Spinac na potlesk

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Mar 2020, 14:03

cavte, na internete je spusta zapojeni na spinac co sa zapne poleskom, alebo hlasnym zvukom.
Chcel by som si to zbastlit zo suflikovych suciastok. Viem ze uz existuju moduly, ale teraz ked je vsetko infikovane tym virusom neidem nic kupovat.

Neviete treba tam dat neaky filter aby to nereagovalo na vsetko, alebo to tam netreba?
Alebo malo by to zmysel odfiltrovat neake ine zvuky ako tlesknutie? Alebo kaslat na to?
Bude to svetlo pre dcerku (6 r.) na noc do izby, na baterky a tri biele LED-ky. To staci, to som uz odskusal. Takze to bude tiche prostredie, cize mozno tam ten filter ani netreba dat.
Boji sa ked sa zobudi a potrebuje na zachod a je tma. Tak ze by tleskla, klopla, vydala neaky zvuk ustami a zaplo by sa to na xy minut. A mozno to urobim s KO, ze druhy zvuk to zase vypne (bude tam aj casovac aby to nesvietilo celu noc).

Tak dat tam neaky filter alebo netreba?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Mar 2020, 14:31

podla mna netreba, ak tam budes mat trimer na nastavenie urovne, kedy to ma zopnut.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa rudko » 23 Mar 2020, 14:33

na tvojom mieste by som to skusil poskladat bez filtra a otestoval ci to bude vyhovovat. ked nie tak upravis. mozno jedinu vec co by som zvazil na zaciatok je vyhodnotenie dlzky trvania zvuku. da sa to poriesit aj analogovo pomerne jednoducho
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa kukinko » 23 Mar 2020, 14:38

Nebude jednoduchsie svetlo na pohyb? pir modul, tranzistor a zopar lediek. Cele to pofici na bateriu bez problemov ... Mam tak porobene bludicky po byte a aj v skrini :)
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Mar 2020, 16:00

Ale keď sa bude prehadzovať na posteli, tak to bude zapínať. :wink:
Musel by ho nasmerovať ,alebo pricloniť uhol snímania tak, aby sa to zaplo len ak vstane a pohne sa určitým smerom.
Asi je to jednoduchšie riešenie, ako na zvuk.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Sinuhet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 19:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa Sinuhet » 23 Mar 2020, 17:01

Uprimne, nemam rad tieto inteligentne riesenia domacnosti...
0

backo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 17:22

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa backo » 23 Mar 2020, 18:40

Ja to mám utobené, ako písal "kukinko". Svetlo je umiestnené pod posteľou, takže kým nezídem z postele, svetlo sa nezapne na žiadny iný pohyb.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Mar 2020, 18:46

Na pohyb uz som tam mal, aj z IKEA ten kruhovy na baterku na stenu, aj z LIDL tie na baterku. Problem je ze je tam fixny cas a to mi nevyhovuje.
Takto ked spravim ten detektor a dam dam neaku logiku a casovac tak to bude take ake to potrebujem. Mam aj vela 8 pinovych MCU, mozno tam dam aj to (neukamenujte ma :D ). Potlesk zobudi MCU zo spanku a MCU zapne svetlo na cas xy, a druhy potlesk ak bude skor ako vyprsi cas, vypne svetlo a uspi sa MCU.
Chcem aj nieco zbastlit a mat z toho :applause:

Mam rad obvody s MCU, lebo sa da zmenou kodu zmeni celechovanie obvodu.

Mikrofom pre funkciu potrebuje stale napajanie cez velky odpor (vacsinou som videl 10K). Aky moze mat odber? Nemam sajnu a mikrofon nie je odpor, takze neviem ako to vypocitat. Mate neaku predstavu? Len by som informativne chcel vediet, ci mi mikrofon nevybije rychlo AAA Baterie.
Ale aj keby mikrofon bol skrate tak 10K je tak vysoky odpor, ze pri napajani 4.5V by to malo spotrebu 0.45mA, takze to bude este menej, nie?

Tato schema by bola na to vhodna?
MicSchema.png
MicSchema.png (9.91 KiB) 5033 zobrazení
http://www.circuitdiagram.org/microphon ... rcuit.html

Ake max. napatie moze dosiahnut ten audio vystup? V analogovych obvodoch som zaciatocnik.

Potrebujem tam vlastne ten kondenzatoe na pravo od tranzistora? Ja nepotrebujem analogovy vystup. Mne stacia kladne impulzy.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 23 Mar 2020, 20:38

https://www.belza.cz/ledlight/nighli.htm nad takymto si nerozmyslal ?

Este jak sibdobre pamatam, tak takyto spinac malo v ponuke tusim GME ako stavebnicu.
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Mar 2020, 21:37

Rozmyslal, ale nechcem aby to svietilo celu noc.
Aj vás prosia vaše deti, aby ste im počas noci nechali zasvietenú aspoň jednu malú lampu? Áno, najmä menšie deti majú niekedy v noci strach, no nechať im zasvietené rozhodne nie je najlepším nápadom. I keď sa to tak nemusí javiť, aj malé svetlo môže mať na dieťa negatívny vplyv. No napokon spánok v tme a tichu je dôležitý ako pre malých, tak aj pre veľkých. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o dôvodoch, prečo nenechať počas spánku rozsvietené.
https://www.kamzakrasou.sk/co-sposobuje ... deti/19973

Preto to chcem na casovac a na zapinat neako ci uz pohybovo alebo zvukovo. Pohybovo som uz popisal vyssie, vadi mi konstantny cas. Zvukovo je to asi jednoduchsie.
Ked sa zobudi a bude mat strach tak klopne/zatleskne a ma svetlo na napr. 15min. Dovtedy zaspi opat. Ak nie, tak klopne/tleskne este raz a ma svetlo na dalsich 15min.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 23 Mar 2020, 21:46, upravené celkom 2 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa Amaterr » 23 Mar 2020, 21:40

...
Prílohy
stavebnice.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Mar 2020, 21:57

Amaterr,
super vyzera to dobre,
Namas odkaz na to cislo (alebo aj druhu stranu so schemou)?
Hladam to ale mi vyskakuju same tie A-ckove.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa Amaterr » 23 Mar 2020, 22:22

...
Prílohy
SaK05_2000.pdf
(1.08 MiB) 77 stiahnutí
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Mar 2020, 22:54

Super, mam to.
Diki moc. :thumbup:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Mar 2020, 23:32

Vedel som že Amaterr hrabne do archívu a vytiahne niečo, pretože ak sa dobre pamätám,bolo aj jedno zapojenie v nejakom ,,konštruktéri,, a volalo sa ,, panenka Sidonie,, a fungovalo to tak, že na vyslovenie sykaviek sa na chvílu rozhýbala a zastala, potom na nový impulz sa to opakovalo.Už sa nepamätám či sa tam dal nastaviť čas,ale asi ano.V podstate je to časovač ktorý nechceš ,ale neviem, či tvojich 15 minút nie je aj príliš vela,za ten čas sa decko akurát tak preberie a bude ťažšie zaspávať.Na vycikanie stačí 5minút a tlmené svetlo, aby sa moc neprebrala a zalahla nazad do postele.Preto ak to nestihne do tých 5 minút, urobí SSSSSSSS a zapne sa to zase na 5minút.Ale je to v podstate to isté ,ako ten pohybový senzor nastavený na minimálny čas.. ak sa vráti do izby a medzitým zhaslo,znovu sa zapne
.Asi by bolo dobre kombinovať to s viacerími senzormi.. ja to mám urobené tak, že v chodbičke mám na strope jeden malý LEDkový pohybový senzor,ten sa zapne prvý potom ked prejdem ku kúpelke, tak sa zapne druhý,ktorý sníma len priestor pred WC/namiesto vypinača/.Po chvíli sa vypnú a keď sa vraciam, tak sa zapínajú v opačnom poradí a kým zalahnem do postele, tak je izba matne osvetlená z chodby cez presklené dvere a o chvílu aj to zhasne.
Ak máš ale plné dvere, tak asi by som použil to riešenie z osvetlením pod postelou,to je najpraktickejšie,a druhé osvetlenie na chodbe stačí akýkovlek LED pohybový senzor zastrčený niekde v zásuvke.Urob ako myslíš a čo ti je vhodnejšie,aj keď viem, že chceš bastliť, ale niekedy je to kontraproduktívne.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

jonasplv
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27 Aug 2016, 21:46
Bydlisko: Nové Zámky
Vek: 45

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa jonasplv » 24 Mar 2020, 09:40

Zdravím,

ak tam chceš MCU z vlastnými SMART funkciami a to uspávať po nejakom čase a zobúdzať cez digitálny PIN, volil by som zapojenie
MIKROFÓN ->ZOSILŇOVAČ->KOMPARÁTOR s OZ ako je napr. v návode na linku nižšie.
Doplň si tam MCU aké vieš naprogramovať.

https://www.instructables.com/id/How-to ... f-switch-/
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Mar 2020, 11:45

Diki 5ko za reakciu,

Tych 15 min som tam napisal ako priklad. Mas pravdu to je asi vela. Ak by som pouzil MCU, tak to spravim cez potenciometer (trimer) s vyuzitim ADC a s tym si nastavim cas napr. od bliknutia po 15 min. To svetlo bude tlmene (1-3 biele ledky co sa pouziva v lacnych cinskych rucnych baterkach na svietenie, nie ti drahsie vykonove).
Ano viacmenej je to kvoli WC.

Pointa celeho je, ze ked sa zobudi a je tma a v tom okamihu sa zacne bat, vie ze ma klopnut( povedat ssssss - to je tiez dobry napad) a zapne sa tlnene svetlo (na policke buse napr. jedne ledka svietit do bileho plafonu). Ak sa nebude bat a trufne si, moze ist aj po tme. Ja som tak chodil ked som bol maly. Pre mna to bola vyzva ci tam trafim po tme. Samozrejme na WC som uz zazal. To by asi nedopadlo dobre.... naslepo trafit :biggrin:

jonasplv
Diki za link. Presne nieco take som mal namysli, ak by som isiel cestou MCU, len mi chybala schema. :thumbup: Citas mi myslenky. Len som spokuloval ako vygenerovat impulz pre MCU (MIKROFÓN ->ZOSILŇOVAČ->KOMPARÁTOR s OZ) ktory MCU zobudi zo spanku a potom MCU spravi to svoje. A to je presne ono co si mi poslal. Len neviem aky ma takyto snimac spotrebu. MCU v spanku ma "0.00000 nič".... nieco okolo 500nA.

Mohol by som pouzit namiesto LM324 aj LM358? Ten mam "v suflliku"
Prílohy
schema1.PNG
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

jonasplv
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 27 Aug 2016, 21:46
Bydlisko: Nové Zámky
Vek: 45

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa jonasplv » 24 Mar 2020, 12:12

Áno, LM358 bude fungovať, v púzdre má 2xOZ presne pre toto zapojenie.
Tiež ho používam v zapojení ako komparátor s HALL senzorom pre snímanie otáčok a impulzov pomocou magnetu.
Podľa datasheetu má rozsah napájania 3V až 32V a spotrebu prúdu 5 až 50mA, podľa zapojenia a veľkosti napájania.
To treba asi odskúšať koľko žerie tvoja verzia LM358, lebo je ich viacero druhov.
Skús to postaviť a potom daj vedieť, či to reaguje tak, ako na videu.
Aké MCU použiješ?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Mar 2020, 12:17

Jestli máš na záchodě obyčejnou LED žárovku na 230V, dej na kontakty vypínače kondenzátor cca 33n (třídy X2).
Bude tam dostatečné noční osvětlení, spotřebu řešit nemusíš, rozsvítit vypínačem naplno můžeš kdykoliv - takto jsem to kdysi řešil pro vnoučky a už to tak zůstalo asi 5 roků.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Spinac na potlesk

Príspevok od používateľa josek » 24 Mar 2020, 15:08

Ja mám takúto podobnú žiarovku namontovanú asi štyri roky, zatiaľ nemám žiaden problém. Na potlesk reaguje až po zotmení.

https://www.ebay.com/itm/E27-LED-Globe- ... 0005.m1851
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok