Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 30 Dec 2019, 19:16

Ahoj

Zaujimalo by ma ako sa dosahuje rezonancia medzi induktorom a kapacitorom pri asi 170kHz frekvencii napatia na nich.
Po vypoctoch sa dostavam ku zopar niekolkym piko Faradom a to je trochu malo nie?
Je to vobec mozne? Ako to dosiahnut, kapacitor v serii, alebo paralelne?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Dec 2019, 19:51

Trošku to ešte poštuduj ...!

A len tak mimochodom, sú dva typy rezonancie. Sériová a paralelná. A majú úplne iné vlastnosti. Pri sériovej rezonancii a ideálnej kapacite a ideálnej indukčnosti, má obvod nulovú impedanciu. A zas naopak, pri paralelnej rezonanci, má obvod nekonečnú impedanciu. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa misocko » 30 Dec 2019, 19:54

to ci LC budu v serii alebo paralelne je na tebe (zatial to asi nejdes pouizt , tak je to jedno, ked uz budes vediet na co to pouzit , budes si vediet vybrat aj ktoru potrebujes)
frekvencia zalezi od kapacity kondenzatora a indukcnosti cievky - Ty iba pises ze ti visiel maly kondik, nepises aku cievku si dal do vypoctu
PS na nete su kalkulacky
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 31 Dec 2019, 01:04

No ved to, dal som malu induktanciu k tej frekvencii striedavej, iba 100mH, pri tej frekvencii sa nepretlaci skoro ziaden prud, a ked ju chcem rezonovat tak ma posielaju do haja aj simulatory :pain: ja uz neviem. Len som sa chcel dostat v LC obvode cez ten induktor.

-- Spojený príspevok 31 Dec 2019, 02:10 --
Dolfi napísal: Pri sériovej rezonancii a ideálnej kapacite a ideálnej indukčnosti, má obvod nulovú impedanciu. A zas naopak, pri paralelnej rezonanci, má obvod nekonečnú impedanciu. :wink:
Vdaka, porozmyslam nad tym dobre..
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa maxmiz » 31 Dec 2019, 01:12

Na aky ucel to bude pouzite?
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 31 Dec 2019, 01:15

Chcem VN zdroj, potrebujem aspon trochu zmyselny prud pretlacit cez generujuce vinutie.

-- Spojený príspevok 31 Dec 2019, 02:26 --

A nerieste ze sa uprazim, je to taky step up transformator ze to bude asi 5 mikroamperov potencialu pod tym napatim :potlesk:
A ja som dost vodivy, kopem ludi ked si s nimi podam ruku :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa StefanST » 31 Dec 2019, 02:13

JohnnyElektro napísal:No ved to, dal som malu induktanciu k tej frekvencii striedavej, iba 100mH, pri tej frekvencii sa nepretlaci skoro ziaden prud, a ked ju chcem rezonovat tak ma posielaju do haja aj simulatory ...
Skús dať indukčnosť 100x menšiu, možno ten kondenzátor bude prijatelnejší
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 31 Dec 2019, 02:32

hm, skusim

-- Spojený príspevok 31 Dec 2019, 03:32 --

Ale to je fakt zopar vynuti

-- Spojený príspevok 31 Dec 2019, 03:34 --

Fakt tomu lepsie zacinam asi rozumiet, a este treba vela porozmyslat nad tym co dolfi povedal
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa medved » 31 Dec 2019, 08:23

Od kedy sa robia VN zdroje v rezonancii s VN trafom ? V rezonancii VN trafa horia... alebo sa menič nastaví na veľmi malý výkon, nízke napájanie, aby sa v rezonancii neprebila VN cievka. Potom budeš mať na VN strane rozkmitané vysoko napätie a veľmi veľmi malý prúd. No aj tak píšeš len o uA tak asi to bude ok, len ešte som veľmi nevidel riešiť takto zdroj. Rezonancia je stále sviňa, už som tak spiekol nie jedno trafo.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa spin90 » 31 Dec 2019, 09:47

Rezonancne zdroje su, ved je dost topologii. Maju svoje vyhody (vysoka energeticka hustota a ucinnost) ale su velmi narocne na navrh a na komponenty. Frekvencie tam bezne idu cez 1 MHz a pouzivaju sa skor na male napatia. Na VN som sa tiež ešte nestretol. Nie je jediny rozumny dovod riesit v amaterskych podmienkach taketo typy menicov. Viac napriklad: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/ ... sequence=1

Cize ak chces nejaký VN zdroj, pouzi nejaku beznu topologiu, medved ma nejake aj u seba na stranke.
Pre odpichnutie a trocha teorie skus pozreť prácu: https://dspace.cvut.cz/handle/10467/73898
Tam je ale plný mostík (nerozumiem presne prečo autor nepoužil jednoduchšie zapojenie na 100W zdroj :D ) . Tebe stačí nejaký flyback s jedným tranzistorom, alebo niečo podobné.
Pozri aj tu: http://danyk.cz/zdroje.html
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Dec 2019, 10:07

JohnnyElektro napísal:A ja som dost vodivy, kopem ludi ked si s nimi podam ruku :agree:
Ale to máš trochu popletené ! Práve že si málo vodivý, keď dokážeš udržať na sebe ten elektrostatický náboj.

Na druhej strane, napätie nezabíja, ale pretečený prúd ! Takže máš veľkú šancu prežiť ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa medved » 31 Dec 2019, 10:09

aha tuším sme sa už dávnejšie práve o tom aj bavili.. no práve pri VN zdrojoch podľa frekvencie napätie behá v kV hore dole a pri rezonancií aj o desiatky vyletí nahor a trafo horí.. ak som cielene nastavil menič na rezonanciu VN trafa tak na vstupe som musel mať veľmi nízke napätie pár jednotiek V a veľmi maličký príkon, lebo na výstupe som už mal desiatky kV, ale len uA to dávalo a viac to nešlo, inak prebijem trafo.. otázka je, čo vlastne on chce, ja sa nato pozerám z môjho pohľadu, čo riešim len výkonové VN zdroje
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa spin90 » 31 Dec 2019, 10:25

No nie vzdy sa musi vyuzivat rezonancia s primarom trafa, rezonovat mozu aj samostatne L a C v obvode. Podla topologii. To moze prinasat vyhody, ale urcite ich nevyuzije. A ani 90% ludi odtialto ktory potrebuju navrhnut spinany zdroj.
Proste obycajny ZVS z aliexpresu, alebo dajaky flyback, k tomu trafko a hotovo :D Ale tak chcel som dat nejaku teoriu nech aspon nieco si o tom nastuduje. Ved je toho plny internet.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa misocko » 31 Dec 2019, 10:58

Myslim ze najhorsia vec pre uplneho zaciatocnika je simulator. Ak este nevies co je a co nieje realne a nevies si simulator nastavit tak budes cumiet co z toho lezie. Staci taky multisim jedna cievka zdroj spinac a osciloskop. Zopnes a vypnes spinac a hodinu cumis ako cievka sama o sebe kmita v kV....
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Ako sa dosahuje vysokofrekvenčná rezonancia

Príspevok od používateľa maxmiz » 31 Dec 2019, 11:00

Skus mozno nastavit hodnoty L a C tak aby pri danej frekvencii vykazovali zhruba rovnaku hodnotu impedancie XL a XC.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok