Pokazeny USB - ako opravit

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Pokazeny USB - ako opravit

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jan 2020, 09:06

Ahojte.

Vylomil sa z USB cely konektor. Ocakaval som tam len 4 kontakty a GMD. Ale neako je tam viac tych kontaktov.
20200104_085626_001.jpg
Viete mi poradit, treba naletovat vsetky kontakty, alebo staci len niektore? Ak niektore, tak ktore?

Je to tento USB.
hyper.png
Myslim ze je to USB 3 , lebo ma modry ten USB konektor.

Diki.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Pokazeny USB - ako opravit

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 04 Jan 2020, 10:25

USB 3 má dokopy 9 kontaktov. Ak nechcete z toho spraviť USB 2 kľúč, treba všetky.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pokazeny USB - ako opravit

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jan 2020, 11:56

Ja len potrebujem dostat z toho data aj ako USB2. Potom mi to je uz jedno ci to pojde do kosa alebo sa to opravi.
Takze sa opytam takto: Ak je to USB klus s protokolom USB3, musim zaletovat vsetkych 9 pinov, lebo staci len tie spodne 4?
USB_3.0.png
Rozmyslam, ze by som jeden USB kabel prestrihol a 4 drotiky priamo naletoval na PCB USB kluca. To by slo?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Pokazeny USB - ako opravit

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 04 Jan 2020, 12:09

Aha takto, keď vám ide len o vydolovanie dát, stačí 4 vodiče od usb2. Nepôjde na plnú rýchlosť, ale keď je controller a flashka funkčná, pôjde to.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pokazeny USB - ako opravit

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jan 2020, 13:58

Ok, :thumbup: to som chcel vediet. Tak tam naletujem usb kablik a uvidim.
Ono to islo, len kedze ten konektor bol uz napokon uplne vonlny, ci sa tam niekde nedostal GND alebo +5V na pin kam sa nemal dostat a neodisiel cip. Ale to uvidim az ked tam naspajkujem ten kablik. Nie som teraz doma. Potom dam vediet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Pokazeny USB - ako opravit

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 04 Jan 2020, 14:17

To isté sa vlastne stane keď taký kľúč pripojíte do usb2 portu. Kontakt bude len na vbus,d+,d-,gnd.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pokazeny USB - ako opravit

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jan 2020, 19:24

Myslel som si to aj ja, len som si to chcel dat potvrdit. (aj sa vravi, ze jeden si myslel ze si prdne a pokakal sa :D ). Tak ja sa uz radsej istim so vsetkym, a pytam sa (ak to nesuri).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Pokazeny USB - ako opravit

Príspevok od používateľa marioo » 04 Jan 2020, 19:37

A prečo to tam nestrčíš a nepriletuješ? či je poškodená aj predná časť a nevopcháš tam nič? napr predlžovák usb
Prílohy
usb.JPG
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pokazeny USB - ako opravit

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Jan 2020, 01:43

Hlavny problem je ten, ze som u svagrinej s rodinou na dovolenke a tu nemam nic. Ani len kusok drotika. A aby to nebolo malo, tak uz bez poriadnej lupy (ktoru doma mam) uz nespravim nic. Ani okuliare na citanie uz mi nepomozu na letovnie SMD.
Ak a pozries na ten spodny pin z lava, tak ten je zlomeny. Dalsi problem bol ten, ze sa vytrhli 2 plosky z DPS (4-ty a 6-ty z lava) a ostalo tam uz len asi 15-25% z plosky. Tak som uvazoval ako to opravit bez poskodenia a rozmyslal som ze prestrihnem USB nabijackovy kablik a priletujem to tam.

Svagrina zohnala od niekoho v susedstve cin, letovaciu pastu, stolovu lupu a srobovakovu letovacku (presne tuto)
https://www.briklas.se/product/lodpenna ... 15w-230v-2
tak vznikla nadej na opravu.


Ked som zbadal ten srobovakovy hrot, tak som sa zacal skriabat za hlavu ako "A je to", ci to pojde. SMD plosak som srobovakom este nikdy neletoval. Ale po dokladnom ocisteni a pocinovani hrota (bol cely cierny) a odpajkovani zlomenych pinov z DPS, to slo celkom dobre. Len som sa dotkol rohom srobovaka tych styoch spodnych pinov a cin tam krasne natiekol. Az som sa cudoval, ze s takym srobovakom to slo. Takze konektor teraz drzia len tie 4 piny (drzim za konektor pri zasuvani/vytahovani z PC) a USB kluc ide. :applause:
20200105_012721.jpg
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok