Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Soft start zhavenia pre elektronky

Soft start zhavenia pre elektronky

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Soft start zhavenia pre elektronky

Odosla┼ąod Mek » 06 Aug 2019, 23:04

Mam elektronku PCL82, ktora ma zhaviace napatie 16V. Napajanie celeho obvodu je 24V. Na zhavenie som pouzil soft start podla datasheetu LM317 a funguje dobre:
317.JPG

Problem je, ze zhavenie cuca asi 300 mA na jednu elektronku. Casom pribudne druha, to bude 600 mA. Takze ta LM317 bude potrebovat poriadny chladic a to sa mi nepaci.
Potom mam este v zapojeni jeden spinany regulator s LM2596 kupeny od Cinana. Donho davam 24V a na vystupe mam 16V. Tento regulator znesie vraj prud do 2,5A a nevyzaduje ziadne chladenie. Takze by som ho chcel pouzit na zhavenie elektroniek. Problem je, ze nema soft start. Tento modul, mimochodom, pouzivam pre step-up menic na anodove napatie, takze v zapojeni bude aj tak.
Potrebujem teda soft start pre zhavenie elektroniek. Napriklad by to slo tak, ze po zapnuti napajania bude zhavenie pripojene na LM317, a ked napatie z LM317 dosiahne plnych 16V, tak sa prepne (napr. pomocou rele) na ten spinany regulator. Tak vyuzijem lepsie ten spinany regulator a vyhnem sa velkemu chladicu pre LM317. Druha varianta by mohla byt, ze namiesto porovnavania napatia, sa proste rele prepne po stanovenej dobe, ked uz elektronka je pravdepodobne nazhavena (napr. 10s). Ale radsej by som tu prvu variantu s porovnavanim napatia. Problem je len, ze sa neviem dogooglit nejakeho konkretneho a overeneho zapojenia. Preto sa radsej opytam skusenejsich. Ako na to?
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
"Failing to plan is planning to fail." (Alan Lakein)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 529
Vek: 32.53
Zalo┼żen├Ż: 15.10.2015

Re: Soft start zhavenia pre elektronky

Odosla┼ąod zdenoeddie » 06 Aug 2019, 23:16

Co tak to oblbnut FB pinom? Nanutit mu mysliet si ze je tam uz plne Uout, pritom by tam bolo napr. 50% a postupne uvolnovat FB az na menovite Uout? Tam som odrbal menic, aby mi daval vyssie Uout ale nevladal startovat na plne napatie hned, len postupne.
zdenoeddie
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 3814
Vek: 20.6
Zalo┼żen├Ż: 25.07.2009

Odosla┼ąod StefanST » 07 Aug 2019, 01:45

Mo┼żn├í alternat├şva, nap├íjan├í priamo zo 16V zdroja
SoftStart 2019.08.07.png

Rezistor 100k a kondenz├ítor 100uF ur─Źuj├║ ─Źas n├íbehu (nastavi┼ą pod─ża po┼żiadaviek)
Tranzistor sa bude zahrieva┼ą len po─Źas n├íbehu nap├Ątia na v├Żstupe.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 358
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2012

Odosla┼ąod fery66 » 07 Aug 2019, 06:39

Presne ako p├ş┼íe zdenoeddie. K tomu nastavovaciemu trimru pripoj paralelne elektrolyt v s├ęrii s odporom. Hodnoty treba "odlaborova┼ą". ─î├şm "v├Ą─Ź┼í├ş" elektrolyt, t├Żm to bude dlh┼íie nabieha┼ą. Nie─Źo podobn├ę som pred ned├ívnom rie┼íil ale v zdroji 180V pre digitr├│n. Ur─Źite to p├┤jde.
fery66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1034
Zalo┼żen├Ż: 04.10.2009

Odosla┼ąod Mek » 07 Aug 2019, 08:48

Zaujimavy napad s tym trimrom, avsak pre DC menic anodoveho napatia potrebujem hned plnych 16V. Neviem, ako sa bude spravat pri pomalom nabehu vstupneho napatia. Musim vyskusat.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod fery66 » 07 Aug 2019, 09:07

Nie je n├íhodou lep┼íie prip├íja┼ą an├│dov├ę nap├íjanie a┼ż po na┼żeraven├ş elektr├│nok? Nemuselo by vadi┼ą, keby aj DC meni─Ź "nabiehal". Mo┼żno sa m├Żlim. :(
fery66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1034
Zalo┼żen├Ż: 04.10.2009

Odosla┼ąod Mek » 07 Aug 2019, 10:18

fery66, aj to som googlil, a jedni vravia tak, druhi onak. Stretol som sa aj s nazorom, ze pri tak nizkom anodovom napati (170V) to nevadi.
Kazdopadne som skusil to s tym trimrom - paralelne k nemu R a C v serii. R=1k, C=10uF, a funguje to dobre. Mimochodom, anodove napatie ide hore omnoho rychlejsie. Asi to bude tym, ze UC3843 sa snazi udrzat definovane napatie na vystupe aj ked vstupne napatie je v roznom rozsahu.
Takze diky, problem vyrieseny :)
Mek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Pozitron » 07 Aug 2019, 17:05

Elektr├│nky radu "P" boli ur─Źen├ę pre s├ęriov├ę ┼żeravenie v tkzv. univerz├ílnych TVP, ktor├ę nemali sie┼ąov├Ż transform├ítor. Po─Źiato─Źn├Ż n├íbeh ┼żeraviaceho pr├║du po zapnut├ş bol kompenzovan├Ż termistorom NTC a tie┼ż s├ęriov├Żm rezistorom.
S postupuj├║cou tranzistoriz├íciou jednotliv├Żch blokov sa uplatnilo polvlnn├ę ┼żeravenie, t.j. cez s├ęriov├║ di├│du. Nakoniec zostala u┼ż len obrazovka ...
Mysl├şm si, ┼że v pr├şpade pou┼żitia viacer├Żch elektr├│niek radu "P" by si ich nemal zap├íja┼ą paralelne ... niektor├ę by mohli by┼ą pod┼żeraven├ę, in├ę naopak. Je to m├┤j n├ízor, ov┼íem ja by som sa dnes u┼ż s elektr├│nkami ve─żmi ani nehral.
Pozitron
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 241
Zalo┼żen├Ż: 20.12.2011

Odosla┼ąod Dolfi » 07 Aug 2019, 19:24

Ak ┼ąa to bav├ş, tak sa s elektr├│nkami hraj !

├üno, P-─Źkov├ę elektr├│nky s├║ ┼żeraven├ę s├ęriovo, menovit├Żm pr├║dom 300 mA. No ak chce┼í by┼ą punti─Źk├ír, tak zapoj do s├ęrie so ┼żeraven├şm ka┼żdej elektr├│nky presn├Ż "merac├ş odpor", povedzme 1R0. A ak by pr├║dy boli moc rozdielne, tak sa ─Ćal┼í├şm s├ęriov├Żm odporom daj├║ dostavi┼ą.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10315
Vek: 66.77
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod hpeter » 09 Aug 2019, 16:27

Mek nap├şsal:Mam elektronku PCL82,
co sa snazis s softstart zdrojom, je prehnana starostlivost. to je ako masirovat feliciu drahou autokozmetikou.
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1542
Vek: 35.62
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013
Paragraf: 22

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist