solar aku a ledka

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

dusan94
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 14:50

solar aku a ledka

Príspevok od používateľa dusan94 » 06 Okt 2019, 17:28

Dobry den.

Mam solarny panel, akumulator a ledku.

Chcel by som aby to aj v noci svietilo z aku.
Cez den led svieti, aku som dal novu.
Potreboval by som prosim poradit, ake suciastky by som mal dat na regulaciu, nabijanie medzi solar a akumulator?

Treba dat diodku, ci nejaky tranzistor?

Tie cinske svetla co su ako nocne lampy tam maju nejaku suciastku so 4 vyvodmi, v tom sa vobec nevyznam.

Poradite prosim?

Dakujem.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Okt 2019, 18:14

Dal si veľmi málo informácií ! Popíš panel, akumulátor, tú "ledku". A vysvetli, čo to "motáš" okolo toho čínskeho svetla ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

dusan94
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 14:50

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa dusan94 » 06 Okt 2019, 18:22

No panel je 2V a 200 mA.
Mam tam dva akumulatory kazdy akumulator ma 2400mAh, 1,2V. Su spojene na 2,4 Volt.
Ledka je taka co blika. Neviem momentalne hodnoty.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 06 Okt 2019, 18:43

dusan94 napísal: Tie cinske svetla co su ako nocne lampy tam maju nejaku suciastku so 4 vyvodmi, v tom sa vobec nevyznam.
napr.
Prílohy
YX805.gif
YX8018.gif
CL1016.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Okt 2019, 18:46

Vieš čo, nechcem byť sprostý, ale z tých informácií sa prakticky nedá nič vyčítať".

Takže, poďme pekne po poriadku. Panel 2 V 200 mA akože ani tie dva akumulátory v sérii nenabije. No on má tých parametrov podstatne viac. A ak ich nepoznáš, tak daj aspoň označenie. Já si tie parametre dohľadám ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

dusan94
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 14:50

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa dusan94 » 06 Okt 2019, 19:03

Kupil som panel cez conrad.sk

A tie akumulatory z gme.

Takze mam dat jeden akumulator prec?
Necham ten solar ako je, ale dam tam len jeden akumulator?

Este som to tak chcel aby sa cez den nabijal akumulator a v noci aby svietilo svetlo z aku.
Preto ma tak napadlo, ze medzi solar a aku by som mal dat diodu. Ale netusim aku. Ci Zenerovu?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Okt 2019, 21:10

Pozeral som v Conrad-e fotovoltaiku, no panel 2 V 200 mA tam nemajú. Je tam jeden 2 V 380 mA, no žiadne parametre od neho. (Hold špičkový a drahý predajca). Takže ti nedokážem poradiť. Ak máš merací prístroj, tak aspoň zmeraj napätie naprázdno toho fotopanela.

Na nabíjanie tých dvoch akumulátorov v sérii potrebuješ napätie asi 2,7 až 2,8 V, Ak to ten panel nedá, tak treba menič hore, alebo akumulátory dať paralelne. Vtedy zas bude treba zvyšujúci menič na tú blikajúcu diódu.

Zapínanie LED v tme nevyrieši len nejaká dióda, či zenerka. Asi najjednoduchšie bude kúpiť nejaké osvetlenie do záhonu v záhrade. To ti splní tvoje požiadavky. Až na tú blikajúcu LED-ku. V najhoršom, môžeš tú LED v svietidle vymeniť za blikajúcu. No asi nie za bielu. lebo tá potrebuje vyššie napätie, ako je napätie v tej lampičke.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa misocko » 06 Okt 2019, 21:39

zdeno6505 , posledny obrazok (schema)
nic jednoduhsie , funkcne nevyslis , hlavne so svojimi elektro vedomostami
ak ani tu schemu nedokazes precitat a zapojit, tak sa pytaj na konkretne veci ohladom toho....
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa pablox » 06 Okt 2019, 21:50

Tie solárne lampičky sa dajú kúpiť za dve eurá, máš v tom to, čo potrebuješ. Tie obvody som objednával z Ebay, 5ks vyšlo drahšie ako dve-tri kompletné lampičky. Baterky a panel dáš svoje a máš to hotové...Keď to poriadne zaizoluješ silikónom, dáš normálny akumulátor, tak ti tá lampička neuhnije za mesiac ako tá originálna z obchodu...
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

dusan94
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 14:50

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa dusan94 » 06 Okt 2019, 22:33

Dolfi napísal:Pozeral som v Conrad-e fotovoltaiku, no panel 2 V 200 mA tam nemajú. Je tam jeden 2 V 380 mA, no žiadne parametre od neho. (Hold špičkový a drahý predajca). Takže ti nedokážem poradiť. Ak máš merací prístroj, tak aspoň zmeraj napätie naprázdno toho fotopanela.

Na nabíjanie tých dvoch akumulátorov v sérii potrebuješ napätie asi 2,7 až 2,8 V, Ak to ten panel nedá, tak treba menič hore, alebo akumulátory dať paralelne. Vtedy zas bude treba zvyšujúci menič na tú blikajúcu diódu.

Zapínanie LED v tme nevyrieši len nejaká dióda, či zenerka. Asi najjednoduchšie bude kúpiť nejaké osvetlenie do záhonu v záhrade. To ti splní tvoje požiadavky. Až na tú blikajúcu LED-ku. V najhoršom, môžeš tú LED v svietidle vymeniť za blikajúcu. No asi nie za bielu. lebo tá potrebuje vyššie napätie, ako je napätie v tej lampičke.

Zdeno, mozem teda jeden akumulator dat prec? Potom bude solar 2Volty a akumulator 1,2V. OK, premeram to.
A ta ledka ide aj na 1,2Voltu, skusal som.
Len mi ide o to, aby to nabilo cez den tak, aby to potom v noci svietilo. Preto som tam dal taky silny akumulator.
Dik,
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa misocko » 06 Okt 2019, 23:09

pouzij ten CL0116 , akumulatorov paralelne si daj kolko chces
to zas je tema, "si to chcem spravit s jednou diodou, najlepsie zenerkou, neradte mi tu ziadne obvody bo maju viac ako dve nozicky"
:(
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: solar aku a ledka

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Okt 2019, 17:39

Daj paralelne tie dva 2400 mAh akumulátory. Ten panelík ti ich nikdy nedokáže prebyť, (viď.: ...Li-ion nemajú rady ani prebytie ani podbitie ..., takto je to gramaticky správne) ?

Napätie 1,2 V na akumulátoroch je menovité, reálne "behá" asi od 1,4 V až po nulu, (pri úplnom vybití). Neviem, až kam ti bude trochu svietiť tá blikajúca LED.

Prečo sa najskôr nepýtaš keď niečo kupuješ ...?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok