Menenie vypínača

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

kamil119
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28 Sep 2016, 21:54

Menenie vypínača

Príspevok od používateľa kamil119 » 03 Mar 2020, 19:26

Pekný večer chcem sa spýtať som takmer úplný laik a chcem vymeniť vypínače, nejaké info k tomu som naštudoval ako to zapojiť... Problém je že mam doma vo vypínači 3 káble.. Jeden hnedý z hora fázu IN a dva dole čierne ako OUT to je svetlo a vetrak v kúpeľni dva vypínače na jednom... Kúpil som si však dotykový smart vypínač lenže na tom novom vypínači čo som kúpil tak musím dať aj nulak ale ten nemám vyvedený zo steny... To znamená že to nezapojim na to miesto? Je nejaká možnosť? Pripadne môže byť v inom vypínači v byte niekde zapojenie kde mi ten novy vypínač sadne? Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Maek43 » 03 Mar 2020, 19:58

No do bežného vypínača by bolo zbytočné ťahať nulák, preto ho tam nikde nemáš. Jediná možnosť je dotiahnuť ho tam, ak máš na káble použité chráničky tak by mohol ísť pretlačiť ešte N vodič ak nieje moc ďaleko krabica... Po novom sa ale zvyknu davať len káble rovno do steny, vtedy je to problém.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Loslamos
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 17:30

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Loslamos » 04 Mar 2020, 19:46

Netahať do vypínača N vodič? A to akože prečo? To čo ako ťahá sa iba jedna žila? Tomu nejako nechápem ... Neviem ako robia iný ale ja do vypínača dotiahnem celé káble a tam si vagujem aj N aj PE ... jedine kde to nemám tak to je pri očkovom kábli ... Kde sa potom spájajú N ? v rozvádzači? V čom je tento spôsob pripadne lepší samozrejme ak nerátam nejakú inteligentnú domácnosť kde sa ťahajú svetla do rozvádzača ? Môže mi to niekto objasniť bol by som rád ...
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa djwiktor » 04 Mar 2020, 19:57

Odjakziva bolo zazite pouzit krabicu pri strope kam siel kabel zo svetla a privod. Faza sa prerusila a dvoma vodicmi zviedla dole k vypinacu. Nulak ostal prepojeny hore v krabici. 80% barakov a 90% panelakov to tak ma robene.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Jirka84 » 04 Mar 2020, 20:09

Wiktore,
doba se mění a kabeláž se v novostavbách "zjednodušuje" pod spínače...
Bohužel někteří línější už používají z/žl na propojení dokonce u schodišťáků (místo 5Jx1,5 dávají 3Jx1,5 dvě trasy) :roll:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Loslamos
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 17:30

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Loslamos » 04 Mar 2020, 20:22

V starých elektroinštaláciach v bytovkách áno tam boli tie krabice ale ešte som sa nestretol s komunistickým panelákom aspoň u nás ktorý mal elektrický ventilátor tipujem v kúpeľni ... Tam bol iba odvod do vzducharenskej stupačky ...
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2446
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Mar 2020, 20:38

Loslamos napísal:Kde sa potom spájajú N ? v rozvádzači?
Niekto asi nebude "z fachu" ako sa hovorí, ale tento vynález má asi okolo 50 rokov minimálne :biggrin:
krabica s krytom.png
A z mojej skúsenosti, býval som v cca 5 bytoch odkedy evidujem princípy elektroinštalácie ale nulák vo vypínači som nemal ani v jednom, aj keď to boli novostavby :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Maek43 » 04 Mar 2020, 20:49

Ani v novostavbe to nemusí platiť že kábel sa ťahá do vypínača a od vypínača potom ku svetlu, je to skôr podla toho kto je ako zvyknutý, minie viac káblu ale zasa nemusí robiť škatulky nad vypínačmi. Ale aj tak aj vo vela nových inštaláciách sa stretneš s tým, že káble sa ťahaju len do krabíc a tam sa potom rozdelia ku vypínaču a svetlám. Je to inak fajn hlavne pri bodovkách, zvykne ich byť viacej a vtedy je lepšie spraviť krabicu kde ústi dajme tomu 5 káblov od svetiel, jeden prívod a jeden odvod do vypínača ako ťahať to od svetla ku svetlu.
Každopádne ale v starších domoch som veru ešte nevidel že by niekto ťahal celý prívod do vypínača a tam to nadpojil, ešte zásuvky zvykli byť priechozie ale vypínače skôr nie :pain:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6217
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Mar 2020, 20:52

Jirka84 napísal:doba se mění a kabeláž se v novostavbách "zjednodušuje" pod spínače...
Tak to som vdacny mojmu elektrikarovi, ze mi v dome "zjednodusil elektroinstalaciu". Mam pod kazdym vypinacom L, N, PE, a od kazdeho vypinaca k svetlam mam tahany 5 zilovy kabel. Samozrejme vsetko v husim krku. Takze nebudem mat problem s inteligentnymi vypinacmi, pripadne vymenit jedno vypinac za dvoj.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Loslamos
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 17:30

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Loslamos » 04 Mar 2020, 20:58

No predstav si že elektrikár som ... Toto riešenie som videl akurát tak v starých panelákoch a je mimoriadne nevkusné ... Volím si dotiahnuť celý kábel do vypínača a tam si to pekne powagovat a naukladat a vypínač tam krásne vojde... N zo spotrebičov (svetiel , ventilátorov ... ) Som ťahal aj do rozvádzačov no teda nie N ale kompletný kábel jedine pri Smart domácnostiach kde do vypinacov vo vypinaci je dvojlinka iba kvôli signálu ale to už iná téma ... Tieto komunistické bakelitove krabičky kde bol vo vnútri venček a ten hnusný kryt poznám veľmi dobre ... Myslel som že tazajuci má nejakú novšiu elektroinstalaciu keďže ma tam ten vetrák a u nás v bytovkách toto nebolo... Tak som chcel vedieť že či sa to 5akto ešte robí nakoľko ja 90% pracujem v zahraničí a tu sú odlišnosti oproti SVK napríklad už v základe pri ťahaní káblov ...
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2446
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Mar 2020, 21:18

Doba trochu pokročila odkedy si to videl naposledy. Tie "bakelitové" krabice sú už aj v nehorľavej verzii pre montáž do SDK/dreva a venček v nich tiež nie je podmienka. Mal som inštaláciu asi z 2012 a bol to presne ten prípad, samozrejme v tých krabiciach už bolo WAGO. A "nevkusné" je to tak ako si to spravíš ty a v závislosti od stavby. Ja som býval v montovanom dome, kde boli všetky tieto "nevkusy" vytiahnuté (a veľmi dobre prístupné aj po rokoch a vrstvách farby, narozdiel od aplikácie pod omietku) na povale takže z dola nič vidieť nebolo...
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Maek43 » 04 Mar 2020, 22:08

Chalani, každý má svoje spôsoby :D Mne sa napríklad celkom ľúbi nad vypínačmi pri strope krabička, čo už somnou :pain: Tož som si to tak spravil, rád používam venčeky, u seba som ich dal hádam všade, zasa- lúbi sa mi to no čo :pain: :pain: :pain: :pain: :pain: Iná vec je keď robíš niekomu inému, vtedy radšej používam wagá kedže sa s tým nemám moc chuť zdžiavať a tak isto je celkom múdre potiahnuť všetky káble pod vypínače aj kôli tomu že bežne ludia neradi vidia tie krabičky pri plafone a aj pre buducu montáž podobných vypínačov...

Tu sa nieje o čom baviť, to že sa to jednému "nepáči" nieje argument, nikto nikoho nenuti aby to tak robil :D
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Loslamos
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 17:30

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Loslamos » 04 Mar 2020, 22:28

No ospravedlňujem sa ale pre mňa je to nevkus v dnešnej dobre keď používame sklenené rámčeky podsvietené dotykové vypínače atď ... Ale vec vkusu nebudem sa hádať a ospravedlňujem sa za odbočenie od témy ... Ináč keď je tam ta krabička dá sa s tým aj tak krásne vybabrať keďže z popisu si nie som istý ale asi máš tam 1cku vypínač (svetlo+vetrák zopinas spolu) riešenie v krabičke spoj svetlo z vetrakom (fázy) na ten jeden čierny, čo ti ide do vypínača stačí na to 1 kábel ... A po druhom čiernom proste pošli N... Ak tam máš ale lustrak a chces ovládať samostatne aj svetlo aj vetrák ostáva to už len na tom pretiahnuť ďalšiu žilu ako už písal kolega skôr...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7701
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa Merak » 05 Mar 2020, 01:19

Loslamos napísal:V starých elektroinštaláciach v bytovkách áno tam boli tie krabice ale ešte som sa nestretol s komunistickým panelákom aspoň u nás ktorý mal elektrický ventilátor tipujem v kúpeľni ... Tam bol iba odvod do vzducharenskej stupačky ...
my sme mali ventilátor aj v kúpeľni a aj na záchode, panelák zo začiatku 80-tych rokov
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1739
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa pablox » 05 Mar 2020, 09:03

U nás v paneláku zo 69 ide z každého vypínača kábel do rozvádzača na chodbe a tam je prepojený s káblom, ktorý vedie k dotyčnému svetlu.
Na chalupe, kde som ťahal káble cez pôjd som dával krabičky (nemusel som káble spúšťať zo stropu až do vypínača).
Tam , kde vyliezam prívodným káblom z podlahy, by som to zas spájal pod vypínačom.
Ale stále je to o tom, čo komu vyhovuje :)
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10153
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Menenie vypínača

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Mar 2020, 18:22

Kamil 119, ak máš v celom byte vypinače urobené klasicky len s prerušenou fázou resp. dva výstupy pre luster,tak asi ho nepoužiješ nikde.
Tam v kúpelni alebo WC, kde máš aj ventilátor aj svetlo to asi jednoducho nevyriešiš, pretože záleží na tom, odkial je ten trojžilový kábel do krabičky vypinača privedený.Kedže jedným drôtom prichádza fáza / s krabice pod-nad stropom,alebo z rozvádzača/ a druhý a tretí je odchod do svetla a k ventilátoru,musel by si najsť obidva konce toho kábla, identifikovať ako je to prepojené a či by bolo možné to skombinovať tak, že by sa zapínal naraz ventilátor zo svetlom a tretí drôt by sa preznačil na modro a pustil po ňom Nulák,ak by bolo odkial. :wink: Myslím však, že je to na teba privela a radšej si zavolaj nejakého elektrikára,za hodinu nemá čo robiť okrem kávy a piva. :D

PS -aj keď miniem viacej káblov, po novom vždy ťahám k vypinačom 3x1,5 z rozvádzača-krabičky, aby tam bol NULÁK pre prípad potreby a z vypinača ďalšie káble podla potreby /svetlo,ventilátor,časovač.../ aj s N, pretože je to vždy jednoduchšie,ako potom špekulovať, odkial tam dotiahnuť N.Ak sa dá hlbšia krabička, tak sa tam kludne všetky prepoje aj s WAGOsvorkami pomestia. :wink:
- V starých panelákoch boli ventilátory centrálne na streche a napájané boli zo spoločných rozvodov,ovládané tlačítkami pri šporákoch a centrálnym schodišťovým relé.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď