potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

luky82
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 13 Feb 2017, 12:32
Bydlisko: Klenovec

potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa luky82 » 12 Jan 2020, 16:06

ahojte, chcel by som si poriesit nejake pridavne kurenie do auta, nieco co zapnem rano a hned zacne generovat teplo..
napadlo ma nieco okolo 300w kedze mam zalozny zdroj s takym vykonom. na ebay som kukal nejake vyhrevne telesa na 12w. napadlo ma, ze by som to napojil na baterku zo zalozneho zdroja. a proste ked sa vybije, pripojim ju na zalozny,nabijem, a mozem zasa v aute vozit a kurit kym sa nevybije.. alebo ptom ma napadlo cely zalozny zdroj brat zo sebou a na to napojit nejaky ohrievac 400w. zalozak je apc 500.

proste potrebujem vediet, ze kolko aky vykon samotna baterka utiahne, ze by som to riesil tym vyhrevnym telesom. ak by neutiahla vela tak plan b, cely zalozak :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jan 2020, 16:27

Predpokladám, že ovládaš aspoň tie najelementárnejšie vzorčeky z eletriky. Tak nám sem čosi vypočítaj. Napríklad, asi ako dlho ti bude dávať teplo ten 400 W ohrievač cez ten 300 VA "záložák" ? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Jan 2020, 16:30

Na skúšku si daj do auta 2000W teplovzdušný ventilátor....kúrenie baterkou ťa hneď prejde. Škoda120 mala radiátor na kúrenie okolo 4kW a nebola to žiadna sláva....12W je akurát, že na ventilátore nezamrzne ložisko
:lol: 300-400W akurát tak na ofuk predného skla, aby sa nerosilo.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa misocko » 12 Jan 2020, 16:44

co ti brani to vyhrevne teleso z ebay 12V ( V nie w ; volt , nie watt ) napojit do zasuvky zapalovaca a ohrievat
300W fakt nepocitis (origo je elektronicky prihrev vzduchuu na niektorych dizloch a naplno to ma 1000W a iba vlazny vzduch, ziadne teplo)
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa marek181818 » 12 Jan 2020, 17:13

Ja som kupoval z ali toto https://www.aliexpress.com/item/4000259 ... 04b251fbd4 ale na podnet, kolegu prace zeby chcel nieco do auta na okna a tak.No tak som hladal, Ale vedel som uz ze to bude slabe za tie peniaze.Tak som aj tak objednal 3ks , jeden aj pre mna, kedze napad na ohrev auta by to bolo dobre.No slabe je to az moc.Skor mi auto vyhreje samo ako hento.A rozmrazovat okna.No to by som sa nacakal.
0

luky82
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 13 Feb 2017, 12:32
Bydlisko: Klenovec

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa luky82 » 12 Jan 2020, 17:35

aha takze vravite ze ked si dam 400w ohrievac do auta tak to akoby som ani nic nedal ? ?

hmm a ked dam fukat na seba ? to ste sksuali? zohreje ma kus? myslim ruky aspon aby som nemal omrznute
0

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa mihal.dp » 12 Jan 2020, 17:51

Veru veru, ja mam auto pri dome, z okna predlzovak, casovac a ohrievac z tesca za 13e, kedze je casovac len do 1,6kw, mam to iba na prvy stupen, teda 1kw...a poviem ti, ziadna slava... :crying:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jan 2020, 18:58

luky82 napísal:... myslim ruky aspon aby som nemal omrznute
Kúp si auto s vyhrievaným volantom a vyhrievanými sedačkami a nejako to už prežiješ, kým auto začne kúriť ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa misocko » 12 Jan 2020, 20:32

sedacky a volant su fakt super , uplne iny pocit.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa pablox » 12 Jan 2020, 20:41

A ak nemáš vyhrievaný volant, tak rukavice :D ja v zime, pokiaľ idem sám ani nekúrim - nech sa diesel zohreje na prevádzkovú teplotu než dôjdem do roboty (13km). :D viac ako zima ma štve škrabanie zamrznutých skiel.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa deepspace » 12 Jan 2020, 20:47

Na predné okno je fajn keď je s elektrickým ohrievaním, len niekomu vadí , že vidno tie vlákná, ( hlavne v noci v protisvetle), a tvoja poistovna sa zapotí ked chytíš kamienok :-)
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Jan 2020, 21:42

Máš auto u seba na dvore? Ak áno daj si do google vyhladat " 230v preheater car " a kup si 3kW predohrev do auta. Za par eur.
0
nie som tu

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa MF » 12 Jan 2020, 23:33

Další možností je bufík v kombinaci s dálkovým startem. Ale není to úplně levná záležitost. Stačí pustit na půl hodiny před odjezdem a je odmrazeno a mírně vytopeno.
Nějaký stovky wattů jsou o ničem, natož napájené z akumulátoru - viz výše. Naftový bufík má výkon kolem 5kW.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Jan 2020, 23:47

Stačí sa pozrieť na izbové ohrievače na 230V. Výkony okolo 2kW a aj tak je to len "aby bolo". Samozrejme auto je menší priestor ale potrebuješ vykryť aj väčší teplotný rozdiel... Ak bývaš v dome tak by som skúsil asi tento prietokový elektrický predhrev chladiacej kvapaliny, aj keď nemám to zatiaľ vyskúšané...
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa zipaj » 13 Jan 2020, 02:20

misocko napísal:co ti brani to vyhrevne teleso z ebay 12V ( V nie w ; volt , nie watt ) napojit do zasuvky zapalovaca a ohrievat
300W fakt nepocitis (origo je elektronicky prihrev vzduchuu na niektorych dizloch a naplno to ma 1000W a iba vlazny vzduch, ziadne teplo)
10A poistka istiaca zásuvku autozapaľovača
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa Atlan » 13 Jan 2020, 08:49

Bufik stoji do 200E, tak ze kto chce sediet v teple....
Keby som to vedel tak kaslem na priplatok 500E za vyhrievane predne sklo a vyhrievane zadne sadacky.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Jan 2020, 09:01

Edgar napísal:Ak bývaš v dome tak by som skúsil asi tento prietokový elektrický predhrev chladiacej kvapaliny, aj keď nemám to zatiaľ vyskúšané...
Podla obrazku sa to pripaja k okruhu chladica. Ale co si pamatam uz zo starych skodoviek, tak najskor sa zohrieva "maly okruh" cize voda prudi len v motore, a az po dosiahnuti urcitej teploty zacina cirkulovat cez chladic - aby sa motor cim skor dostal na prevadzkovu teplotu. Toto zariadenie len ohrieva vodu v chladici, co size moze trocha pomoct, ale podla mna je to zbytocnost.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa Edgar » 13 Jan 2020, 09:37

Nie chladiča, ale radiátora. Čiže zohrieva sa "malý" okruh ktorého súčasťou je aj radiátor. Chladič sa otvára po dosiahnutí 90° v "malom" okruhu, ale nejaký efekt ten ohrievač bude mať určite, pretože aj keď vodu zohreje len na 50° tak už ju motor zohreje skôr ako z mínusových teplôt. No ale to je samozrejme len moja teória, nepoznám nikoho kto by to mal v aute :pain:
Možno ešte ďalšia inšpirácia by bola dorobiť takýto dodatočný ohrev priamo na 12V, ako majú autá žhaviče vo vodnom okruhu už z výroby.
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa lacog » 13 Jan 2020, 12:34

Tak ako spomína MF za 20 minút webasto zohreje motor a mierne aj interier - dosť nato aby rozmrazilo sklá.
Dosť pochybujem o cene 200€ ako spomína Atlan. Niektoré diesle ho už z časti majú inštalovaný a štartuje automaticky po naštartovaní pri nízkych teplotách. Iné to majú riešené elektrickým ohrevom - samozrejme tiež až po naštartovaní. Mne sa motor na 90°C zohreje pri vonkajšej teplote tesne nad nulou za cca 15km jazdy. Pri vypnutých predohrevoch. S webastom ak je zapnuté 20 minút pred štartom - za krátku chvíľu. Ak webasto zapnem po štarte tak cca 5-10 minút.
Tie elektrické ohrievače (elektrická varianta webasta) sú vraj populárne v severských štátoch - tam večer napoja na predlžovačku a časovač to ráno zapne cca pol hodinu pred plánovaným odchodom a motor zohriaty, sklo rozmrazené, akumulátor nabitý. Lenže tiež to nebude len "ohrievačik" ale trošku komplikovanejšie zabudovanie do auta (čerpadlo chladiacej kvapaliny, zopnutie ventilátorov...)

Okrem tých pozitív -rozmrazené sklá, teplo - je u webasta (a aj toho elektrického) šetrenie motora pri studenom štarte
0

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: potiahne tato baterka vyhrevne teleso?

Príspevok od používateľa MF » 13 Jan 2020, 13:07

Atlan napísal:Bufik stoji do 200E
To teda přitlač a pořádně. Tyhle peníze mě stál jen samotnej starší agregát (Webasto TTV). Kompletní sady na dodatečnou montáž stojí asi třikrát tolik.
0

Napísať odpoveď