Lenzov zakon a permeabilny material

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Lenzov zakon a permeabilny material

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 22 Nov 2019, 22:24

Ahoj,

Mam taku otazku o magnetizme ktoru neviem experimentalne overit/vyvratit.

Ak mam magneticky permeabilne jadro v cievke (meni magneticku orientaciu lahko) a priblizujem k cievke severny koniec magnetu, podla lenzovho zakona bude cievkou prudit prud ktory bude generovat severny koniec v jadre smerom k magnetu.

No a magnet generuje juzny koniec na tomto permeabilnom jadre.

Znamenalo by to, ze je mozne, ze permeabilny material moze ostat v takej kalibracii, ze nebude odpudzovat ani pritahovat magnet (tak ako za neutralnych podmienok) a magnet poputuje volne okolo?

Dik
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Lenzov zakon a permeabilny material

Príspevok od používateľa misocko » 22 Nov 2019, 22:43

JohnnyElektro napísal:permeabilny material moze ostat v takej kalibracii
zaujimave pouzitie slovenčiny :)
myslim ze ides na elektriku priliz vedecky , si vedec (alebo chces byt)?

v podstate ano, ak cievku skratujes a budes v idealnom , supravodivom prostredi, magnet bude levitovat nad povrchom cievky
skus Youtube , supravodic, magnet....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Lenzov zakon a permeabilny material

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Nov 2019, 23:03

Neviem ci ti odpoviem.

Ty ked priblizis severny koniec magnetu k cievke, tak magneticky tok z tvojho magnetu bude vtekat do jadra cievky. Tento magneticky tok v jadre cievky vytvori v cievke prud ktory bude tiect takym smerom, ktory zase vytvori magneticky tok, v jadre, ktory bude opacny ako predosly vytvoreny magneticky tok magnetom. Preto sa budu magnet a jadro odpudzovat.
Akonahle pominie pohyb, tak magnet zacne jadro cievky pritahovat, lebo je z magnetickeho materialu.

Skus to pochopit tu
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... p.vp9.webm

alebo tu:
https://www.youtube.com/watch?v=uh0bbW6S3BY

alebo tu:
https://www.youtube.com/watch?v=sENgdSF8ppA
Znamenalo by to, ze je mozne, ze permeabilny material moze ostat v takej kalibracii, ze nebude odpudzovat ani pritahovat magnet (tak ako za neutralnych podmienok) a magnet poputuje volne okolo?
Ja s myslim ze nie. Ked stoji magnet tak sa pritahuje permeabilny material. A akonahle pohnes magnetom co i len trosicku, uz sa odpudzuju, lebo ten pohyb vytvori v cievke prud ktory vyvori v jadre opacny mag tok a sa odpudia.

Ja to takto chapem. Nie som fyzik a nevenujem sa magnetizmu, takze tieto moje tvrdenia ber s rezervou. Mozem sa mylit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Lenzov zakon a permeabilny material

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 22 Nov 2019, 23:06

Znamena to ze vodic cievky by musel byt supravodic? Co ak by cievka mala dostatok zavitov... padne prud na oltar induktancneho odporu namiesto prudu?

-- Spojený príspevok 23 Nov 2019, 00:10 --
romiadam napísal:
Ja s myslim ze nie. Ked stoji magnet tak sa pritahuje permeabilny material. A akonahle pohnes magnetom co i len trosicku, uz sa odpudzuju, lebo ten pohyb vytvori v cievke prud ktory vyvori v jadre opacny mag tok a sa odpudia.

Ja to takto chapem..
Vdaka za odpoved,

Aj mne sa to tak javi ale kedze material je permeabilny a nie magneticky pevny (ako permanentny magnet), spociva to v tom, ci je mozne, ze magnet a prud cievky sa vedia navzajom "pobit", a sposobit ze magneticke domeny permeabilneho materialu ostanu kolmo na nich oboch, teda permanentny magnet bude ignorovat p-material.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Lenzov zakon a permeabilny material

Príspevok od používateľa misocko » 22 Nov 2019, 23:25

romiadam
video č.1 - uplne blbost (len pozeram , nepocuvam) to ze tam zasunie magnet a zacne sa to pohybovat, ano, ale len chvilu kym pominie zotrvacnost, ak by este chvilu nechal magnet vnutri, zastavi sa to , tym ze magnet rychlo vytiahne spet to vlastne zabrzdi protiindukciou (try at home :) )

video 2 a 3 su ok, takto to funguje aj v tom co som napisal, medena trubka velmi dobre vedie prud , preto naidukovane napetie vytvori protipol ktory posobi proti padajucemu magnetu , alebo magnetu ktory sa chce rychlo priblizit k medi
v pripade ze med nahradis supravodicom, magnet by cez trubku neprepadol a nedopadne ani na supravodicovu platňu
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Lenzov zakon a permeabilny material

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Nov 2019, 00:05

Podla mna video 1 je ukazka o tom ze vytvoreny magneticky tok indukovanym prudom (v tej obrucke) je opacny a preto sa tie obrucky pohybuju v smere pohybu magnetu. Tam je len "silovy pulz". Samozrejme ze sa to dalej toci zotrvacnostou a pomaly zastavuje.
v pripade ze med nahradis supravodicom, magnet by cez trubku neprepadol a nedopadne ani na supravodicovu platňu
Ja som sa tu nechcel bavit na baze idealneho prostredia alebo idealneho vodica a podobne, leb oto v relnom svete neexistuje. Ale je to dobrapoznamka.

Ale aj tak, Nedopadol by? Co by ho drzalo vo vzduchu? Ja si myslim ze by dopadol len omnoho pomalsie, mozno za pol dna ale dopadol. Lebo pohyb generuje opacnu silu. Ked niet pohybu niet sily co ho drzi, trosicku klesne. Vznikol pohyb, vznikne opacna sila,zastavi sa. Stoji, niet sily zase klesne....atd atd..

Ja si myslim ze by to padlo ale veeeelmi pomaly. Alebo sa uz dostaneme pomaly k definicii nekonecna? :D
ze by to spadlo za nekonecne dlhy cas? :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Lenzov zakon a permeabilny material

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 23 Nov 2019, 00:25

Ja si myslim ze by pulzoval a nedopadol by. Sila ktorou vytvori pohyb dole, vytvori silu ktora zaposobi na neho pohybom hore na povodne miesto. Ale tu sa priblizujeme k eteru Nikolu Teslu, a k tomu preco veci vo fyzikalnych vypoctovych enginoch pulzuju a nikdy nelezia bez pohybu, podme spat k teme radsej :applause:
0

Napísať odpoveď