Hľadanie chybnej súčiastky

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Hľadanie chybnej súčiastky

Príspevok od používateľa Victorio » 28 Aug 2019, 13:52

Viete mi niekto prezradiť nejaké know how ako na opravu dosiek elektroniky, notebooky, audio a pod , ak napr. viem že niekde je skrat, ale napr. viem že na vetve napájania, kde sú zapojené blokovacie kondenzátory paralelne v SMD prevedení a veĺmi sa mi nechce pre preverenie vyberať napr. 5 ks a nakoniec zistím že všetky sú ok, ale je chybný nejaký IO.
Teda ak zistím....
Zvažujem výrobu alebo kúpu miliohmmetra, ale zatiaľ na to nemám čas resp. peniaze.
Napr. teraz mám jeden IO, ktorý by mal mať spotrebu max 10mA, ale zahrieva sa na vyše 70 stupňov, takže predpokladám, že je vadný, alebo ho zaťažuje nejaký pripojený obvod. Práve okolo neho je 6 SMD kondenzátorov, a nejaké tranzistory.
Postupne sa zrejme dopracujem ku zisteniu závady, ale ono to dlho trvá lebo niekedy nie je iná možnosť ako vybrať 6 kondenzátorov, pár tranzistorov, až ostané "hol" io, a tento vyberám na koniec, hlavne ak je BGA, alebo je to "stonožka" .
V terajšom konkrétnom prípade ak by bol vadný IO, tak ho nemám šancu zohnať, nie je v žiadnej z ponúk, a ak tak iba BGA náhrada ktorú neviem namontovať (vie mi niekto vyrobiť napr. na zakázku DPS pre BGA s prispôsobením na zapájkovanie na DPS kde je 44 pin. ???)
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 28 Aug 2019, 19:28, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Téma presunutá do správnej sekcie.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Hľadanie chybnej súčiastky

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Aug 2019, 15:01

Na zkraty v napájecí větvi používám proudový zdroj.
Nastavím malé napětí (menší než skutečné původní napájecí napětí a při dodržení polarity opatrně zvyšuji proud a po čase kontroluji (prstem, rtem atd) oteplení vadné součástky.
Např. pro napájecí větev 5V většinou stačí proud do 1A a vadnou součástku jde lokalizovat.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Hľadanie chybnej súčiastky

Príspevok od používateľa Victorio » 28 Aug 2019, 16:33

prúdový zdroj - aha, to si musím spraviť, mám síce regulovateľný zdroj s prúdovou ochranou nastaviteľnou od 0 do 1A to by mi mohlo stačiť.
Aj keď trocha mám obavy pustiť tam napätie externe, lebo napr. mainboard PC má ochrany, ak niečo nie je v poriadku, vypne, takto môžem niečo odpáliť. ale skúsim to .
inak sledovanie teploty "rtem" myslel som že perami/rty zistťujem teplotu iba ja :) ale je fakt, že sú oveľa citlivejšie ako napr. prsty
na zistenie čo sa na doske prehrieva som mal požičanú infrakameru, tou je to lepšie, vidno aj vnútro kde je čip. chcem si ju kúpiť až našporím na servise :)

Uvažujem teraz ohľadom chyby : aktuálny stav IO sa hreje, samozrejme horúce sú aj súčiastky okolo neho.
ak pripojím externý zdroj napr. na napájaciu vetvu, tak by sa mal ohrievať napr. iba vadný skratovaný kondenzátor, alebo tranzistor ale IO nie, lebo ho napr. vadný kondik nezaťažuje, uvažujem správne ?

-- Spojený príspevok 28 Aug 2019, 15:33 --

prúdový zdroj - aha, to si musím spraviť, mám síce regulovateľný zdroj s prúdovou ochranou nastaviteľnou od 0 do 1A to by mi mohlo stačiť.
Aj keď trocha mám obavy pustiť tam napätie externe, lebo napr. mainboard PC má ochrany, ak niečo nie je v poriadku, vypne, takto môžem niečo odpáliť. ale skúsim to .
inak sledovanie teploty "rtem" myslel som že perami/rty zistťujem teplotu iba ja :) ale je fakt, že sú oveľa citlivejšie ako napr. prsty
na zistenie čo sa na doske prehrieva som mal požičanú infrakameru, tou je to lepšie, vidno aj vnútro kde je čip. chcem si ju kúpiť až našporím na servise :)

Uvažujem teraz ohľadom chyby : aktuálny stav IO sa hreje, samozrejme horúce sú aj súčiastky okolo neho.
ak pripojím externý zdroj napr. na napájaciu vetvu, tak by sa mal ohrievať napr. iba vadný skratovaný kondenzátor, alebo tranzistor ale IO nie, lebo ho napr. vadný kondik nezaťažuje, uvažujem správne ?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Hľadanie chybnej súčiastky

Príspevok od používateľa Mek » 29 Aug 2019, 00:04

Uvazujes spravne? Ani nie, jeden priklad za vsetky: napr. obycajny stabilizator 78xx. Hreje sa pri vacsom prudovom odbere, on nie je vadny ale vadne je nieco co napaja, ze si to cucne viac, nez bolo zamyslane.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Hľadanie chybnej súčiastky

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 29 Aug 2019, 00:30

Ja to robím tak, ako píše breta1 a mám to 1000x overené. To je asi najlepší spôsob.
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Hľadanie chybnej súčiastky

Príspevok od používateľa Victorio » 29 Aug 2019, 11:01

Mek: ale má to logiku, keď zariadenie zapnem, tak sa napája stabilizátor a obvody za ním, hreje sa stabilizátor aj napr. ďalší vadný IO.
ale ak zapojím napätie až za stabilizátor ale zariadenie nezapínam ale dávam iba napätie z externého prúdového zdroja, tak tento obídem, a pokiaľ mu nevadí ak dávam napätie na výstup stabilizátora zistím čo a aký odber má všetko za ním.
Takže breta1 radí dobre.
Nemám to v mojom prípade ešte preverené, dnes to skúsim.
Ak napr. je vadný IO, alebo kondenzátor na výstupe (iba ako príklad) a dám napätie na kondenzátor a ten sa bude ohrievať, alebo odoberať extrémne veľký prúd tak ešte nič nezistím, lebo vadný môže byť aj výstup IO, až podľa teploty by to malo byť zrejmé, ak sa bude ohrievať IO, je vadný, ak kondenzátor tak ten.
Tak to vidím teoreticky, fakt som zvedavý čo to spraví a dúfam, že sa z niečoho nezadymí, lebo ten audio hifi systém stál pár stovák :wink:
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Hľadanie chybnej súčiastky

Príspevok od používateľa Victorio » 29 Aug 2019, 23:26

Tak uz som to otestoval, na io (I/O expander) som pripojil napatie z ext. Zdroja postupne max 2V, cip sa zacal phrievat pri prude cca 0.5A ale kondenzatory na vstupoch vdd nie.
Po vybrati io uz napajacia vetva je ok 3.2V predtym tam bolo iba 2.7v
No ale to je problem lebo taky io asi nezozeniem takze oprava nemozna. :(
Ale princip hladania skratovanej suciasky mtslum funguje dik za radu. I ked az taku istotu kym som ten io nevybral som nemal. A tiez uvazujem ak som pripojil ext napatie na napajanie io a za nim je skrat tak by sa to mohlo tiez prejavit prehrievanim io? Este skusim ked je vonku dat na neho napajanie ak bude hriat je to 100% ko Tiez som nasiel dalsi odpaleny tranzistor takze toho moze byt viac.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok