Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Asuan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 26 Jún 2019, 15:42

Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Asuan » 26 Jún 2019, 15:46

Dobrý den,
prosím o radu, popř. vysvětlení.
Pořídil jsem si na ověření funkčnosti obvod 74LS175B1 (4bit klopný obvod D).
Při měření jsem zjistil, že na všech vstupech (i CLK) i nezapojených, je přes 1V.
Zajímalo by mě zda je to normální chování a zda se takto chovají i jiné řady (např. HC)?
V datasheetu jsem se nic nedočetl a při zapojení pull-down odporu jsem příliš nepochodil.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa jenda23 » 26 Jún 2019, 15:56

To by být nemělo když dáš pull down, u kompletně otevřených vývodů bych to chápal. Ale v logických obvodech ponechaný vstup ve vzduchu neexistuje.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Jún 2019, 16:00

Je to klasický low schottky TTL obvod napájaný +5 V. Všetky nepripojené vstupy sa nastavia na tzv. zakázané napätie, (hazardná oblasť napätia). Nevyužité vstupy v takomto stane nemajú zostať, treba ich ošetriť. A to buď uzemniť, alebo pripojiť na napájacie napätie cez odpor, (rádovo jednotky kOhm).

TTL logika v zapojení má pripojené piny samozrejme ošetrené predchádzajúcim obvodom.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Asuan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 26 Jún 2019, 15:42

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Asuan » 26 Jún 2019, 16:21

Dolfi: Děkuji za vysvětlení, jsem zase o něco moudřejší :)
Pochopil jsem to tedy tak, že HC řada (což je CMOS) tím trpět nebude.
Na vstupech žádný předcházející obvod není, jsou tam mikrospínače.
Mě právě překvapilo, že když jsem použil pull-down odpor 6k8 tak tam stejně bylo nějaké napětí, neměla na vstup být přes odpor přivedena nula a tedy by nemělo být nastaveno hazardní napětí?
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa jenda23 » 26 Jún 2019, 16:28

Pro TTL platí že 0 - 0,8V je LOG0, 2 - 5V je LOG1 a vše mezi tím je zakázaný pásmo.
Pro CMOS napájený 5V platí do 1,5V LOG0, nad 3,5V LOG1, včetně.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Asuan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 26 Jún 2019, 15:42

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Asuan » 26 Jún 2019, 16:54

napájení je 3V3 protože ESP8266, ano to TTL se mi povedlo přesvědčit, aby běželo na 3V, ale jinak testuju na 5V bez ESP :-D
zkusmo jsem zjistil, že odpor 6k8 je moc a při 1k2 to stáhne dostatečně, aby to obvod bral jako Log.0, ale v tu chvíli teče přes tento odpor >80uA, což je při počtu vstupů, s ohledem na požadavek to zakomponovat do bateriově napájeného zařízení, nepřijatelné
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Jún 2019, 16:57

Zo vstupu TTL obvodu "vytreká určitý prúd"- A ak tam chceš dosiahnuť log 0, tak musíš zvoliť takú hodnotu odporu, aby napätie bolo v tej hranici do 0,8 V, (viď jenda). A sú to stovky Ohm. Ak chceš na vstup vnútiť log 1, tak ten odpor treba dať na +5 V, (rádovo kOhmy).

Inak, priamo uspínačmi ísť na vstup sa neodporúča kvôli ich zákmitom. Je lepšie ošetriť uspínač nejakým RS klopným obvodom, ak je prepínací. Ak nie, treba to minimálne blokovať kondenzátorom a podobne.

Ak to nie je vojenské tajomstvo, čo konkrétne riešiš ? (Aha, už si sa vyjadril). No, ale to si nepomôžeš. Ten prúd tam z princípu TTL logiky tiecť musí. A pre istotu si zmeraj, či na tom odpore je pod 0,8 V. Ono sa výstup môže tváriť, že je tam log 0. No odolnosť obvodu proti rušeniu tým obrovsky klesá !

A ak ti to vadí, tak použi napríklad CMOS logiku.
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 26 Jún 2019, 17:03, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa jezevec » 26 Jún 2019, 17:02

74LS175 má minimální nap. napětí 4,5V, takže při 3V3 nebude chodit korektně. Ty upínací odpory se tam dávají jen pokud na daný vstup není připojen předchozí obvod. 80uA vzhledem k vlastní spotřebě obvodu je zcela imaginární. Pokud ti jde o spotřebu, použij CMOS řadu.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Jún 2019, 17:05

Rada 74 má toleranciu napájania 4,75 až 5,25 V. Až rada 54 mala napájanie 4,5 V až 5,5 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Asuan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 26 Jún 2019, 15:42

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Asuan » 26 Jún 2019, 17:23

Ano mám v plánu použít CMOS, právě kvůli spotřebě (Icc = 4uA), proto jsem se i ptal na řadu HC (konkrétně chci objednat 74HC175 v SMD verzi), tento obvod mi byl v podstatě vnucen prodejcem, že HC nemá, ale má LS řadu a já neznalý jaký je mezi těmito řadami rozdíl, jsem si řekl "mám to jen na testování, pak to půjde do šuplíku", tak jsem to vzal, až později jsem zjistil, že se jedná o TTL a ne CMOS, přesto jsem se jal to testovat a narazil na tento "problém" :)

Jen jsem si chtěl ujasnit jestli i CMOS má tuto "vlastnost" a jestli budu muset upravovat celý návrh.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Jún 2019, 17:38

Áno, aj CMOS má tú vlastnosť. No prúdy sú rádovo menšie a odpory rádovo väčšie. To zakázané pásmo je definované trochu inak. No ako by si chcel rozlíšiť log 0 a 1 ?

Pozri si aj DS. Obvody 74HC chodia už od 2 V. No vtedy, hlavne rýchlosť, rádovo klesá !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Asuan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 26 Jún 2019, 15:42

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Asuan » 26 Jún 2019, 20:18

Děkuji všem za rozšíření obzorů, snad se mi díky vám zdárně povede v mém počínání. :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Jún 2019, 20:35

Ešte by som chcel poznamenať, že nezapojený vstup sa obyčajne tvári ako log 1, no absolútne bez akejkoľvek odolnosti proti rušeniu. Ešte sa chcem spýtať, výstupy z uP nemôžu trvale nadobúdať logické úrovne ? (Ak nie, tak tam musíš dať odpory. Inak to zariadenie sa môže správať všelijako.)

No a vstupy s uspínačmi vždy ošetri na log 0 alebo 1. A stále blokuj napájanie keramikou.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa breta1 » 27 Jún 2019, 09:19

Jenom doplním - nezapojený vstup TTL se tváří vždy jako jednička (ale nedoporučuje se kvůli náchylnosti na rušení), kdežto u CMOS (4000, HC, HCT) se nezapojený vstup chová neurčitě, plave, jednou to může znamenat 1, za chvíli 0 atd. Takže tady nutno ošetřit vždycky.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Jún 2019, 10:13

a co si pamatam zo skoly, tak nezapojeny vstup moze zacat kmitat a zvysit spotrebu obvodu. To len tak, kedze sa tu riesili uA, tak aj s tymto je potrebne pocitat.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa datam » 27 Jún 2019, 11:57

U logických obvodov sa VŽDY musí ošetriť nezapojený vstup buď do log0 alebo log1.
0

Asuan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 26 Jún 2019, 15:42

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Asuan » 27 Jún 2019, 12:05

Dolfi: na vstupu KO D nebude žádný uP jen tlačítka (viz. schema)
Prílohy
Původní schema před zapracováním komentářů
Původní schema před zapracováním komentářů
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa jenda23 » 27 Jún 2019, 12:29

Takto to je zle,nejdou definovány konkrétní úrovně.... musej bejt osazeny pullup/pulldown rezistory a zákmity ošetřeny alespoň kondenzátory, popř MKO.
0
Naposledy upravil/-a jenda23 v 27 Jún 2019, 12:35, upravené celkom 2 krát.
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Asuan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 26 Jún 2019, 15:42

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa Asuan » 27 Jún 2019, 12:32

jj toto je původní schéma, než jsem sem poslal úvodní příspěvek, na zapracování připomínek jsem ještě neměl čas :)
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Rada neočekávané napětí na vstupu KO D

Príspevok od používateľa jenda23 » 27 Jún 2019, 12:35

Jen k Tvojemu řešení obvodu který má evidetně sloužit jen pro zapnutí napájení U1, proč to řešíš takhle příšerně složitě? Na to stačí přeci z každého tlačítka vzít přes diodu signál, ten zapojit na bázi Q1 a po stisku tlačítka si ho U1 už podrží přes didodu do báze Q1 sám. A co se týče podržení log stavu posledního stisknutého tlačítka tak není problém to řešit už mikrokontroleru.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok