky nabíjaná.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Máj 2019, 22:33

Merak, suhlasim matematika a fyzika nepsti. To je v poriadku.
Otazka je co na to povie akumulator. On tu pise o solar systeme. Ty o UPS. U UPS je priorita dodat energiu na par minut, kym sa system bezpecne vypne. Takze tam pretazeni akumulatoru sa ignoruje. U solaru by bolo vhodne baterky setrit, leb inak bude kazde dva roky menit akumulatory a to sa potom moze cely solar system hodt do kosa.

Moja otazka bolo mierena skor na to ci 50A nepretazuje znacne 100A/h akumulator. To je vybjnie 1/2C . Ci je to OK pre akumulator alebo nie. Viem ze akumulatoru znacne vadi vzhlaodm na zivotnost uroven vybitia. Ale neviem ako na zivonost vplyva prudove zatazenie. Inak povedane ak ja budem ten akumulatorvybjat 50A ale len po uroven 80% energie (vybijem ju len trosicku), tak to akumulatoru vobec nevadi?
Alebo aj ten vybijaci prud ovplyvnuje zivotnost baterie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

radkohladik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30 Apr 2019, 06:59

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa radkohladik » 09 Máj 2019, 06:58

Děkuji moc za pěknou diskusi. Aku bude mít povolený odběr jen při nabití. Měnič má samozřejmě vypínač-je to poloprofi čína .Měnič je přes vypínač před chatou odepnutý . Pokud je potřeba zapnout-ruční vypínač zapnu a pracuji v zahradě. Abych nepoužíval relé na 50A pro měnič-spínám Mosfetama-jejich řízení je cca 1mA.Podpětový spínač při poklesu aku pod velmi diskutovanou mez má odepnout ty fety a čeká na nabití. Potom podle potřeby znovu zapne-čerpá vodu.při odchodu ze zahrady rozpojím ruční vypínač . Aku se nabije a při další návštěvě se může čerpací cyklus opakovat. Bez měniče funguje komparátor Tlc072 spolehlivě do odporové zátěže.Jen to nastavení je poněkud neforemné.Takže definovatU aku min -max do změny napětí na výstupu bezvýkonově-polaritu mohu změnit . Čerpadlo v tahu pracuje 5 minut-potom se plovákem aut. vypne. Aku nabité- čerpadlo má cyklus 5 min práce-10min pauza . Za den max 7x. snad jsem konečně definoval potřebu . Jen chránit Aku před podbitím a nechat ho nabít. Na stole to funguje. Zkusím nápad od Breta. pěkný den
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Máj 2019, 10:09

Možná kdybys dal schema toho tvého zapojení, dalo by se to asi celé zjednodušit.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa jenda23 » 09 Máj 2019, 11:05

Trakčním a obzvláště louhovým bateriím až tak nevadí vybíjení vyššími proudy, provozuje se to tak běžně, právě že jsou vhodnější jak baterie automobilové. Snesou opakované hluboké podbití i vybíjení/nabíjení vysokými proudy, běžně až 1/2C.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: ochrana akumulátoru

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Máj 2019, 14:42

No konečne dostatočné informácie ! A zdá sa, že to nie je až tak, ako som predpokladal, (stále zapnuté čerpadlo/ menič, ako ochrana prebitia akumulátora).

S tým ovládaním meniča si ma nepochopil. Malým relátkom, (paralelne k vypínaču), spúšťať menič. A netreba tam žiadne výkonové FET-y, ale napájanie na priamo.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok