Vymena zasuvky

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Mrrager
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Júl 2019, 10:50

Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa Mrrager » 24 Júl 2019, 11:02

Zdravim, mam problem s vymenou zasuvky. Stare hlinikove kable do novej krabicky.

Neviem ako to funguje, som amater, elektrikar momentalne nieje mozny. Problem je ten ze je tam kabel na uzemnenie naviac a netusim ako to zapojit, lebo v novej krabicke mam jednu srubu naviac. Viete mi poradit ako lajkovi jednoducho resp skicarom? :) DAKUJEM
Prílohy
ZASUVKA OLD.jpg
Zasuvka new.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa cool-zool » 24 Júl 2019, 12:07

Podľa horného obrázku to vyzerá na staré zapojenie priechodnej zásuvky čo znamená že na ľavo máš jeden prívod fázy a druhý pokračuje do ďalšej zásuvky (čiže cez svorkovnicu na zásuvke sa iba spájajú) a s nulákom na pravej strane je to tak isto jeden je prívod na kolík odkiaľ sa premosťuje na pravo - na nulák a druhý ide do ďalšej zásuvky .... Najlepšie by to bolo zveriť elektrikárovi , keďže je tam životu nebezpečné napätie a ten by to vyriešil asi tak že pod zásuvkou by v čokoláde spojil fázu s fázou (do jednej čokoládky) a nulák s nulákom (do druhej čokoládky) , no a odtiaľ by už bral iba jednu odbočku s fázou na zásuvkovú svorkovnicu na ľavo a jednu odbočku nuláku na kolíkovú svorkovnicu na zásuvke a odtial prepojil s nulákovou svorkovnicou na pravo ..... Neviem či si pochopil , ale neelektrikárovi radiť a kresliť ako to spraviť nie je správne !
Prípadne pôvodnú zásuvku zrušiť do krabice osadiť svorkovnicu , kde by to pospájal tým istým spôsobom ako v čokoládkách , a na novú zásuvku by osadil novú krabičku do ktorej by pritiahol už iba tri drôty z predošlej krabice a to : hnedý/čierny na fázu vľavo , zelenožltý na uzmnenie na kolík a modrý na nulák vpravo na svorkovnice novej zásuvky .....
P.S. ak by tam bol iba jeden prívod nuláku (v hornej časti pôvodnej zásuvky) a v spodnej by bol iba prepoj s kolíka - uzemnenia na pravo na nulák , tak nie je čo riešiť , ale treba dodržať postupnosť : takže najskôr na kolík až potom na pravo na nulák .....
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 24 Júl 2019, 12:38, upravené celkom 2 krát.

Mrrager
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Júl 2019, 10:50

Re: Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa Mrrager » 24 Júl 2019, 12:28

Ahoj,

dakujem za odpoved.

Fazu vidim dvakrat, ale nulak nie, je to mozne? :D Je mozne ze je nulak prepojeny ockom cez uzemnenie? Respektive uzemnenie cez spodok na nulak?


A k vasej rade, jednoducho faza + faza do cokolady = jedna faza vlavo, ak je nulak jeden, netreba riesit nic? cize je mozne ze je to takto? Nulak zapojeny cez uzemnenie?? Tie kable su stare a zisli farby.. momentalne na byte niesom a budem az vecer.
Prílohy
zastrcka new2.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa Merak » 24 Júl 2019, 12:30

V rámci bezpečnosti a správneho zapojenia odporúčam kúpiť dvojzásuvku s rovnakým počtom skrutiek a rovnakým tvarom a zapojiť to ako pôvodnú zásuvku alebo to spraviť ako popísal kolega, dať tak svorkovnicu a v nej to prepojiť.

P.S.: kvôli čomu sa mení tá zásuvka?
P.S.2: kolega myslel pod pojmom nulák ten zelený vodič, ktorý slúži aj ako ochranný vodič PE a ako pracovný vodič N. Teda je to kombinovaný PEN vodič. Prívodný PEN vodič ide najskôr na PE kolík a z neho ide na pracovnú N zdierku. A vývod ide zasa z PE kokíka do ďalšej zásuvky.
P.S.3: pozerám že to sú ešte staré gumené vodiče. Ten tmavý, čierny je fáza a ten svetlý, šedý je PEN vodič (po starom aj nulák)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Mrrager
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Júl 2019, 10:50

Re: Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa Mrrager » 24 Júl 2019, 12:44

ahoj,

rozumiem, cize PEN ide cez uzemnenie do N, pretoze je to PEN a nie len PE, cize druhy N kabel hladat ani nemam? Nevidel som ho tam, moze byt, ze to nieje prechodna zasuvka, ale posledna? Je v rohu a dalej je uz len analog TV - R zasuvka, ktoru zaslepim.

Jediny problem ktory som chcel vyriesit bol ten, ze naviac mam PE/PEN kabel. Cize oba su PEN? Ked ten zvysny pripojim na pravu stranu hore, kde ma byt N, bude to v poriadku?

PS. Zasuvky aj spinace svetiel menim vsetky, pretoze su starsie ako ja a to mam 24 :D Rozgajdane, krive..

PS.2 Asi fakt kupim s rovnakym poctom skrutiek, a nemusim riesit tieto veci..nieje to nejak extra draha zalezitost :)
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa cool-zool » 24 Júl 2019, 12:57

No ak ti v tej krabici od starej zásuvku vedú dva káble- drôty na ľavú stranu (fázu) ,,L,, tak to nebude koncová !!! A tiež treba poriadne zistiť či na pôvodný kolík ,,PEN,, prichádzajú dva káble (hore , aj dole) , alebo len jeden (hore a dole je iba prepoj z kolíka ,,PE,, na nulák ,,N,, v pravo ) ....
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 24 Júl 2019, 15:52

Mrrager - keby si uviedol z kade asi približne si možno sa nájde niekto z tohto fóra kto sa ako tak do toho vyzná a býva / pracuje neďaleko ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa milansprlak » 24 Júl 2019, 20:52

Najlepšie by bolo keby elektrikár zapojil, alebo aspoň skontroloval. Inak to robíš na vlastne nebezpečenstvo a riskuješ že tým môžeš ohroziť životy alebo majetok.
Ak si to aj napriek rizikám chceš sám urobiť, odporúčam aspoň kúpiť knihu napr. Elektrotechnická spôsobilosť pre elektrikárov a z nej si naštudovať základne vedomosti. Po dokončený výmeny vypínačov a zásuviek by bolo fajn keby elektroinštaláciu skontroloval nejaký elektrikár a v ideálnom prípade rovno revízny technik.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa Merak » 25 Júl 2019, 08:03

Mrrager napísal:PS. Zasuvky aj spinace svetiel menim vsetky, pretoze su starsie ako ja a to mam 24 :D Rozgajdane, krive..
Ja by som skôr všetky zásuvky a vypínače vybral, vyčistil, podoťahoval uvoľnené srutky a dal naspäť.

Toto sú výrobky, ktoré ťa aj prežijú.
Mrrager napísal:rozumiem, cize PEN ide cez uzemnenie do N, pretoze je to PEN a nie len PE, cize druhy N kabel hladat ani nemam? Nevidel som ho tam, moze byt, ze to nieje prechodna zasuvka, ale posledna?
Koľko tam máš vodičov? Dva slebo štyri?
Pokiaľ dva vodiče, je to koncová zásuvka.
Pokiaľ štyri vodiče, je to prechodná zásuvka.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vymena zasuvky

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Júl 2019, 08:28

Presne ako merak pise, tie ta preziju.

Oni sa heglaju, lebo zo zadu mas myslim ze dve M3 skrutky ktore staci iba dotiahnut (ak nie su poskodene zavity a ten plech sa zvykne onhnut, ten staci vyrovnat. Tiez ak zavity pre skrutky vodicov nie su poskodene, tal by som to nemenil, len opravil. Maximalne by som len vymenil vonkajsie kryty ktore na to sedia, kvoli estetike a dizajnu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok