AMPERMETER ručičkový DC - zmena na AC

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

AURORIX
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 28 Mar 2016, 13:04
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 53

AMPERMETER ručičkový DC - zmena na AC

Príspevok od používateľa AURORIX » 01 Dec 2019, 14:49

Pozdravujem,

kúpil som si ampérmetre ručičkové (5A), ale nevšimol som si, že sú na jednosmerný prúd. Potrebujem na striedavý prúd, majú mi merať prúdy v žeravení elektrónok - také strandičky v zdroji k elektrónkovému zosiku :-)

Dajú sa prosím nejako zmeniť, aby merali striedavý prúd, alebo musím kúpiť nové na striedavý prúd?

Veľmi pekne ďakujem za rady!

B.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: AMPERMETER ručičkový DC - zmena na AC

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Dec 2019, 14:57

Zle som si prečítal zadanie a začal som reagovať na opačnú zmenu. :wink:
Každý systém je v podstate na jednosmerný prúd akurát pri potrebe merať striedavý prúd musí byť najprv usmernený diodovým mostíkom.No presnosť merania je potom potrebné naciachovať znovu,lebo sa poruší vyváženosť spružiniek.... je to zložitejšie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: AMPERMETER ručičkový DC - zmena na AC

Príspevok od používateľa Feneon » 01 Dec 2019, 15:34

Dá sa zaradiť do obvodu usmerňovací mostik - Ameter bude medzi + a - a vstup a výstup budú striedavé vývody. Ale vzniká problém s významným úbytkom na mostíku a s nelinearitou stupnice, tá by sa musela preciachotať.

Riešením je ešte vyradiť bočník ktorý je vo vnútri Ametra, merací prístroj je v podstate mV meter, bočník vložiť do vodiča striedavého prúdu a medzi bočník a mV meter vložiť usmerňovač s operákom naprhttps://www.nutsvolts.com/uploads/wygwa ... gure05.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: AMPERMETER ručičkový DC - zmena na AC

Príspevok od používateľa StefanST » 01 Dec 2019, 21:12

(1) Aký prúd to meria, ak sa vyradí bočník? (či sa dá rozumne prerobiť na meranie striedavého prúdu).
(2) Asi najjednoduchšie je zaobstarať si merač striedavého prúdu, napr. https://www.tme.eu/sk/details/pan.670/p ... analogove/ za 8€,ak ich nepotrebuješ veľa.
373098_1.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok