Elektricky zamok na baterie?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa Mek » 08 Jún 2019, 18:18

Mam tu jeden elektricky zamok, ktory bol pouzity ako vchodovy zamok na panelaku. Typ zamku je: 4FN 877 00. Napajanie ma byt 5-8V striedavych. Odpor cievky som zmeral 4 Ω.
Vnukla sa mi taka idea, pouzit tento zamok na otvaranie geocache (kesky). Zdroj napatia by si musel priniest kazdy so sebou - baterie. Avsak tu je problem. Ten zamok vyzaduje striedave napatie, a baterie poskytuju jednosmerne. Zvysne veci by bezali na 5V, takze aspon tie 3 AA tuzky by boli potrebne, ale mozu byt aj 4, prip. 9V bateria, na 5V by som si to zrazil nejakym LDO regulatorom.
Otazocka - ako ziskat 5-8V striedavych z 4,5V, 6V alebo 9V jednosmernych? Tipujem, ze to nemusi byt sinus, asi by stacila aj nejaka 555 na to. Odber toho zamku netusim, snad sa da priblizne odhadnut podla cinneho odporu cievky. Prosim o nasmerovanie ako na to, ja si to uz odskusam :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa misocko » 08 Jún 2019, 19:29

" vyzaduje AC " , a skusal si tam proste pripojit baterku (DC) ci to neotvori?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa Mek » 08 Jún 2019, 22:24

Skusal, neotvorilo. Ked som sa pozrel dnu, je tam iba cievka, a ta holt na DC nepojde.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa misocko » 08 Jún 2019, 22:27

cievka nepojde na DC? nove zakony fyziky?
pani, je tu niekto kto vie preco by to nemalo fachat na DC?
0

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa skapo » 09 Jún 2019, 00:18

Bezne sa daju kupit elektromagneticke zamky s napajanim od 5V DC. Dokonca sme nasli niekolko geocache s otvaranim pomocou bud originalneho zamku, alebo s nejakym home-made otvaracim mechanizmom. A vacsina bola riesena tak, ze nebolo potrebne si priniest baterie, owner sa o zariadenie stara (viem o com pisem, tiez prevadzkujeme bateriami napajanu cache).
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Jún 2019, 06:36

AC zámkové vložky pracujú aj s DC napätím, len si treba zmerať U a I baterky v čase záťaže, nakoľko skoro skratový prúd a zníženie napätia na batérii urobia svoje. Od malej 9V baterky neočakávaj funkčnosť.

Jediné obmedzenie je doba zopnutia zámku, aby sa ti cievka neprehriala. Bežne to robím v prístupových zariadeniach.
Behať "po lese" s akumulátorom na otvorenie schránky by sa mi moc nechcelo.
Ale tam je zbytočné uvažovať so zámkom, ktorý odoláva takejto mechanickej sile cez jazýček. Lepšie sú kolíkové systémy.

protiotázka: ideš vyrábať herné schránky?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa Mek » 09 Jún 2019, 10:58

Ono tuto ideu som mal uz davnejsie, ale nechcelo sa mi davat vyse 10 eur za novy zamok, ked celu kesku moze niekto len tak ukradnut. Teraz mam jeden zadarmo, tak by som ho napasoval na toto pouzitie. Krabicku este vymyslenu nemam, nieco mam sice odlozene ale neviem ci to bude vhodne. Este sa mozno v buducnosti pritrafi.
Teraz som skusil pripojit 8V DC, Zaiskrilo to, zamok sa odomkol, ale co je horsie, uz ostal odomknuty. Iba ked som viackrat potlacil zapadku, zase sa zamkol. Takze tudy cesta asi nevede. Toho, ze sa prepali cievka, sa tiez bojim.
Baterie neznasaju minusove teploty, preto bude lepsie, ak si kazdy prinesie svoje.
Ano, mam v umysle hernu cache. Ale ak by to nevyslo, mam dalsiu myslienku: kesku venovanu AM vysielaniu. Po pripojeni baterie by vysielala morzeovkou na strednych vlnach kod na otvorenie cache, ktory by bolo treba zadat na klavesnici. Kod by bol vzdy iny, nahodne generovany (takze ziadne "kamarat na telefone mi povie"). Takze by si kazdy musel doniest nejake AM radio, aby danu frekvenciu naladil a kod zistil. Tuto cast mam uz vymyslenu a odskusanu. Len ten zamok...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa peterple » 09 Jún 2019, 11:18

A čujudeš sa že sa zaiskrilo? 8V / 4Ω. to máme celkom riadny prúd že? Nemá tá cievka náhodou pri striedavom prúde iný odpor? Skús si ho zistiť a podľa toho našteluj pomery v DC obvode. Ale možno bude potom problém s remanentným magnetizmom jadra.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa Mek » 09 Jún 2019, 11:32

Nie, samozrejme ze sa necudujem, iskrenie som ocakaval. A kvoli ocakavane vysokemu prudu som to nenechaval pripojene viac ako sekundu.
So striedavym napatim som to skusal iba na 12V AC, len na sekundu-dve, aby som to neodpalil a iba vyskusal funkcnost. Nemam transformator, ktory by daval menej. Potrebujem 5-8V. Meranie pri 12V AC by malo vobec zmysel? A ako zistit odpor cievky pri striedavom prude?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Jún 2019, 11:44

ja používam pri repasovaní "neznámych" systémov toto:
Elektrický zámok s mechanickou blokáciou (po manuálnom prepnutí zámok ostáva odistený až do opätovného manuálneho prepnutia páčky), nastaviteľná západka, napájanie 6-12VAC/DC 1500 mA, rozmery 16,4 x 67 x 28 mm, bez lišty, záruka 5 rokov. Len to je viac ako 10€ v nákupe.

https://www.tssgroup.sk/dorcas-41ndf-na ... blokaciou/
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa peterple » 09 Jún 2019, 12:16

Mek napísal:A ako zistit odpor cievky pri striedavom prude?
predmet meranie druhý ročník SPŠE. To sa už dnes na stredných školách neučí? Čo takto použiť Ohmov zákon? Očakávaš že to bude nelineárne keď ti 12V vadí?
To pri tých 8V DC si to určite preťažil oveľa viac. Tá iskra bola pri pripojení alebo pri odpojení? Pri DC by si tam mal dať nulovú diodu. Hlavne ako to budeš chcieť potom spínať tranzistorom.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa Mek » 09 Jún 2019, 15:33

Vazeny peterple, ja nie som vystudovany elektrotechnik, ale SW inzinier s 2. stupnom VS a elektrotechnika je moje hobby. Takze je jedno, ci sa to na SPS uci, alebo nie. Iskra bola tusim pri pripojeni. Dalej uz by som uvital nejake konkretne navrhy, ako ziskat AC z baterie.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa straciam » 09 Jún 2019, 16:01

pojde ti to aj na DC. daj tam tu diodu ako ti radia a pojde to. AC sposobuje take to zname "bzucanie" cievky. DC ti cievku len zopne a nebudes pocut nic okrem ticheho cvaknutia. funkciu zamku mozes signalizovat ledkou s odporom.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa peterple » 09 Jún 2019, 16:21

A stredná? Asi gympel typujem. Tam je to na fyzike v tretom ročníku.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... k9I8V5o6Ij
Zvyšok už napísal straciam. Ale keď tak moc chceš daj si tam aj sinusový menič riadený MCU .

Ja by som iskru čakal pri vypnutí (zase tá fyzika). Skús si to s nejakým vypínačom do ktorého je vidno.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa skapo » 09 Jún 2019, 17:05

Ja si myslím, že 9V doštičková batéria ti väčšinu bežných zámkov bezpečne otvorí a zo skúsenosti nemusíš mať strach o preťaženie, alebo zničenie cievky zámku - tie naozaj vydržia hodne. Už som na nejakom objekte našiel 12V inverzný zámok (trvalo pod napätím, otvorí sa krátkodobým odpojením napájania) pripojený na 24V a to tá zárubňa aj so zámkom doslova kúrili a zámok to v pohode prečkal. Najhoršie čo sa môže stať, že si niekto tú prinesenú 9V batériu pri dlhom otváraní zámku doslova vyšťaví.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa peterple » 09 Jún 2019, 20:59

To čo si myslí skapo si ja rozhodne nemyslím. 9V batéria to nebude vôbec bezpečne otvárať. Hrozí nebezpečenstvo že zhorí tá cievka alebo to popáli toho kto by náhodou držal tú baterku v ruke.

Dôvod?
Ak dám cievku ktorá je na 12V js na dvojnásobné napätie znamená to že ju preťažím štvornásobným výkonom.
lebo P=U*I= U*U/R
a potom P2=2U*2U/R=4*U*U/R=4*U*I=4*P
To nie je také strašné takže cievka vytvára 4x viac tepla ale nejako sa to stratí a cievka vydrží.

Ak dám cievku ktorá je na 12V∼ na 24V∼ tak sa stratový výkon nezvýši štvornásobne ale podstatne menej krát. Cievka je totiž jalová záťaž a zohrieva len činná zložka zdanlivého výkonu (ten sa zvýši štvornásobne). Takže v tomto prípade je situácia ešte lepšia ako pri jednosmernom prúde.

Čo ak dám cievku ktorá je na 8V∼ na 9V jednosmerných? Kedže máme údaj o js odpore cievky čo je 4Ω tak vieme že tam bude tiecť
I=9/4=2,25A. Výkon bude P=U*I=20W.
Koľkonásobok to bude voči zapojeniu cievky v striedavom obvode nevieme, lebo nevieme reaktanciu cievky. Typujem tak minimálne 10 násobok.

A teraz je ďalšia otázka čo urobí 9V baterečka zaťažená 4Ω odporom. Priznám sa že ma nič takéhoto nikdy nenapadlo skúšať, ale našťastie sú tu iný bohatí ľudia a tam sa zdá, že 9V baterka je prekvapivo pomerne tvrdý zdroj.

https://youtu.be/8hwLHdBTQ7s?t=310

a ešte si tu môžeme pozrieť ako to vyzerá s teplotou baterky
https://youtu.be/8hwLHdBTQ7s?t=393

Správny postup teda je zistiť reaktanciu cievky a potom príslušne navrhnúť DC obvod.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 09 Jún 2019, 21:24

Já řešil otvírání malým servomotorkem.
Vzhledem k tomu, že to bylo vždy u keše, kde byl použit procesor, bylo tedy ovládání jasné. Po splnění úkolu servo odjistilo zápatku a otevřely se dvířka. Servo se po pár sekundách vrátilo do klidové polohy a dvířka pak kačer zaklapl rukou. Je ale potřeba vyřešit mechanickou část zámku
Napájení 5V společné s procesorem a celou elektronikou. Takže řešitelné powerbankou nebo 2x AA baterkymi přes step-up měnič na 5V. A odběr serva proti elektromagnetu minimální!
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa Mek » 09 Jún 2019, 21:33

straciam, to DC mi sice cvaklo, ale problem je, ze ten zamok ostal odomknuty, az po viacnasobnom zatlaceni na zapadku sa vratil do zamknutej polohy, ako keby bol zaseknuty. Pri AC ostane (po odpojeni AC) otvoreny tiez, ale po zatlaceni zapadky sa vrati na povodne miesto a ostane zamknuty.
PaJa-trb: servomotorcekov tu mam tiez zopar, len si neviem predstavit, ako to riesit mechanicky? Nemas nejaky nakres, alebo mohol by si to popisat? Kedze servo je ako obycajny motorcek, otaca hriadelkou, a to treba nejako "previest" na taznu silu, ako najlepsie? Ci ty si nepouzil servo s hriadelkou? A ako si mal riesene to, aby dvierka isli zaklapnut rukou?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 10 Jún 2019, 09:46

Mám udělanou mechanickou západku, tak aby šla zavřením dvířek zajistit. A její odjištění provedu přes servo s páčkou.
Chce to trochu laborování a zkoušení, ale nakonec to funguje docela dobře už asi 4 roky.
Obrázok
Na fotce to není moc dobře vidět. Ale vpravo od serva je plíšek (s pružinkou), který se otáčí ve vodorovné ose. Servo pootočí plíšek po směru hod. ručiček, čímž sjede z otvoru ve dvířkách a ty se otevřou (odtáhne je jiná pružina). Servo se hned vrátí do klidové polohy.
A zavření dvířek funguje podobně, silou se zatlačí a plíšek se otočí stejným směrem a poté zajistí dvířka.
Vím že popis s jedna mizerná fotka asi moc neřeknou, ale video nemám a keš je v terénu ...
http://paja-trb.cz/konstrukce/pexeso.html
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Elektricky zamok na baterie?

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Jún 2019, 09:51

peterple:
"Ak dám cievku ktorá je na 12V∼ na 24V∼ tak sa stratový výkon nezvýši štvornásobne ale podstatne menej krát. Cievka je totiž jalová záťaž a zohrieva len činná zložka zdanlivého výkonu (ten sa zvýši štvornásobne). Takže v tomto prípade je situácia ešte lepšia ako pri jednosmernom prúde."

Mohl bys to upřesnit?
Já myslím, že to tak není - ztrátový výkon bude zase čtyřnásobný.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok