Prepinanie dvoch baterii

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

fofo44
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 21:30

Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa fofo44 » 07 Feb 2020, 18:40

Mam jedno zariadenie napájané jednou bateriou 3.7V. Pomocou trojpolohoveho prepinača chcem prepinať aj na druhu bateriu. Vid schema.
V strednej polohe bude zariadenie vypnute. Moja otazka. Chcem dosiahnuť, že keď rýchlo /cca 2 sekundy/prepnem z baterie A na bateriu B zariadenie sa nevypne. Predpokladam, že je tam potrebný kondenzator vyznačený červenou. Akú kapacitu musí mať a bude to tak fungovať alebo su potrebné ďalšie úpravy?
Chcel by som baterie nabijat pripojenou nabijackou podla schemy. Bude to tak fungovať? Nebudú mať kondenzator a zariadenie vplyv na nabijanie baterii?
Prílohy
zariadeni.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa jezevec » 07 Feb 2020, 18:49

V první řadě musíš napsat jaký odběr má to zařízení.
Proč tam máš tu vypínací polohu?
2 sekundy je rychle??
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa Harchom23 » 07 Feb 2020, 18:50

kondenzator nebude mat vpliv na nabijanie ani chod, da sa s nim dosiahnut to co pozadujes, jeho kapcita zalezi od prudu ktori zariadenie odobera, a poklesu napatia pri ktorom este zariadenie nevypne...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Feb 2020, 22:33

Já zas nechápem, čo tým mieniš dosiahnuť. Zariadenie bude stále napájané z nabíjačky a v ľavej polohe sa pripojí aj baterka, v strednej nič a v pravej druhá baterka.

Ak to nie je tajomstvo, popíš nám ešte raz, čo a prečo to takto riešiš ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

fofo44
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 21:30

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa fofo44 » 07 Feb 2020, 22:51

Kratky popis funguvania.
Zariadenie je geodeticky terénny gps primač. V stredovej polohe je vypnuty. Zapnem bateriu A pristroj funguje.
Pri signalizovani nizkej kapacity baterie prepnem prepinac na bateriu B, ale nechcem aby primač stratil
data a vypol sa. Ked skončim cele meranie vypnem do strednej polohy. Pridem do kancelarie prepnem
prepinac do polohy A a pripojim nabijacku. Vtedy sa dobije bateria A. Obdobne nabijem bateriu B.
Spotrebu som nemeral pristrojom ale testovanim na jednu bateriu 3300 vydržal merať 6 hodin nepretržite.
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa mac26 » 07 Feb 2020, 23:23

Baterky spoj paralelne, ich kapacita sa scita a nemusis prepinat nic. Len ked ich budes prepajat, treba ich nabit/vybit na cca rovnake napatie.
0

fofo44
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 21:30

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa fofo44 » 07 Feb 2020, 23:30

To nechcem. Musi to fungovať ako som to popisal.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Feb 2020, 05:23

Ja by som tam dal nejaky superkondenzator, su na 5V nejake, len pozor na prekrocenie napatia. Ak to teda musis riesit presne takto a nepozname ani odber ani nic.
https://www.tme.eu/sk/details/fg0h225zf ... ory/kemet/
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

fofo44
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 21:30

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa fofo44 » 08 Feb 2020, 08:36

Presne to potrebujem. Odfiltrovat nejake spicky napatia aby zariadenie prezilo. Odber cca 200mA. Napatie by nemalo klesnut pod 3.3V. čas preklenutia by som chcel min. 1sekunda optimalne 2.

-- Spojený príspevok 08 Feb 2020, 08:36 --

Presne to potrebujem. Odfiltrovat nejake spicky napatia aby zariadenie prezilo. Odber cca 200mA. Napatie by nemalo klesnut pod 3.3V. čas preklenutia by som chcel min. 1sekunda optimalne 2.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa marioo » 08 Feb 2020, 09:50

Prepnutie prepínača nemôže trvať sekundu a ani dve :)
Prečo tam nemôžu byť zapojené obidve batérie naraz? Alebo štyri a máš pokoj na 4x6 hodinovú prevádzku, alebo použiť jednoducho výkonný powerbank napr 10.000 alebo viac (realne, nie s čínskou baterkou na ktorej je napísane 9900 :) )
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Feb 2020, 11:37

Chlapi, radte mu tak ako to chce. Uz na reakciu spoj baterky paralelne jasne napisal ze to chce takto. Nas zakaznik, nas pan. :D.

Ja by som prepinanie madzi bateriami urobil polovodicovo alebo cez rele a to by bolo znacne rychlejsie ako takto a nepotreboval by drahy superkondenzator ale klasicky lacny obycajny a zaroven by sa nikdy nestalo ze b sa zariadenie vyplo z dovod pomalsieho prepnutia.

Takze sa opytam fofo44, musia tam byt baterie prepinane rucne otocnym prepinacom, popripade pakovym prepinacom alebo mozes tam mat tri tlacidla (mikrospinace) oznacene Bat1, Bat2, OFF a prepinat to nimi?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa marioo » 08 Feb 2020, 14:21

romaiadam: relé alebo elektronika mu bude "žrať" tie dve baterky... len relé si zoberie 40-60mA

Jednoduchšie by bolo dať 1 vypínač do série so zariadením a za tent vypínač dať jeden prepínač na BAT 1 a BAT 2 tam by prepnutie trvalo pár desiatok milisekund
0

fofo44
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 21:30

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa fofo44 » 08 Feb 2020, 17:32

Použití bude pačkový prepínač s troma polohami. Žiadne tri tlačidla tam nedam.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Feb 2020, 17:37

Tak proč řešíš čas 2 sekundy na přepnutí, když ten přepínač to zvládne mnohem rychleji, určitě do půl sekundy.
K tomu kondenzátoru - z tvého popisu jde určit, že zařízení bere cca 0,5A. Když bude přepínací doba např. 1 vteřinu a dovolíme pokles napětí cca 10%, vychází kapacita kondenzátoru více než 1F.
0

fofo44
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 21:30

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa fofo44 » 08 Feb 2020, 23:02

2 sekundy bola velka rezerva. Dik za výpočet, Skusim ten 1F kondenzator. Zvyšok schémy je v poriadku ,nie je tam potrebé dávať nejaké ochranne diody alebo niečo iné?
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa zipaj » 09 Feb 2020, 01:13

zober držiak na dve batérie, prepoj ich spolu cez dve schottkyho diódy a do držiaka vlož jednu baterku. Keď sa vybije, vložíš aj druhú baterku a prvú môžeš vybrať a po vybití druhej založiť tretiu, štvrtú ...
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Feb 2020, 15:22

To je este jednoduchsie...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Feb 2020, 15:40

Nevieme aké batérie tam máš, ani aké konektory tam sú. Veď je to už dávno vymyslené na starých tranzistorových rádiách, alebo akomkolvek inom prístroji čo má vstavanú baterku ,aj nabíjací konektor pre adaptér.
Jednoducho by som niekde namontoval napájací 3,5mm JACK rozpojovací konektor- samicu a druhú baterku by som vybavil samcom.
Jednoducho ak jedna baterka končí, strčím tam cez konektor druhú, ten v stotine sekundy odpojí vnútornú,pripojí vonkajšiu a ideš ďalej.
Nabíjať ich môžeš v pohode cez ten konektor vnútornú a vonkajšiu potom cez samicu z nabíjačky.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

fofo44
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 24 Apr 2013, 21:30

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa fofo44 » 10 Feb 2020, 17:02

Baterie su "natrvalo" vmontovane v zariadeni. Budu sa vyberat len na konci ich životnosti. Zariadenie pracuje v terene.Aby som nemusel projektovat ich mechanicku vymenu je jednoduchšie ich zabudovat do vnutra natrvalo. Prepnutie na bateriu B je potrebne len vtedy keď zabudnem dobiť bateriu A, a zdovodu šetrenia dobijacich cyklov, ako istota. V najhošom pripade vypnem zariadenie a potom znovu zapnem. Asi najlacnejšie riešenie bude mechanicke tlacitko ktore dočasne prepoji baterie paralelne. Pri stlačenom tlačidle prepnem na bateriu B. Bude to dizajnersky problem ale problemy su na to aby sa riešili. Ak by niekoho napadlo niečo elektronicky jednoducheho budem rad.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Prepinanie dvoch baterii

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 10 Feb 2020, 17:33

Mam jedno zariadenie
bla bla bla
Baterie su "natrvalo" vmontovane v zariadeni.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok